Каква е вистинската грижа за децата во Бугарија

Член од
7 септември 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Ova e staro,nema da zachudich nikogo.

Cubota,ili si legai, ili odi na kupon, ili ...si na rabota i trebe da pliykach po Bg=
PFuu....

:tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
0
vistinska griza...
komshu, vistinskata griza za decata vo bugarija ne e mnogu po razlicna od vistinskata griza za decata vo makedonija, ili kade i da bilo drugade.

vo bugarija, kako i vo makedonija, lugjeto zivotot kje si go dadat za svoite deca. ne si misli deka e porazlicno. balkanskite narodi se mnogu parokialni.

za bolnite i samotni deca - a toa e najteskata coveska tragedija - situacijata veke e promeneta. pred 10-12 godini bugarija bese vo bankrot. sega vekje ne e. naprotiv.

sega vekje niz cela bugarija niknat ete takvi raboti.

SOS Children's Villages Bulgaria

za decata ne se gradat bolnici i izolatori - a se gradat celi detski selista.
klikni tuka:

http://www.sosbg.org/index.html


izgledaat ete taka:

http://www.pbase.com/ngruev/sos_village_dren

prijatelski pozdrav!

vo sofija sega seka edna sedmica se otvara po edna nova detska gradina. vistina e. cuj go so sopstvenite usi.

babite pak go falaat borisov:

http://news.ibox.bg/section/id_79/play_952020097
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
2 godini nazad bil sniman filmot i razbunil narodot, dojdova i ot EU.Darjavata bila prinudena da uzima merki i jivitot na tie deca se podobri. Znaech shto EU i evro nema da dade ako ne si u ramka. Standart gonime za sve i proverki ni se storuvaat chesto.
Prez dekemvri ako vi pokanaat chte razberete za chto ide rech=

No toa e za dobro- Bg za tova ima napredok
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Pa da vidime kolku vie ste evropjani.
Kako se obiduvas be ti bilo sto da iskritikuvas vo vrska so Bugarija.Toa e sovrsenstvo zemjata od Oz,za razlika od gnasnata nezdrava Makedonija polna so srbomani naslednici na srbomanot Aleksandar.Sekoj sto ke se obide da ja kritikuva Bugarija e patoloski slucaj,srboman,jugokomunist,neevropec.cudak.:pos2::pos2::pos2:
 

skywallker77

realen pragmaticar
Член од
1 октомври 2009
Мислења
223
Поени од реакции
28
Ej vo Bugarija Bale ako ne si znael do sega eve jas ce ti kazam,tamu nema deca,tamu site se vozrasni.
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
Kako se obiduvas be ti bilo sto da iskritikuvas vo vrska so Bugarija.Toa e sovrsenstvo zemjata od Oz,za razlika od gnasnata nezdrava Makedonija polna so srbomani naslednici na srbomanot Aleksandar.Sekoj sto ke se obide da ja kritikuva Bugarija e patoloski slucaj,srboman,jugokomunist,neevropec.cudak.:pos2::pos2::pos2:
:bravo::bravo::bravo:
Iskreno i ot dusha kazano.

Ako i da e filma star,temata e aktualna. Fakt e deka polojenieto vo domovee za izostaveni deca ne e mnogo dobro. Az sum bil vo takiva domove i sled tova nekolko dena vo depresia.

Vo zapadna Europa drjavata podpomaga semeistvata finansovo, sami da se grijat i gledat nedugavite deca. Praktikata vo Bulgaria e tezi deca da se davat na griga na drjavata, i kako bedna drjava Bulgaria ne moje da osiguri se oshte nobhodimoto neobhodimite griji
Tova e vistinata, a sichko dugo e podigravka so sudbinata na tia deca.

Vo ovoi kontekst me interesira, kak Makedonija se griji za izostavenite deca i kakvi griji polag. Naerno nekoi ke dade danni i materiali.
 
E

emission

Гостин
Немојте да плукате по татарите, ние сме лошите а тие се најцивилизираната нација.


Еве да видите како цивилизирано се постапува со деца со помош на бугарската полиција и судство и се носат во странска држава (веќе еднаш го постирав) и праведните бугари форумџии ќе можат да се гордеат со нивниот беспрекорен правосуден систем од кој треба да учиме и да земаме пример.

http://vbox7.com/play:92b999a6&r=emb
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
0
Pa da vidime kolku vie ste evropjani.

pa vo nikakov slucaj ne mislam oti sto sme vo nekakva mera pogolemi evropjani od drugite balkanski narodi.

i licno jas sum za siroko otvoreni granici, i za normalni depolitizirani i deideologizirani odnosi.

kef mi e - odam vo belgrad, kef mi e viena, kef mi e minhen ili kopenhagen. kef mi e moskva ili london. i ako mi pisne od bugarija ili od moite rodnini :wink: da odam da ziveam i da rabotam kade sakam i kolku sakam. jas vo prazni prikazki vera nemam. jas veruvaam vo biznis i vo palen dzeb.
:smir:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
ШТО ВЕ ИНТЕРЕСИРА БЕ ЗА ВО БУГАРИЈА, ГЛЕДАЈТЕ СИ ДОМА ШТО ВИ СЕ СЛУЧУВА!
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
0
Немојте да плукате по татарите, ние сме лошите а тие се најцивилизираната нација.


Еве да видите како цивилизирано се постапува со деца со помош на бугарската полиција и судство и се носат во странска држава (веќе еднаш го постирав) и праведните бугари форумџии ќе можат да се гордеат со нивниот беспрекорен правосуден систем од кој треба да учиме и да земаме пример.

http://vbox7.com/play:92b999a6&r=emb

bugarija morase da go ispolni resenieto na polskiot sud. koga vie vlezete vo eu i za vas kje bide istoto. a za taa bitova drama se vinovni i dvojcata roditeli. mama e losa, blablabla, ela da si odime doma vo bugarija bez soglasieto na drugiot roditel. toa e psihicka trauma za seko edno dete. nikoj nema pravo da govori na decata protiv nivnite roditeli. na 5-6 godini deteto kje veruva se sto cue. toa e kako noz da mu zabies vo srceto. cel zivot kje si misli deka tato ili mama bile losi i ne go obicale. kriminalno e toa.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Абре недејте така бре сос момчета б`гарчета!
Тие се најпамтни, најбогати и од привилегирана раса!
Нам не ни кажуваат во фиромистан-србоман држвата, ама се работи за супер раса на напреднат животински вид!
Некои од нив можат дури и да зборуваат! :pos2:


P.S. Срамота за децата....
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
Каде виде дека имам бугарска фамилија?
Можи сум руски шпиун...:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom