Класици и култни филмови кои не ви се допаѓаат

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.739
Поени од реакции
18.308
Не е лошо покрај култните/класиците кои што "не ги бива" секој да стави кои му се омилени без разлика дали се култни/класици, чисто да се знае кој пишува на темава и каков вкус има, пошто вака ко лични навреди да фрчат.:)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
The Holy Mountain - можи погрешен период сум одбрал за филмот
Star Wars, Star Trek - не љубим многу сајнс фикшн
LOTR, Harry Potter - да ги гледав на ТВ, со нетрпение ќе ги чекав рекламите.
Tree Of Life, не е класика, а ни пак култен можеби, ок - срање невидено. Некој го поистовети со The Fountain, нема врска, Фонтаната е ремек дело.

засега на овие ми текнува.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.739
Поени од реакции
18.308
The Holy Mountain - можи погрешен период сум одбрал за филмот
Star Wars, Star Trek - не љубим многу сајнс фикшн
LOTR, Harry Potter - да ги гледав на ТВ, со нетрпение ќе ги чекав рекламите.
Tree Of Life, не е класика, а ни пак култен можеби, ок - срање невидено. Некој го поистовети со The Fountain, нема врска, Фонтаната е ремек дело.

засега на овие ми текнува.
:cuc::cuc::cuc:

Блејд Ранер, колку да не сум офтопик.:)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Да ме прашаа што мислам за Одисеја 2001 пред 10 години што мислам ќе им кажев дека е лош филм.Го изгледав филмот колку да видам дали вреди што толку го фалат и не бев импресиониран.Ама после некое време се решив да го репризирам.Не се решив да го мотам напред како претходно и за чудо некое го изгледав цел,а да не задремам.Потоа го гледав уште 2-3 пати и заклучив дека и покрај бавните сцени овој филм е привлечен на начин што не можам да го опишам.

Нешто слично и со Блејд Ранер.Прво ја фатив кино верзијата каде Харисон Форд ги прави тие детективски монолози и среќниот крај.Ич не ми се бендиса.Потоа фатив да го гледам Final cut изданието во ремастеризирана верзија.Holy mother of God Batman!Ако е бавно темпото,тоа не ми е проблем бидејќи атмосферата,градскиот дизајн,музиката,улиците на ЛА и Рој Бати се тие кои го прават БР култен во позитивна смисла и заслужен за раѓањето на сајберпанкот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.701
Exactly.

Значи доста од овде може да се лизнат под карта укус. Ама па Одисејата или Блејд Ранер.. многу е.
Ај мислење на пример за Brazil. Мене ми е overrated. Башка, мислам дека минува како култен..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Chicago + Moulin Rouge...

Мада кога ќе размислам подобро не се класици :D
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
The Exorcist - иако не сум баш по хоророт, сепак и од таму има филмови шо ми се допаднале...
Back to the Future - нот мај тајп...
Scarface - Why!? Because fuck you, that's why!

и делумен оф-топик:
според мене најпреценетиот анимиран (цртан) филм и можеби изгиднат како култен во тој жанр, The Lion King... нит ко мал сум го сакал нит сеа...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Филм од 3 саати со половична акција за 12 годишно дете?

Не ме ребрај и ти сеа, како мал ја мотав видео касетата од досада. :)
А како голем, веќе некако имав гледано други епски филмови и истиов серијал не ми остави посебен впечаток.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.747
Поени од реакции
9.872
Во секој пост е спомнат барем еден филм што го сакам, што луѓе ќе бевте? Темава ќе ја посетувам по потреба во иднина - пред моменти на насилство, одмор со нимфоманки и слично на тоа.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Нешто слично и со Блејд Ранер.Прво ја фатив кино верзијата каде Харисон Форд ги прави тие детективски монолози и среќниот крај.Ич не ми се бендиса.Потоа фатив да го гледам Final cut изданието во ремастеризирана верзија.Holy mother of God Batman!Ако е бавно темпото,тоа не ми е проблем бидејќи атмосферата,градскиот дизајн,музиката,улиците на ЛА и Рој Бати се тие кои го прават БР култен во позитивна смисла и заслужен за раѓањето на сајберпанкот.
"I've seen things you people wouldn't believe." - рандом форумџија кој на другарите нефорумџии им раскажува за темава. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom