Како до работа во Швајцарија со мк пасош

Член од
16 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
Не напиша какво образование имаш и дали знаеш Германски. Ако си од некоја по-дефицитарна струка со солидно искуство и ако знаеш Германски не ти треба ни агенција ни ништо. Доволно е некако да се сретнеш со луѓе од твојата сфера и да те видат дека знаеш тоа што им треба. Има куп eventi каде тоа може да се случи само треба да се заинтересираш.
Германски сум почетник накај средно бидејќи учев и пак планирам да одам на курс а инаку 10 год. на рецепција во хотел. Па така најлогично е хотелскиот бизнис
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
За рецепција треба да знаеш германски, англиски и француски јазик и тешко без еу пасош.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Не напиша какво образование имаш и дали знаеш Германски. Ако си од некоја по-дефицитарна струка со солидно искуство и ако знаеш Германски не ти треба ни агенција ни ништо. Доволно е некако да се сретнеш со луѓе од твојата сфера и да те видат дека знаеш тоа што им треба. Има куп eventi каде тоа може да се случи само треба да се заинтересираш.
Eve na primer jas imam sredno obrazovanie po struka sum zavaruvac imam validen sertifikat za zavaruvanje no slabo so germanski stojam i kako jas da se infiltriram vo prikaznata narecena svajcarija
dovolno lie da se prijavuvampo agencii na internet so moeto sv i sertifikatot ili..............................ne znam sto da se stori????
ako nekoj ima nekoe iskustvo so ova dobredojdeno e da se spodeli tuka.

a od bescelni komentari ve molam postedeteme fala odnapred.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Eve na primer jas imam sredno obrazovanie po struka sum zavaruvac imam validen sertifikat za zavaruvanje no slabo so germanski stojam i kako jas da se infiltriram vo prikaznata narecena svajcarija
dovolno lie da se prijavuvampo agencii na internet so moeto sv i sertifikatot ili..............................ne znam sto da se stori????
ako nekoj ima nekoe iskustvo so ova dobredojdeno e da se spodeli tuka.

a od bescelni komentari ve molam postedeteme fala odnapred.
Не знам за тоа. Постот ми беше основан на приказна од еден пријател(странец) со ИТ струка и си најде работа со одење на ивенти за таа струка. Го запознаа човекот видоа дека знае и се пикна. Толку колку што знаев споделив, повеќе не знам.


Надвор од темата, но сепак треба да го знаат тие што ќе бегаат. Од она што можам да го приметам е дека ние Македонците сме ужасно наивен народ, без ниту тронка итрина, без никаква идеја за пикање, за помагање еден на друг. Ми доаѓаше да се крстам со лева рака кога запознав еден наш човек кој работеше како физички работник со завршен електро факултет!!!! Ни грам идеја немаме за пикање, ниту грам итрина да се немало. И не е единствен пример. Срамотилаци...
 
Последно уредено:

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Женева - француски. Многу тешко за документи. Тешко е за све. На пример, се кандидираш за стан под кирија, чекаш време, сопственикот си избира од кандидатите...
Гарант имаш пријатели таму ;)

Да потврдам - официјалниот јазик е француски, а да влезеш во меѓународна фирма можеш и со англиски. Сепак, тоа би требало да биде прилично специјализирана работа за некој да ти ја понуди. Дозволи за работа се даваат само ако веќе имаш постоечки договор за стан во Женева.. каде што просечната кирија е 1500-2000 евра месечно.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
Eve na primer jas imam sredno obrazovanie po struka sum zavaruvac imam validen sertifikat za zavaruvanje no slabo so germanski stojam i kako jas da se infiltriram vo prikaznata narecena svajcarija
dovolno lie da se prijavuvampo agencii na internet so moeto sv i sertifikatot ili..............................ne znam sto da se stori????
ako nekoj ima nekoe iskustvo so ova dobredojdeno e da se spodeli tuka.

a od bescelni komentari ve molam postedeteme fala odnapred.
Мислам дека од тука тешко дека некој ќе не повика треба да бидеш таму. Јас на пример испратив ЦВ преку 15 пати и сите добив негативен одговор. Или треба да се проба прво Германија па после во Швајцарија.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Мислам дека од тука тешко дека некој ќе не повика треба да бидеш таму. Јас на пример испратив ЦВ преку 15 пати и сите добив негативен одговор. Или треба да се проба прво Германија па после во Швајцарија.
Кажи ми на кои линкови најде огласи за работа? Сакам да најдам линкови со огласи за работа и аплицирам за инженерски работи ,ако знае некој нека постира.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
Кажи ми на кои линкови најде огласи за работа? Сакам да најдам линкови со огласи за работа и аплицирам за инженерски работи ,ако знае некој нека постира.
Пробај на оваа страна http://www.jobs.ch/, http://www.jobwinner.ch/. Само многу тешко со наш пасош. Имаш ли друг пасош?
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Ех колку ќе беше лесно границите да беа отворени, да можеше и со мак,. пасош да се патува во цела европа...но тогаш, нормален млад човек јас дури незнам дали ќе останеше да живее овде овде. И знам луѓе кои не заминуват од финансиски причини, просто нашето друштво е досадно, смачено им е да слушаат и гледаат глупости.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Пробај на оваа страна http://www.jobs.ch/, http://www.jobwinner.ch/. Само многу тешко со наш пасош. Имаш ли друг пасош?
Немам друг пасош изигравав патриот за овааа пострана држава ,да даваат пак бугарски пасоши одма би земал.
Поздрав од инженер кој работеше во една фирма на проектот 2014 од влаадата ВМРО за една бедна плата.Сега тие синови на фирмата возат мерцедеси од 100000 евра а јас еден точак не можам да си купам за да работам во друга фирма ВО сКОПЈЕ КОЈА Е далеку од мојот роден град прилеп.Да плакам кирија ,автобуси ,да работам инженерски работи за да ми бараат во јајцето влакно и казнат ,е ова е македонија.се би дал да имам бугарски пасош и заминам засекогаш од оваа држава помочана


http://www.youtube.com/watch?v=Myw9rloYUDQ
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дали има некој искуство со оваа агенција www.citynetvisa.got.to посредувале за работни дозволи во ЕУ ја има на реклама 5 дадено оглас. http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1262068 ова линкот од реклама 5
Поздрав
.to е домеин на Тонга, во Пацификот. Па, сега ти види. Инаку, има и име и презиме на човекот што го нуди истото, можете на FB да го најдете - живее во Siegen, Германија (ако му веруваме на FB) и има слики од политички слики со активности во ГРОМ. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom