Каде се иселивте и како?

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.471
Единствен од вас што збори со факти е Лестер. Другиве сте ми све утопија. Добра приказна но без никакви факти и реалност.
Какви факти сакаш, потврда од банка?
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
406
Поени од реакции
1.371
Какви факти сакаш, потврда од банка?
Нејќе он никаква потврда, живее во свој бабл, комфорт зона и сака да „соли памет“ по форуми, зарем не видиш дека на секоја тема „мудрува“.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.902
Поени од реакции
39.389
Нејќе он никаква потврда, живее во свој бабл, комфорт зона и сака да „соли памет“ по форуми, зарем не видиш дека на секоја тема „мудрува“.
Вие се наоѓате овде во бабл некој шизофреничен. Ја само реалноста ви ја давам и ви го рушам ехо коморичето. Не измислувам нешто. Али ако тоа ве прави среќни, океј.
Автоматски споено мислење:

Ова е вистина. Делумно крахот во короната го јадевме и ради разните директори на бмв и ауди што ни дојдоа на вонредни гости, откако изедоа клоци од гигантите тамошни, а заштедите јаки им се испоставија доволни за две недели живеачка.
Се директори се на интернет. Колку такви запознав тогаш. Легенди ауслендерски, јаки причи ми кажуваа што правеле таму.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
406
Поени од реакции
1.371
Вие се наоѓате овде во бабл некој шизофреничен. Ја само реалноста ви ја давам и ви го рушам ехо коморичето. Не измислувам нешто. Али ако тоа ве прави среќни, океј.
Не бе петардо, доаѓам овде да се опуштам, да се заебавам, да прочитам генијални луѓе за разлика од тебе. Ти труеш во секоја тема со „експертиза“ а немаш две чисти од реален живот пошто живееш во комфорот на своето детско катче. Ни си оформен човек, ни карактер, ни маж. А се смееш на некој што „вртел“ плескавици како да си аристократија во МК.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.902
Поени од реакции
39.389
Не бе петардо, доаѓам овде да се опуштам, да се заебавам, да прочитам генијални луѓе за разлика од тебе. Ти труеш во секоја тема со „експертиза“ а немаш две чисти од реален живот пошто живееш во комфорот на своето детско катче. Ни си оформен човек, ни карактер, ни маж. А се смееш на некој што „вртел“ плескавици како да си аристократија во МК.
Иди флипај бургери и не замарај, оток сте.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.785
Поени од реакции
9.713
Вие се наоѓате овде во бабл некој шизофреничен. Ја само реалноста ви ја давам и ви го рушам ехо коморичето. Не измислувам нешто. Али ако тоа ве прави среќни, океј.
Автоматски споено мислење:



Се директори се на интернет. Колку такви запознав тогаш. Легенди ауслендерски, јаки причи ми кажуваа што правеле таму.
Има огромен дел вакви како тебе, нажалост еден дел од македонштината, коркачи, плашливи, без свое јас да земат калкулиран ризик, да се преселат во нова средина, други луѓе, да видат како другиот свет живее, па нема теорија, попрво во подрум ќе живее ама да е дома. А дома секој втор ден се кара и расправа со фамилија и комшии (општо зборувам, не за тебе)

Патиме од некој комплекс дека само кај нас е најубаво, дека не постои подобро место за живеење него овде, а ништо од тоа не е точно.

Не може да ти влезе во глава дека луѓе чувствуваат предизвник да видат нова средина и да се дружат со тотално различни луѓе и да сменат навики, чисто да видат како е да се живее и да се види нешто поинакво. И можат да успеат бе, можеби не сите, ама најхрабрите и најспособните ќе направат нешто. Па јебига, за секој различна е сатисфакцијата во животот, некому му треба гарсоњера да биде среќен некому замок, кое е мерилото некој да биде успешен? За мене човек кој се пронашол себеси во својата средина, има се што му е потребно нему - за мене тој човек е успешен.

Си се фатил ко пијан за стап дека денес не се заработувало како порано, точно е, гастербајтерите кои рмбале во 80тите и 90тите и биле малку паметни да инвестираат во недвижнини таму, денес се мултимилионери без една закоена шајка во истите тие шупи. Тоа тешко да се повтори со денешнава економија ама пак зарем само недвижнината е единствениот начин да човек успее во една средина? Па да не беше инфлацијата и крахот на Југославија 80% од денешниве станови до ден денешен немаа да бидат исплатени, единствена заслуга е што крај на 80тите години динарот девалвира ко бугарска курва и ратата за кредит беше еднаква на кутија цигари.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.081
Поени од реакции
18.208
Ваууу брате Рон можно ли е еден куп труење од мислења да си изнапишал, никогаш не сум можел да ја сфатам таа омраза на печалбари и домашни, абе бидете си реални и опуштени луѓе и не терајте омраза и секогаш ама секогаш гледајте ја реалната страна без разлика дали си дома или печалбар или дијаспорец или не знам што.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.257
Ева јас те убедувам во нешто? Јас само барам транспарентност од вас. Не само јадење гомна.

Пример јас сум таму живам со жена ми имаме примања. А не, супер е бе брат, мораш да пробаш, еднаш се живее. Такви гомнојадачи доста сум се изнаслушал.
И 100% да се транспарентни, пак не значи дека ти ќе го имаш истото искуство. Работите се менуваат од ден на ден, секој човек различно се снаоѓа, секој индустрија е различна, секој има различни прагови на ризик, не секој е подготвен да вложува ист труд, секој има различни очекувања.

Ако ти си среќен таму, апсолутно да не слушаш никој и да си го тераш својот пат. Ако си со намера да одиш некаде, не слушај приказни од форуми, не сме во прикаските со Колозов па да го прашуваме госпо за тебе. На интернет имаш апсолутно се, почнувајќи од трошоци, па се до огласи и плати за областа во која си специјализиран. Направи математика, направи план, и пресметај каде би ти било подобро.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
277
Поени од реакции
567
Факт е дека има секакви приказни, и на поголемиот дел не им е баш сјајно како што кажуваат, ама верувам дека е им е подобро отколку во МК. Познавам многу што отишле, и сепак им е подобро. Оние што отишле како квалификуван кадар работат во сериозни фирми со супер услови и квалитетен живот.

Оние пак, кои отишле како општи работници без струка, се мачеле првите неколку години, но сега имаат попристоен живот. Тие не дека биле инженери во МК па отишле да работат во Мекдоналдс. Туку во МК биле без факултет, до работа на минималец, па затоа и се иселиле.

Јас ако се селам некогаш, тоа би било Австрија или Швајцарија. Се надевам за некоја година ќе биде.
Се е релативно. Ако заработуваш подпросечна плата, немаш заштеда, седиш под кирија и немаш опција да купиш имот во убава населба навистина имаш полош стандард од Македонија. Убаво е да се биде надвор и да се вратиш дома за да видиш што е добро и што е лошо. Дека е најлошо кај нас не е, дека е најдобро во странство не е.

Не е за вреѓање али членови на форумов што се тешат дека седењето под кирија е нормална работа збори за нивниот напредок во местото кадешто седат. Помалку трубање тука на форумов треба и повеќе напор и работа.
Јас бев во странство купив имоти и се вратив во МК. Знам што е добро што е лошо за мене лично.

Такада ако сакаш да се селиш слободно појди види како е. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom