Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Дечки Здраво

Ве читам и имам конкретни прашања:

- преку кој/а агенција или агенти е најдобро да се почне процедура
- дали е добро да се запише фах и преку тоа да се тражи ПР
Имам 34 год работам како Customer Service Coordinator во USA Фирма, оженет со деца.

Секое инфо добредојдено

Фала
Za da uspeesh i apliciras direktno na rezident viza mora da imas barana struka vo AU plus minimum 2 godni staz vo nejze i angliski 7.0 ielts.

Listite so struki mozes d ja najdes na oficijlniot sajt ili na https://deltaimmigration.com.au/Australia-jobs/

Ako gi nemas site ovie 3 predispozicii ti ostanuva samo studentski vizi kako opcija.

Ako si zainteresiran ili gi ispolnuvas ovie 3 dela togas pisi privatna poraka ili odgovori na forumov ako ne se sekiras za privatnost.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.007
Дечки Здраво

Ве читам и имам конкретни прашања:

- преку кој/а агенција или агенти е најдобро да се почне процедура
- дали е добро да се запише фах и преку тоа да се тражи ПР
Имам 34 год работам како Customer Service Coordinator во USA Фирма, оженет со деца.

Секое инфо добредојдено

Фала
Врати се наназад 2-3 страни ќе видиш контакт од регистрираните агенти во мкд, 2ца се, Билјана од Битола и Дејан од Скопје.

Најдобро е да се дојде на другите типови на виза (491 visa, 189 visa) или да најдеш работодавец што ќе те спонзорира на 482 виза.

Студентска е најбрза на старт, но има многу лимитации, поскапо е (мора да уплатиш факултет тука и да го завршиш), ќе бидеш лимитиран со број на саати за работа, откако ќе завршиш е тешко да се премине на друг тип виза.
А ако веќе одите на оваа виза, тогаш тој што има помалку барана професија во АУС ќе биде студент и дадилка за децата дома, а другиот ќе трча на полно работно време (или поверојатно 2 работи).

Ако можеш да докажеш и извадиш skills assessment како Customer Service Manager, гледам дека има шанса да аплицирате за 491 State Sponsored.
 
Член од
15 април 2018
Мислења
21
Поени од реакции
3
Za da uspeesh i apliciras direktno na rezident viza mora da imas barana struka vo AU plus minimum 2 godni staz vo nejze i angliski 7.0 ielts.

Listite so struki mozes d ja najdes na oficijlniot sajt ili na https://deltaimmigration.com.au/Australia-jobs/

Ako gi nemas site ovie 3 predispozicii ti ostanuva samo studentski vizi kako opcija.

Ako si zainteresiran ili gi ispolnuvas ovie 3 dela togas pisi privatna poraka ili odgovori na forumov ako ne se sekiras za privatnost.

Океј... но зарем не се тражи и PTE Pearson , т.е. и тој да може место иелтс ?

Нема што да се секираме..јавно си прашувам и имам повише од 2 год во струкава што ја пишав и затоа и прашав далии е добро и со фах да се отиде таму?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Океј... но зарем не се тражи и PTE Pearson , т.е. и тој да може место иелтс ?

Нема што да се секираме..јавно си прашувам и имам повише од 2 год во струкава што ја пишав и затоа и прашав далии е добро и со фах да се отиде таму?
Screenshot 2023-10-23 012939.png
Автоматски споено мислење:

Sekako IELTS, PTE. OET i Cambridge C1 e prifatlivo. Ako imas uslovi direktno da apliciras za rezident ili rabotna viza zosto bi sakal da baras studentska.

Studentska ti e obiicno zadna sansa za tie sto im falat, struka, staz ili angliski.

Pred da pocnes bilo sto ti preporacuvam da napravis muabet so nekolku agenti, posle toa fatis da polagas angliski, posle toa da pravis skill assesment i na kraj apliciras za viza.

Druga rabota ti pisa deka strukata e customer service coordinator dodeka vo AU se bara customer sevice manager. Ako nemas menager dokaz moze da bide golem problem. Skill assesment ti pravi VETASSES. Eve video sto baraat

 
Последно уредено:
Член од
15 април 2018
Мислења
21
Поени од реакции
3
Автоматски споено мислење:

Sekako IELTS, PTE. OET i Cambridge C1 e prifatlivo. Ako imas uslovi direktno da apliciras za rezident ili rabotna viza zosto bi sakal da baras studentska.

Studentska ti e obiicno zadna sansa za tie sto im falat, struka, staz ili angliski.

Pred da pocnes bilo sto ti preporacuvam da napravis muabet so nekolku agenti, posle toa fatis da polagas angliski, posle toa da pravis skill assesment i na kraj apliciras za viza.

Druga rabota ti pisa deka strukata e customer service coordinator dodeka vo AU se bara customer sevice manager. Ako nemas menager dokaz moze da bide golem problem. Skill assesment ti pravi VETASSES. Eve video sto baraat


Mnogute od niv nudat so studentska viza i gledam deka mn i idat taka, bidejki mislam deka gore dole im e posigurno odenjeto od skill assesment i itd . Ajde neka preporaca nekoj nekoja agencija sto moze da napravi work assesment ?
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
33
Поени од реакции
13
Vo Skopje go imas Dejan Trajkovski vo Dracevo i nekoj si Sasho vo Aerodrom za kogo imam samo slusnato no nitu znam kade se naogja tocno nitu imam negov kontakt, dokolku znae nekoj za nego neka napise, jas imam od Dejan kontakt samo od Dracevo
Автоматски споено мислење:

Strenght, moze li da me iskontaktiras privatno vo DM, sakam nesto da te prasam, ne znam od koja pricina nemozam da ti pratam poraka.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.007
Член од
15 април 2018
Мислења
21
Поени од реакции
3
@John Travolta
.
Прегледај го приврзокот 397489

Запни се и барај некој да те спонзорира на 482, тоа што те советував минатиот пат, од 25.11 со 2 години на 482 ќе можеш да аплицираш за PR.
Значи според ова само добар "Спонзор " или работодавец ... вреди да се проба ...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.007
Значи според ова само добар "Спонзор " или работодавец ... вреди да се проба ...
Da, samo najcesto ova e lesno ako si tuka, ako si remote tesko deka nekoj ke te zeme (generalno remote dobivaat od UK zatoa sto: imaat mnogu slicni regulativi i standardi, majcin jazik im e angliski :D)

Dobra finta e ako ste dvajca, eden od vas da aplicira za studentska, vtoriot da dojde tuka i da si ja proba srekata da najde rabotodavec sto ke ve sponzorira.
 
Член од
15 април 2018
Мислења
21
Поени од реакции
3
Da, samo najcesto ova e lesno ako si tuka, ako si remote tesko deka nekoj ke te zeme (generalno remote dobivaat od UK zatoa sto: imaat mnogu slicni regulativi i standardi, majcin jazik im e angliski :D)

Dobra finta e ako ste dvajca, eden od vas da aplicira za studentska, vtoriot da dojde tuka i da si ja proba srekata da najde rabotodavec sto ke ve sponzorira.

Good tip... da vidime samo sto fali i u koj del na AU najvekje fali rabotna sila/pozicja...

Ako ima nekoj so takvo iskustvo please advice
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.007
Good tip... da vidime samo sto fali i u koj del na AU najvekje fali rabotna sila/pozicja...

Ako ima nekoj so takvo iskustvo please advice
За ова мислам дека апсолутно никој нема да може да ти каже, освен апла детална анализа од твоја страна.
Разгледај какви огласи има објавено на:
linkedin
Види какви вештини се бараат, во кои градови и после тоа може да имаш претстава колку и како е барано тоа што го работиш, колку од работите што се бараат тука знаеш да ги работиш, колку се стари огласите и колку време бараат вработен, дали има компании што имаат пишано дека се спремни да спонзорираат.

Анализата на пазарот зема најмногу време од се, имај го ова во предвид пред да се истрчаш на било каква виза. Најчесто луѓето што заглавуваат се поради што влегуваат во играта со емоции, а не прагматично и со анализа.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dobar den na site,imam edno prasanje
Kolkavi se sansite I dali ima moznost da se najde rabota pa primer cuvanje na deca kaj nasi makedonci I dali moze na toj nacin da se zamine?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.007
Dobar den na site,imam edno prasanje
Kolkavi se sansite I dali ima moznost da se najde rabota pa primer cuvanje na deca kaj nasi makedonci I dali moze na toj nacin da se zamine?
Со чување на деца за некоја фамилија не може со македонски пасош, Au pair програмата паѓа под Working Holiday Visa (subclass 417) и Holiday Visa (subclass 462) визите, но за жал Македонија не е во листа за овие визи:

Hold this passport
Hide
You must be a citizen of and hold a valid passport from one of these countries/jurisdictions:
  • Belgium
  • Canada
  • Republic of Cyprus
  • Denmark
  • Estonia
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China
  • Republic of Ireland
  • Italy
  • Japan
  • Republic of Korea
  • Malta
  • Netherlands
  • Norway
  • Sweden
  • Taiwan (other than an official or diplomatic passport)
  • The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (including British National Overseas passport holders)

Hold this passport
Hide
You must be a citizen of and hold a valid passport from one of these countries:
  • Argentina
  • Austria
  • Brazil
  • Chile
  • China, People's Republic of
  • Czech Republic
  • Ecuador
  • Greece
  • Hungary
  • Indonesia
  • Israel
  • Luxembourg
  • Malaysia
  • Mongolia
  • Papua New Guinea (PNG)
  • Peru
  • Poland
  • Portugal
  • San Marino
  • Singapore
  • Slovak Republic
  • Slovenia
  • Spain
  • Switzerland
  • Thailand
  • Türkiye
  • Uruguay
  • United States of America
  • Vietnam

Спонзорство од фирма е возможно на 482 виза, но треба да имаш вештини и работно искуство во таа област, плус не секоја фирма може да спонзорира за оваа виза.

Најлесна е таа што ја даваат за Широк Сокак Оупен, за 6-7 месеци барај некој беќар да те земе на партнер виза :D
 
Член од
7 јануари 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Поздрав до сите активни форумџии.

Би сакал да поставам прашање во врска со емигрирањето за у Австралија. Пред се сакам да потенцирам дека не сакам да откривам многу детали за мојата ситуација овде. (Моментално сум во Австралија) Откога дојдов во Австралија имав прилика да запознаам неколкумина Македонци и Македонки и воопшто не сум импресиониран (да не кажам дури и разочаран) од Македонската заедница овдека во Австралија. (барем тие кои јас лично ги запознав). Прашањето што ке го поставам би се однесувало поконкретно на оние кои што имаат долги години седено овдека, но и мислењата на сите оние кои што ја посетиле Австралија се исто така добредојдени. Општо мислење на “нашинците” овдека е дека секој овде што ке дојде, по автоматизам и ке се снајде и ке остане да живее овдека. (без разлика на кој тип на виза се дојдени) Дали вие би се сложиле со оваа теза? Знам дека прашањево би отворило низа други потпрашања (од типот “на која виза си дојден”, “во кој град седиш во Австралија”, “што си по струка”, “дали знаеш англиски” итн итн) но како што кажав погоре не би сакал да откривам. Не мора да се мачите да пишувате романи и реферати во однос на одговор на моето прашање.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.303
Поени од реакции
4.708
Општо мислење на “нашинците” овдека е дека секој овде што ке дојде, по автоматизам и ке се снајде и ке остане да живее овдека. (без разлика на кој тип на виза се дојдени) Дали вие би се сложиле со оваа теза?
NE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom