Конкурс за запишување на студенти во прва година 2009/2010

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ве молам ако може да ми кажете, кои документи треба да се достават при запишувањето?
Извод, државјанство, диплома од државна матура и сведителствата, таксена марка и пријава од студентски сервис.
 

~Blue Rose~

*I'm here...*
Член од
28 ноември 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Имаше предходно постирано линкови за конкурсите за зпишвање на студенти само забележав дека за универзитетот Св. Кирил и Методиј линкот е за 2007.
нема врска :) еве го за 2009
http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/158_KONKURS%202009.pdf


п.с. дали имаше лани отворено факултет за стоматолошки науки на универзитетот Гоце Делчев во Штип да не знај некој?
 
Член од
9 август 2009
Мислења
46
Поени од реакции
1
Дали пријавата треба да се набави на денот на запишување, во самиот факултет или?:nesvest:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Имам едно прашање: во нашава гимназија ни дадоа само диплома за положена матура, а пак на конкурсов бараат диплома од матура и диплома за завршено средно образование. Јас не сум во тек со настаниве или...?
А интерниот пријавен лист ќе го даваат таму? Исто и овие изјавиве ваљда.
Дури денес пред да затворат ојдов да поднесам молба за државјанство, па ми рекоа дека до петок ќе ми до даеле. Ако не понеделник, па одма патец Скопје.
 
Член од
21 септември 2007
Мислења
44
Поени од реакции
2
Имам едно прашање: во нашава гимназија ни дадоа само диплома за положена матура, а пак на конкурсов бараат диплома од матура и диплома за завршено средно образование. Јас не сум во тек со настаниве или...?
А интерниот пријавен лист ќе го даваат таму? Исто и овие изјавиве ваљда.
Дури денес пред да затворат ојдов да поднесам молба за државјанство, па ми рекоа дека до петок ќе ми до даеле. Ако не понеделник, па одма патец Скопје.
и лани бараа во потребни документи демек и таа дипломата за завршено средно ама кога бевме таму ништо не ни рекоа па така вероватно истата е...а пријава и изјава се таму...барем така беше лани
 

buba18

God is a DJ
Член од
8 јануари 2009
Мислења
358
Поени од реакции
10
А дали треба изводот со кој се запишува да не биде постар од 6 месеци,или може и со постар??
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
А дали треба изводот со кој се запишува треба да не биде постар од 6 месеци,или може и со постар??
Мислам оти треба да е нов т.е да не е постар од 6 месеци.Во ниеден конкурс не пишува за тоа,ама за секој случај јас си извадив нов :)
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
А дали треба изводот со кој се запишува да не биде постар од 6 месеци,или може и со постар??
Мислам оти треба да е нов т.е да не е постар од 6 месеци.Во ниеден конкурс не пишува за тоа,ама за секој случај јас си извадив нов :)
Не мора да не е постар од 6 месеци.Од почетокот на 2007 или 2008 година, има нови изводи, на кои на задната страна има печат (и на печатот пишува нешто во смисла дека не е ограничен како претходниот извод, со траење од 6 месеци, туку дека овој извод има неоганичено време на важење). Баш ја лани за екскузијата за надвор од МК извадив ми требаше и извадив (ама не отидовме :() и ми остана изводот и баш прашав со полиција од кај што се вадат нели, и ми рекоа дека важи :helou:
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
za generaciite sto polagale pred onie so drzavna matura treba da nosat Свидетелство за завршено средно образование, a za tie sto polagale drzavna matura Документ за положена државна матура. koga se raspituvav taka mi rekoa deka kazale vo gimnazijata. a izvodot na filoloski stranata pisuva deka ne e bitno od koga e; vazi sekakov.
edno drugo prasanje. za tie na filoloski. na stranata na filoloski ima kako treba da izgleda uplatnicata; http://www.flf.ukim.edu.mk/Portals/0/uplatnica.jpg ne mozam da deshifriram dali na kraj tamu ( smetka na budzetski korisnik-edinka korisnik) brojot e 788 10 ili 786 10. nekoj ako znae od prethodnite godini koe e tocno. lol. :jaj:
 

buba18

God is a DJ
Член од
8 јануари 2009
Мислења
358
Поени од реакции
10
Не мора да не е постар од 6 месеци.Од почетокот на 2007 или 2008 година, има нови изводи, на кои на задната страна има печат (и на печатот пишува нешто во смисла дека не е ограничен како претходниот извод, со траење од 6 месеци, туку дека овој извод има неоганичено време на важење). Баш ја лани за екскузијата за надвор од МК извадив ми требаше и извадив (ама не отидовме :() и ми остана изводот и баш прашав со полиција од кај што се вадат нели, и ми рекоа дека важи :helou:

фала богу од 2007 ми е изводот и има печат инаку кој ке се малтретираше пак да вади :)
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Знае ли некој нешто повеќе за смерот на филозофски Социјална работа и политика? кои се можностите со тоа...? и општо некои информации? и има ли некој информации за националните квоти на филозофски...?
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Знае ли некој од колку до колку саат ќе примаат документи господата на медицински во Скопје???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom