Класична Музика

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Не слушам од причина што некако ме нервира музикава кога ја слушам
воопшто не ме реласира туку обратен ефект има кај мене
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
што знам, најкефски ми се италијаниве, особено верди, ама глобално гледано...
иначе омилен артист ми е овој мусоргски, русинот, мајстор е човекот...
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
favs.
Tchaikovsky - Swan Lake Ballet

Strauss - On The Beautiful Blue Danube
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Луѓе бре аман Месечева Соната се вика!!!
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Е да, и јас ја имам таа. Супер е:) Само ме нервира што ја нема "Ода На Радоста".
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
За мене, најомилена ми е од Вагнер, Die Walkirie.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Bach-Toccata
Bach-Solfogietto
Tchaikovsky-Swan Lake Ballet
Mozart-Menuett, K.355
Beethoven-Fur Elise
Bach-Menuet in G Major
Beethoven - Piano Sonata No. "Moonlight"
Schumann-Merry farmers
Haydn-Menuett in C Major
Vivaldi-GOdisnite vreminja
ZNaci se na se omilen Bach isto sea go obozavam Yiruma, od Kwon - Prayer isto e mn dobra kompozicija, i voobicaeno slusam kompozicii so se pretezno pijano, go obozavam ovoj instrument, mislam deka koga bi se rodila ponovo pak bi izbrala klavir. Klasikata e muzika koja e preubava, koja treba sekoj da ja slusa, te ispolnuva dusevno, sekojdnevna potreba, ko hrana i voda, taka i ova.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ова е најквалитетна форма на музицирање, и не се вика Класика, туку Сериозна музика. Сериозна затоа што е сериозно Музика, а не затоа што е сериозна за сериозни момчади.
Класична би се нарекла, тогаш кога би се интерпретирале и слушале дела само од периодот на класицизмот.
И да, јас ја конзумирам на големо:)
 

Sophelia

дежурен лејбек
Член од
3 јуни 2009
Мислења
18
Поени од реакции
4
Claude Debussy - Claire de Lune
прекрасна е!
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Beethoven - Moonlight sonata
Mozart - Requiem

Крај :) другото и покрај тоа што има извонредни дела, ама овие две ми се омилени.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Професорот што ни предава по музичко многу се труди да ни наметни најдобро мислење за класичната музика и ние да ја засакаме. Премногу се труди за тоа, секогаш кажува за тие времиња и успесите на композиторите во времето на Барокот, Ренесансата итн.

Немам онака досега на компјутер пуштено таква музика,иако некогаш сигурно ќе пуштам. Таа мислам дека е најквалитетната музика и самиот труд што е вложен во нејзино создавање...
Ова е најквалитетна форма на музицирање, и не се вика Класика, туку Сериозна музика. Сериозна затоа што е сериозно Музика, а не затоа што е сериозна за сериозни момчади.
Класична би се нарекла, тогаш кога би се интерпретирале и слушале дела само од периодот на класицизмот.
И да, јас ја конзумирам на големо:)
Според ова што го учиме барем така ни е кажано дека Класична музика е заеднички термин за сите средновековни композиции и терминот Класика се употребува за да се посочи кон некое старо,но со докажана вредност.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Професорот што ни предава по музичко многу се труди да ни наметни најдобро мислење за класичната музика и ние да ја засакаме. Премногу се труди за тоа, секогаш кажува за тие времиња и успесите на композиторите во времето на Барокот, Ренесансата итн.

Немам онака досега на компјутер пуштено таква музика,иако некогаш сигурно ќе пуштам. Таа мислам дека е најквалитетната музика и самиот труд што е вложен во нејзино создавање...

Според ова што го учиме барем така ни е кажано дека Класична музика е заеднички термин за сите средновековни композиции и терминот Класика се употребува за да се посочи кон некое старо,но со докажана вредност
.
Лошо ви е кажано .. :)
Сериозна музика е правиот термин . :)
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Што заспала темава бе?? :)

Многу сакам класична музика неверојатно опушта.

Слушнете РОК верзија на 5тата симфонија на Бетовен

 

Kajgana Shop

На врв Bottom