Кога цел свет влезе у социјализам, зашто не и ние?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Искарај ги Ада, така! Неранимајковци!
Не ги карам, туку молкум ги спенкувам по газето :naughty:

Морав да промрчам пошо ја претворија темава у дебата за вечната дилмеа :социјализам како преодна фаза кон комунизмот или капитализам? which one kicks ass harder?
А, верувам дека поенатата на авторот на топиков беше поинаква.:pipi:
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
ММммМм Ја чекав оваа тема одамна... :) Нема многу да коментирам, само прочитајте доле до сликата што рекол Ајнштајн.... Го предвидел ова многу одамна. Капитализмот и современите вредности што се наметнати од западот, не можат вечно да траат, човекот бил многу паметен за да може да го сватат тоа веднаш луѓето, ама ете после децении се остваруваат предвидувањата.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Komunizmot kako ideja e ubavo zamislen toa ti e ko anarhizam, site se ljubezni, fini, nema konflikti, nervozi, nema potreba od policija, sudovi, policija, site se so visoko nivo na svest i razbiranje.sekoj raboti kolku moze i sto moze a sekoj zema kolku mu treba.poznavav luge koi se borele za socijalizmot, kako partizani, sami se smeeja na taa ideja.
Vidi,komunizmot e ubava ideoloska zamisla,a i socijalizmot,isto taka.Kade "Rabotnickata klasa ,zaedno so site rabotni,klasni i socijalni sloevi na naselenieto e osnovna sila na opstestveniot progres,na nezavisnosta,mirot i vistinskata megunarodna solidarnost.""Afirmacijata na socijalizmot zavisi od toa vo koja mera ovie sili ke bidat podgotveni i sposobni na demokratski nacin da gi resavaat problemite na vnatresniot razvoj i protivrecnostite na megusebnite odnosi,megusebno da razvivaat ramnopravna sorabotka i vrz tie osnovi da se povrzuvaat so site drugi progresivni sili vo borbata protiv imperijalizmot i site oblici na hegemonija i potcinuvanje,za mir i progres vo svetot,vrz osnova na principite na miroljubiva koegzistencija."Izvor:Evropa vo ocite na komunistite-Aleksandar Grlickov.Ke recete,toj bil "komunjar" i sto nie mozeme da nauceme od nego.No,za zal nie veke nemame mentalen sklop da se vratime nanazad i da kazeme deka socijalizmot e ubva ideologija.Nema vrakanje nazad,a i samite ne sme spremni da socijalizmot go promovirame povtorno za nas sistem.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A jas taman da prasam ...: kade e Ada ??? :) Posle pripemite za jurisot na Zimskiot Dvorec karsi Parkot na zenata.....iscezna ... :)
Vaka decurlio... Marks nemal primer za sporedba, zatoa e najgenijalniot mislitel na novoto vreme, ona posle Hrista. Vo negovo vreme vladeel najcrniot " predatorski" kapitalizam..., nekoja varijanta na ona sto nasite ex komunjari go svakaat kako "kapitalizam".....taka da socijalizmot koj go pretpostavil..kako logicna posledica na razvojot...vo golema mera e realnost denes vo svetot...onoj 20-30% "razvien i pomalku razvien" svet...

Taka da INTERVENCIJATA na drzavata, svatena kako demokratska drzava upravuvana od pretstavnici izbrani od narodot i za smetka na narodot....E SOCIJALIZAM so skorni..... :) no za toa potoa...nas i onaka posledni ni teknuva......,da ne zboram za genetskata glupokja...na mojot narod... :)

Inaku edno nagradno prasanje: koi "kapitalisti" se sopstvenici na General Motors.Corp. ?????
Iliti koja e potrebata od :zdravje za sekoj gragjanin, skolo za sekoe dete,minimalna plata za sekoj rabotosposoben????? bi mozel li moderniot globalen svet bez toa????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Да чинеше социјализам (комунизам) Америка ќе беше социјалистичка земја. Баталете то глупости, кај што владееше комунизмот, се случи распад.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да чинеше социјализам (комунизам) Америка ќе беше социјалистичка земја. Баталете то глупости, кај што владееше комунизмот, се случи распад.
ne zaebbaaj...pa amerika e milion pati "pomalku kapitalisticka" od kapitalizmot na Marx... :)
za Evropa da ne zboruvame.....socijalizam do kolena... :)
se mi se cini deka ovde treba prvo da se dogovorat premisite....da se precizira za sto se zboruva...pa da se muabeti :)
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
:costumed2 чувајте го братството и единството како окото во зеницата......слепци....
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Види ваму.
Социјалистичка Федеративна Република Европа.:pos2:СФРЕ
А овие педериве од југ, како ќе не викет а?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Комунизмо е да секој може да ти дојде дома и да ти земе шо ќе му се бендиса, нема лична сопственост се е “народно“ имаш уба кола, иди комшијата и ти ја зема, имаш крава, идат од општината ти ја земаат, имаш добра жена, идат од маалата и ти ја....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Комунизмо е да секој може да ти дојде дома и да ти земе шо ќе му се бендиса, нема лична сопственост се е “народно“ имаш уба кола, иди комшијата и ти ја зема, имаш крава, идат од општината ти ја земаат, имаш добра жена, идат од маалата и ти ја....
Што ќе прават оние кој немаат убава жена?Нема да им иде комшијата или ќе ги моли тие да појдат кај него,токму од комунистички “побуди“.?:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
do 91va zhiveevme vo komunizam pa ne slushnav nekoj da se pozhalil :toe:
До `91ва само ни кажуваа кој се негативностите доколку се живее во комунизам.Голем број професори и тогашни еминентни стручни кадри јавно потенцираа дека комунизмот е утопија по која губи оној што се занесува дека еден ден ќе дојде иако таа е незамисливо далеку или, практично недостижна.:toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
do 91va zhiveevme vo komunizam pa ne slushnav nekoj da se pozhalil :toe:
Социјализмот (предводен од сојузот на КОМУНИСТ) се распадна во оган и крв. Да беше толку добар и арен не ќе скокнеше народ на народ не ќе се убиваа толку немилосрдно и со омраза. Ова треба да биди лекција која ќе се памети 1000 години, НИКОГАШ ПОВЕЌЕ ЦРВЕНИТЕ НА ВЛАСТ !
Така да ги воспидуваме децата , внуците, така да запишуваме во книгите. Да се знае какво зло е тоа уредување.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Социјализмот (предводен од сојузот на КОМУНИСТ) се распадна во оган и крв. Да беше толку добар и арен не ќе скокнеше народ на народ не ќе се убиваа толку немилосрдно и со омраза. Ова треба да биди лекција која ќе се памети 1000 години, НИКОГАШ ПОВЕЌЕ ЦРВЕНИТЕ НА ВЛАСТ !
Така да ги воспидуваме децата , внуците, така да запишуваме во книгите. Да се знае какво зло е тоа уредување.
Ajde de...sakash da kazhish deka sega poarno se zhivee odkolku vo vreme na bivsha SFRJ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ajde de...sakash da kazhish deka sega poarno se zhivee odkolku vo vreme na bivsha SFRJ?
Ако било подобро тогаш шо мајка народот стана насекаде да ги тргни од власт комуњарите и да се менува системот, сегде и во Словенија и во Босна и во Хрватска.....
Ако било така се супер и фино и убо....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom