Контактни леќи

Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Ако имаш над 16 /18год мислам дека даваат.
И не се срами ако ти дадат наочари, не е ништо страшно. Мајка ти подобро порано да те однела на офтамолог одошто да те плаши од дебели стакла.



Која е цената на овие леќи Air optix aqua


И дали некој има размислувано или направено ласерска интервенција
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
ve molam ako znaete da mi pomognete:/
za nekolku dena treba da odam kaj oftamolog bidejci od letoto mnogu mi se oshteti vidot, skoro nishto ne gledam:( na uchilishte ne mozam da citam od na tabla a i doma ne mozam nitu od tv da go citam prevodot ili od podaleku da go vidam casovnikot.
Koga majka mi me vide deka mn ne gledam pocna da mi vika deka nema da mozelo da mi dadat leci(bidejci jas i rekov prvo da prashame za leci) i mi vika deka ce mi dadele nekoi naocari so mn debeli stakla:( saga sakam da ve prasham dali moze ako nemash noseno naocari da nosiv vednash leci (normalno preporacani od oftamolog i se po negov izbor ) ???:(:place::facepalm:
Секако дека може веднаш да одбереш да носиш само леќи наместо наочари. Јас од 7 одделение (кога открив дека недобро гледам) носам контактни леќи. Се сеќавам дека на првиот преглед во Визија офталмологот ме остави сама да изберам дали ќе носам леќи или наочари. Инаку родителите секогаш повеќе „навиваат“ за наочари бидејќи сметаат дека се побезбедни од контактните леќи кои наводно ја оштетуваат очната леќа посебно кај тинејџерите.
Но не е така. Јас еве 6 години ги носам, одам на редовен преглед и никогаш докторката не ми спомнала дека ми се оштетила очната леќа.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Која е цената на овие леќи Air optix aqua

И дали некој има размислувано или направено ласерска интервенција
Леќите се секако подобра опција од очилата. Дури, побргу го спречуваат зголемувањето на диоптријата, за оваа намена на сестра ми уште на 14-15 години и дадоа леќи.

Јас сега имам Аир Оптикс Аква, ги платив 3 пара за 3600денари во Елени во ГТЦ.

А на ласерска операција никогаш не би идел. Не ми смета цел живот да носам леќи.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Леќите се секако подобра опција од очилата. Дури, побргу го спречуваат зголемувањето на диоптријата, за оваа намена на сестра ми уште на 14-15 години и дадоа леќи.

Јас сега имам Аир Оптикс Аква, ги платив 3 пара за 3600денари во Елени во ГТЦ.

А на ласерска операција никогаш не би идел. Не ми смета цел живот да носам леќи.

зашто не....
нема веќе вадење ставање, страно тело е сепак во очи колку и да не смета
ги носам и ја истите
заинтересирана сум за ласер ама барам КВАЛИТЕТ, во последнава година кај нас се отворија многу ама не познавам никој со позитивно или негативно искуство
 
I

Iblis

Гостин
зашто не....
нема веќе вадење ставање, страно тело е сепак во очи колку и да не смета
ги носам и ја истите
заинтересирана сум за ласер ама барам КВАЛИТЕТ, во последнава година кај нас се отворија многу ама не познавам никој со позитивно или негативно искуство
Ако се бавиш со контакт спортови или боречки вештини, остани си на леќи, по сигурно ти е, а за операција овде, јас сеуште не би правел овде во МК. Ако се одлучиш на таков чекор, барам провери колку операции направил докторот.
ve molam ako znaete da mi pomognete:/
Само прашај си го офталмологот за леќи и ќе ти даде совет. Не е срамота да се носат наочари, малку ќе ти биде чудно и ништо повеќе. Ако можеш да бираш земи си леќи, ќе ти треба време да научиш да ги ставаш, ама ќе се навикнеш.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Ако се бавиш со контакт спортови или боречки вештини, остани си на леќи, по сигурно ти е, а за операција овде, јас сеуште не би правел овде во МК. Ако се одлучиш на таков чекор, барам провери колку операции направил докторот.
.
se бавам со бројки и букви секојдневно:)

пред некое време бев запалена за ласер во СВЕТИ ВИД.
и се јавив закажавме термин се во Белград пристигнувам културно на време у еден голем снег и цела зачудена од нивна НЕпрофесионалност.(прегледот само пред операција е 150 евра)
значи од 9 кога требаше да ме примат влегов во 11:30h сафра ме фати чекајќи и внатре прво што забележав прљавштина на секој чекор, и ми објаснуваат се како иде брзо за 10:20 минути, имаат д-р од странство и на крај ми кажува дека месец дена пред да се прави ласер не треба да се носат леќи, за да биде успешен.
многу беше глупаво од нивна страна се договарам од МКД дека идам за ласер 2 дена кај нив, па кажи ми што и како.....
од тогаш се откажав
а кај нас исто не ги прават наши д-р се се тоа или Турци, Руси кои доаѓаат по неколку дена на закажани термини
 
I

Iblis

Гостин
se бавам со бројки и букви секојдневно:)
Мене бајаги ми ги фалеа Свети Вид, да те разубедувам немам намера, никогаш не сум видел лично:(
Ако не сум грешка кај нас Ремедика нуди ваква услуга, а не сум сигурен како стои докторот кој јас го посетувам, знам дека беше на специјализација, ама бидејќи имам промени на диоптерот т.е. не сум втасан до таму, не се интересирав нешто посебно.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
ке пишам натаму искуства,
нема потреба да ме разубедува било кој за нешто што видов со свои очи ,, носев леќи:D
планирам да ги поредам сите бар по еден преглед, разговор... во свети вид не се враќам НИКАД ВИШЕ

јас сум од тие што не би носела леќи цел живот, а без нив неможам навикната сум скроз на нив
за почеток европска очна болница и една страна најдов на фејбук MediLine Macedonia многу позитивни коментари од ласер
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Некој добар доктор што работи со сини картончиња ? До сега бев еднаш во поликлиника Букурешт и не планирам да се враќам таму. Каква ароганција. :pos:
Па и инсистирање да ги купам леќите од оптика Елени (а истите се поефтини во други оптики).
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Едно прашање до поискусните. Јас носам меки леќи како што пишав претходно. Наскоро треба да порачувам нови, па сакав да се информирам какво ви е искуството со RGP (rigid gas permeable) или како ги викаат полутврди? Реално ја разгледувам опцијата да преминам на такви бидејќи мекиве се премногу осетливи а и после некое време од користење окото е изморено и има лимит до колку можам да ги носам пред да го изгубат комфоритетот. Гуглав на нет, гаспропустливите или RGP се оценети како подобри освен за адаптација но тоа е ризик кој би сакал да го земам :D Anyone ?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Пред саат време прв пат у живот стаив леќа у око, имате некој совет да ми дадете? Ако ме пецкаат очиве да ги извадам? И колку време да ги носам првиов ден?

Иначе гледам што разговарате погоре за ласер, мене ми имаат кажано никако во Македонија. А исто така имало и некоја метода каде што се прави зафат специјално прилагоден на твоето око, за разлика од обичните LASIK операции каде кај секој пациент освен длабочината на сечењето сите други сетинзи се исти. Така да јас кога ќе правам дефинитивно ќе ја одберам новава метода.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Едно прашање до поискусните. Јас носам меки леќи како што пишав претходно. Наскоро треба да порачувам нови, па сакав да се информирам какво ви е искуството со RGP (rigid gas permeable) или како ги викаат полутврди? Реално ја разгледувам опцијата да преминам на такви бидејќи мекиве се премногу осетливи а и после некое време од користење окото е изморено и има лимит до колку можам да ги носам пред да го изгубат комфоритетот. Гуглав на нет, гаспропустливите или RGP се оценети како подобри освен за адаптација но тоа е ризик кој би сакал да го земам :D Anyone ?
Меките леќи се најпрактични.
Со полутврдите јас имав големи проблеми зашто малку прашина да ти влезе одма почнува да ти солзи окото и мораш да ја вадиш леќата. А ова најчесто се случува во услови каде што не е хигиенски да ја вадиш... кај меките го немаш овој проблем.
Знам дека меките се поскапи, ама си ги чинат паричките. :)
Мој совет е да не ги мењаш.
 
G

galaxy

Гостин
Едно прашање до поискусните. Јас носам меки леќи како што пишав претходно. Наскоро треба да порачувам нови, па сакав да се информирам какво ви е искуството со RGP (rigid gas permeable) или како ги викаат полутврди? Реално ја разгледувам опцијата да преминам на такви бидејќи мекиве се премногу осетливи а и после некое време од користење окото е изморено и има лимит до колку можам да ги носам пред да го изгубат комфоритетот. Гуглав на нет, гаспропустливите или RGP се оценети како подобри освен за адаптација но тоа е ризик кој би сакал да го земам :D Anyone ?
Јас имам искуство со полутврди.
Позитивни страни во однос со меките:
Полесно се вадат, освен ако се залепат на окото
Полесни се за одржување, можеш да ги миеш со прстите. Иако одржувањето не би го ставил како позитивна страна бидејќи треба да купиш посебни течности една за чување, и една за миење, можеш и со обичните течности од аптека кои се за меки, ама не дихтуваат убаво со нив на окото
Подолго траат
Поевтини се
На долг рок подобри се за окото оти можело да „дише“ преку нив
Негативни страни во однос со меките:
Многу лесно паѓаат
Ако не се добро измиени или ако ти влезе прашинка, окото многу солзи
Мене ми се лизгаа со секое трепнување и се движеа низ окото, прашав дали тоа е само кај мене или така се сите, докторот ми рече дека така се сите, ама се сомневам

Престанав да ги користам кога една ми падна и ми се изгуби, се вратив на старите добри очила оти меките варијанти на леќи за мојот проблем се многу скапи.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Пред саат време прв пат у живот стаив леќа у око, имате некој совет да ми дадете? Ако ме пецкаат очиве да ги извадам? И колку време да ги носам првиов ден?

Иначе гледам што разговарате погоре за ласер, мене ми имаат кажано никако во Македонија. А исто така имало и некоја метода каде што се прави зафат специјално прилагоден на твоето око, за разлика од обичните LASIK операции каде кај секој пациент освен длабочината на сечењето сите други сетинзи се исти. Така да јас кога ќе правам дефинитивно ќе ја одберам новава метода.
Ако те пецкаат на очи веднаш вади ги, измиј ги убаво со растворот и внимавај да не остане прашинка или некое ситно влакно, ако имаат нешто на нив тогаш пецкаат. Никогаш не ги трпи во очи ако ги чувствуваш непријатно. Правила околу тоа колку да ги носиш првиот ден нема, не би требало да заморуваат, но бидејќи и тие имаат рок на траење и се трошат добро е кога ги напрегаш очите за читање или некаква активност да ги замениш со очила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom