Конфликтот во Сирија

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Па нека нападнат тогаш што чекаат?
Немој со вакви детски муабети молимте. Дај ми причина зошто да нападнат? Уствари заеби, многу малоумен муабет ќе испадне...

Абе шо сака нека има та и русија та и америка битна е ТАКТИКАТА
Ахам, дај ми ти мене еден Абрамс тенк, а ти земи една Лада Нива со намонтиран тежок митролез на неа и бирај место да се пукаме :D
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.720
^На планина со нивата... некое место со ридчиња. Кога еднаш нивата ќе дојде до тенкот, овај не е способен да ја уништи. :)
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ќе те гаѓам од далеку, Абрамсот е прецизна машина :D
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.720
Ах, дури да стаса гранатата до Нивата... со брзо возење и криење зад пречки (дрва, камења, ридчиња) тешко да ме погодиш... :)
 

Ultimate'

Диктатор
Член од
23 октомври 2007
Мислења
118
Поени од реакции
9
Ахам, дај ми ти мене еден Абрамс тенк, а ти земи една Лада Нива со намонтиран тежок митролез на неа и бирај место да се пукаме :D
Друже ќе излезам од ладата и ќе ти фрлам една бомба у кабина и толку ќе ти биде :tapp:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ах, дури да стаса гранатата до Нивата... со брзо возење и криење зад пречки (дрва, камења, ридчиња) тешко да ме погодиш... :)
А како ти ќе нападнеш? :D


Друже ќе излезам од ладата и ќе ти фрлам една бомба у кабина и толку ќе ти биде :tapp:
Браво дете, изненадуваш со твојата интелегенција.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Знаеш што е хипотетичко размислување ? Океј. Why u no smart?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Абе луѓено со ЕМП бомби располагаат....вие најдовте да си фантазирате со лади ниви со прикачен митролез.:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Сега влегува Американски воен брод во Сирија. Франција предложи, а сите други прифатија, па Западот се договори да воспостават сигурносен појас во Сирија, во кој сиријската војска нема да може да се движи. Ова нема да може да заврши без граѓанска војна, така ми изгледа. А Турција е се повеќе вовлечена во конфликтот.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Сега влегува Американски воен брод во Сирија. Франција предложи, а сите други прифатија, па Западот се договори да воспостават сигурносен појас во Сирија, во кој сиријската војска нема да може да се движи. Ова нема да може да заврши без граѓанска војна, така ми изгледа. А Турција е се повеќе вовлечена во конфликтот.
у последно време франција го пика секаде носот... испаѓа некој ланчан систем кој оди од прилика вака: - Франција им лиже гз на американциве а на овие убаво им доаѓа ( честопати и германија е со франција ) - Сите други ( претежно европскиве земји особено англија ) им лижат гз на франција и сите се некако во корист. кој политички кој финанскиски ама буквално сите имаат корист.
Само неможам да сватам која е поентата на турциве у целава збрка. Имаат вишак војници да пратат да гинат или застарена воена опрема имаат да донираат кај сиријциве? или пак имаат некоја нова сеуште неиспитана артилерија и воена опрема па сега им е шанса да ја испробаат во сирија?

едно од овие ке да е...
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145

Report: Russia Sent Syria Super-Advanced S-300 Missiles

A report Thursday said that Russia has supplied Syria with advanced S-300 missiles, and has sent advisers to help Syria run the system.
News link: http://www.israelnationalnews.com/Ne...9#.Ts807UI2KLz

Russian warships that have reached waters off Syria in recent days were carrying, among other things, Russian technical advisors who will help the Syrians set up an array of S-300 missiles Damascus has received in recent weeks, a report in the London-based Arabic language Al Quds-Al Arabi said Thursday. Citing sources in Syria and Russia, the paper said that Moscow sees a Western attack on Syria as a “red line” that it will not tolerate.
Despite the mounting opposition in the West and even in the Arab world against Syrian dictator Bashar al-Assad for his assaults on protesters seeking to unseat him as leader of the country, Russia maintains its support for Assad, the report said. Russian and Syria military officials are working together to maintain Assad's rule, and to deflect a possible attack by NATO or the U.S and EU.


Russia will also supply SS-N-26 Yakhont anti-ship missile to Syria
http://www.navyrecognition.com/index...sk=view&id=163
http://www.defencetalk.com/russia-co...issiles-32455/
http://www.naval-technology.com/news...ssile-contract
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Американскио носач на авиони "Џорџ Буш" се упатил кон Средоземното Море (веројатно источниот дел).Ако е вистина дека и руските бродови од Северната Флота на чело со Адмирал Кузнњацов се упатени кон источното средоземје тогаш сме на почеток на голема криза која нејверојатно ќе биде политички решена но ова е првпат после распадот на СССР, американците да наидат на воен одговор кој ќе ги натера на политички компромис.
Досега знаеме сите како беше,америте беа на местото на случувањата и воено дејствуваа а русите протестираа апелираа изјавуваа ...........
Ова сето е под голем прашалник зошто јас немам прочитано ни една изјава од руски званичник како потврда на тоа дека руските бродови тргнале кон Сирија
Ова што го пишува еврејско-арапската пропаганда е синхронизирано ширење на невистини и шпекулации заради домашни цели.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
у последно време франција го пика секаде носот... испаѓа некој ланчан систем кој оди од прилика вака: - Франција им лиже гз на американциве а на овие убаво им доаѓа ( честопати и германија е со франција ) - Сите други ( претежно европскиве земји особено англија ) им лижат гз на франција и сите се некако во корист. кој политички кој финанскиски ама буквално сите имаат корист.
Само неможам да сватам која е поентата на турциве у целава збрка. Имаат вишак војници да пратат да гинат или застарена воена опрема имаат да донираат кај сиријциве? или пак имаат некоја нова сеуште неиспитана артилерија и воена опрема па сега им е шанса да ја испробаат во сирија?

едно од овие ке да е...
Posle Severen Irak, i vo Sirija isto taka postoi kurdski teroristi, kade sto preku siriskata teritorija vrsat teroristicki napadi vo Turcija, zaradi toa pri eventualna vojna so sirijcite,na Turcija im odgovara,a em baska sto Turcija kako sosed i kako naj silna zemja vo regionot a vo edno i kako stara clenka na NATO ima i drugi interesi..
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Во Сирија има курдски народ кој е најмалку во споредба со Ирак и посебно Турција.Курдскиот народ во регионот е распарчен на неколку делови и кој за разлика од други народи кои се во обид да направат неколку држави,курдскиот народ нема своја држава.
Ќе им се укаже шанса ќе си направат своја држава и така ќе знаат каде се малцинство а каде се државотворен народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom