Карта на просечни плати во Европа

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
ајде мале ред се редат :LOL:
македонски сејмени,
ќе идат да е**т бугарки за две червени.
upload_2014-10-12_18-25-51.jpeg upload_2014-10-12_18-25-54.jpeg

P.S. Во врска со темата како може така кога ние сме натпросечни? Не знаат тие дека ние сме потомци на Александар? Срамота. :D А и како што знам просечна беше 200 евра кој ги гледа кој не.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Последно уредено:

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Mi se place koga go vidov prosekot u svajcarija, a mi doagja da se otruem ka go gledam prosekon nas, ustvari nivni(partiskiot). Pa ja distribuiram roba za dve od 20-te najgolemi kompanii za ishrana vo drzavava i platen sum 265 evra.

Za koj kur zivimo u drzavava be?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.916
Не се земаат во предвид нулите, не само кај нас, секаде.
Во ред, не ги земаат нулите во предвид ама имаат 5-6% нули а и тие нули земаат добра социјална помош од која може да се преживее. Кај нас 30-40% невработени не ги земаш во предвид, вадиш просек од останатите. Се согласувам дека можеби тоа е процедурата секаде, но дава многу погрешна слика за стандардот кај нас.

И што е најстрашно, дури и да не ги земаат нулите во предвид, пак неверојатно изгледа плата од 350 евра, ако земеш во предвид за какви плати луѓе работат во внатрешноста.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Колку работам јас тука, а да бев во швајцарија ако не би имал најмалку половина милион франци на 30 год. К.... сечам...

Некој спомна дела насекад не се рачунат нулите, не дечко, во повеќето евроспки ниту има нули...
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Швајцарија - вкупна невработеност 3,2%. Е ова се милионерите, кои несакаат да работат.
Извор - http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/en/index/themen/03/03/blank/key/registrierte_arbeitslose/nach_kanton.html

А не како кај нас, вештачи 28%. Што вика Грујо, ако не се пријавуваш на секои 3 месеци во биро, тогаш си вработен. Е баш ме интересира дали ја рачунаат платата и на тие „вработени“?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Бриши тема дур Латас немат виено, утре ќе ти излезит со сторија дека просечна плата на нас смртнициве е 768 евра.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109


И за пензионерите во Германија е рај. Просто рај. Дури и кога Хрушчов го опишувал комунизмот , тој всушност опишувал како живеат германските пензионери . :pos:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Слушајте го Валво он за секоја држава знае како се пресметува просечната плата и колку пари се пиперките. :icon_lol:

Македонија 30% на невработеност, а Швајцарија 3%
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Исто ко што во Германија нашле 2000,Швајцарија 4000..иначе за инфо во Германија просечна плата е 1300 нето
kako mojt vo germanija da bide 1300evra prosecna neto plata koga minimalna isplatena satnica e skoro 8evra od idnava godina 8.5treba da bide.
ne tresi gluposti ako e 1300prosecna togas kolku e minimalna?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Mi se place koga go vidov prosekot u svajcarija, a mi doagja da se otruem ka go gledam prosekon nas, ustvari nivni(partiskiot). Pa ja distribuiram roba za dve od 20-te najgolemi kompanii za ishrana vo drzavava i platen sum 265 evra.

Za koj kur zivimo u drzavava be?
wrong buddy, умираме во државава, ако може да се нарече држава....
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
kako mojt vo germanija da bide 1300evra prosecna neto plata koga minimalna isplatena satnica e skoro 8evra od idnava godina 8.5treba da bide.
ne tresi gluposti ako e 1300prosecna togas kolku e minimalna?
Тие 8евра како прво се бруто, како второ се неважечки за многу струки а како трето да не јадеш многу л...а
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Тие 8евра како прво се бруто, како второ се неважечки за многу струки а како трето да не јадеш многу л...а
da da znam deka e bruto epa smetaj i ke vidis pak kolku ide,a i znam deka si tezok seljak bez kultura koj vrega i trese gluposti,ne vo germanija da rabotis ili zivees kaj i da si nepismen si.
fala prijatno i nesaka poke da komentiram i da mi recipliras
 

Kajgana Shop

На врв Bottom