Колку зимата им штети на алуминиумските бандажи?

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ајде малце да проговориме на темава, знам дека најдобро е да се менуваат алумински со летни и челични со зимски гуми ... ама еве пример јас и други возат со алуминиумските и зимно време на снег и сол, дали солта им штети, многу малку или не ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сите коли што сум ги имал биле со алуминиумски бандажи,а до сега не сум имал никаков проблем.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ајде малце да проговориме на темава, знам дека најдобро е да се менуваат алумински со летни и челични со зимски гуми ... ама еве пример јас и други возат со алуминиумските и зимно време на снег и сол, дали солта им штети, многу малку или не ?
Од каде го знаеш ова? Искрено прашувам.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Па има врска темава.На пример кај мене откако пред две недели бев во Словенија со колата,по доаѓање видов дека на многу места ми се изгребале фелните.И тоа не баш гребаници туку како мали исекотини.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
колку што јас знам, челични бандажи се земаат за во зима (за со зимски гуми), бидејќи се поефтини од алуминиумските. пошто нели, не е убаво гумата да ја ставаш и вадиш (ако имаш само еден сет бандажи). и, демек викаат, у зима поубаво со челик за да не ги ашкаш алуминиумските - скриен камен, скриен тротоар во снег итн. од тој аспект, колку што јас разбрав, подобро е челични во зима.
на запад сите имаат по 2 комплетни сета гуми-бандажи, затоа што е осетно поефтино да мењаш 4 тркала отколку гуми. за карко време си ги исплаќаш бандажите...

кај нас се други математиките и мене секогаш ми било безобразно (онака без усул) скапо да земам екстра сет челик...
--- надополнето: 8 февруари 2012 во 00:31 ---
Па има врска темава.На пример кај мене откако пред две недели бев во Словенија со колата,по доаѓање видов дека на многу места ми се изгребале фелните.И тоа не баш гребаници туку како мали исекотини.
мене затоа изгледа ми рекле боље челик у зима...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па има врска темава.На пример кај мене откако пред две недели бев во Словенија со колата,по доаѓање видов дека на многу места ми се изгребале фелните.И тоа не баш гребаници туку како мали исекотини.
Имав Форд Ескорд, и го возев со алуминиумски бандаши лето зима... одприлика 5-6 зими помина, немаше никакви оштетувања. Се зависи од тоа какви бандаши си клал и колку тие се отпорни на ниски температури.

колку што јас знам, челични бандажи се земаат за во зима (за со зимски гуми), бидејќи се поефтини од алуминиумските. пошто нели, не е убаво гумата да ја ставаш и вадиш (ако имаш само еден сет бандажи). и, демек викаат, у зима поубаво со челик за да не ги ашкаш алуминиумските - скриен камен, скриен тротоар во снег итн. од тој аспект, колку што јас разбрав, подобро е челични во зима.
Јас само да те надополнам:

Немој да ги заборајш подмолните дупки (кратери) кои што се отвараат на секое топење на снегот, а се полни со вода и не се гледаат.
Во таква да удриш со алуминиумски бандаш многу лесно можи да се оштети, а сите знаеме колку „лесно“ се наоѓа ист таков еден.

Челичните во глобала се евтини, (500-600 денари на старо) така да и да се свитка можи да се исправи, а ако не непоправлив ем поминуваш со помал трошок ем можиш да најдиш еден. Инаку никој не те брани да си земиш алуминиумски и да си монтираш зимски гуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom