Која е вашата реакција на прашањето...

  • Креатор на темата Eko1
  • Време на започнување
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Најглупо најнепистојно прашање што можеш да го добиеш. Што да правам ако ме прашаат ќе им кажам, ама не е на место прашањето. А сите те прашуваат тетки стрини, комшии, познати,непознати без перде без воздржување, какво индиректно, сите ко од пушка, направо прашуваат. Прво прашање кај работиш, второ колку земаш плата, трето дали редовно даваат, четврто кога ќе се жениш:pos2::pos2::pos2::pos2:.
Не пристојно прашањето затоа што платата е мерка за тоа колку вреди човекот, колку е способен да заработи, која е цената на човекот.Па нели и фудбалерите ги рангираме не по тоа кој колку знае да игра, туку кој колкава плата зема и колкав трансфер направил. Донекаде може да се сфати ама пак е невкусна да се праша ако платата баш зависеше од тоа кој колку вреди. Секаде во светот, а особено кај нас платата ти е толку колку што ќе ти дадат, а не колку што си заслужил. Ако јас земам 7000 а некој зема 14 000 дали тој вреди за двајца јас?А тој што зема 21000 за тројца? До кога ќе ги лечиме личните комлекси преку мешањето во животот на другите. Да ме праша некој колку ти е платата се чувствувам исто како да ме прашал колу ти е долг пенисот, а притоа должината да не зависи од мене.
 

veles...

предизвик
Член од
11 ноември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
4
интересна тема...:) насекаде оклу нас не следат љубопитни луге кој што за се водат грижи па таков ке биде и мојот одговор за да не ме мислат и наредн пат да ме препрашуваат околу проблемите ке им речам дека не било никогаш подобро, се е како подмачкано
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Најглупо најнепистојно прашање што можеш да го добиеш. Што да правам ако ме прашаат ќе им кажам, ама не е на место прашањето. А сите те прашуваат тетки стрини, комшии, познати,непознати без перде без воздржување, какво индиректно, сите ко од пушка, направо прашуваат. Прво прашање кај работиш, второ колку земаш плата, трето дали редовно даваат, четврто кога ќе се жениш:pos2::pos2::pos2::pos2:.
Не пристојно прашањето затоа што платата е мерка за тоа колку вреди човекот, колку е способен да заработи, која е цената на човекот.Па нели и фудбалерите ги рангираме не по тоа кој колку знае да игра, туку кој колкава плата зема и колкав трансфер направил. Донекаде може да се сфати ама пак е невкусна да се праша ако платата баш зависеше од тоа кој колку вреди. Секаде во светот, а особено кај нас платата ти е толку колку што ќе ти дадат, а не колку што си заслужил. Ако јас земам 7000 а некој зема 14 000 дали тој вреди за двајца јас?А тој што зема 21000 за тројца? До кога ќе ги лечиме личните комлекси преку мешањето во животот на другите. Да ме праша некој колку ти е платата се чувствувам исто како да ме прашал колу ти е долг пенисот, а притоа должината да не зависи од мене.
Во право си, точно дека платата ти одредува колку вредиш, условно кажано бидејки од нејзината големина зависи во кој општествен слој ке припаднеш, зависи квалитетот на живот и факт е дека во овој економски поредок повеке пари те прават да се чуствиваш моќен.
Од таму се и прашањата на роднините да го осознаат статусот на внукот/ата, а не дека се нешто посебно загрижени.
Големината на платата е менлива категорија и во поголем процент зависи од нас самите- школото што сме го завршиле, работата што ја работиме (работносто место е менливо), кариерата и можноста за кариера, снаодливоста и тн.

А за пенисот точно дека големината не зависи од тебе, и факт е дека влијае на самодовербата кај мажите и исто така го зголемува чуството на моќ исто како и парите.

Во принцип ниедно прашање не ме изненадува така да реакциите ми се сосем нормални.
Поздрав :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Ако сум расположен не е проблем дури и на форум имам пишано нешто што не требаше. Ама обично и јас гледам ако е љубопитно нападно да не дадам одговор точен во цифри ама да биде одговор кој што делумно ќе ја задоволи љубопитноста и нема повеќе да прашува.
 
M

MIL

Гостин
Ме прашуат , ама такви прашања само од луѓе без работа добивам , од љубоморни ,љубопитни и прости . За такви вреди да им ја пукнам жолчката и ако зимам 20.000 кажувам земам 30.000 :pos2: како молчат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom