Канализација

М

мојќен

Гостин
Не знам дали баш темава е за овде али морам некаде да прашам...
Канализацијата ни враќа и дома во собите не се седи, некакво чаре од овие што го имате истиот проблем?
Фала
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
во куќа ли си или во стан (има ли подрум,на кој спрат си и сл.) прв пат ли е сега.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
М

мојќен

Гостин
во куќа ли си или во стан (има ли подрум,на кој спрат си и сл.) прв пат ли е сега.
во куќа, нема подрум и сме на прв спрат.[DOUBLEPOST=1452905951][/DOUBLEPOST]
не знам дали ова на саркастично со сифониве или стварно мислеше :)
Се се има сифони ама од нив многу враќа[DOUBLEPOST=1452906052][/DOUBLEPOST]Исто така да се надоврзам дека при местењево на канализацијава се направени некои пропусти од претпријатието.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
во куќа, нема подрум и сме на прв спрат.[DOUBLEPOST=1452905951][/DOUBLEPOST]
не знам дали ова на саркастично со сифониве или стварно мислеше :)
Се се има сифони ама од нив многу враќа[DOUBLEPOST=1452906052][/DOUBLEPOST]Исто така да се надоврзам дека при местењево на канализацијава се направени некои пропусти од претпријатието.
Pod " vraka" valjda mislis deka se siri neprijaten miris ?
Ako ima sifon, ne bi trebalo . Cesto se slucuva, osobeno letno vreme pri visoki temperaturi ( i zimno vreme, ako mnogu grees, neli ) da ispari vodata od sifonot. Vo toj slucaj, se gubi barierata sto bi trebalo da go spreci mirisot da se vraka od kanalizacija.
- Otvori ja resetkata od sifonot, vidi dali e polno so voda. Dokolko ne e polno, ednostavno pocesto stavaj voda vo sifonot.
- Proveri gi site sifoni, vidi mozebi nekade nema voopsto kapace vnatre vo sifonot ( i ova sum go videl ?!) ili mozebi kapaceto e skrseno.....
- Proveri dali na site odvodi ( crevo od umivalnik, crevo od masina za perenje ) ima zavrsna guma
- Proveri kako ti e resen odvodot od kada/ tus. Dali isto ima sifon ili zavrsna guma...
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Не знам дали баш темава е за овде али морам некаде да прашам...
Канализацијата ни враќа и дома во собите не се седи, некакво чаре од овие што го имате истиот проблем?
Фала
Можно е да мириса од топ сифоните (подните решетки). Треба да си ставиш топ сифон со клапна,и нема да мириса. Ама ако ти се веќе наместени плочките, ќе треба да искршиш неколку околу сифонот, или да чекаш додека реновираш следен пат :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
значи само мириса...враќа мирис
а јас разбрав враќа се канализацијата, еве што може да се случи ако враќа се.
Се затнала канализацијата,под зграда на тоа ниво најдоле под приземниот стан.
Колегата на работа и жената,деца во градинка,се враќа дома и цело купатило...пу,пу гомна
и во претсобје мочки и дури во дневна.
Зграда од десетина спрата и сите што пуштаат се во канализавија излегувало од шољата и сифонот
во купатило,неможело понатаму бидеиќи боло затнато од познати причини да не објаснувам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Оддушка има ли изведбата на канализацијата?

Јас морам да го трпам истото страње (pun intended), тек пролетва/летово ќе го завршам кровот, и ќе можам да го модифицирам за да извадам отвори за вентилација и вентилација на одушката на канализацијата.
 
М

мојќен

Гостин
Оддушка има ли изведбата на канализацијата?

Јас морам да го трпам истото страње (pun intended), тек пролетва/летово ќе го завршам кровот, и ќе можам да го модифицирам за да извадам отвори за вентилација и вентилација на одушката на канализацијата.
Ај ако завршиш работа како што викаш со вадење на отвори на кровот пиши ми, пошто и препораки од други луѓе имам дека тоа е едно од решенијата.
фала.[DOUBLEPOST=1452981748][/DOUBLEPOST]
значи само мириса...враќа мирис
а јас разбрав враќа се канализацијата, еве што може да се случи ако враќа се.
Се затнала канализацијата,под зграда на тоа ниво најдоле под приземниот стан.
Колегата на работа и жената,деца во градинка,се враќа дома и цело купатило...пу,пу гомна
и во претсобје мочки и дури во дневна.
Зграда од десетина спрата и сите што пуштаат се во канализавија излегувало од шољата и сифонот
во купатило,неможело понатаму бидеиќи боло затнато од познати причини да не објаснувам.

не, само мирис и тоа низ цела куќа...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.195
Дај слика од сифоните на подот да видиме што тип се. Вака на памет збораме.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Druze eve ti nekoi soveti od majsor.
Prvo iscisti gi site sifoni od necostotii i proveri vo site dali ima voda znaci mora da ima voda vo site i kvalitetnu zavrsni gumi. Mora da ima kapacinja vnatre vo sifonite, i pozelno e vertikalata od kanalizacijata da izleguva od krovot nadvor ili da bide pod keramidi kade sto kje moze da se ventilira i da vlece vozduh po potreba. Ako gi ispolnuvas ovie uslovi nemoze da mirisa :)
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
13
Поени од реакции
15
пиши на ремонтмаркет.мк и може ќе добиеш некој совет.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
E vaka sega,mi treba nekoj sto busi pod ulica za odvod. Ulicata e 5 metri. Pa mozebi nekoj od vas znae nekoja osoba sto go raboti toa pa da predlozi :)
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
еве и од мене, исти проблем имав, сменив сифон, еднаш неделно солна киселина ставам го чистам, и скоро секоја вечер истурам една кофа врела вода, после тоа 150-тина грама сода бикарбона и доместос и го оставам да стои до сабајле и сабајле пак му ставам една кофа врела вода и тоа е тоа, нема никакво смрдење. али процедура секој ден, шо мене лично не ми е проблем бидејки имам тераса на WC-то каде што пушиме цигари така да додека пушам го правам и тоа. пробај, може ке ти помогне. али најбитно е и мене ко што ми кажаа, во сифонот да има вода.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
E vaka sega,mi treba nekoj sto busi pod ulica za odvod. Ulicata e 5 metri. Pa mozebi nekoj od vas znae nekoja osoba sto go raboti toa pa da predlozi :)
Знам една фирма што врши хоризонтално копање/бушење, со специјална машина. Али мислам не е евтино.

https://zk.mk/geosond
 

Kajgana Shop

На врв Bottom