Конфликтот во Сирија

Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Kriminalcite idat vo ISIS
ISIS ja napaga Evropa
Evropa gi prima sirijcite
Izrael gi prosiruva granicite
Kriminalcite na ISIS se ubivat
Sirijcite udobno se akomodirat vo Evropa
I taka Siria mi ostanuva ma Izrael(eufrat i tigar)
Rusia ja napaga Siria ( Golem Izrael)
USA i NATO ja napagat Rusia a Rusia mu vozvraka na USA i NATO
70 % od narodot se ubivat
Izrael postanuva svetska sila ,i togas doaga anti cristot.,,,,
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Kriminalcite idat vo ISIS
ISIS ja napaga Evropa
Evropa gi prima sirijcite
Izrael gi prosiruva granicite
Kriminalcite na ISIS se ubivat
Sirijcite udobno se akomodirat vo Evropa
I taka Siria mi ostanuva ma Izrael(eufrat i tigar)
Rusia ja napaga Siria ( Golem Izrael)
USA i NATO ja napagat Rusia a Rusia mu vozvraka na USA i NATO
70 % od narodot se ubivat
Izrael postanuva svetska sila ,i togas doaga anti cristot.,,,,
Де во пп пиши ми кој ти дила... За другар ми е....
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Во Палмира, моментално ИСИС ги газат како лебарки.


Руски офицер ги насочил воздушните напади врз себе откако го опколиле милитанти на ИСИС (ВИДЕО)

Офицер од руските сили за специјални операции повикал да го нападнат руските воени авиони кога го опколиле милитанти на ИСИС во близина на Палмира, каде што се водат жестоки борби меѓу сириската армија и терористите, пренесе РТ.

„Офицер од руските Сили за специјални операции (СОФ) беше убиен во близина на градот Палмира откако ги наведе руските воени авиони кон цели на ИСИС“, изјави воен извор од руската воздушна база Кмеимим за новинската агенција Интерфакс во четвртокот.
Изворот додал дека операторот на специјалните сили најмалку една недела бил во мисија во близина на Палмира, каде што ги открил најважните цели на терористите и ги дал координатите за да нападнат руските воени авиони.
„Офицерот умре како херој, нарачувајќи напад врз себе откако беше компромитиран и опкружен со терористи“, додал изворот.
Други детали, вклучувајќи го и идентитетот на офицерот, не се откриени.




Според јорданскиот крал Абдула
Доаѓањето на терористите во Европа е дел од турската политика, британски САС е во Либија
Велика Британија тајно испратила специјалци во Либија, Израел ја толерира Ал-нусра, а Турција сака радикалните исламисти да преовладеат на Блискиот Исток и да отидат во Европа, ова се шокантните сознанија што кралот Абдула од Јордан доверливо ги споделил со американските конгресмени.

Лидерот на оваа блискоисточна земја, кој е на власт од 1999 година, оваа искрена регионална процена им ја дал на конгресните лидери, меѓу кои и Џон Меккејн и Пол Рајан, на состанок зад затворени врати за време на неговата посета на САД во јануари. До меморандумот од разговорите на средбата сега дошол британскиот весник Гардијан.
Кралот рекол дека на јорданските специјални сили што работат во Либија им се придружил голем контингент од британските елитни единици САС и дека на Британците им треба помошта од Јорданците зашто „јорданскиот сленг е сличен на либискиот“.
Кралот, исто така, истакнал дека британските сили помогнале во создавањето механизиран баталјон во јужниот дел на Сирија, на чело со локален командант и составен од племенски борци, за борба против армијата на Башар ал Асад, и дека неговите војници се подготвени со Велика Британија и Кенија да тргнат „преку границата“ за да ја нападнат Ал Шабаб во Сомалија.

Безбедносната агенција Стратфор во почетокот на месецов веќе навести дека САС-единиците „ги придружуваат тимовите на МИ6 што се среќаваат со либиски функционери заради достава на оружје и обука на сириската армија и на милициите против Исламска држава.“
Британскиот премиер Дејвид Камерон сега одбил да одговори на новинарските прашања во врска со наводите од меморандумот, вели Гардијан, а ниеден од високите британски функционери не ја прифатил поканата за интервју. Министерството за одбрана одговорило дека не коментира за операциите на специјалните сили.
Сепак, еден извор од американскиот сенат потврдил дека конгресмените се сретнале со кралот на приватен состанок, но одбил да потврди „за што било или не било дискутирано“.


Меморандумот од средбата содржи и дека Абдула на конгресмените им рекол дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган „верува дека решението на проблемите во регионот лежи во радикалниот ислам“ и дека „фактот дека терористите одат во Европа е дел од турската политика“.
„Турција постојано добива потчукнување по раката, но секогаш се извлекува“, рекол јорданскиот крал и додал дека на Турција ѝ одговара Европа да биде преплавена од радикални исламисти.
Кралот рекол и дека Израел го толерира разгранокот на Ал каеда, Џабхат ал Нусра, на својата граница со Сирија бидејќи „ги смета за противници на Хезболах“.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Во Палмира, моментално ИСИС ги газат како лебарки.


Руски офицер ги насочил воздушните напади врз себе откако го опколиле милитанти на ИСИС (ВИДЕО)

Офицер од руските сили за специјални операции повикал да го нападнат руските воени авиони кога го опколиле милитанти на ИСИС во близина на Палмира, каде што се водат жестоки борби меѓу сириската армија и терористите, пренесе РТ.

„Офицер од руските Сили за специјални операции (СОФ) беше убиен во близина на градот Палмира откако ги наведе руските воени авиони кон цели на ИСИС“, изјави воен извор од руската воздушна база Кмеимим за новинската агенција Интерфакс во четвртокот.
Изворот додал дека операторот на специјалните сили најмалку една недела бил во мисија во близина на Палмира, каде што ги открил најважните цели на терористите и ги дал координатите за да нападнат руските воени авиони.
„Офицерот умре како херој, нарачувајќи напад врз себе откако беше компромитиран и опкружен со терористи“, додал изворот.
Други детали, вклучувајќи го и идентитетот на офицерот, не се откриени.




Според јорданскиот крал Абдула
Доаѓањето на терористите во Европа е дел од турската политика, британски САС е во Либија
Велика Британија тајно испратила специјалци во Либија, Израел ја толерира Ал-нусра, а Турција сака радикалните исламисти да преовладеат на Блискиот Исток и да отидат во Европа, ова се шокантните сознанија што кралот Абдула од Јордан доверливо ги споделил со американските конгресмени.

Лидерот на оваа блискоисточна земја, кој е на власт од 1999 година, оваа искрена регионална процена им ја дал на конгресните лидери, меѓу кои и Џон Меккејн и Пол Рајан, на состанок зад затворени врати за време на неговата посета на САД во јануари. До меморандумот од разговорите на средбата сега дошол британскиот весник Гардијан.
Кралот рекол дека на јорданските специјални сили што работат во Либија им се придружил голем контингент од британските елитни единици САС и дека на Британците им треба помошта од Јорданците зашто „јорданскиот сленг е сличен на либискиот“.
Кралот, исто така, истакнал дека британските сили помогнале во создавањето механизиран баталјон во јужниот дел на Сирија, на чело со локален командант и составен од племенски борци, за борба против армијата на Башар ал Асад, и дека неговите војници се подготвени со Велика Британија и Кенија да тргнат „преку границата“ за да ја нападнат Ал Шабаб во Сомалија.

Безбедносната агенција Стратфор во почетокот на месецов веќе навести дека САС-единиците „ги придружуваат тимовите на МИ6 што се среќаваат со либиски функционери заради достава на оружје и обука на сириската армија и на милициите против Исламска држава.“
Британскиот премиер Дејвид Камерон сега одбил да одговори на новинарските прашања во врска со наводите од меморандумот, вели Гардијан, а ниеден од високите британски функционери не ја прифатил поканата за интервју. Министерството за одбрана одговорило дека не коментира за операциите на специјалните сили.
Сепак, еден извор од американскиот сенат потврдил дека конгресмените се сретнале со кралот на приватен состанок, но одбил да потврди „за што било или не било дискутирано“.


Меморандумот од средбата содржи и дека Абдула на конгресмените им рекол дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган „верува дека решението на проблемите во регионот лежи во радикалниот ислам“ и дека „фактот дека терористите одат во Европа е дел од турската политика“.
„Турција постојано добива потчукнување по раката, но секогаш се извлекува“, рекол јорданскиот крал и додал дека на Турција ѝ одговара Европа да биде преплавена од радикални исламисти.
Кралот рекол и дека Израел го толерира разгранокот на Ал каеда, Џабхат ал Нусра, на својата граница со Сирија бидејќи „ги смета за противници на Хезболах“.
Пред недела до две објавив тука слики од оваа формацијата која навлезе од Јордан.Се преставува како ФСА со гланц нови тенкови и Хамви, нови униформи и целосна опрема и сосема наликуваа на модерна армија на некоја од арапските земји подржани од западот, али некои членови овде ме убедуваа како Т-55 не биле нови тенкови и слично биле украдени од Башар....
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Дури и на професионални државни гласноговорници им е тешко да лажат за ИД и американските цели во Сирија.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
[DOUBLEPOST=1459179417][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Analiza: Nuklearno sposobni Iskander-M u Siriji? Pretvara li Rusija zapravo, dok tvrdi da se povlači, Siriju u najmoćniju raketnu bazu Bliskog istoka?


Iste zemlje optužio je za davanje potpore terorističkim skupinama. "Terorizam - to je stvarni problem. Moramo se protiv njega boriti na međunarodnoj razini jer terorizam ne pogađa samo Siriju. Terorizam je direktno poduprijet od strane Turske, od strane saudijske kraljevske obitelji kao i od strane više Zapadnih zemalja, u prvom redu od strane Francuske i Velike Britanije", poručio je Assad.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Analiza: Nuklearno sposobni Iskander-M u Siriji? Pretvara li Rusija zapravo, dok tvrdi da se povlači, Siriju u najmoćniju raketnu bazu Bliskog istoka?


Iste zemlje optužio je za davanje potpore terorističkim skupinama. "Terorizam - to je stvarni problem. Moramo se protiv njega boriti na međunarodnoj razini jer terorizam ne pogađa samo Siriju. Terorizam je direktno poduprijet od strane Turske, od strane saudijske kraljevske obitelji kao i od strane više Zapadnih zemalja, u prvom redu od strane Francuske i Velike Britanije", poručio je Assad.
Абе што знаеш ти, прочитај неколку мислења уназад како Русофобските тролови кењаат како Путин се повлекол и ги предал Сиријците хаххаха ги нема никаге - МАМАРА
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Добар дел од оружјата си ги истестираа на терен русиве


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Syrian forces retake strategic Christian town of al-Qaryatain

Published time: 3 Apr, 2016 14:16
Get short URL

A view shows the damage at the Monumental Arch in the historical city of Palmyra, in Homs Governorate, Syria © Omar Sanadiki / Reuters
Syrian government forces, with the aid of Russian airstrikes, have taken the Islamic State-held town of al-Qaryatain, on the outskirts of the historic Palmyra complex. Victory was achieved after several days of fighting.
The Christian town is located some 100km (60 miles) west of the battered ancient Syrian landmark, which had been experiencing heavy fighting until its recapture by government forces last Sunday from Islamic State terrorists (ISIS/IS, formerly ISIL). There are still traces of fighting on the western outskirts of al-Qaryatain, according to RIA Novosti.
Read more
Syrian Army seizes high ground, prepares to retake Christian minority town from ISIS
The anti-ISIS (Daesh in Arabic) forces “fully restored security and stability to the town after killing the last remaining groups of Daesh terrorists,” according to Syrian television.
Syrian officers report that currently 80 percent of recaptured al-Qaryatain is under government control, and that IS fighters are retreating in cars to the north. The government forces are also bringing in heavy artillery to completely wipe IS’ presence from the area.
By the end of Saturday, after fierce fighting with jihadists, the Syrian Army managed to capture the Suniyat-Homs mountain range that lies two kilometers from the strategic town in the Homs countryside. Al-Qaryatayn will become a major strategic loss for IS because of the town’s location along the Damascus-Homs highway.
Russian bomb disposal units have been working to clear neighboring Palmyra of unexploded ordnances.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
прашање на време е веќе кога ќе загуби исис, но сигурно ќе потрае уште бар 3-4 месеци
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.695
ИСИС е се поизвесно дека ќе изгубат во Сирија, ама лошото е што ќе се скостат во разурнатата Либија... таму мислам дека Русиве ќе неможат да интервенираат. Американциве таму пак ќе си го имаат "на ти го - дај ми го" со џихадистиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom