Како да објавам книга?

Член од
23 јуни 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,
Јас би сакала да прашам доколку некој знае како можам сам да си ја издадам книгата, колку тоа ќе ме чини или пак подобро е да се оди преку издавачка куќа? Дали издавачките куќи прават маркетинг или тоа оди на сопствен трошок?
И дали треба да си го заштитам ракописот пред да го побарам издавачот и како оди таа процедура?
Ви благодарам
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
da prasham neshto jas veke ja napisav knigata i ja iskucav na kompjuter samo da prasham dali vo izdavacka kuka pravat lektiretura (popravka na zborovi-tocki zapirki itn.)[DOUBLEPOST=1433704562][/DOUBLEPOST]znaci vaka jas imam napisano cela kniga no ne znam kako da ja izdadam kako da sredam za promocija itn.
isto taka ne znam dali pravat tamu lektura popravanje na zborovi tocki zapirki itn.? :D
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Bi sakala da objavam kniga..ne denes ili utre, tuku opsto, a mozi vo bliska idnina
Jas nemam ni najmala idea KAKO se pocnuva, ni kako se dvizi ovaa rabota
Nekoj da znae??
Ako znae, neka poveli
Sekoj detal e dobrodojden..podrazbira i cena..

da prasham neshto jas veke ja napisav knigata i ja iskucav na kompjuter samo da prasham dali vo izdavacka kuka pravat lektiretura (popravka na zborovi-tocki zapirki itn.)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
da prasham neshto jas veke ja napisav knigata i ja iskucav na kompjuter samo da prasham dali vo izdavacka kuka pravat lektiretura (popravka na zborovi-tocki zapirki itn.)[DOUBLEPOST=1433704562][/DOUBLEPOST]znaci vaka jas imam napisano cela kniga no ne znam kako da ja izdadam kako da sredam za promocija itn.
isto taka ne znam dali pravat tamu lektura popravanje na zborovi tocki zapirki itn.? :D
Немам јас искуство со издавачка куќа, но ќе ти го кажам моето. За лекторирање ќе си најдеш лектор, тие си се посебно обучени и лиценцирани за таа работа, па ќе ти среди грешки и ќе ти удри печатче со потпис на еден лист, да имаш доказ црно на бело дека книгата го поминала тој филтер (е сега некој спомна некаде дека за романи не бил задолжителен лекторот, тука навистина не знам што е точно но возможно е. Пример сум читал книги каде се цепи строго прилепски).

Исто така треба да добиеш две бројчиња CIP и ISBN. Си наоѓаш печатница и ако ја имаш парата одиш печатиш. Воедно ако имаш желба за посебен дизајн, си контактираш и дизајнер кој ќе ја збрка таа работа.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Немам јас искуство со издавачка куќа, но ќе ти го кажам моето. За лекторирање ќе си најдеш лектор, тие си се посебно обучени и лиценцирани за таа работа, па ќе ти среди грешки и ќе ти удри печатче со потпис на еден лист, да имаш доказ црно на бело дека книгата го поминала тој филтер (е сега некој спомна некаде дека за романи не бил задолжителен лекторот, тука навистина не знам што е точно но возможно е. Пример сум читал книги каде се цепи строго прилепски).

Исто така треба да добиеш две бројчиња CIP и ISBN. Си наоѓаш печатница и ако ја имаш парата одиш печатиш. Воедно ако имаш желба за посебен дизајн, си контактираш и дизајнер кој ќе ја збрка таа работа.
strina mi ima izdadeno dosta knigi a i striko mi edna-dve ko na zafrkancija.e sega dvajcata me motiviraa da napisam roman so sovet deka nekoi raboti koi gi imam doiveano t.e edvaj preziveano treba da stojat vo kniga i taka pocnav.znam deka treba knigata da pomine niz lektor ama clenot sto go citirav sakam uste da go prasam za dizajnot na koricata koj treba da e zadolzen,kolku primeroci treba da se pecatat i koj profit go ima pisatelot.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
strina mi ima izdadeno dosta knigi a i striko mi edna-dve ko na zafrkancija.e sega dvajcata me motiviraa da napisam roman so sovet deka nekoi raboti koi gi imam doiveano t.e edvaj preziveano treba da stojat vo kniga i taka pocnav.znam deka treba knigata da pomine niz lektor ama clenot sto go citirav sakam uste da go prasam za dizajnot na koricata koj treba da e zadolzen,kolku primeroci treba da se pecatat i koj profit go ima pisatelot.
Јас мака намачив со издавање. Дизајнот мене ми го направи другарче за беспари. Инаку прашав на некои места и имаше суми од 3000 па се до 10 000 за дизајн. За примероци сама си бираш колку сакаш согласно буџетот и средствата, видот на корицата, големината на книгата, број на страници и слично. Јас 320 испечатив. Профитот што го има писателот хм.... Ако мислиш на профит/заработка, јас немам земено денар ебан од продажба на книгата. Впрочем никогаш и не сум ја продавал освен во еден наврат, кога продадов в чаршија 9 книги по сума од 150 денари и сите пари од таа продажба ги донирав за една жена на која и изгоре куќата, пошто организиравме таква хуманитарна. Некаде близу 200 книги имам подарено наваму натаму, по роднини и пријатели, и некаде нешто повеќе од 100, ми стојат долу во еден орман, прашина фаќаат :)
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Јас мака намачив со издавање. Дизајнот мене ми го направи другарче за беспари. Инаку прашав на некои места и имаше суми од 3000 па се до 10 000 за дизајн. За примероци сама си бираш колку сакаш согласно буџетот и средствата, видот на корицата, големината на книгата, број на страници и слично. Јас 320 испечатив. Профитот што го има писателот хм.... Ако мислиш на профит/заработка, јас немам земено денар ебан од продажба на книгата. Впрочем никогаш и не сум ја продавал освен во еден наврат, кога продадов в чаршија 9 книги по сума од 150 денари и сите пари од таа продажба ги донирав за една жена на која и изгоре куќата, пошто организиравме таква хуманитарна. Некаде близу 200 книги имам подарено наваму натаму, по роднини и пријатели, и некаде нешто повеќе од 100, ми стојат долу во еден орман, прашина фаќаат :)
znaci ke si go ispraznis dzebot za se da stoi vo vitrina...hmm... epa ova me zamisli malku. a izdavackata kukja ne pravese prodazba na tvoite knigi? jas ednas imam vlezeno vo club matica i prasav dali e toa knizara mi rekoa deka prodavaat knigi od tie koi se pecatat vo nivnata kukja.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
znaci ke si go ispraznis dzebot za se da stoi vo vitrina...hmm... epa ova me zamisli malku. a izdavackata kukja ne pravese prodazba na tvoite knigi? jas ednas imam vlezeno vo club matica i prasav dali e toa knizara mi rekoa deka prodavaat knigi od tie koi se pecatat vo nivnata kukja.
Па од старт јас одев со помислата да извадам книга без желба да ја продавам и да заработам. 2/3 oд трошоците ми ги покријаа од Општина, пошто аплицирав преку проект за поддршка на млади автори. Не одев преку издавачка куќа.

Сам средив за CIP, ISBN бројчиња преку меил со скенирана уплатница (пошто мора да ги имаш тие како броеви задолжителни на книгата). И со тоа не одев преку издавачка куќа. Така да немам искуство со издавачки куќи :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
auu...pa toa e komplicirano.a sto ke ti e kniga ako ne ja prodades?
Па имам некои други видувања околу уметноста :) Не ми е примарна цел да создадам нешто за да го шитнам после за пари, како главен мотив за создавањето.

Ете сакав да оставам нешто што ќе ме „надживее" мене во библиотеката, фиоките на некои луѓе и генерациите кои следуваат по нив пример. Или пак напишаниот збор да ја добие вистинската форма и истиот тој да го доближам до најблиските роднини и пријатели, па да си помуабетиме нешто околу истото. И ред други задоволства кои ги ставам пред заработката. Пример во 200 подарени книги, со сигурност половина од луѓето кои ја имаат книгата моја, ми понудиле да платат одреден надомест за истата, односно да си ја купат. Ни на крај памет не ми текнало да ќарам на нив, колку и да звучи нештото апсурдно.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Ете сакав да оставам нешто што ќе ме „надживее" мене во библиотеката, фиоките на некои луѓе и генерациите кои следуваат по нив пример. Или пак напишаниот збор да ја добие вистинската форма и истиот тој да го доближам до најблиските роднини и пријатели, па да си помуабетиме нешто околу истото. И ред други задоволства кои ги ставам пред заработката. Пример во 200 подарени книги, со сигурност половина од луѓето кои ја имаат книгата моја, ми понудиле да платат одреден надомест за истата, односно да си ја купат. .
pocituvam da podaris kniga,i se slozuvam so citiranovo.sekako deka ne e rabotata da se zbogatis tuku da te citaat.nego mislev barem parite koi si gi vlozil da gi izvadis ako ne barem 70-80 % od niv
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Здраво. Книгата, конечно, е завршена. Сметам дека е добра. Повеќе од задоволна сум од напишаното, ама, сега, не знам ниту што ниту како понатаму. Бев во една "реномирана" издавачка куќа за да се распрашам и сопственикот беше толку арогантен, и толку незаинтересиран, па, со оглед дека се работи за дебитантска книга, претпоставувам дека исто би поминала кога би контактирала некој друг издавач. Пратив фрагменти од книгата до издавачката куќа Три. Во повикот до авторите не е нагласено до кога треба да се очекува нивниот повик. Се обидел ли некој, стапил ли во контакт со нив, има ли некаква информација? Гледам дека има некакви конкурси за необјавени книги, наградата е некаква плакета, а печатењето го плаќа авторот. Коментарите на интернет на учесниците се далеку од позитивни. Вреди ли да се проба или се работи за измама? Дали е подобро сама да ја издадам? Можеби малку сум досадна, ама поим немам што да правам и секој совет многу би ми помогнал.
Еден добронамерен совет од мене. Пред да ја праќаш книгата било каде, дај ја некому кој има многу книги прочитано да ја прочита и твојата и да ти даде искрено мислење за неа.
 
Член од
19 мај 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
А колку би чинело од прилика издавање на роман од 440 страници, севкупно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom