Како природно се добиваат килограми?

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Батали ги вештачкиве, мој совет е житарици нормално, пилешко јади , бидејќи е помалку масно инаку ако ти се мрзи повеќе јади и останато месо, само мој совет е тоа да биде парче месо зготвено а не некоја преработка, можеш и повеќе да јадеш белки од јајца, ама жолчките не ги јади, дали сега помилот ти е во варена состојба или во жива тоа е твој избор, и убаво би било почесто да конзумираш житарици ама во вид на мусли со млеко, или јогурт ако ти е повкусно. И најбитно!!! ТЕРЕТААНА СЕКОЈ ДЕН. бидејќи без теретаана нема да ги искористиш протеините кои ги внесуваш па така да ти се излишни обидите да добиеш на маса само со јадење бидејќи очигледно метаболизмот тие таков да не апсорбира многу хранливи материи. И запамти не ти треба тежина во масти, туку ти треба тежина во мускули ако сакаш да не се поврдуваш толку при спортувањето.
Теретана секој ден а без "вештачки" креатин и протеин ?
Жолчките да не ги јаде а белките да ???
бидејќи без теретаана нема да ги искористиш протеините кои ги внесуваш па така да ти се излишни обидите да добиеш на маса ???

Полоши совети немам нигде прочитано..ако ти го правиш ова прави го ама не уништувај други луѓе (без навреда)
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
Не пoстoи oргaнизaм вo универзумoт кoј не мoже дa кaчи килaжa кoгa внесувa пoвеќе кaлoрии oткoлку штo трoши. Зaтoa пресметaј дневнo кoлку кaлoрии ти требaaт зa oдржувaње нa мoментaлнaтa килaжa, и пoтoa еднoстaвнo внесувaј пoвеќе oд тoa. Сaмo пaзи исхраната дa ти биде здрaвa, без брзa хрaнa, блaгo, зaслaдени пијалоци итн. Не е рaкетнa физикa, пa дa рaзберaм декa е нaвистинa тешкo. Еднoстaвнo внесувaш пoвеќе oд тoa што трoшиш, и ќе кaчиш килaжa. Чистa лoгикa.
 

Dimitar :)

SA-MP lover
Член од
29 јануари 2015
Мислења
160
Поени од реакции
33
Знам дека сите имаат проблеми со тоа како да ослабнат :)
Ама ја наместо да ослабнам треба да се здебелам :)
Иначе за моите 15 години сум тежок 47/48 кила
Дајте некој совет како да се здебелам :rolleyes::rolleyes:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.677
Поени од реакции
4.409
Знам дека сите имаат проблеми со тоа како да ослабнат :)
Ама ја наместо да ослабнам треба да се здебелам :)
Иначе за моите 15 години сум тежок 47/48 кила
Дајте некој совет како да се здебелам :rolleyes::rolleyes:
Внесувај повеќе калории отколку што трошиш. Или во превод јади повеќе.

П.С Во фаза на раст си така не експериментирај многу и немој да пиеш хемикалии. Сега за сега спортувај, јади повеќе.(Во врска со исхрана и вежби прогуглај или прашај некој што се разбира)

Во глобала тоа е дел зависи и од гените, но на тоа и онака не можеш да влијаеш.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Човек јади повеќе бе, немаш ни 50 кила, ти 100% и прескокнуваш денови за јадење.
Јади 5-6 пати на ден.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.677
Поени од реакции
4.409
Имаш на нет тоа земи прогуглај не чекај се на готово.
Во глобала треба од се што јадеш повеќе да јадеш ама да не се прејадуваш што значи наместо 3 пати ќе јадеш 5-6 пати на ден.

Пример јадења.
Стек, јајца, бадеми, фстаци, лешници, црвено месо и нормално убаци некоја салата.

П.С Може различно некоја храна да делува кај поединци не сум експерт ти велам земи прогуглај и прашај некој што иде по теретани/се занимава со фитнес.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
А бе дете си, уште растиш... се што треба да правиш е да јадеш повеќе пати. Ако имаш баба што живее со вас само речи бабо гладен сум таа ќе знае што да направи или на двоите дома. Се што треба е да сакаш да јадеш а не да каснуваш 2 залаци и да стануваш од маса... исто не ти требаат маснотии кои не може да ги свариш, ти треба храна што брзо се вари во организмот и добиваш само поситивни работи во тебе. Храна што соговува повеќе значи повеќе јадеш а малку исфрлаш од тебе... чичко ми викаше не е важно колку јадеш количински , важно е колку с*реш :) Значи да јадеш повеќе пати по помалку за да храната се свари сета брзо и се префрли во организмот повеќе а не само да претрча низ цревата и замине во шоља...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Не знам човек кој после 17-18 поточно 20-на години (машки) не качил барем 10кг така да не се секирај.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Знам дека сите имаат проблеми со тоа како да ослабнат :)
Ама ја наместо да ослабнам треба да се здебелам :)
Иначе за моите 15 години сум тежок 47/48 кила
Дајте некој совет како да се здебелам :rolleyes::rolleyes:
Секој ден вака, гледај да земаш и репете и нема промашај.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.110
Поени од реакции
325
Не знам човек кој после 17-18 поточно 20-на години (машки) не качил барем 10кг така да не се секирај.
Баш така.

Имам 21 година. Висок 173, тежок 79. А на 19 години (прва година на факултет ко појдов) имав едвај 50 кила, висина иста. Значи, качив скоро 30 кила за нецели две години. Не мислев дека никогаш ќе се поправам. Ама ете. Значи не очајувајте за тоа. Се ќе си дојди со време. И јас пред две години барав совети за да се здебелам ама сега барам за да смалам некое килце. И то природно се здебелив, без никакви додатоци. Првата година се мерев на два месеци и качував по 6 кила.

Зато не се секирајте. ;)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Дали цигарите и кафето на гладно влијаат за намалување на апетитот и неможноста да се зголемат кг?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom