Книга на животот

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.655
Очекуван одговор од лик кој смета дека научните вистини се оние вистинските и од кои нема поуба‘и....:icon_lol:

Ако квалификациите „добро„ и „зло„ постојат само како последица од социолошките дејанија и влијанија, тогаш како тие поими станале основа за етиката?...
...и сега очекуваш да ти дадам "гумичка за пливање" во морето од мислења,ставови и толкувања наречена етика?
...или ќе ми тврдиш дека моралот ни е од Бога даден?:)
...зошто тврдиш дека јас не сум верник,и не верувам во Бога?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
Блажени се мртвите, кои отсега умираат во Господа!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.682
Поени од реакции
3.817
...и сега очекуваш да ти дадам "гумичка за пливање" во морето од мислења,ставови и толкувања наречена етика?
...или ќе ми тврдиш дека моралот ни е од Бога даден?:)
...зошто тврдиш дека јас не сум верник,и не верувам во Бога?
Младиќу,

во краен случај, прај шо сакаш, но кога веќе си дел од темава, повели и прај муабет за нешта за кои си прашан.

Не, не очекувам „гумички„, затоа што одамна е јасно како науките даваат „точни одговори„, нормално, поткрепени со јаки „докази„ (кои никој не ги видел).

И да, не мораш да ми одговориш за потеклото од поимите „добро„ и „зло„, оти веќе знам „од каде доаѓаат„. Ама прашањето беше то тебе упатено, не до мене...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Само да го прашам овој што се зељави.
@Хептаграм XI што е смешно?
Немој не ме прашувај, после ќе креваш врева модераторот таму ау ау ... оди одмарај од форумов, собирај нови истражувачки одговори во однос на библијата христијанска и те чекам со нови идеи и нови толкувања, подобри од се друго претходно во однос на христијанството. :LOL:

Премногу е за зборување што се е смешно тука на овој подфорум, затоа добро е што користиме сликичиња.. секогаш е тука @pozdrav eden topol да живне тема со тагнување било кој па следи душо и рандом прашање не дека ја интересира, ама си има тригери и таа... :)

Туку на темава со книгиве и вие вечните кои нема да имате втора смрт бидејќи смртта е минато свршено време за вас:

Боговите книги пишуваат со имиња, тоа дознавме... тука од луѓе со искуство и кои ја читаат христијанската книга.. кои имиња бре пилиња ви се запишани?
Со кое име те знаат боговите? Со крстеното во црква или со некое друго?
Со бројки или со букви? Кој јазик? Или можеби е звук само..

Како ве знаат боговите? Од кога ве знаат? Како Христос сте од вечноста до вечноста или за обичниот човек има друг марифет?
Тие нешта не ги разгледувате добро, напорни ви се за размислување по се изгледа или не ви доаѓаат на ред на кантарот за премерување...

П.С. @alf ова не се прашања стриктно кон тебе, туку општо за секој што нема работа и дошол да прочита нешто од немајкаде, за да си ги постави и сам да си ги одговори... чунки јас или некој друг тешко да му одговориме :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
Немој не ме прашувај, после ќе креваш врева модераторот таму ау ау ... оди одмарај од форумов, собирај нови истражувачки одговори во однос на библијата христијанска и те чекам со нови идеи и нови толкувања, подобри од се друго претходно во однос на христијанството. :LOL:

Премногу е за зборување што се е смешно тука на овој подфорум, затоа добро е што користиме сликичиња.. секогаш е тука @pozdrav eden topol да живне тема со тагнување било кој па следи душо и рандом прашање не дека ја интересира, ама си има тригери и таа... :)

Туку на темава со книгиве и вие вечните кои нема да имате втора смрт бидејќи смртта е минато свршено време за вас:

Боговите книги пишуваат со имиња, тоа дознавме... тука од луѓе со искуство и кои ја читаат христијанската книга.. кои имиња бре пилиња ви се запишани?
Со кое име те знаат боговите? Со крстеното во црква или со некое друго?
Со бројки или со букви? Кој јазик? Или можеби е звук само..

Како ве знаат боговите? Од кога ве знаат? Како Христос сте од вечноста до вечноста или за обичниот човек има друг марифет?
Тие нешта не ги разгледувате добро, напорни ви се за размислување по се изгледа или не ви доаѓаат на ред на кантарот за премерување...

П.С. @alf ова не се прашања стриктно кон тебе, туку општо за секој што нема работа и дошол да прочита нешто од немајкаде, за да си ги постави и сам да си ги одговори... чунки јас или некој друг тешко да му одговориме :)
Како модератор на форумов , ти треба да си прв кој треба да покаже почит кон другите членови, наместо да се исмејуваш на нивните прашања.
Со едно смајли ја покажа твојата малодушност и низок степен на духовна зрелост,а глумиш тука апостол на новиот еон.
Ако не си тагнат, молчи си.

Џабе толку книги читаш, вистинската не си ја отворил.
И мене не ме чекај за ништо, ајвазот нека ти зборува.:angel:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.455
Поени од реакции
19.721
Книга на мртфи од Египет е поинтересна.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Како модератор на форумов , ти треба да си прв кој треба да покаже почит кон другите членови, наместо да се исмејуваш на нивните прашања.
Со едно смајли ја покажа твојата малодушност и низок степен на духовна зрелост,а глумиш тука апостол на новиот еон.
Ако не си тагнат, молчи си.

Џабе толку книги читаш, вистинската не си ја отворил.
И мене не ме чекај за ништо, ајвазот нека ти зборува.:angel:
Абре доста со таа почит и староеонски финти... јас сум последен во низата. Никогаш прв, не сакам да сум прв и не сакам луѓе кои бараат постојано да бидат први, тие имаат лажна почит кон другите! Најдобро е искреност!
Не се тригирај толку лесно, што ако некој ти се насмеал на твој пост или на пост што си тагнат? Ти падна венецот? Ти засмета тоа во животецот?

Не се сеќирај во Книгата на Животот нема да биде избришано твоето име, кое и да е... по кое те познава татко ти, бидејќи нели ти си синот :icon_lol:

Јас сум само Телемит, не апостол... тоа што ти се сметаш за пророк и како богот зборува со тебе е твој филм, не мој... затоа и толкуваш, па бараш да те прашуваат луѓе, бидјеќи ти си изворот и слични глупости со „најправилно толкување туѓи свети книги“ итн итн...
За глупости немам почит... дома да ти дојдам ако трескаш зелени, нема да имам почит и ќе морам да си заминам, така да - почитта се гради и добива по заслуга - а не глумење лудило!

Ма каква вистина, кај смеам јас вистина да отвоарам :)
@alf - ќе дојдеш сине, немаш ништо надвор од овој форум... а јас ќе те чекам, не те оставам ниту за миг сам...

Автоматски споено мислење:

Книга на мртфи од Египет е поинтересна.
И повеќе зборува за животот отколку било која друга книга од минатото! И таму лесно се пронаоѓа „како ќе те знаат бовотите и како си запишан“ отколку тука што ми глумат лудило, иницираните во животот и библијата, која за црно чудо само таа носела „вонвременски пораки“...
Да, ако не знаеш за ништо друго - точно е!

Вистинското име не е и Книга на мртвите... тоа се холивудски глупости!
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
[
Јас сум само Телемит, не апостол... тоа што ти се сметаш за пророк и како богот зборува со тебе е твој филм, не мој... затоа и толкуваш, па бараш да те прашуваат луѓе, бидјеќи ти си изворот и слични глупости со „најправилно толкување туѓи свети книги“ итн итн...
Хепта, друг член праша, небитно мене,тебе или било кој. Филмот е на членот и ти го исмеја.Или ми те заболе што мене ме праша?

На твојте малодушности им нема крај.

Ајт, продолжи си по патот , ќе го разберам ова твое лигавење дека си конзумирал троа повеќе од колачињата па си хај.Ајде оди летај.:angel:
Автоматски споено мислење:

@alf - ќе дојдеш сине, немаш ништо надвор од овој форум... а јас ќе те чекам, не те оставам ниту за миг сам
:kuracc:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Туку кога веќе @парва ја спомна „Книгата на Мртвите“ еве за „вистинската“ Книга на Животот :)

The Egyptian Book of the Dead is a collection of spells which enable the soul of the deceased to navigate the afterlife. The famous title was given the work by western scholars; the actual title would translate as The Book of Coming Forth by Day or Spells for Going Forth by Day.

A more apt translation to English would be The Egyptian Book of Life as the purpose of the work is to assure one, not only of the survival of bodily death, but the promise of eternal life in a realm very like the world the soul had left behind. The spells provided this assurance through precise detail of what to expect after death and the kind of knowledge required to reach paradise.“

Добар превод може да најдете на нет, разбуричкајте...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
@alf душо...дали твоето име е запишано во книгата на животот?
На камчето е името запишано.
А од камче станува книга, која е запечатена со 7 печати.

Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите: на оној, што победува, ќе му дадам да јаде од сокриената мана, и ќе му дадам бело камче, и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној, што го добива!

Сите се запишани.
Името е само информација/порака.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
На камчето е името запишано.
А од камче станува книга, која е запечатена со 7 печати.

Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите: на оној, што победува, ќе му дадам да јаде од сокриената мана, и ќе му дадам бело камче, и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној, што го добива!

Сите се запишани.
Името е само информација/порака.
Интресни објаснувања даваш кои ме присилуваат само нови и нови прашања да ти поставувам.
Има некоја симболика во тие 7 печати, зошто баш 7!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom