Кои се најплатените професии во Македонија?

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Банкар,економист,лихвар опс пардон извршител............
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Најплатени се сите професии кај кои што можеш да земаш мито... од типот Судија, Доктор, Инспектор, Ревизор... нз како ги викаат тие што даваат дозвола за градба и компанија...
 
T

Tetro

Гостин
реќетари, местачи на натпревари, цариници, вработени во УЈП, собирачи на пари на патарини, на семафори, на тротоари, на мостови, пред цркви и во цркви.

ако заборавив некој, нека не ми се лути.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Најплатени се сите професии кај кои што можеш да земаш мито... од типот Судија, Доктор, Инспектор, Ревизор... нз како ги викаат тие што даваат дозвола за градба и компанија...
A koj e pa toj: pratenik, minister, gradonacalnik, direktor, sovetnik, doktor, hirurg, profesor, sudija, inspektor, policaec, carinik, revizor i.t.n. sto ne zel nekad MITO, makar i nesto najsitno ?? zarem ima takov, na planetava zemja !!!!!!!!!!!!!!!!!
Vo sekoja rabota postojat nekakvi benefiti, moze ne paricni, ama vo bilo kakov drug pogled, jadenje, pienje, castavanje, druzenje, steknuvanje novi prijatelstva, koi mozebi kje ti se najdat vo idnina i.t.n.
Inaku Mitoto e losa rabota i nezdrava navika, megjutoa nikad nema da se iskoreni, neznam za nadvor kako e po svetot, ali kaj nas mitoto i potop da ima, mitoto pak kje prezivee, takvi ni se site institucii, platite se niski, a i mentalitetot na narodot e bas takov, LEVA RAKA-DESEN DZEP.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Претседател на рм, или градоначалник. Крадиш пари на мртво
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
-Телекомуникациски сектор (најплатена)
-Приватна кардиохирургија (најпрофитабилна)
-Погребални услуги (24/7)
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Не знам што сте се запнале со политичарите, легално не земаат многу плата околу 30.000,40.000 денари што не е многу во споредба со вработени во телеком и банкарскиот сектор.
 
М

Мартин`

Гостин
Пилот, инаку сепак ако имаш можност приватен бизнис му е мајката.. нека работат други за тебе а не ти за некој газда :cool:
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Не знам што сте се запнале со политичарите, легално не земаат многу плата околу 30.000,40.000 денари што не е многу во споредба со вработени во телеком и банкарскиот сектор.
Druze abe 30/40/50 iljadi zemaat doktorine ebago, a kamo li politicarite t.e. licata so politicki/drzavni funkcii koi zimaat preku iljada evra kako nisto, a moze i 2/3 tisuca euros per month.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Druze abe 30/40/50 iljadi zemaat doktorine ebago, a kamo li politicarite t.e. licata so politicki/drzavni funkcii koi zimaat preku iljada evra kako nisto, a moze i 2/3 tisuca euros per month.
Абе друже, имаше еден податок преседателот на РМ, земал околу 50.000 денари а во споредба во РЕК просечна плата е 40.000 илјади, сепак не треба да ги потценуваме функциитеи одговорностите што ги имаат политичарите. Како и што кажав претходно најплатени се оние кои се најпрофитабилни а во нашиот случај Телеком и Банкарскиот сектор, е сега овие се работни места каде што реално полесно можеш да влезеш и да ја земаш таа плата. Можеби повеќеплатено е пилот на авиот ама не е лесно да стигнеш до таму, исто како и што не е лесно да си политичар или премиер или пратеник или не знам што. Е сега професорите и политичарите можеби имаат и некои легално-нелегални извори меѓутоа тоа нема врска со темата и со исплатената нето плата.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Ne e bitna tolku profesijata i obrazovanieto i strucnosta koja sto ja imas, bitno e kade rabotis !!
Ako rabotis vo nekoja poprofitabilna firma i da si so sredno pak kje zimas golema plata, a ako rabotis vo kolabirana i bankrotirana, neprofitabilna firma i 2/3 fakulteti da imas, dzabe e, pak kje zimas pomala plata. Se si zavisi od firmata, dali odi vo plus ili vo minus. Inaku sto znam od nekoi komsii i od prijateli sto rabotat, a imaat edvaj sredno zavrseno, a zemaat preku 30 iljadarki na mesec, no rabotat vo jaki firmi kako Aerodrom, Okta, Pivara, Alkaloid i.t.n.
A deka najbolji se plateni onie koi rabotat vo telekomunikaciskiot sektor, bankarskiot sektor, osiguritelnite kompanii, da, toa e fakt.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Абе друже, имаше еден податок преседателот на РМ, земал околу 50.000 денари а во споредба во РЕК просечна плата е 40.000 илјади, сепак не треба да ги потценуваме функциитеи одговорностите што ги имаат политичарите. Како и што кажав претходно најплатени се оние кои се најпрофитабилни а во нашиот случај Телеком и Банкарскиот сектор, е сега овие се работни места каде што реално полесно можеш да влезеш и да ја земаш таа плата. Можеби повеќеплатено е пилот на авиот ама не е лесно да стигнеш до таму, исто како и што не е лесно да си политичар или премиер или пратеник или не знам што. Е сега професорите и политичарите можеби имаат и некои легално-нелегални извори меѓутоа тоа нема врска со темата и со исплатената нето плата.
Друже како податок може да стои 50 000 денари, ама земаат бонуси. За секое излегување од држава бонус (паричен бонус колку што знам), превоз гратис, хотелски сместувања гратис, претседателските вили на Водно гратис...и други триста тракатанци за кои не ни знаеме..гратис. Така да податокот дека земаат по 2-3000 евра не е така чуден.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Друже како податок може да стои 50 000 денари, ама земаат бонуси. За секое излегување од држава бонус (паричен бонус колку што знам), превоз гратис, хотелски сместувања гратис, претседателските вили на Водно гратис...и други триста тракатанци за кои не ни знаеме..гратис. Така да податокот дека земаат по 2-3000 евра не е така чуден.
Tokmu taka, toa jas pogore go napisav, osnovna plata na visok politicki/drzaven funkcioner e 50/60 iljadarki, no plus site ovie bonusi koi ti si gi napisal, kje izlezat 200 iljadarki na mesec, ako ne i povekje.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Па затоа и пропаѓа државата а вие тука ми се чудите за пензии додека на овие погоре шо пишавте не им се намалат платите или скратат привилегиите ќе биде гадно за останатите луѓе во РМ.

Тука да не ми се налути некој зборам за оние шо работат во фирми каде има монопол.

Информатичарите не ги ставам тука они се поштени и чесно работат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom