Коронавирус (COVID-19)

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.794
Поени од реакции
9.806
Ај биди фер, може ли да те замолам? ама сериозно, а и сите други кои имаат дилеми, значи и онака сме по дома, изгледајте само 15 - на минути, од 6:40, до ~22:00.

Ништо повеќе не правам, не се натегаме, нити те цитирам ни ништо, еве ти ветувам, само изгледај, поготово делот за обдукции.

:lolzz::pos: Dr Avi

Нишо чудно што имаш вакви ставови базирани на 25 годишни инфлуенсери :facepalm:

Те молам отвори линкови од светски реномирани епидемиолози и виролози кои имаат повеќе работно искуство него овие двајца години заедно

Ти гледаш доктор Џери Спрингер и велиш јас сум фолијаш :lolzz:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Интервју на Вело Марковски од 2009 г. за Глобус во врска со свинскиот грип. Од денешна дистанца доста работи погодил и предвидел денес за свинскиот грип тогаш. И тогаш ја критикувал владата за некои потези и ја критикувал СЗО дека избрзала со прогласувањето на пандемија (што не го прави денес).

Кога ке излезе точно се како што кажа докторот, тогаш ке ги прашам овие тука што заговараа конц. Логори за противниците на мерките донесени од владата, дури некои и го дискредитираа бидејќи го прегазиле годините...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.163
Поени од реакции
5.332
како може со маска да нема ефект? Што читате глупости по нетов.
Затоа што ако си гледал како се шие нешто ке ти стане јасно, меѓу текстилот има дупчиња, истите не се доволно мали за да ги задржат микро честичките од вирусот.

Убаво кажува дека само n95 филтерот помагал со добри резултати, другиве маски е неефективни оди до страната на СЗО ке го прочиташ истото.

Пак ке кажам како се заразија сите напикани во иста просторија со маски тогаш?

И патем дали воопшто прочита што ишува во заклучокот ке видеше дека не е глупост :)

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Затоа што ако си гледал како се шие нешто ке ти стане јасно, меѓу текстилот има дупчиња, истите не се доволно мали за да ги задржат микро честичките од вирусот.

Убаво кажува дека само n95 филтерот помагал со добри резултати, другиве маски е неефективни оди до страната на СЗО ке го прочиташ истото.

Пак ке кажам како се заразија сите напикани во иста просторија со маски тогаш?

И патем дали воопшто прочита што ишува во заклучокот ке видеше дека не е глупост :)

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Не разбираш претпазливост од зараза, а кажуваш за маските и СЗО.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.946
Поени од реакции
39.487
Затоа што ако си гледал како се шие нешто ке ти стане јасно, меѓу текстилот има дупчиња, истите не се доволно мали за да ги задржат микро честичките од вирусот.

Убаво кажува дека само n95 филтерот помагал со добри резултати, другиве маски е неефективни оди до страната на СЗО ке го прочиташ истото.

Пак ке кажам како се заразија сите напикани во иста просторија со маски тогаш?

И патем дали воопшто прочита што ишува во заклучокот ке видеше дека не е глупост :)

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Затоа што ако си гледал како се шие нешто ке ти стане јасно, меѓу текстилот има дупчиња, истите не се доволно мали за да ги задржат микро честичките од вирусот.

Убаво кажува дека само n95 филтерот помагал со добри резултати, другиве маски е неефективни оди до страната на СЗО ке го прочиташ истото.

Пак ке кажам како се заразија сите напикани во иста просторија со маски тогаш?

И патем дали воопшто прочита што ишува во заклучокот ке видеше дека не е глупост :)

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Маската не може 100% да те заштити, но може да го спречи ширењето на вирусот.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Ве молам некој што има или имал корона да ми пише.
Денес се разбудив во тт, со отечени крајници, со силна кашлица. Ме пржи кожата, како изгорена од сонце. Едвај се движам и мускулите ме болат
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.794
Поени од реакции
9.806
Ве молам некој што има или имал корона да ми пише.
Денес се разбудив во тт, со отечени крајници, со силна кашлица. Ме пржи кожата, како изгорена од сонце. Едвај се движам и мускулите ме болат
Тоа е тоа.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Голем дел од луѓето често се допираат за носот и устата , со маската на лице тие допирања се доста редуцирани ... само ова е доволно добра причина да се користат .
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Голем дел од луѓето често се допираат за носот и устата , со маската на лице тие допирања се доста редуцирани ... само ова е доволно добра причина да се користат .
Голем дел од луѓето бришат гас после срање со тоалет и рака, после тоа ги мијат рацете и тоа е тоа, иста техника може да се употреби и во овој случај и нема потреба од дегенизираните маски.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Не сам стручњак ама по тој штп се наслуша.. иозлирај се сам ако си у можност, пиј парацетамол, лимони, ѓумбир... и да све најдобро ти посакују
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Не зборам за најновите мерки, зборам за препораките уште од почетокот. Имаше апели не се групирајте, изолирајте се ако се враќате од странство, овие ко за инат по 100 души на Водно и на бензински, болни од корона си пазареле по маркети, лажеле дека се тестирале и чекале резултати и заразиле други итн.. Не вреди да се објаснуваш и да се надеваш дека свест ќе проработи и за жал во такви ситуации сите го јадат.

Епа еве и јас сум во таква ситуација до 5-6 работам, ама сигурно и на таа работа со камшик не ве држат, сигурно имаш пауза кога можеш да испазариш.
Во однос на маските можеби си во право иако на фејсбук секој ден по 10 тина огласи ми излегуваат од фирми што продаваат маски и визири и плус со достава до дома. На страна што и кај мене во аптека сега се наоѓаат, на почеток од кризава точно е дека немаше. Дури и да не можеш да купиш, марама или шал би си ја заршиле работата исто ко и маска.
2-30 мин. пауза, за ова време можам само да си помуабетам со пензионерите пред маркет/аптека дури чекаме ред (баш тој период се нивните пет минути), нели сега крајот на светот е секој ден.Не викам за секојдневно одење како некои ама ајде нешто непланирано, итно.И пак идеме до муабетот дека ние кои избегнуваме секојдневно одење во продавници, пак ќе заглавиме поради овие секојдневниве.
Требаше до 11 да ги остават пензионерите и после апсаана.И тогаш и сега најмалку тие пазат на полицискиот час, најмногу им е прегледано низ прсти.

Друго, на некои им е далеку првиот маркет, некои користат пауза без напуштање објект.
Како и да е.Биравме домашна достава и минатиот викенд и сега. Ама не се сите толку среќни - ќе нарачаш од маркет во сабота, ќе ти донесат во недела дури и погрешна нарачка, како едни мои комшии.:confused:
Здрави живи, па ќе видиме како ќе се покажат од пракса меркиве.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.880
Поени од реакции
9.634
Ве молам некој што има или имал корона да ми пише.
Денес се разбудив во тт, со отечени крајници, со силна кашлица. Ме пржи кожата, како изгорена од сонце. Едвај се движам и мускулите ме болат
Sto I da e, ne se plasi.
Mozno e da e grip, nastinka, vospalenie na krajnici ako si piel nesto ladno, gazirano...zemi malku med, caj, vidi kako ke se cuvstvuvas, pa utre Javi mu se na maticniot.
Ajde pobrzo da ozdravis:)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Голем дел од луѓето бришат гас после срање со тоалет и рака, после тоа ги мијат рацете и тоа е тоа, иста техника може да се употреби и во овој случај и нема потреба од дегенизираните маски.
Лоша и нелогична споредба правиш , неизводлива ти е техниката, неможе дур си на работа 9 часа како пример да земам, после секој контакт со твое опкружување да трчаш да миеш раце ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom