Кој е Бог?

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
На врвот е The all seeing eye...:D Еве и зошто
1x8+1= 9 тоа беше последното
значи иде даље со 0
0x8+0=0 ... а нулава наликува на окото од Господарот на прстените...:icon_mrgr:
Liber Al vel Legis II:
15. Оти јас сум совршен, бидејќи Не сум; и мојот број е девет според будалите; но со праведните сум осум, и еден во осум: Што е битно, оти јас сум навистина ниеден.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Liber Al vel Legis II:
15. Оти јас сум совршен, бидејќи Не сум; и мојот број е девет според будалите; но со праведните сум осум, и еден во осум: Што е битно, оти јас сум навистина ниеден.
Telemata nikako ne e BOG, nitu pak dava patokaz do Boga na nacin koj se prikazuva tuka.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Liber Al vel Legis II:
15. Оти јас сум совршен, бидејќи Не сум; и мојот број е девет според будалите; но со праведните сум осум, и еден во осум: Што е битно, оти јас сум навистина ниеден.
Живите се несовршени и воедно бесконечни(неограничени се во нивните можности за грешки и предизвици и спознавање)... само мртвите(боговите) се совршени... тие што Не се, се совршени, оти не се...:P:D Совршени во своето не-постоење... :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не е точно, лажењето беше грев според религијата чија света книга си ја цитирал во потпис.
Ајде нека биде ко што велиш, ако не се произнесувал така, ондак се извинувам.

Ајде, кој е Бог?
Ако не е едниот, за сите, истиот?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Живите се несовршени и воедно бесконечни(неограничени се во нивните можности за грешки и предизвици и спознавање)... само мртвите(боговите) се совршени... тие што Не се, се совршени, оти не се...:P:D Совршени во своето не-постоење... :)
Книгата на законот е осмислена секој да ја разбере на свој начин, никој неможе да ја толкува за некој друг.
Туѓите сознанија и искуства се туѓи, неможе да бидат твој пат.
Затоа нема да навлегувам што значат за тебе посочените зборови.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 21:41 ---
Ајде нека биде ко што велиш, ако не се произнесувал така, ондак се извинувам.

Ајде, кој е Бог?
Ако не е едниот, за сите, истиот?
За да имаш одговор на тоа прашање мора и самиот да станеш бог. Се друго е млатење празна слама.
Ако најдеш далтонист кој ќе знае што е виножито, тогаш ќе најдеш и човек кој знае "кој е бог".
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ајде нека биде ко што велиш, ако не се произнесувал така, ондак се извинувам.

Ајде, кој е Бог?
Ако не е едниот, за сите, истиот?
Бог има четири лица... од кои едното е она на “Будниот„ а другите три се само маски...
Едната маска е маска на Дишењето...
Другата маска е маска на Оформување...
И третата маска е маска на Дејствието...
;)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Книгата на законот е осмислена секој да ја разбере на свој начин, никој неможе да ја толкува за некој друг.
Туѓите сознанија и искуства се туѓи, неможе да бидат твој пат.
Затоа нема да навлегувам што значат за тебе посочените зборови.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 21:41 ---
Fair enough...(y)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Живите се несовршени и воедно бесконечни(неограничени се во нивните можности за грешки и предизвици и спознавање)... само мртвите(боговите) се совршени... тие што Не се, се совршени, оти не се...:P:D Совршени во своето не-постоење... :)
Нефилимите паднале заради нивната убеденост во совршеноста, односно "непризнавање" на еволуцијата.:)
Од таму произлегува оспорувањето на еволуцијата, како и нејзиното форсирање од страна на "науката" денеска.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Нефилимите паднале заради нивната убеденост во совршеноста, односно "непризнавање" на еволуцијата.:)
Од таму произлегува оспорувањето на еволуцијата, како и нејзиното форсирање од страна на "науката" денеска.
Затоа и се вмешале во афери со несовршените... и самите тие станале несовршени само што тенденцијата кон совршенство им останало во днк-та, ама па затоа тешко еволуираат оти немаат муда за да ја прифатат реалноста...:)
--- надополнето: 17 декември 2012 во 21:59 ---
Туку кој ги врти Нефилимите, битни сме ние овде и сега... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom