Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од каде го набавуваш? Не мислам детално, али оние кои сакаат да пробаат какво е твоето искуство, како да дојдат до него а да не бидат измамени?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
И само уште еден факт да ви кажам за Кили.
Човекот има дијагноза - канцер.
Уапсен е со 80 саксии.
Пуштен е, во домашен притвор.
Зошто?
Затоа што, нашево судство не е толку глупо.
По примери на другите држави, коа ке уапсиш некој кој одгледува марихуана под изговор дека третира некоја болест - можеш да го пикнеш во затвор 6м до 1 година.
Полека, но сигурно и кога тогаш, марихуаната ке се легализира и кај нас за медицински потреби.
Е тогаш Кили може да настапи на сцена и да кркне некое миљонче одштета, оти нели, имал дијагноза канцер и човекот само сакал да се спаси. А властите го стрпале во затвор, иако тој им предочил дека се лечи.
Aха. Значи Кили и тие стотици осудени со ист изговор кои одлежале или сеуште лежат ќе имаат право на оштета? Значи одлуката за легализација и за реституција на засегнатите не важи од моментот кога стапува на сила, туку ретроактивно, се до палеолит? Ок. Не знаев.
 
Член од
4 март 2014
Мислења
16
Поени од реакции
36
Aха. Значи Кили и тие стотици осудени со ист изговор кои одлежале или сеуште лежат ќе имаат право на оштета? Значи одлуката за легализација и за реституција на засегнатите не важи од моментот кога стапува на сила, туку ретроактивно, се до палеолит? Ок. Не знаев.
ne, tuku samo onie sto se navistina dijagnosticirani, zosto mesas babi i zabi. I normalmo deka ke e retroaktivno, kako inaku? Toa znaci deka drzavata se premislia i im napravila neprocenliva steta na site onie koi imale realna potreba...[DOUBLEPOST=1393922034][/DOUBLEPOST]
Од каде го набавуваш? Не мислам детално, али оние кои сакаат да пробаат какво е твоето искуство, како да дојдат до него а да не бидат измамени?
Da ne treba telefon i adresa da ostavam? (n)

http://www.cureyourowncancer.org/chemo-kills.html
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
ne, tuku samo onie sto se navistina dijagnosticirani, zosto mesas babi i zabi. I normalmo deka ke e retroaktivno, kako inaku? Toa znaci deka drzavata se premislia i im napravila neprocenliva steta na site onie koi imale realna potreba...
Не, прашувам само, не знам ја.
Значи, ок, дијагностицирани се, моментално лежат. Одлукава паѓа, нив ги ослободуваат и можат да тужат на кој основ? Дека ги уапсиле за нешто што тогашниот закон го толкувал како кривично дело? Или ако веќе одлежале и ете, уште се живи, пак за истото можат да тужат?
 
Член од
4 март 2014
Мислења
16
Поени од реакции
36
Не, прашувам само, не знам ја.
Значи, ок, дијагностицирани се, моментално лежат. Одлукава паѓа, нив ги ослободуваат и можат да тужат на кој основ? Дека ги уапсиле за нешто што тогашниот закон го толкувал како кривично дело? Или ако веќе одлежале и ете, уште се живи, пак за истото можат да тужат?
Па тоа е многу логично.
Пациентот изнел доволно факти за да не го пикнат во затвор. Државата тоа го игнорирала, па на крај и ќе плати отштета...[DOUBLEPOST=1393923014][/DOUBLEPOST]
Па тоа е многу логично.
Пациентот изнел доволно факти за да не го пикнат во затвор. Државата тоа го игнорирала, па на крај и ќе плати отштета...
П.с. За марихуана не се лежи 30 год. 6м до 1год. Обично излегуваш по 3 месеци. Упропастен... Не да ке тужам, ке пукам..,
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Па тоа е многу логично.
Пациентот изнел доволно факти за да не го пикнат во затвор. Државата тоа го игнорирала, па на крај и ќе плати отштета...
Само ќе ти дадам компаративен пример, за после да не се самообвинувам дека сум циник.
Во некое друго време некој решил дека приватниот имот треба да се национализира. Некој друг одбил. Тој што одбил сносел последици, дали ќотек, дали затвор. Таа била одлуката, такво било времето, имотот бил конфискуван, човекот ронел камења на Голи Оток или во некој локален затвор. Кога се сменил системот и се донела одлука за денационализација, дали типот кој ронел камења имал право само на имотот кој му бил одземен, во фактичка или вредносна смисла или смеел и да го тужи тој поранешен систем и да бара оштета? Знаеш колкав кратер се отвара ако се дозволи такво нешто? Ми текнаа милион начини како да се тужи државата во моментот кога ќе реши законодавецот да "се премисли"? На пример, носи закон за хасап систем, некој батка претходно со години работел по хасап, трпел слаб профит или загуба, а останатите не. Дали после одлуката смее да ја тужи таа, од тој момент па натаму, "нелојална конкуренција" оти била "нелојална" до тогаш, а не од моментот кога се донел законот? 50 000 велешани значи смеат да ја тужат државата заради топилница, за регулатива која е донесена години после затворањето на топилница?

Не се ова баби и жаби. Ретроактивност имаш само во реститутивна смисла(враќање во претходна состојба, враќање одземен имот, ослободување уапсен човек, прекинување процес во тек).
 
Член од
4 март 2014
Мислења
16
Поени од реакции
36
Па според мене, треба да тужат за отштета, а богами има примери дека многу постигнале нешто. Кој си го вратил имотот, кој бил лустриран и тн..
А прилично сум сигурен дека на запад, поготово кога некој е осуден погрешно, коа ќе излезе добива оштета...
Замисли, си лежел 20 години затвор за џабе, излегуваш ко клошар - и единствено што ти останува е да се рокнеш во глава...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.774
ne, tuku samo onie sto se navistina dijagnosticirani, zosto mesas babi i zabi. I normalmo deka ke e retroaktivno, kako inaku? Toa znaci deka drzavata se premislia i im napravila neprocenliva steta na site onie koi imale realna potreba...[DOUBLEPOST=1393922034][/DOUBLEPOST]
Da ne treba telefon i adresa da ostavam? (n)

http://www.cureyourowncancer.org/chemo-kills.html
дај кажи како го правиш. и јас сум болен, и јас сакам да го направам, дури и сам си растам дома, ама немам никогаш правено до сега
 
Член од
4 март 2014
Мислења
16
Поени од реакции
36
дај кажи како го правиш. и јас сум болен, и јас сакам да го направам, дури и сам си растам дома, ама немам никогаш правено до сега
http://www.cureyourowncancer.org/make-the-oil.html

Посурфај малце, имаш куп инфо на темава.
Rick Simpson е најдобар адвокат и има одлични препораки.
Можеш и лично да му пишеш, повеќе од сигурен сум дека ке ти одговори назад.

https://www.facebook.com/pages/Rick-Simpson/298774923502987

http://www.cureyourowncancer.org/rick-simpson.html

https://www.youtube.com/watch?v=0psJhQHk_GI

Најдобро е сам да го правиш. На црн пазар моеш лесно да се зазнеш и ќе изгубош ентузијазам.
Уште подобро ако најдеш Indica Cannabis, има повеќе CBD и полесно се поднесува.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.774
http://www.cureyourowncancer.org/make-the-oil.html

Посурфај малце, имаш куп инфо на темава.
Rick Simpson е најдобар адвокат и има одлични препораки.
Можеш и лично да му пишеш, повеќе од сигурен сум дека ке ти одговори назад.

https://www.facebook.com/pages/Rick-Simpson/298774923502987

http://www.cureyourowncancer.org/rick-simpson.html

https://www.youtube.com/watch?v=0psJhQHk_GI

Најдобро е сам да го правиш. На црн пазар моеш лесно да се зазнеш и ќе изгубош ентузијазам.
Уште подобро ако најдеш Indica Cannabis, има повеќе CBD и полесно се поднесува.
имам една копа семиња, кои се индики. тоа што сега растам е индика исто.

ти благодарам
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Другарице... Шо толку џавкаш? Еве јас сум паталец кој веке 2ра година користам уље од канабис и канцерот ми е во ремисија... 99% повлечен.
МАме ми ебаа претходно со хемотерапии, на човек не личев...
Од кај ти со толкава жестина напаѓаш без барем малку да ја истражиш темава?
Да не е татко ти некој и нешто во фармацевска индустрија, па да ги штитиш интересите на стоката што треба да се линчува за светски геноцид?

На сите болни од канцер, топло им препорачувам - пробајте - ништо нема да изгубите. Само ке се излечите. Дури и да не се излечите (ако веке туморот е голем како тупаница - ни хидрогенска бомба не го уништува) барем нема да цркнете во агонија и мака... и ке ја поштедите цела фамилија наоколу.
А вакви хејтери што само контрираат, не се полезни за планетава...
поздрав....
ако не е тајна кој стадиум и препарати (цитостатици и помошна терапија) ти се препишувани од доктори? И за маслото ме интересира како го користиш со пиење, топење, со лажица, колку е дневна доза ...малку попрактично
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2014
Мислења
16
Поени од реакции
36
Non Hochkins, Dx Peripheral T Cell Lymphoma -2B, aggressive,
Cholarmbucin + Rituximab MAY /09. - Маy 2010 - mnogu mala remisija.

May2010 - Jan 2011 - Canabis treatment - hemp oil,
3 kapki na den, so zgolemuvanje na doza do 8 kapki na den.

Posle 6 meseci, kompletna remisija.

Polno luge tvrdat deka chemoto me spasilo, ama jas znam deka ne e taka..

Da ne verglam mnogu, znaes kako e kaj nas, mozes da naebes za nisto, baska lekarive veke znaat koj sum, ne bi sakal i dzandarite da doznaat.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Добро, сигурно не се ни полицајците нелуѓе за вакви болести. Уље од коноп до скоро продаваа и во продавниците за т.н. здрава храна, ако е тоа истото.
Што точно влијаело да се повлече болеста тоа ни јас како нестручно лице ни врвни доктори нема со сигурност да го знаат. Ако наместо хемо со цитостатици се користи исклучиво масло, прашање е дали би имало такви резултати. Може да може не. Времето е многу кусо за експериментирање. И оние кои успеале да се изборат и живеат нормално, не се сигурни што точно бил лекот. Дали да се исфрли целосно цитостатик и да се користи ваква алтернатива, тоа е како коцка. Можеби само едното е добитно, можеби и двете, ... Само овде улогот не се пари.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2014
Мислења
16
Поени од реакции
36
Па прочитај малце, интернетот е преполн со тие информации, и не е дека не прошле низ анализи и истражувања, не дека некои наркоси пишале по блогови и форуми за да шитнат некој грам повеќе.
Повели старт за истражување:
http://www.cureyourowncancer.org/chemo-kills.html
И едноставно, што подолго се држи рајата во незнаење, толку повеќе профит за неколкуте корпорации...
Иначе маслото што се продаваше во Биокулт, беше само од семе од коноп, кое не ја содржи потребната состојка за создавање синапси во мозокот, кои потоа ги тераат здравите клетки да комуницираат со болните.
А нели, се работи токму за тоа кај канцер клетките.
И запрашај се зошто престанаа да го продаваат...

Иначе вака иде работата. Коа ќе почнеш да консумираш масло, наеднаш ќе пораснат тумор маркерите до небо, сите пациенти тогаш се вадат од памет, незнаејќи дека тоа сепак е ремисија. (финтата со тумор маркерите се распаднати канцер клетки низ крвта - така првично откриваат дека постои ризик од канцер)
Елем, во рок од неколку недели можеш да добиеш фасцинантни резултати, доколку се осудиш да направиш повторна биопсија.
Ремисијата е далеку повоочлива кај видливи тумори на кожа или некои поголеми зафатени површини кои можат да се видат на ехо или ренген.
Не измишљам, и Милан онкологот од клиника ти предочи пред некоја недела во некои од дневните весници, и србската министерка за култура најави легализација на Канабис... мислиш тоа за џабе е, онака?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom