Какво чувство добивате кога ќе се замислите да имате бебе?

Член од
28 јануари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Вчера сонував дека сум имала дете, кога се разбудив за момент си замислив како е навистина да имаш дете. Чувството ми беше многу чудно, но пријатно чудно. Како нешто што е извор на среќа и мир, а предходно од ниедно друго место го немам почусвувано истото.
Би сакала да знам дали и вие сте зе замислиле во слична ситуација и како ви било на вас.


 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
можеше и со помали букви да го напишеш ова,секако дека ќе го прочитавме...
инаку,самата помисла внесува некое пријатно чувство,и ме смирува,а истовремено и ме возбудува,и вознемирува помислата како ќе се снаоѓам околу воспитувањето.Би сакала да биде се во ред,како што скоро сите замислуваме,без строгости,без наредби,затоа што верувам дека со разговор се може да се реши...
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Мене помислата ме плаши. :nesum:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Не ни сакам да го замислувам тоа чувство на овие години!
Кога ќе дојде време ќе си го доживеам!
 
N

NeMiRnA

Гостин
Rano e da mislam na bebinja,peleni,cucli,no sepak go cuvstvuvam toj majcinski instinkt od vreme na vreme,voopsto ne me plasi,se vo svoe vreme,nemam zasto,valjda nema utre da stanam majka.Bas mi e simpaticna pomislata na bebence,mila,topla...
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Рано ми е да размислувам за мајка! Но сепак убава е помислата едно бебенце до тебе, мило нежно невино... но какви грижи носи после...
како и да е! Ке размислувам кога ке ми дојди време!
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
На тие што ги плаши помислата од добивање бебе всушност е знакот на недораснатост(ништо страшно)Со текот на времето ќе исчезне(се надевам):)
Инаку мајчиниот инстинкт е вроден,уште мала завивав у крпи кукли бебиња,ги ранев,соблекував,спиеа со мене...сега истото го прават моите ќерки(денес има помодерни бебиња,па плачат,јадат..на батерии наравно)тоа е случај кај секое девојче.

Инаку за чувствата...тоа е зад мене(поминато) но сепак се сеќавам на топлината,нежноста,женственоста која се буди при самата помисла на добивање на едно слатко мало свое бебуленце:place:

Прекрасно.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Рано ми е уште да размислувам за тоа,а и нејќам.Убава е помислата да дека држиш нешто убаво, мало, невино нешто кое ќе ти биде најважно на целиот свет...али се со тек на време:raz:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Јас ја сакам таа помисла! Воопшто не ме плаши, многу ми е природно и нормално. И сакам да размислувам какво ќе биде, како ќе го гушкам...
Не е дека сакам сега да бидам мајка, сигурно дека има време - ама не е дека бегам, напротив.
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Nishto strasno...ubava e pomislata,ispolnuva,te pravi sreken samo shto ima vreme do realizacijata:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Единствено што ме плаши во врска со помислата да имам бебе е тоа како ќе го родам ... се` после тоа ми прави насмевка на лице, преисполнето чувство од љубов, милион нежности итн итн итн ...
Исто не ме плаши и помислата дали ќе можам и успеам да се грижам за него и дали ќе бидам добра мајка ... без оглед колку се тешки тие обврски, нервози, неспиени ноќи, знам дека ако не повеќе, барем задоволително ќе ги поминам.:sleepy:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Samata pomisla na toa malo,nezno,nevino,slatko me pravi srekna i so znam...me razneznuva.Ke imam dete,da,nekoj den,ama sega e mnogu rano
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
PSYtisfaction напиша:
Мене помислата ме плаши. :nesum:
Што тука е страшно,оставањето потомство?
Јас имам 2 и пол годишен син.Бременоста ми беше многу убав период од животот.Чинот на породувањето е нешто што ќе го паметам цел живот(секако во позитивна смисла).Нормално е дека боли,но болка како болка ,боли во моментот и толку.Најважно од се е дека кога ти го ставааат бебенцето на градите и таа прва средба очи во очи, е тогаш забораваш и на болка и на се.Тоа чувство не се опишува со зборови
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
marija aleksova напиша:
Што тука е страшно,оставањето потомство?
Не е работата за оставање потомство... Тоа е природна работа, и не ме плаши воопшто.:)

Ама што знам, целиот чин, целиот процес... Деветте месеци од бременоста, пораѓањето, па неискусноста со првото дете, па условите во кои ќе живеам, дали ќе можам да му приуштам се што му е потребно, па дали ќе успеам да бидам добра мајка, што секако е тешко... Тие нешта ме плашат.

А може е само знак на недораснатост, како што рече Наташа.:) Што нели, се надеваме дека ќе исчезне. :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom