Каков ефект има казнувањето?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Хаха, првите недела дена може и во кафез да се стави и да се потура со ладна вода одвреме-навреме. Или по пола саат дневно да се врзе детето и врз чело да му капе вода капка по капка, чајниз методс рулз :vozbud:
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Хаха, првите недела дена може и во кафез да се стави и да се потура со ладна вода одвреме-навреме. Или по пола саат дневно да се врзе детето и врз чело да му капе вода капка по капка, чајниз методс рулз :vozbud:
Сакс!

Сеедно , децата се водат по она - што потешко се добива повеќе се сака!
Ништо не се постигнува со казна. Првиот момент кога казната ќе заврши ,следува реприза со полоши последици!Зашто? Затоа што она што е забрането е послатко.

Пример - цигари -----> Доколку забраните цигари , а дете сака да проба ќе се скрие некаде кога ќе излезе надвор и ќе запали.Нема вие како полицајци да идете позади него и да гледате што прави.
Ако решило да запали ,односно да проба цигара , дајте му вие , од Вашите ќе му се згади (затоа што сте се навикнале на јаки цигари , Rodeo Gold е исто како на Водно да си отишол)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Сакс!

Сеедно , децата се водат по она - што потешко се добива повеќе се сака!
Ништо не се постигнува со казна. Првиот момент кога казната ќе заврши ,следува реприза со полоши последици!Зашто? Затоа што она што е забрането е послатко.

Пример - цигари -----> Доколку забраните цигари , а дете сака да проба ќе се скрие некаде кога ќе излезе надвор и ќе запали.Нема вие како полицајци да идете позади него и да гледате што прави.
Ако решило да запали ,односно да проба цигара , дајте му вие , од Вашите ќе му се згади (затоа што сте се навикнале на јаки цигари , Rodeo Gold е исто како на Водно да си отишол)
Арен пример...цигари. И слични примери... Доказ повеќе за оние кои мислат дека со ќотек ќе решат нешто. А само ќе го осакатат (и психички и физички) детето.
Додека беше во основно на моето дете му се гадеше мирис од цигара. Средно при крај почна...Сега...јбг, одвреме навреме заедно чуриме (со мене, не со мајка му). Забрана со што? Да не му давам пари, сам ќе заштеди од џепарац. Да не му давам да излага-ќе го направам социо-феномен, ќе го упропастам. И? Нема чаре, казни физички, забрани...сето тоа е само фарса-моментално нешто-кое може да води кон подруги и поголеми проблеми. Дали на некој од вас (пошто примерот е за цигари) пушачите забраните ви делувале? :nenene:
За некои минорни работи во живот да, постојат одредени казни и забрани, но...повеќе ќе зависи од самото дете, друштвото...

Како бре да казнам и тепам (порано, сега се големи) кога и ја сум го правел истото :wink:

Затоа...кога ќе има некој од вас дете нека размисли што пишал овде пред некоја година...мислам дека ќе се смее на тие желби за казни.

Инаку Самара она горе ми беше саркастик риспонс на претходно наведените желби за ќотеци и не знам какви казни :smir:
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Арен пример...цигари. И слични примери... Доказ повеќе за оние кои мислат дека со ќотек ќе решат нешто. А само ќе го осакатат (и психички и физички) детето.
Додека беше во основно на моето дете му се гадеше мирис од цигара. Средно при крај почна...Сега...јбг, одвреме навреме заедно чуриме (со мене, не со мајка му). Забрана со што? Да не му давам пари, сам ќе заштеди од џепарац. Да не му давам да излага-ќе го направам социо-феномен, ќе го упропастам. И? Нема чаре, казни физички, забрани...сето тоа е само фарса-моментално нешто-кое може да води кон подруги и поголеми проблеми. Дали на некој од вас (пошто примерот е за цигари) пушачите забраните ви делувале? :nenene:
За некои минорни работи во живот да, постојат одредени казни и забрани, но...повеќе ќе зависи од самото дете, друштвото...

Како бре да казнам и тепам (порано, сега се големи) кога и ја сум го правел истото :wink:

Затоа...кога ќе има некој од вас дете нека размисли што пишал овде пред некоја година...мислам дека ќе се смее на тие желби за казни.

Инаку Самара она горе ми беше саркастик риспонс на претходно наведените желби за ќотеци и не знам какви казни :smir:
Токму тоа е мојата поента.Џабе се казни и физички „пресметки“ со детето. Со збор се решава се. Доколку едноставно тоа неможе да се реши со нормална дискусија , рака да кревам на дете па нема шанси.Попрво ќе си ја исечам сама раката отколку да си удрам дете.
Ако удрите дете , само нанесувате психичка болка и гнев спрема самите Вас. Нема да сака да подели ништо со Вас.Ни како поминал денот во училиште , ни како е , ни со кого е , ни каде е... И така работите се зголемуваат...И што сте постигнале?Ништо!
Пример за ова сум јас.Немам поголем и поописен пример од мојот однос со мојот татко.
Општеството во кое денес живееме е приказна за себе.Владее тиранија , анархија ...ма хаос е! И сите родители очекуваат и се надеваат дека ќе успеат низ едно вакво ненормално општество да кренат нормални деца со амбиции за нешто повеќе во животот.
Казни го затоа што не учи - ќе седи во соба со книгата пред лице и мобилниот скриен позади книгата . Ќе игра игри.
Казни го заради цигари - првото излегување од дома , ќе ги вади цигарите од чорапа , затоа што тоа е единственото место каде што родителот нема да погледне и е најскришното место (докажано!)
Казни го за било што - добиваш контра ефект.
Крени рака....еден ден ќе врати...порано или подоцна...
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Има мн добар ефект, без пари, без нет, без искачање месец дена,..и со еден оброк дневно..има да бидете цакум пакум :):)
И заклучување во соба се до 3 часот попладне кога ти следува оброкот, потоа враќање во соба за да продолжиш да зеваш во плафонот и да размислуваш за тоа што си згрешила?!:raz: дхххх:nesvest:


едит:Поздрав до Lurtz ми го развесели денот!хахаха
 
U

UniqueGirl

Гостин
И заклучување во соба се до 3 часот попладне кога ти следува оброкот, потоа враќање во соба за да продолжиш да зеваш во плафонот и да размислуваш за тоа што си згрешила?!:raz: дхххх:nesvest:


едит:Поздрав до Lurtz ми го развесели денот!хахаха
слабо..треба поише филмчиња да пратиш :)
плескање со каиш обавезно, за ручек корка леб и некоја капка вода,..
ако не ти дое памет
бутање глаа у корито со грч вода.
и после ова ако не ти дое памет..електричен стол :salut:
 
С

Смока

Гостин
Ефектот е предизвикување на фрустрација и деструктивност :S
Мразам казнувања со скратување на задоволствата, а најмногу полицискиот час... коа ке имам деца мислам дека се ке им дозволувам најозбилно..
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Се зависи од детето, некои ќе продолжат да прават глупости за инает, некои ќе престанат...
Инаку мене повеќето работи ми ги дозволуваат, ми оставаат на мене да одлучам, бидејќи ако ми забранат на пример да пушам цигари, тешко дека ќе постигнат нешто со тоа, ако си решил да пушиш ќе пушиш, неможат да те спречат.
BTW не пушам, имам пробано неколку пати, не ми прави мерак.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Според мене казнувањето нема никаков ефект,повеќе ефект има ако си доследен на тоа што ќе го кажеш одколку да го казниш,еве јас од личен пример како помал,малку ме казнуваа,а од тоа имав и малку страв,повеќе страв ми било на пример ако ми речат ако не си мирен нема да ти ја земеме таа играчка или сл.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Има ефект, но само ако е во некои одредени граници [тоа сепак зависи и од причината за казната]. Но ако казната е многу голема, а престапот мал, тогаш можно е да доведе и контра ефект :toe:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Мене никогаш не ме казниле така да немам што да при4ам на темава.:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom