Книги кои би ги препорачале

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Гледам се вртат во круг едни и исти книги.
Девојката со портокали, Демијан, Мемоарите на една гејша, Порака во шише, Времето на лалињата - добри книги...
По ваш совет ќе ја прочитам Дервишот и смртта и уште некоја...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Амин Малуф - Крстоносните војни видени од страна на арапите. За сите оние што ги интересира историскиот жанр и арапската и западната култура
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Гледам се вртат во круг едни и исти книги.
Девојката со портокали, Демијан, Мемоарите на една гејша, Порака во шише, Времето на лалињата - добри книги...
По ваш совет ќе ја прочитам Дервишот и смртта и уште некоја...
Моја препорака е после Дервишот, веднаш да ја земеш “Тврдина“. Исто од Селимовиќ, и велат дека е еден вид продолжение. А и без тоа, јас веќе еднаш ја препорачував. :wink:
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Моја препорака е после Дервишот, веднаш да ја земеш “Тврдина“. Исто од Селимовиќ, и велат дека е еден вид продолжение. А и без тоа, јас веќе еднаш ја препорачував. :wink:
Да, јас ја прочитав твојата препорака за ,,Тврдина‘‘, ама онлајн успеав да ја најдам само на српскохрватски. Сепак, без здив како што и може да се очекува од Селимовиќ...
Инаку, ако имаш нешто друго од него, дај препорачај. :)
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
ЈАс да препорачам.. “Кажи кога“ ; “Чекори за сеќавање“ ( има и филм ама вреди да се прочита ) ; “Оркански височини“ ; “Римјанка“ ; “Збогум мои 15 години“ ; “Будење“ ; “Облеката на душата“ ; “Вљубена жена“ ; “Времето на лалињата“ ; “Разбој“ ; “Ленман“ ; “Зоја“ ; “Среќен е оној кој умее да сака“ ....
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Vi ja preporacuvam "pretsokratovci" od Vitomir Mitevski, prof. na filosofskiot fakultet.super e
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
84
Поени од реакции
2
Idiot , Bedni Luge, Kockar... - Dostoevski..
ako sakate trileri.. zemete nesto od Sidni Sheldon (Krvna vrska, Se plasis li od temnica, Ako ima utre...)
knigite na Hese se mnooogu dobri..
eh da..
luge procitajte ja Gol Chovek od nasiov Igor Dzambazov

 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Гледам се вртат во круг едни и исти книги.
Девојката со портокали, Демијан, Мемоарите на една гејша, Порака во шише, Времето на лалињата - добри книги...
По ваш совет ќе ја прочитам Дервишот и смртта и уште некоја...
Ах бре како можете да ја сакате Порака во шише... :pov: ОК, мое мислење, не ме тепајте. :smir:

Мои препораки:

Демијан - Хесе (повторно :) само и јас ја засакав од второ читање)
Демонот и госпоѓица Прим - Коељо
Игра во `ржта - Селинџер
Алхемичарот - Коељо
Големиот Гетсби - Фицџералд
...
заборавив некоја сигурно :Ѕ
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Најдобрите книги се од Пауло Коелјо - "Дневникот на еден волшебник" "Алхемичарот" "Вероника реши да умре" " Валкирите" "Петата гора" и многу други .. После Ог Мандино .. од Дитас има интересни книгички како Крив Правец, Скршена душа(оваа посебно ја препорачувам) a Книгата која ми остави најголем впечаток и ми наметна некои критериуми на живеење е "Играта на животот и како се игра" Флоренс Скодвел Шин
 

Ivajlo

Sexual Harassment Panda
Член од
21 септември 2007
Мислења
127
Поени од реакции
18
The Sun Also Rises- Ernest Hemingway
 

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
Ах бре како можете да ја сакате

Демијан - Хесе (повторно :) само и јас ја засакав од второ читање)
Демонот и госпоѓица Прим - Коељо
Игра во `ржта - Селинџер
Алхемичарот - Коељо
Големиот Гетсби - Фицџералд
...
заборавив некоја сигурно :Ѕ
Ej bravo. I jas ke ja preporacam Golemiot Getsbi i bilo sto od H.Hesse. I uste Idiot od Dostoevski. Knigata na krajot me ostavi--vau
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Значи, на оваа тема можете да препорачувате книги кои веќе сте ги прочитале и мислите дека заслужуваат да бидат прочитани.

Моја препорака:

„Девојката со портокали“ - Јустејн Гордер
„Последната кашмирска роза“ - Барбара Клеверли
„Негирање“ - Кит Аблоу (одличен психолошки роман, подобро да го прочитате романот, отколку да дремите пред телевизор гледајќи трилери, хорори и сл)
„Папата Јована“ (го заборавив името на авторот)
„Принцезата Султана“ - Џин Сасон

Gi imam procitano ovie i stvarno site se mnogu dobri....i jas mislam deka stvaro morate da gi procitate
Ovde bi gi dodala i:Tocka na izmama,Parfem i Zahir
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
би ви ја препорачал книгата 1984 од џорџ орвел :):):)
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
Vi bi preporacal ''Likos'' i prodolzenieto ''Mracni Mrezi od Gorgi Jovan Du4kov... prekrasna kniga od nas Gevgeliski avtor...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom