Како се спасуваат луѓето кои се надвор од Црквата?

Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Ц, ц,ц....

Не ја валкајте темата, а прашањето веќе е поставено: како се спасуваат луѓето кои се надвор од Црквата, покрај веќе наведените два начини?
Зашто некој треба да се спасува ако живее надвор од црквата... прашањето би било по логично доколку би гласел : Како се спасуваат луѓето кои живеат без Бог ??? или црквата Хипотетички кажано како одлика на Христијанство ???
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Зашто некој треба да се спасува ако живее надвор од црквата... прашањето би било по логично доколку би гласел : Како се спасуваат луѓето кои живеат без Бог ???
Точно така. Комплетно се согласувам со тебе.
Тешко му на оној што верува дека некаква институција наречена „црква“ ќе го спаси. Бог е Тој што спасува, преку Својот Син Исус, а не МПЦ, СПЦ, ГПЦ, католичка, протестантска црква и сл. Неговото високо преосвештенство и великодостојништво господин господин Стефан (простете ако пропуштив некоја титула, бидејќи многу се) НЕ МОЖЕ да ве спаси. Само Господ Исус може да ве спаси. Името „Исус“ (на еврејски Јешуа) токму и тоа значи: Спасител.

Како што седењето во гаража нема да те направи автомобил, така и седењето во црква нема да те направи христијанин.

„ Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.“ (Исус, ев. Јован 14:6, Библијата)

„Влезете низ тесната врата, зашто широка е вратата и простран е патот, што водат кон пропаст и многумина влегуваат низ неа. Зашто тесна е вратата и тесен е патот, што водат во живот и малкумина го наоѓаат.“ (Исус, ев. Матеј 7:14, Библијата)

Луѓето не можат да направат ништо за да се спасат. Обидите на секој човек да се спаси самиот себе се како пливач кој се обидува да го преплива Атлански океан.
Никакво добро дело не може да го спаси човекот, затоа што ние сме грешници по природа. И затоа единствено се спасуваме преку Божјата милост (благодат), преку вера во нашиот Спасител Исус Христос:

„Зашто по благодат сте спасени, преку верата, и тоа не е од вас самите - тоа е Божји дар! Не од делата, за да не се фали некој.“ (Ефешаните 2:8, Библијата)

Но што треба да веруваме за Исус? Само дека постоел и дека бил добар човек? Не, туку дека е Божјиот Син и наш Господ Кој умре (се жртвуваше) за нашите гревови и со тоа ни обезбеди вечен живот.

„Сите (луѓе) згрешија и лишени се од Божјата слава“ (Римјаните 3:23, Библијата)
„Заслуженото за гревот е смрт“ (Римјаните 6:23, Библијата)
„Но Бог ја покажа Својата љубов спрема нас, со тоа што Христос умре за нас додека уште бевме грешници“ (Римјаните 5:8, Библијата)
„Христос умре за нашите гревови...“ (1 Коринтјаните 15:3, Библијата)
Итн.

Но дури и демоните, не само што веруваат, туку и знаат дека Исус е Божјиот Син Кој на крстот умре за гревовите на луѓето.

„Ти веруваш дека има само еден Бог. Добро правиш; и демоните веруваат и треперат.“ (Јаков 2:5, Библијата)

Дали тоа значи дека и демоните ќе се спасат? Не, не е доволно само со разумот да разбереме и да се согласиме дека Исус е Божјиот Син и дека умрел на крст поради нашите гревови. Не е доволно ни да имаме некое емоционално доживување. Ние мораме лично да го примиме и прифатиме Исус Христос во нашите срца преку вера, како дело на нашата воља.

„А на сите што го примија им даде право да станат Божји деца - на оние кои веруваат во Неговото име“ (ев. Јован 1:12, Библијата)
„та преку вера да се всели Христос во вашите срца“ (Ефешаните 3:17, Библијата)

Христос го примаме преку лична покана како свој Господ и Спасител:
„Еве, стојам пред вратата и чукам; ако некој го чуе Мојот глас и ја отвори вратата, ќе влезам кај него “ (Исус, Откровение 3:20, Библијата)

Исус Христос можете да го примите во вашите срца со вера преку молитва (молитвата е разговор со Бог). Бог го познава нашето срце и за Него поважен е ставот на нашето срце, отколку нашите зборови. Доколку никогаш не сте се молеле, еве ви еден предлог молитва како можете да се покаете од гревовите и да го примите Исус Христос како ваш Господ и Спасител:

Господе Исусе, ми требаш. Јас сум грешен. Те молам прости ми ги моите гревови. Ти благодарам што умре на крстот, ја плати казната за мојот грев и ми прости. Спремен сум со Твоја помош да се одвратам од моите гревови. Ја отворам вратата на моето срце и Те примам како мој Господ и Спасител. Те молам преземи ја контролата над мојот живот и направиме онаков каков што Ти сакаш да бидам. Ти благодарам што ми ги прости гревовите и ми подари вечен живот. Амин.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Штовано пучанство,

бидејќи на форумов се изначитав произволни критики упатени до и кон Црквата, а од страна на самонаречените христијани, ја започнувам ова тема со цел да дознаам или дознаеме, на кој начин(и) се спасуваат оние кои за себе велат дека се христијани, а истовремено се надвор од Црквата и имаат полни усти плунка упатена кон истата.

Сега-за сега, познати се дури две работи:
- самонаречените христијани „..не прават тоа што го прават православните...„ (што може да значи и дека не прават ништо, нели...) и
- самонаречените христијани, ја проучуваат Библијата (демек, досега никој во Црквата не се сети да ја проучи).

Што е трето, четврто и тн. на патот кон Вашето/нивното спасение?
Ко што гледам од темава шо си ја зачнал, по се ми изгледа дека пра пра пра пра дедо ти кољел богомили...
А с` друге стране, крушата под круша паѓа, а не под јаболкница....
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
И јас ги прашувам христијаните на форумов, како се спасуваат луѓето кои се будисти, муслимани, протестанти, многубошци, атеисти?
Зошто баш христијаните да се спасени а не муслиманите или на пример будистите?
Кој е во право со религијата, религиските обичаи, календарот и сл?
Јас мислам дека сите сме во криво, дури и атеистите се во криво бидејки тие пак не веруваат во ништо што е невидливо неопипливо, во никаква енергија или higher state of conciousness кај човекот, веруваат во она што го гледаат.
Не верувам дека постои само материјален свет од проста причина што материјалното без енергијата неможе. Тоа не се одвоени работи. Исто како земјата да е без гравитацијата и магнетното поле.Едното е видливо другото невидливо, но ете конкретно за тоа човекот измислил алатка со која може да докаже и види дека такво нешто невидливо со нашето око постои. Нашите апарати забележуваат дека нематеријален свет постои. Човекот без душевната енергија, не може да биде жив.
Кој рекол дека струјата постои, пред Никола Тесла. Никој не ни можел да помисли на нешто такво. Но тој бил човек кој имал повисок степен на свесност од останатите, и затоа пронашол начин како тоа да ни го покаже и ние да бидеме сигурни дека тоа постои. И сега сите ние знаеме која е таа невидлива енергија што го одржува нашиот монитор вклучен.
Уште многу енергии сеуште не ни се познати на нас, но со тек на време ке ги откриеме.
Затоа велам дека ниту верниците ниту атеистите се во право.
--- надополнето: Oct 1, 2011 9:54 PM ---
Луѓе, темата е отворена за христијаните. Атеистите очигледно дека го немаат самиот концепт за спас на душата, така да оставете ги христијаните сами да си ги средуваат сметките. Ќе се појави Чорбаџијата од некоја страна, ќе се покара со Мики, и така...

Секогаш е забавно човек да гледа од страна како христијаните помеѓу себе шират љубов и разбирање...
А бе зошто тие да дискутираат меѓу себе и да се прашуваат ова она, еве ние што имаме различни ставови од нив одма, директно им кажуваме што ние мислиме, без да се двоумат.
Јас немам потреба да бидам спасен, бидејки не сум направил ништо грешно, кој мисли дека има гревови нека се спасува.
Јас сум веќе спасен бидејки бев христијанин и многу прашања ми се врткаа околу верата, не ми беа јасни. Сега сум уверен дека, нема бог и дека не треба повеќе да ги слушам лагите на поповите и да ги плаќам нивните скапи ценовници за разноразни адети и славења.Е од тоа сум спасен и сите ние сме ослободни од секаков бог и послушност на заповеди, кои во превод значат закана за казна. Закани јас не прифаќам и тоа не е бог кој значи љубов, тоа е бог кој ми заликува на Хитлер.
Дури и некои од заповедите ги сметам за зло.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас мислам дека сите сме во криво, дури и атеистите се во криво бидејки тие пак не веруваат во ништо што е невидливо неопипливо, во никаква енергија или higher state of conciousness кај човекот, веруваат во она што го гледаат.
Кој те излажал тоа? Ова воопшто нема врска со Атеистичко гледање.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Точно така. Комплетно се согласувам со тебе.
Тешко му на оној што верува дека некаква институција наречена „црква“ ќе го спаси. Бог е Тој што спасува, преку Својот Син Исус, а не МПЦ, СПЦ, ГПЦ, католичка, протестантска црква и сл. Неговото високо преосвештенство и великодостојништво господин господин Стефан (простете ако пропуштив некоја титула, бидејќи многу се) НЕ МОЖЕ да ве спаси. Само Господ Исус може да ве спаси. Името „Исус“ (на еврејски Јешуа) токму и тоа значи: Спасител.

Како што седењето во гаража нема да те направи автомобил, така и седењето во црква нема да те направи христијанин.

„ Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.“ (Исус, ев. Јован 14:6, Библијата)

„Влезете низ тесната врата, зашто широка е вратата и простран е патот, што водат кон пропаст и многумина влегуваат низ неа. Зашто тесна е вратата и тесен е патот, што водат во живот и малкумина го наоѓаат.“ (Исус, ев. Матеј 7:14, Библијата)

Луѓето не можат да направат ништо за да се спасат. Обидите на секој човек да се спаси самиот себе се како пливач кој се обидува да го преплива Атлански океан.
Никакво добро дело не може да го спаси човекот, затоа што ние сме грешници по природа. И затоа единствено се спасуваме преку Божјата милост (благодат), преку вера во нашиот Спасител Исус Христос:

„Зашто по благодат сте спасени, преку верата, и тоа не е од вас самите - тоа е Божји дар! Не од делата, за да не се фали некој.“ (Ефешаните 2:8, Библијата)

Но што треба да веруваме за Исус? Само дека постоел и дека бил добар човек? Не, туку дека е Божјиот Син и наш Господ Кој умре (се жртвуваше) за нашите гревови и со тоа ни обезбеди вечен живот.

„Сите (луѓе) згрешија и лишени се од Божјата слава“ (Римјаните 3:23, Библијата)
„Заслуженото за гревот е смрт“ (Римјаните 6:23, Библијата)
„Но Бог ја покажа Својата љубов спрема нас, со тоа што Христос умре за нас додека уште бевме грешници“ (Римјаните 5:8, Библијата)
„Христос умре за нашите гревови...“ (1 Коринтјаните 15:3, Библијата)
Итн.

Но дури и демоните, не само што веруваат, туку и знаат дека Исус е Божјиот Син Кој на крстот умре за гревовите на луѓето.

„Ти веруваш дека има само еден Бог. Добро правиш; и демоните веруваат и треперат.“ (Јаков 2:5, Библијата)

Дали тоа значи дека и демоните ќе се спасат? Не, не е доволно само со разумот да разбереме и да се согласиме дека Исус е Божјиот Син и дека умрел на крст поради нашите гревови. Не е доволно ни да имаме некое емоционално доживување. Ние мораме лично да го примиме и прифатиме Исус Христос во нашите срца преку вера, како дело на нашата воља.

„А на сите што го примија им даде право да станат Божји деца - на оние кои веруваат во Неговото име“ (ев. Јован 1:12, Библијата)
„та преку вера да се всели Христос во вашите срца“ (Ефешаните 3:17, Библијата)

Христос го примаме преку лична покана како свој Господ и Спасител:
„Еве, стојам пред вратата и чукам; ако некој го чуе Мојот глас и ја отвори вратата, ќе влезам кај него “ (Исус, Откровение 3:20, Библијата)

Исус Христос можете да го примите во вашите срца со вера преку молитва (молитвата е разговор со Бог). Бог го познава нашето срце и за Него поважен е ставот на нашето срце, отколку нашите зборови. Доколку никогаш не сте се молеле, еве ви еден предлог молитва како можете да се покаете од гревовите и да го примите Исус Христос како ваш Господ и Спасител:

Господе Исусе, ми требаш. Јас сум грешен. Те молам прости ми ги моите гревови. Ти благодарам што умре на крстот, ја плати казната за мојот грев и ми прости. Спремен сум со Твоја помош да се одвратам од моите гревови. Ја отворам вратата на моето срце и Те примам како мој Господ и Спасител. Те молам преземи ја контролата над мојот живот и направиме онаков каков што Ти сакаш да бидам. Ти благодарам што ми ги прости гревовите и ми подари вечен живот. Амин.
gravovi ne postojat...
sekoe delo moze da se opravda, dokolku se smeni percepcijata...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Па си можел да објасниш кој е твојот став а претпоставувам дека си атеист поради никот?
На повеќепати е објаснувано, но ај накратко.
1. Атеистот не верува во богови ни божества (кои и да се, Зевс, Тор, Кришна, Јахве...... кој било од над 5000 досега) и тоа е се. Толку.
2. Никој не верува во нешто што се глада, слуша, мириса, допира, насетува. Знаеш дека е тука. И нема потреба да веруваш она што со своите сетила можеш да го почувствуваш.
3. Енергијата е нераздвоива од материјата. Нема што потреба да се верува или не. Таа е. Кои и какви форми има и дали ги знаеме (а не ги знаеме) сите, е друг муабет.
4. За свеста, само верниците ја имаат? I dont't think so.... Размисли...... Повисоко ниво на свест? Во кое тоа ниво на свест си ти?
Сега ти кажи ми верник си или не си? И во што ти веруваш? Но размисли добро па одговори... не мора да веруваш во бог за да си верник.

П.С. Да атеист сум, како што кажува никот.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Сега ти кажи ми верник си или не си? И во што ти веруваш? Но размисли добро па одговори... не мора да веруваш во бог за да си верник.

П.С. Да атеист сум, како што кажува никот.[/quote]

kakov ateist koga i sam velish .....ne mora da veruvash vo bog za da si vernik., celo vreme toa i vi go serviram pod nos ., a vie odrekuvate
a za toa kako ., i bi dodal dali se spasuvaat ., spaseni se so samoto razmisluvanje., zadovolni od vidlivoto i materijalnoto
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
kakov ateist koga i sam velish .....ne mora da veruvash vo bog za da si vernik., celo vreme toa i vi go serviram pod nos ., a vie odrekuvate
a za toa kako ., i bi dodal dali se spasuvaat ., spaseni se so samoto razmisluvanje., zadovolni od vidlivoto i materijalnoto
А бе шутраче, што буташ гз меѓу ку*ци.
Кој тоа Атеист верува во нешто? Што тресеш жити се?

А каков атеист сум, читај ми ги постовите, не ги читај само твоите (кои што рака на срце, не верувам дека ни ти си ги разбираш).
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
А бе шутраче, што буташ гз меѓу ку*ци.
Кој тоа Атеист верува во нешто? Што тресеш жити се?

А каков атеист сум, читај ми ги постовите, не ги читај само твоите (кои што рака на срце, не верувам дека ни ти си ги разбираш).
ovoa zasluzhuva soodveten odgovor., megjutoa ., teshko deka ., mozham da se simnam na tvojata visoka intelektualna skala........
a kolku si razbral toa e veke tvoj intelektualen problem i hendikep.......
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
ovoa zasluzhuva soodveten odgovor., megjutoa ., teshko deka ., mozham da se simnam na tvojata visoka intelektualna skala........
a kolku si razbral toa e veke tvoj intelektualen problem i hendikep.......
Заслужува одговор кој што ти нити си го дал ниту пак твојот интелект знае да даде. Твојот интелектуален проблем и хендикеп ги разбирам, но не можам да ти помогнам.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Без кавги ќе ве молам :P
Нити едниот е хендикепиран ни другиот, тоа го знаете и двајцата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom