Каков ефект има казнувањето?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Епа јас тоа не го сваќам како казна,како совет.:toe::toe::toe::toe:
Toa e прекорување на кое сам треба да се казниш...ако ти сам не си се казнил и не си се вразумил ондак не си чуствувал вина и значи дека воопшто не те погодило негодувањето на твоите...
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
И мене исто...секогаш ми викаат дека интернеот ке ми го исклучат,и пак ништо...:pos2:
Море и во право се за тоа да те казнуват...
јас се заборавам по некогаш и 24 сати останувам...:pos2:
 
Член од
14 април 2009
Мислења
37
Поени од реакции
5
Мене па и не ме многу казнувале за да знам како е, ваљда повеке ке се инатам.
А и шо фајде од тоа шо ке го казниш детето кога оно веке тоа го направило :S
ја би го советувала само..
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
кај мене казната секогаш го имала спротивниот ефект. Со казна не се постигнува ништо туку се зголемува гневот кон родителите. Забраната за излегување е најглупавото нешто шо можат да го смислат. Умот не треба да му дојди на детето после казната туку треба да му е дојден уште кога било мало. Ако децата не се научени на ред уште од мали, неможат да се научат на 15-16-17 години. Можеби родителите мислат дека ги научиле на нешто...не, тие само ги научиле децата да кријат уште повеќе работи од нив.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Мислам дека се нешто шшто е со притисок , тензија и Казна е лошо , го има само споротивниот ефект....
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Казнувањето би требало да постои до одредена мера, сега во никој случај физички наслино, додуша и советување да се нарече може ама со поголема внесеност кажано. Првиот ефект после некоја казна на детето е инает и спротивност, иако во потсвеста (од многу причини, почит, страв, знаење дека тоа е добро што му се советува) без да осети самото дете за одреден степен мал некаде поголем некаде пак и ептен мал што не се забележува но се подобрува, да речеме 2 месеци нормално си живееш и те советуваат родителите ќе те искараат некогаш за некој глупости или и да те казнат ќе помине следните два месеци правиш глупости исто но родителиве ништо не ти викаат те оставаат а знаат дека грешиш, тогаш ќе ти стане малце чудно. Сакам да кажам треба да имаат родителите према децата некое советување со карачко казнувачка особина но никако со физичко насилство.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ја заменувам со убав збор... Барем се трудам...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Јас мислам дека казната има ефект на малку помали деца. (со разговор и совети, а на долги монолози и мрчење) Кај поголеми тинејџери итн има спротивен ефект. Не знам што би било кога би било, ама се мислам дека е многу лошо детето да си уврти во глава: ОК казнет сум сега за сега. ама нема да трае засекогаш! и ондак исто после казната.
 

tete

серанова
Член од
14 септември 2009
Мислења
124
Поени од реакции
5
Јас незнам како е да си казнет/а. Јас не сум била казнета :) А да ви кажам не ни правам бељи :) А според мене секогаш треба да се решаваат работите со разговор оти со казна нема фајде. На детето ќе му помине казната и после па по исто. Добро некои можеби и нема да продолжат така на пример јас кога би ме казниле би ја сватила грешката ама ќе им се налутам :baeh: И после ќе мора да ми се извинат оти разгалена сум:baeh:
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Јас не знам што се тоа казни.Живеам во семејство во кое татко ми,мајка ми па и донекаде брат ми имаат авторитет над мене кога ќе направам нешто некоректно( пр тепање со другарка на улица,пцуење со другарки,седење по 4-5 саати кај една другрка..бев темпераментна многу а и до ден денес сум ама не толку многу) и ми се даде некоја опомена со малку повисок тон знам дека несмеам да одам понатаму или да го повторам тоа ни на сон.Мразев казни како што се земања на мобилни,недавање пари,вечер до 10 дома да си....ова најчесто и се дешаваше на една другарка и тоа за банални работи заради тоа што стигнала дома 15мин покасно а имаше 16год и тоа се вртевме на места со радиус 100м од дома -_- не знам како на мене би делувале казни затоа што како што кажав сум ги немала пошто дома со еден рзговор сме решавале се. И ден денес гледам да не излезам од колосек пред се да не ја изгубам довербата што ја имаат моите а и да не испадне дека ако како мала сум немала казни дека нема да ми дадат ако претерам во иднина :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom