Која е вистинската вера/религија?

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
pa edinstvena koja gi odvratila lugeto od zabludite , sto veruvale vo mnogu bogovi, zatoa se pojavi boga za da gi urne delata gavolski
Што злобен бог значи, оставил ѓаволот да манипулира со нив илјадници години и сега милиони души ќе горат во пеколот затоа што нив никој не им кажл дека постои господ и што треба да се прави, а што не.
 
A

ateist

Гостин
pa edinstvena koja gi odvratila lugeto od zabludite , sto veruvale vo mnogu bogovi, zatoa se pojavi boga za da gi urne delata gavolski
хахахаха

шо збориш чоече ????????????????

хахахааа

па си читал ли воопшто некогаш у живот библија па кинеш вакви зелени

АЛО

ПА ЈУДАИЗМОТ КОГО ИСУС ГО УКИНАЛ .....ЕВРЕИТЕ ВЕРУВАЛЕ ВО ЕДЕН БОГ !

Што злобен бог значи, оставил ѓаволот да манипулира со нив илјадници години и сега милиони души ќе горат во пеколот затоа што нив никој не им кажл дека постои господ и што треба да се прави, а што не.
да ама сега нее проблем сега е опраена работата

сега има СВОЈ ПРЕТСТАВНИЦИ на земјата

сеа види вака еве ти еден ( од сите други ) најтазе конкретен пример :

насловна страна на on.net од 25 април 2009 год .
.
.
Му се лизна х 3
Претседателот на Парагвај, би сакал да им порача на сите НЕВЕРНИЦИ дека неговата волја да остане на позицијата е толку голема, што тој не планира да поднесе оставка и покрај тоа што му открија неколку вонбрачни деца со три различни жени. Бонус: Децава ги направил додека бил католички свештеник.

Иако Луго дојде на власт минатиот август, дури во април годинава, три жени излегоа во јавност тврдејќи дека имаат по едно дете од претседателот.

Првиот човек на Парагвај сега за сега како свое го признава само 2-годишното машко што го имал со поранешна припадничка на неговата парохија. Не признаени остануваат уште две машки деца, едното има 6 години а другото 14 месеци.

Луго во јавно обраќање порачал дека планира да го истера мандатот до 2013-та без разлика на "гласините за нестабилност и завера." Тој побарал прошка од сите што се чувствувале навредени од откривањето на неговите непријавени чеда.

"Не ми беше намерата да навредам кого било. Не се двоумам да побарам прошка за тоа што ја изневерив црквата, земјата и граѓаните, кои ја ставија својата верба во мене," изјавил Луго.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Што злобен бог значи, оставил ѓаволот да манипулира со нив илјадници години и сега милиони души ќе горат во пеколот затоа што нив никој не им кажл дека постои господ и што треба да се прави, а што не.
ne zloben tuku pogresno me razbra prijatelce, so toa sakav da kazam deka uste priu sozdavaneto na prvite luge bog gi vodel lugeto do spoznanie na nego i gi pripremal da go prepoznaat mesijata koj ke dojde hrista, niz vekovite bog im prajkal proroci koi pretskazuvale i propovedle za vistinskiot bog,i za spasitelot koj se sto bilo vo stariot zavet govorelo za hrista, no narodot gi ubival prorocite bozji i i ne im veruval pa si pravele svoi bogo vi i idoli no bog sepak ne gi napustil iako tie go ostavija sekogas gospod niz vekovite od pocetokot bese so narodot svoj i gi vodese od adama pa se do posledniot roden na ovoj svet bog ke bide so nego zasto rekol nikogas nema da ve ostavam jas sum so vas sekogas, no me razbra pogresno sakav da kazam deka vistinskata religija e vo hristijanstvoto zasto lugeto bile pod ropstvoto na grevot stradaneto i smrtta zatoa boga se javi da go unisti grvot smrtta i da gi rusi gavolskite dela taka e brat a ti pogresno me svati pozz do tebe i procitaj od biblijata se ke vidis

хахахаха

шо збориш чоече ????????????????

хахахааа

па си читал ли воопшто некогаш у живот библија па кинеш вакви зелени

АЛО

ПА ЈУДАИЗМОТ КОГО ИСУС ГО УКИНАЛ .....ЕВРЕИТЕ ВЕРУВАЛЕ ВО ЕДЕН БОГ !



да ама сега нее проблем сега е опраена работата

сега има СВОЈ ПРЕТСТАВНИЦИ на земјата

сеа види вака еве ти еден ( од сите други ) најтазе конкретен пример :

насловна страна на on.net од 25 април 2009 год .
.
.
Му се лизна х 3
Претседателот на Парагвај, би сакал да им порача на сите НЕВЕРНИЦИ дека неговата волја да остане на позицијата е толку голема, што тој не планира да поднесе оставка и покрај тоа што му открија неколку вонбрачни деца со три различни жени. Бонус: Децава ги направил додека бил католички свештеник.

Иако Луго дојде на власт минатиот август, дури во април годинава, три жени излегоа во јавност тврдејќи дека имаат по едно дете од претседателот.

Првиот човек на Парагвај сега за сега како свое го признава само 2-годишното машко што го имал со поранешна припадничка на неговата парохија. Не признаени остануваат уште две машки деца, едното има 6 години а другото 14 месеци.

Луго во јавно обраќање порачал дека планира да го истера мандатот до 2013-та без разлика на "гласините за нестабилност и завера." Тој побарал прошка од сите што се чувствувале навредени од откривањето на неговите непријавени чеда.

"Не ми беше намерата да навредам кого било. Не се двоумам да побарам прошка за тоа што ја изневерив црквата, земјата и граѓаните, кои ја ставија својата верба во мене," изјавил Луго.
da i pred hrista veruvale evreite vo eden bog, no ne veruvale celosno zasto striot zavet govorese za hrista mesija i deka on ke strada i postrada a tie go otvrlija boga koj e bogocovek eden bog vo tri licnosti koga rece hrista deka jas iotecot sme edno tie ne go privatija i rekoa sto hulis na boga, no ete go toa sto sakav da go kazam bog e eden i vecen

Што злобен бог значи, оставил ѓаволот да манипулира со нив илјадници години и сега милиони души ќе горат во пеколот затоа што нив никој не им кажл дека постои господ и што треба да се прави, а што не.
i sakav uste da ti kazam deka zabludeni bile zasto go raspnaa hrista bea vo grevovi vo robstvo potcineti na gavolot, od adamovo vreme isusa hrista e novit adam zato dojde bog na ovoj svet da go isbavi covekot od grevot i vlasta na gavolot, zasto bog tolku go vozlubi svetot sto go dade svojot sin ta sekoj koj veruva vo nego da ne pogine no da ima zivot vecen

хахахаха

шо збориш чоече ????????????????

хахахааа

па си читал ли воопшто некогаш у живот библија па кинеш вакви зелени

АЛО

ПА ЈУДАИЗМОТ КОГО ИСУС ГО УКИНАЛ .....ЕВРЕИТЕ ВЕРУВАЛЕ ВО ЕДЕН БОГ !



да ама сега нее проблем сега е опраена работата

сега има СВОЈ ПРЕТСТАВНИЦИ на земјата

сеа види вака еве ти еден ( од сите други ) најтазе конкретен пример :

насловна страна на on.net од 25 април 2009 год .
.
.
Му се лизна х 3
Претседателот на Парагвај, би сакал да им порача на сите НЕВЕРНИЦИ дека неговата волја да остане на позицијата е толку голема, што тој не планира да поднесе оставка и покрај тоа што му открија неколку вонбрачни деца со три различни жени. Бонус: Децава ги направил додека бил католички свештеник.

Иако Луго дојде на власт минатиот август, дури во април годинава, три жени излегоа во јавност тврдејќи дека имаат по едно дете од претседателот.

Првиот човек на Парагвај сега за сега како свое го признава само 2-годишното машко што го имал со поранешна припадничка на неговата парохија. Не признаени остануваат уште две машки деца, едното има 6 години а другото 14 месеци.

Луго во јавно обраќање порачал дека планира да го истера мандатот до 2013-та без разлика на "гласините за нестабилност и завера." Тој побарал прошка од сите што се чувствувале навредени од откривањето на неговите непријавени чеда.

"Не ми беше намерата да навредам кого било. Не се двоумам да побарам прошка за тоа што ја изневерив црквата, земјата и граѓаните, кои ја ставија својата верба во мене," изјавил Луго.
i evreite da veruvale vo eden bog , ne zborev za evreite,tuku za onie koi go sozdadoa zlatnoto tele pri sinaj koga go cekaa mojseja so desete ploci 10 sveti zapovedi poslem lugeto si sozdavale svoi bozestva no bog go vodese narodot i bese so niv taka tie vo liceto na isusa go prepoznaa vistinskiot bog KOJ ME VIDEL MENE GO VIDEL OTECOT im rece hrista na svoite ucenici koga baraa da im go pokaze boga oca
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Пеер куранот едноставно е копија од Библијата смао има многу измнето алаХ видел од нас Христијаните..БТВ Христјанската вера е најстара уше од постанокот на светот,најдобра и нејутешна.
куранот копија од библијата а?
а библијата копија од _____________(дополни)???

не се губи најстара религија од постанокот на светот :kesa:
 
A

ateist

Гостин
VO kOJ bOg veruvale evreite?
во истиот во кој верувате и вие

pa edinstvena koja gi odvratila lugeto od zabludite , sto veruvale vo mnogu bogovi,
а велиш јудаизмот не го правел тоа ?

da i pred hrista veruvale evreite vo eden bog, no ne veruvale celosno



i evreite da veruvale vo eden bog , ne zborev za evreite,tuku za onie koi go sozdadoa zlatnoto tele pri sinaj koga go cekaa mojseja so desete ploci 10 sveti zapovedi poslem lugeto si sozdavale svoi bozestva no bog go vodese narodot i bese so niv taka tie vo liceto na isusa go prepoznaa vistinskiot bog KOJ ME VIDEL MENE GO VIDEL OTECOT im rece hrista na svoite ucenici koga baraa da im go pokaze boga oca
а велиш откако го фрлиле раскршиле златното теле

и откако Мојсеј им го дал Законот дека ептен ја опраиле работа нели ?

е па нее така прикаската :



16:16 ”Законот и Пророците беа (МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ) до Јована Крстителот. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него.

Исус го укинал Мојсеевиот Закон и целата Јудаистичка ЕДНОБОЖЕЧКА РЕЛИГИЈА .

Верувале во ЕДЕН БОГ со сите салтанати и молитви и курбани и церемонии
сите религиозни драпешници .

Римјаните: 3:20 зашто со делата на Мојсеевиот Закон НИКОЈ нема да се оправда пред
Бог;

сите што го практикувале Јудаизмот како ЕДНОБОЖЕЧКА РЕЛИГИЈА отишле у аут на ликвидација

значи и да има вечен живот џабе за нив

Римјаните: 3:23 зашто сите згрешија и им недостасува Божјата слава,

Галатите 3:11 А дека никој не е оправдан пред Бога преку Законот, јасно е, зашто „праведникот ќе живее од верата.”

точно !

Мојсеевиот Закон е НЕПРАВЕДЕН Угнетувачки Суетен закон како и секој друг Суетен Закон



Галатјани: 2:16 зашто од делата на БИЛО КОЈ СУЕТЕН ЗАКОН КАКО МОЈСЕЕВИОТ Законот нема да се оправда НИТУ ЕДЕН ЧОВЕК..
.
.
ПА ТАКА

ПРАВОСЛАВИЕ КАПТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ ИСЛАМ

ИАКО СЕ ЕДНОБОЖЕЧКИ РЕЛИГИИ КАКО ЈУДАИЗМОТ СЕ ИМ Е ЏАБЕ

СИТЕ СЕ УКИНАТИ ОД ИСУС ПРЕД 2000 ГОДИНИ

никогаш немале ВЕТУВАЊЕ за вечен живот , џабе ги лажат луѓето
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
ne zloben tuku pogresno me razbra prijatelce, so toa sakav da kazam deka uste priu sozdavaneto na prvite luge bog gi vodel lugeto do spoznanie na nego i gi pripremal da go prepoznaat mesijata koj ke dojde hrista, niz vekovite bog im prajkal proroci koi pretskazuvale i propovedle za vistinskiot bog,i za spasitelot koj se sto bilo vo stariot zavet govorelo za hrista, no narodot gi ubival prorocite bozji i i ne im veruval pa si pravele svoi bogo vi i idoli no bog sepak ne gi napustil iako tie go ostavija sekogas gospod niz vekovite od pocetokot bese so narodot svoj i gi vodese od adama pa se do posledniot roden na ovoj svet bog ke bide so nego zasto rekol nikogas nema da ve ostavam jas sum so vas sekogas, no me razbra pogresno sakav da kazam deka vistinskata religija e vo hristijanstvoto zasto lugeto bile pod ropstvoto na grevot stradaneto i smrtta zatoa boga se javi da go unisti grvot smrtta i da gi rusi gavolskite dela taka e brat a ti pogresno me svati pozz do tebe i procitaj od biblijata se ke vidis
Јас колку што знам праќал еден пророк секои илјада години, ама сеа види во тоа време немало ни интернет ни телевизија ни мобилки па луѓето немале како да се информираат. И сеа некој од село што ни чул ни зачул за господ ќе гори во пеколот затоа што не го информирале.:jaj:
Земено дека е семоќен можел многу полесно да ги информира.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
stom ima poveke religii
nema da nagagame site se pogresni
prvo neka ima edna vera
pa da znaeme eden bog edna vera
a vaka ispaga site veri se ok
posto u site veri ima dobri i losi luge.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
се е плагијат ....

Тука

обидете се да ги прочитате споредбите пред да коментирате ...

btw. да ве заинтересирам ... и Хорус и Исус воскреснале за 3 дена ...

Stories from the life of Horus had been circulating for centuries before Jehua's birth (circa 4 to 7 BCE).
Horus was a leading figure in Egyptian mythology for millennia.

премногу е случајно за да биде случајно ....толку мноогууу сличности ..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тие сличности не се случајни, туку и тоа како намерни! Твојата убеденост во нивната точност е сама по себе одличен доказ дека на авторот на тие сличности му успеало да те убеди дека пред Христа, постоел некој друг...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Тие сличности не се случајни, туку и тоа како намерни! Твојата убеденост во нивната точност е сама по себе одличен доказ дека на авторот на тие сличности му успеало да те убеди дека пред Христа, постоел некој друг...
а шо ти велиш дека не постоел ...
Твојата убеденост сама по себе е одличен доказ дека на авторите на библијата им успеало да те убедат дека Исус е единствен и освен во него во друго не веруј ...
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Тие сличности не се случајни, туку и тоа како намерни! Твојата убеденост во нивната точност е сама по себе одличен доказ дека на авторот на тие сличности му успеало да те убеди дека пред Христа, постоел некој друг...
Попе мирен бе мирен! аман веќе,има сиси постари од христијанството по илјада години, во кој јасно се гледа индетицноста помегу христијанството и други религии христијанството тие само копи пасте и нисто друго
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776

има и Втор дел.

еден интересен поглед ....
не велам дека е така но вреди да се види ...
има многу факти ...

Хорус, Дионис, Митра, Исус, Аттис, Кришна,
сите родени на 25декември, од девица, со 12 апостоли, по 3 дена сите тие воскреснале?

и ти ми велиш Исус е вистинскиот сите други се гола вода ?


се потекнува од култот кон сонцето ... во кое на почетокот сите му се молеле и правеле ритуали затоа што им дава топлина и светлина ...
сите се чуделе што има горе на небото и до каде е ....
се потекнува од таму ... и се започнало со астрологијата ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И лукавиот знаеше дека Он треба да биде роден, па затоа НАВРЕМЕ си обезбеди доволно пишувани документи, во кои, очигледно (!!!) некои веќе поверуваа, па наместо да поверуваат и да Го прифатат очигледниот и овоплотениот Бог, Исуса Христа,се впуштија по трагање по паганските вистини и поверуваа во на кое е обична лага. А лукавиот, природно (!!!) е човекомразец и татко на лагата уште до почетокот (!!!).
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
И лукавиот знаеше дека Он треба да биде роден, па затоа НАВРЕМЕ си обезбеди доволно пишувани документи, во кои, очигледно (!!!) некои веќе поверуваа, па наместо да поверуваат и да Го прифатат очигледниот и овоплотениот Бог, Исуса Христа,се впуштија по трагање по паганските вистини и поверуваа во на кое е обична лага. А лукавиот, природно (!!!) е човекомразец и татко на лагата уште до почетокот (!!!).
абе остај тој труе на лук у пичку матер на километар кего познаеш дека иде кога ке засмрди сите пагаат у несвес
 

Kajgana Shop

На врв Bottom