Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Во која држава можиш да си дозволиш сите горенаведени работи и плус исплаќање на недвижност ?
Освен ако татко ти не е Доналд Трамп
Пристоен живот јас подразбирам
* покрив на главата, без разлика дали е моја сопственост или плаќам кирија
* да не мора да се тресам кога ќе влезам во маркет дека лебот поскапил,
* да не мора да штедам цела година за да одам еднаш на одмор до Халкидики,
*да не мора да се пишам по бутици за партали увезени од кинески пазар во Турција, а
*да можам да си дозволам барем неколку пати во месецот ручек, пиво, кафе со пријателите,
*да имам сопствено возило не искршена крнтија за која ќе треба секој месец да трчам по мајстори,
* да ми следуваат здравствени услуги за кои сум плаќала осигурување а не да треба да се раскинам од пари давање по приватни клиники,
*Да ДИШАМ ЧИСТ ВОЗДУХ а не канцер
* Да не мора да му давам под рака пари на некој си лешинар кој имал среќа да е на фотелја а нема две чисти во главата, за да извадам некој документ на шалтер

Не барам луксуз, барам пристоен живот кој тука во Македонија одамна го нема

Никој не рече дека во странство цветаат рози, ама за разлика од Македонија платата ми стига за се и посреќна сум, измеќар ќе бидам и во сопствената држава а како тргна политиката и во нашата земја сме туѓинци, така да го одбирам помалото зло
Ами се што набројуваш тука е проблем и во западните земји, ако живееш (не да ренташ како студент некоја дупка за 500-600 евра), оти и таму за асална недвижност пола плата ќе ти отиде на сметки и кирија. Ако не јадеш фест фуд туку на поасални места, и таму треба да работиш со денови само за трошокот за храна.
Здравството е можеби подобро, ама затоа ќе чекаш 10 саати на ургентен и нема да писнеш (иако во мкд за ова викаат медиуми), и на запад ако не сакаш да те оперира Гупта кој едвај го зборува јазикот и има некоја сумлива диплома од универзитет кој го нема на гугл мапс, ќе си платиш на приватно (денот на болница е 5-10к), а операции верувај ми не сакаш ни да знаеш.

Чистиот воздух може сеуште да го третираме како реална причина и оправдана за да се замине. Неделивост при казнување е второто, непотизмот делумно оти и тука се изврани како свински црева (само треба да се опуштат малку за да ја видиш големата слика), можностите оти се големи држави, инаку се друго ти е горе-доле исто ѓубре само спакувано со панделка.

П.С кај беше толку на одмор па да се мочаш врз Халкидики?

Во муабетов, ти си тој што не е реален, извини што упаѓам вака. Освен ИТ инижињери и политичари кој друг може да приушти било каков капитал како стан, куќа, сеедно дали во МК или Германија, Австралија?
Сите што не се политичари, доктори или ИТ(или инжињери, високо обрзаовани, стручен кадар) ниеден друг неможе да приушти таков капитал, така да полека со тоа измеќарски живот. 80% од луѓето по твоја дефиниција ќе се измеќари.
И секако дека е подобро да исплаќаш на Ханс затоа што живееш во средена држава, кај што плаќаш здравствено и за истото не се секираш ако завршиш во болница, знаеш дека ќе добиеш третман наместо да умреш на маса во Македонија заради корупција и партиски вработувања. Не секој може да се лечи приватно или да има приватно осигурување.
Не бе друже, и во Македонија обичен работник може да ги уплати сите тие работи кои ги набројав, само си бара работа и трчање. Имам братучед работи со клими и е прилично отворен кога разговараме за приходи, секој месец му се движи од 1500-3500 евра нето приход (правиме маубет само една плата). Имам другари кои работат со занаетчиски работи (ламинат, паркет, плочки, малтарење), однапред се резервирани за наредни 6 месеци.
Прашањето е дали сака некој да засука ракави и да работи, или сите сакаат да се писари (од тоа што гледам јас е второто, која мајка изгубила дете, ќе го најде по мкд универзитети, додека учевме едвај 15-30% беа добри ученици и фаќаа книга, а на факултет отидоа 103%).

Измеќарски е де, ако пресметаш претходни генерации биле буржоазија за денес, оди прашај колку денови работеле баба ти или прабаба ти и пак изградиле куќи и изгледале по 5 деца. Денес оп-трт ако била една плата, немој да е повеќе од едно дете оти готово пропадна бродот, стан бил скап во Германија ама ќе се купело со Германска плата во Скопје - од старт труло, ако навистина си ги цениш своите услуги и системот те третира како што треба, треба да си дозволиш кров над глава таму. Или станиш пензионер и ќе одиш во посиромашна земја оти не стигала таму (100% западните земји ти се оваа приказна, џабе ги дискутираме само пензионерите во мкд).

Не знам колку си завршил да се ебаваш со здравство, ама е далеку од тоа што ти го прикажуваат. За кај вас таму имам роднини што работат како доктори, и имам слушано секакви приказни и од таму, подобро можеби од мкд, но далеку од совршено како што го замислувате. Еве тука кај мене имаат упм недостаток од доктори, па и за најобична работа ќе завршиш да чекаш 10 саати само да те погледне некој, а да не правиме муабет за сериозни работи. Да, кога ќе дојдеш на ред се спремни и опремени, ама има сите ѓупци попови да ти се видат дотогаш.

Има работи кои навистина се лоши во мкд и треба да се подобруваат, ама да се воспеваат толку западните системи кои пак те третираат како измеќар (да, колку и да не ви се допаѓа тоа е зборот, одиш, им рмбаш како коњ и во цел живот не заработуваш за да имаш своја куќа, нешто што го имале нашите пред 50 години и мислиш кај да заминеш кога ќе фатиш пензија), не е ниту фер, ниту исправно.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.238
Поени од реакции
16.810
Ами се што набројуваш тука е проблем и во западните земји, ако живееш (не да ренташ како студент некоја дупка за 500-600 евра), оти и таму за асална недвижност пола плата ќе ти отиде на сметки и кирија. Ако не јадеш фест фуд туку на поасални места, и таму треба да работиш со денови само за трошокот за храна.
Здравството е можеби подобро, ама затоа ќе чекаш 10 саати на ургентен и нема да писнеш (иако во мкд за ова викаат медиуми), и на запад ако не сакаш да те оперира Гупта кој едвај го зборува јазикот и има некоја сумлива диплома од универзитет кој го нема на гугл мапс, ќе си платиш на приватно (денот на болница е 5-10к), а операции верувај ми не сакаш ни да знаеш.

Чистиот воздух може сеуште да го третираме како реална причина и оправдана за да се замине. Неделивост при казнување е второто, непотизмот делумно оти и тука се изврани како свински црева (само треба да се опуштат малку за да ја видиш големата слика), можностите оти се големи држави, инаку се друго ти е горе-доле исто ѓубре само спакувано со панделка.

П.С кај беше толку на одмор па да се мочаш врз Халкидики?


Не бе друже, и во Македонија обичен работник може да ги уплати сите тие работи кои ги набројав, само си бара работа и трчање. Имам братучед работи со клими и е прилично отворен кога разговараме за приходи, секој месец му се движи од 1500-3500 евра нето приход (правиме маубет само една плата). Имам другари кои работат со занаетчиски работи (ламинат, паркет, плочки, малтарење), однапред се резервирани за наредни 6 месеци.
Прашањето е дали сака некој да засука ракави и да работи, или сите сакаат да се писари (од тоа што гледам јас е второто, која мајка изгубила дете, ќе го најде по мкд универзитети, додека учевме едвај 15-30% беа добри ученици и фаќаа книга, а на факултет отидоа 103%).

Измеќарски е де, ако пресметаш претходни генерации биле буржоазија за денес, оди прашај колку денови работеле баба ти или прабаба ти и пак изградиле куќи и изгледале по 5 деца. Денес оп-трт ако била една плата, немој да е повеќе од едно дете оти готово пропадна бродот, стан бил скап во Германија ама ќе се купело со Германска плата во Скопје - од старт труло, ако навистина си ги цениш своите услуги и системот те третира како што треба, треба да си дозволиш кров над глава таму. Или станиш пензионер и ќе одиш во посиромашна земја оти не стигала таму (100% западните земји ти се оваа приказна, џабе ги дискутираме само пензионерите во мкд).

Не знам колку си завршил да се ебаваш со здравство, ама е далеку од тоа што ти го прикажуваат. За кај вас таму имам роднини што работат како доктори, и имам слушано секакви приказни и од таму, подобро можеби од мкд, но далеку од совршено како што го замислувате. Еве тука кај мене имаат упм недостаток од доктори, па и за најобична работа ќе завршиш да чекаш 10 саати само да те погледне некој, а да не правиме муабет за сериозни работи. Да, кога ќе дојдеш на ред се спремни и опремени, ама има сите ѓупци попови да ти се видат дотогаш.

Има работи кои навистина се лоши во мкд и треба да се подобруваат, ама да се воспеваат толку западните системи кои пак те третираат како измеќар (да, колку и да не ви се допаѓа тоа е зборот, одиш, им рмбаш како коњ и во цел живот не заработуваш за да имаш своја куќа, нешто што го имале нашите пред 50 години и мислиш кај да заминеш кога ќе фатиш пензија), не е ниту фер, ниту исправно.
Па тоа е муабетот јас не реков дека е совршено туку моментално пристоен живот не гледам во Македонија со просечна плата.
Инаку Тенерифе бев на одмор и не го хејтам Халкидики, и Халкидики одам на одмор, туку муабетот ми беше дека за еден одмор во Халкидики треба кредит да крениш шо не е и некоја вау дестинација
Споредуваш порано на времето со сега, сега системот не ти дозволува тука да изградиш куќа, ќе те искинат од камати.
Остај ти баба ти дедоти, Господ тогаш по земја шеташе
Сега за хранарина и сметки една плата не ти стига а камоли да тргаш настрана за да имаш недвижнини.
Повели бујрум врати се во Македонија и изгради куќи со една мизерна плата.
Не сите се занаетчии и имаат приватни бизниси, дури и таквите повеќе не можиш тука да ги задржиш.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.884
Поени од реакции
6.147
Ами се што набројуваш тука е проблем и во западните земји, ако живееш (не да ренташ како студент некоја дупка за 500-600 евра), оти и таму за асална недвижност пола плата ќе ти отиде на сметки и кирија. Ако не јадеш фест фуд туку на поасални места, и таму треба да работиш со денови само за трошокот за храна.
Здравството е можеби подобро, ама затоа ќе чекаш 10 саати на ургентен и нема да писнеш (иако во мкд за ова викаат медиуми), и на запад ако не сакаш да те оперира Гупта кој едвај го зборува јазикот и има некоја сумлива диплома од универзитет кој го нема на гугл мапс, ќе си платиш на приватно (денот на болница е 5-10к), а операции верувај ми не сакаш ни да знаеш.

Чистиот воздух може сеуште да го третираме како реална причина и оправдана за да се замине. Неделивост при казнување е второто, непотизмот делумно оти и тука се изврани како свински црева (само треба да се опуштат малку за да ја видиш големата слика), можностите оти се големи држави, инаку се друго ти е горе-доле исто ѓубре само спакувано со панделка.

П.С кај беше толку на одмор па да се мочаш врз Халкидики?


Не бе друже, и во Македонија обичен работник може да ги уплати сите тие работи кои ги набројав, само си бара работа и трчање. Имам братучед работи со клими и е прилично отворен кога разговараме за приходи, секој месец му се движи од 1500-3500 евра нето приход (правиме маубет само една плата). Имам другари кои работат со занаетчиски работи (ламинат, паркет, плочки, малтарење), однапред се резервирани за наредни 6 месеци.
Прашањето е дали сака некој да засука ракави и да работи, или сите сакаат да се писари (од тоа што гледам јас е второто, која мајка изгубила дете, ќе го најде по мкд универзитети, додека учевме едвај 15-30% беа добри ученици и фаќаа книга, а на факултет отидоа 103%).

Измеќарски е де, ако пресметаш претходни генерации биле буржоазија за денес, оди прашај колку денови работеле баба ти или прабаба ти и пак изградиле куќи и изгледале по 5 деца. Денес оп-трт ако била една плата, немој да е повеќе од едно дете оти готово пропадна бродот, стан бил скап во Германија ама ќе се купело со Германска плата во Скопје - од старт труло, ако навистина си ги цениш своите услуги и системот те третира како што треба, треба да си дозволиш кров над глава таму. Или станиш пензионер и ќе одиш во посиромашна земја оти не стигала таму (100% западните земји ти се оваа приказна, џабе ги дискутираме само пензионерите во мкд).

Не знам колку си завршил да се ебаваш со здравство, ама е далеку од тоа што ти го прикажуваат. За кај вас таму имам роднини што работат како доктори, и имам слушано секакви приказни и од таму, подобро можеби од мкд, но далеку од совршено како што го замислувате. Еве тука кај мене имаат упм недостаток од доктори, па и за најобична работа ќе завршиш да чекаш 10 саати само да те погледне некој, а да не правиме муабет за сериозни работи. Да, кога ќе дојдеш на ред се спремни и опремени, ама има сите ѓупци попови да ти се видат дотогаш.

Има работи кои навистина се лоши во мкд и треба да се подобруваат, ама да се воспеваат толку западните системи кои пак те третираат како измеќар (да, колку и да не ви се допаѓа тоа е зборот, одиш, им рмбаш како коњ и во цел живот не заработуваш за да имаш своја куќа, нешто што го имале нашите пред 50 години и мислиш кај да заминеш кога ќе фатиш пензија), не е ниту фер, ниту исправно.
prijatele za mnogu raboti si vo pravo ama ne za site! Barem od moe iskustvo!
Ovde za standarno zdrastveno osiguruvanje si i pregledan i zgrizhen! I shto se veli tamu kade shto ce pojdish mozhish i od zemja da jadish, a vo Mk pogotovo vo Prilep pobrzo ce zakacish nekoja nova bolest odkolku da te izlecat.

Vo urgentniot vo moja blizina imash 5 Hodnici so po 10 Ambulanti, 5 rentgeni, 10 Prostorii za prevrski i sl. EKG, CT, i shto ushte ne.
Na podot ima nacrtano linii vo razlicna boja. i koga ce se prijavish i ce ti izdadat Traka za na raka so Bar kog di kazhuvaat sledi ja taa i taa boja do kraj i cekaj na stolica i vo zavistnost za shto si pojden (kolku e hitno) se ceka od 5 min do 1h .

( Brza Pomosh vozilata imaat sekogash prioritiet i technicarot ili sestrata shto te donesol ne te ostava dodeka ne zavrshat so tebe, bez razlika dali si gotov za 5min ili za 5h ite nosat nasekade kade shto e potrebno(rentgnen,specijalisti na oddelenie, infuzii....)

Ce dobijash vrvna usluga shto vo Mk i vo privatnite bolnici za salam debeli pari ne mozhish tolku brzo da ja dobijash. Jas ednostavno sum prezadovolen i sum imal prilika da gi koristam nivnite uslugi ili da bidam so nekogo shto sum go nosel.
Bolnicki den pred 1 god koshtase 17€ .
Toa od moe iskustvo a kako si vrvel ti ili nekoj drug ne znam!!!

A i toj Bratuced ti za tie 3500€ prashaj go dali vo denot rabotel 8 ili 18 Saati. I odkako si platil pridonesi i site zaebancii kako materijali ( pogotovo negovite shto se mnogu skapi) vozilo, gorivo......... kolku mu ostanale cisti na krajot od mesecot.
Inaku 1 Klima mestenje vo Mk koshta od 4500-7000 denari i odzema edno 3-4 saati. znaci max. 2-3 Klimi vo denot.
I za klimi mestenje ne mora da se objasnuvame shto kako zatoa shto ja znam taa rabota skoro i da ne recam napamet.

Poz,
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Па тоа е муабетот јас не реков дека е совршено туку моментално пристоен живот не гледам во Македонија со просечна плата.
Инаку Тенерифе бев на одмор и не го хејтам Халкидики, и Халкидики одам на одмор, туку муабетот ми беше дека за еден одмор во Халкидики треба кредит да крениш шо не е и некоја вау дестинација
Споредуваш порано на времето со сега, сега системот не ти дозволува тука да изградиш куќа, ќе те искинат од камати.
Остај ти баба ти дедоти, Господ тогаш по земја шеташе
Сега за хранарина и сметки една плата не ти стига а камоли да тргаш настрана за да имаш недвижнини.
Повели бујрум врати се во Македонија и изгради куќи со една мизерна плата.
Не сите се занаетчии и имаат приватни бизниси, дури и таквите повеќе не можиш тука да ги задржиш.
Абе многу е заебано ова пристоен живот, за мене пример не е седење во 40м2, а уште помалку со цимери или пак ебавање со јавен превоз по 1 саат во правец на ден, небитно што си јадела, небитно каде ќе отидеш на одмор, на крајот од денот си продала 10+ саати од твоето време за на крај пак да се крстиш на станот во Скопје - пиши му крстот.

Ќе се смени (а и се менуваи таму), само треба да скинат конци тие генерации што беа научени „ќути има и полошо“, и „добро е да ти бери гајлето друг“.
Повели бујрум врати се во Македонија и изгради куќи со една мизерна плата.
Прво ќе ми покажеш ти како се гради куќа со мизерна плата во Германија, а после ќе направиме и во Македонија ;) чунки мора да се учи од понапредните земји.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.566
Поени од реакции
2.160
Мора прво да се дефинира пристоен живот.

Ако зборуваме само од финансиска страна, тогаш распределбта на средствата треба да е 70/30.

- 70% за трошоци за живот
- 20% штедење т.е инвестирање, нешто што на долг рок ќе ја задржи вредноста и потенцијално зголеми
- 10% кеш за итни случаеви (реновирање, болест, непланирани трошоци и сл.)

Едно непишано правило за мирна глава е секогаш да се има на страна барем 6 просечни плати.

Сум ја правел оваа математика во повеќе наврати. Инфлацијата доста ги побрка сметките, за 4члено семејство излегува топтан 2к евра. Рата за кредит, сметки и автомобил, прават скоро 40к месечно. Уште толку за храна и облека и останати трошоци. И доаѓаме то тие две третини.

Кој може да си го дозволи ова, со добро финансиско планирање може да биде доста успешен, само треба време.

=========

Освен ниските примања, кај нас е голем проблем и финансиската неписменост кај грото луѓе. Заглавување со непотребни трошоци, и најлошото непотребни кредити. Кредит за телефон од 2к евра никој со повеќе од 2 грама мозок нема да си дозволи, ама тоа е...

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
prijatele za mnogu raboti si vo pravo ama ne za site! Barem od moe iskustvo!
Ovde za standarno zdrastveno osiguruvanje si i pregledan i zgrizhen! I shto se veli tamu kade shto ce pojdish mozhish i od zemja da jadish, a vo Mk pogotovo vo Prilep pobrzo ce zakacish nekoja nova bolest odkolku da te izlecat.

Vo urgentniot vo moja blizina imash 5 Hodnici so po 10 Ambulanti, 5 rentgeni, 10 Prostorii za prevrski i sl. EKG, CT, i shto ushte ne.
Na podot ima nacrtano linii vo razlicna boja. i koga ce se prijavish i ce ti izdadat Traka za na raka so Bar kog di kazhuvaat sledi ja taa i taa boja do kraj i cekaj na stolica i vo zavistnost za shto si pojden (kolku e hitno) se ceka od 5 min do 1h .

( Brza Pomosh vozilata imaat sekogash prioritiet i technicarot ili sestrata shto te donesol ne te ostava dodeka ne zavrshat so tebe, bez razlika dali si gotov za 5min ili za 5h ite nosat nasekade kade shto e potrebno(rentgnen,specijalisti na oddelenie, infuzii....)

Ce dobijash vrvna usluga shto vo Mk i vo privatnite bolnici za salam debeli pari ne mozhish tolku brzo da ja dobijash. Jas ednostavno sum prezadovolen i sum imal prilika da gi koristam nivnite uslugi ili da bidam so nekogo shto sum go nosel.
Bolnicki den pred 1 god koshtase 17€ .
Toa od moe iskustvo a kako si vrvel ti ili nekoj drug ne znam!!!

A i toj Bratuced ti za tie 3500€ prashaj go dali vo denot rabotel 8 ili 18 Saati. I odkako si platil pridonesi i site zaebancii kako materijali ( pogotovo negovite shto se mnogu skapi) vozilo, gorivo......... kolku mu ostanale cisti na krajot od mesecot.
Inaku 1 Klima mestenje vo Mk koshta od 4500-7000 denari i odzema edno 3-4 saati. znaci max. 2-3 Klimi vo denot.
I za klimi mestenje ne mora da se objasnuvame shto kako zatoa shto ja znam taa rabota skoro i da ne recam napamet.

Poz,
Не го негираме делот дека не го бива, ти реков, тоа е сериозен проблем, кај нас налет што се неопремени и валкани, сега немаат ни доктори.

Зависи каде си и таму, прва братучеда и брат на другар со кој израснав се доктори во големи градови во Германија (едниот и специјалист), од нив имам слушано друга работа.
За тука од прва рака можам да кажам дека се опремени и чисти, ама ќе си чекаш ред со саати.
A i toj Bratuced ti za tie 3500€ prashaj go dali vo denot rabotel 8 ili 18 Saati. I odkako si platil pridonesi i site zaebancii kako materijali ( pogotovo negovite shto se mnogu skapi) vozilo, gorivo......... kolku mu ostanale cisti na krajot od mesecot.
Inaku 1 Klima mestenje vo Mk koshta od 4500-7000 denari i odzema edno 3-4 saati. znaci max. 2-3 Klimi vo denot.
I za klimi mestenje ne mora da se objasnuvame shto kako zatoa shto ja znam taa rabota skoro i da ne recam napamet.
Епа во капитализам треба трчање, тоа ви го зборувам, и во Германија и секаде, ако не си апла некој со високо платена професија, нема никогаш да заработуваш плата со која ќе оставиш нешто за наредни генерации.
Со 8 саати работа на ден кај Тито, на запад пари (и во Македонија, и ова е веќе капитализам) 10+.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.238
Поени од реакции
16.810
Абе многу е заебано ова пристоен живот, за мене пример не е седење во 40м2, а уште помалку со цимери или пак ебавање со јавен превоз по 1 саат во правец на ден, небитно што си јадела, небитно каде ќе отидеш на одмор, на крајот од денот си продала 10+ саати од твоето време за на крај пак да се крстиш на станот во Скопје - пиши му крстот.

Ќе се смени (а и се менуваи таму), само треба да скинат конци тие генерации што беа научени „ќути има и полошо“, и „добро е да ти бери гајлето друг“.

Прво ќе ми покажеш ти како се гради куќа со мизерна плата во Германија, а после ќе направиме и во Македонија ;) чунки мора да се учи од понапредните земји.
Шо си се фатил толку за Германија кога не си живеел таму никогаш.
Не сите живеат во 40м2 и не сите земаат мизерна плата
Не можам да ти кажам јас како се гради куќа ниту во Германија ниту во Македонија, не сум изградила куќа јас лично, кога ќе изградам ќе ти пишам.
;)
Ај сега ти кажи ми во Австралија за колку време се гради куќа
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Шо си се фатил толку за Германија кога не си живеел таму никогаш.
Не сите живеат во 40м2 и не сите земаат мизерна плата
Не можам да ти кажам јас како се гради куќа ниту во Германија ниту во Македонија, не сум изградила куќа јас лично, кога ќе изградам ќе ти пишам.
;)
Сум бил на гости кај повеќе луѓе, на неделна основа се слушам/гледам со неколкумина, имам клиенти со кои имаме редовни состаноци и се од таму...мислам дека од тие што ги познавам повеќе луѓе имам во Германија од тоа што останаа во Македонија :D

Пишувај прогрес кога ќе можеш, нека научат малку и овие што се уште во мкд :D А ако ти се види угорно и таму, секогаш има да се купи монтажна од алибаба ;)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.238
Поени од реакции
16.810
Сум бил на гости кај повеќе луѓе, на неделна основа се слушам/гледам со неколкумина, имам клиенти со кои имаме редовни состаноци и се од таму...мислам дека од тие што ги познавам повеќе луѓе имам во Германија од тоа што останаа во Македонија :D

Пишувај прогрес кога ќе можеш, нека научат малку и овие што се уште во мкд :D А ако ти се види угорно и таму, секогаш има да се купи монтажна од алибаба ;)
Се убо ама не ми одговори на последната реченица
Тоа дека имаш повеќе луѓе во Германија отколку во Македонија говори за фактот колку ни е отепана државата.
И зошто секогаш се води ваква дискусија со луѓе кои се иселени од државата, шо си заминал ти преку океани, зошто не остана тука клими да поправаш и да оставиш куќа за поколенија ?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Се убо ама не ми одговори на последната реченица
Пишав јас уште пред неколку постови, за тие што се на плата, особено на мала плата, за 40 години или никогаш. Е бидејќи е капиталистичка земја, и секој втор или има фирма, или работи на страна за екстра кеш, се прави за пократко.
Во темата за Австралија имам пишувано подетално во повеќе наврати. Како држава е брутално капиталистичка, нема ништо без пари но и ретко кој дава било каква услуга без пари, па за тие што сакаат да работат има повеќе од доволно.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.238
Поени од реакции
16.810
Пишав јас уште пред неколку постови, за тие што се на плата, особено на мала плата, за 40 години или никогаш. Е бидејќи е капиталистичка земја, и секој втор или има фирма, или работи на страна за екстра кеш, се прави за пократко.
Во темата за Австралија имам пишувано подетално во повеќе наврати. Како држава е брутално капиталистичка, нема ништо без пари но и ретко кој дава било каква услуга без пари, па за тие што сакаат да работат има повеќе од доволно.
Епа значи секаде исто кога станува збор за недвижности.
Со мизерна плата во Македонија не можиш ни гарсоњера да купиш.
Познавам луѓе шо цел живот штеделе и рмбале за да изградат куќа и не ни дочекале да се вселат, секаде е исто.
Збораме за пристоен живот, Германија над милион ти требаат за да купиш таква куќа, никогаш нема да ја исплатиш, освен ако не работиш директор во некоја банка, хирург или ватевер.
Збораме за куќа куќа, таква куќа тука би коштала 200 000 евра и кусурот, со минималец ќе ја исплатиш ко ќе стани Тито од гробот
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Епа значи секаде исто кога станува збор за недвижности.
Со мизерна плата во Македонија не можиш ни гарсоњера да купиш.
Познавам луѓе шо цел живот штеделе и рмбале за да изградат куќа и не ни дочекале да се вселат, секаде е исто.
Збораме за пристоен живот, Германија над милион ти требаат за да купиш таква куќа, никогаш нема да ја исплатиш, освен ако не работиш директор во некоја банка, хирург или ватевер.
Збораме за куќа куќа, таква куќа тука би коштала 200 000 евра и кусурот, со минималец ќе ја исплатиш ко ќе стани Тито од гробот
Е ај добро утро, е тука ти паѓа целата теорија дека и таму имаш пристоен живот. Ниту ти, а ниту јас, нема да сме вечно млади и способни за работа, а уште помалку ќе може да плаќаме кирија од пензиите кои ги даваат.
Џабе плукање по Македонија, на крај испаѓа пак дека секој втор се крсти на станчето таму, и баш кога ќе има најлошо здравје, и на тамошниот здравствен систем.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.238
Поени од реакции
16.810
Е ај добро утро, е тука ти паѓа целата теорија дека и таму имаш пристоен живот. Ниту ти, а ниту јас, нема да сме вечно млади и способни за работа, а уште помалку ќе може да плаќаме кирија од пензиите кои ги даваат.
Џабе плукање по Македонија, на крај испаѓа пак дека секој втор се крсти на станчето таму, и баш кога ќе има најлошо здравје, и на тамошниот здравствен систем.
А ако нема ни во Македонија сопствен стан.
За тоа зборам јас, да треба да почнеш од нула во Македонија.
Јас зборам за сега моментално дека имам пристоен живот, со платата која ја земам во овие услови.
Куќа сигурно нема да купам во Германија, дали ќе се вратам во Македонија да живеам и да дочекам старост не знам.
Моментално јас не ни сум преселена, ме имате помешано со некој друг или не убо се имаме разбрано
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Mnogu e prosto. Ako tatko ti ne e donald trump a ti sakas da zivees kako donald treba da najdes nacin za toa. Ako tatko ti otplakal kukja stan 30 godini, a ti sakas da otplakas 5 godini treba da najdes nacin za toa. Ako tatko ti vozi kola od germanija donesena so 150k kilometri, a ti sakas kia ceed od salon naogas nacin za toa.


Problemot kaj lugeto vo makedonija germanija avstralija e sto sakaat da imaat se, a ne sakaat da dadat nisto. Ako si ucela za ucitelka matematika u osnovno a sakas da vozis ferrari jebiga nema kako. Plafonot ke ti e ekskurzija na pelister i ohrid u 7mo ako si klasna.

Ako sakas da flipash burgeri u dortmund i da castis kafana u debarmaalo koa ke si does toa e tvoe


Momentalno vo makedonija mozes da zarabotuvas eden ton pari ako izlezes od comfort zonata ili rabotis nesto sto se bara i ima prosperitet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom