Каде се иселивте и како?

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.785
Поени од реакции
9.711
Значи без службено ауто, личен шофер и кувар, вила од 650 квадрати и две собарки - никако одење во странство, подобро е да се седи пред гранап на гајба пиво
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.692
Поени од реакции
18.207
Зависи, за работа не секогаш е колку си добар туку и знаење за интервјуирање. Во САД на истите позиции ќе имаш по 500+ апликанти, тука во Австралија тешко да налеташ на асална позиција без 200+ апликанти, па може да не го поминеш и првиот чекор, ќе стигнеш до работа, ама треба време.

Добредојде во клубот, колку пати имам трубено за неплаќањето во темата за ИТ, инаку и тука ако не си фул тајм (договор за деловно-техничка соработка, честа појава кај сениорски позиции) може да останеш со празни раце, особено ако пропаднат (а пропаднаа илјадници фирми до долгови и по неколку десетици милиони).
Да ти стои локација на Linkedin во US нема ни да имаш потреба да аплицираш, ќе те најдат хедхантери.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.827
Да ти стои локација на Linkedin во US нема ни да имаш потреба да аплицираш, ќе те најдат хедхантери.
80% од тие хедхантери на Linkedin се Индијци кои сакаат да те понудат на некоја сумњива консалтинг компанија за 70-90к. Покрај тоа, на телефон не ги разбираш пола од тоа што зборат. 10% се фаци што го немаат ни отворено твојот профил и ти нудат нерелевантни позиции. Во останатите 10% може да се најде некоја потенцијална добра позиција.

Како што кажа @Lester Freamon, за асални (remote) позиции има по 500+ апликанти, така да тешко е да се влезе, особено после поголем lay off на некои од големите tech компании, кога пазарот е преплавен со кандидати.

Моја препорака за барање работа во САД е правење на профил на Indeed, закачување CV и аплицирање на огласи на нивната платформа. Исто така и таму постои можност да те контактираат компании, со таа разлика што најчесто не се ѓубре компании како на Linkedin.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.978
Поени од реакции
8.098
Значи без службено ауто, личен шофер и кувар, вила од 650 квадрати и две собарки - никако одење во странство, подобро е да се седи пред гранап на гајба пиво
Podobro pred granap nego pred nekoja benziska da trosis muabeti kako brcela kolata.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.692
Поени од реакции
18.207
80% од тие хедхантери на Linkedin се Индијци кои сакаат да те понудат на некоја сумњива консалтинг компанија за 70-90к. Покрај тоа, на телефон не ги разбираш пола од тоа што зборат. 10% се фаци што го немаат ни отворено твојот профил и ти нудат нерелевантни позиции. Во останатите 10% може да се најде некоја потенцијална добра позиција.

Како што кажа @Lester Freamon, за асални (remote) позиции има по 500+ апликанти, така да тешко е да се влезе, особено после поголем lay off на некои од големите tech компании, кога пазарот е преплавен со кандидати.

Моја препорака за барање работа во САД е правење на профил на Indeed, закачување CV и аплицирање на огласи на нивната платформа. Исто така и таму постои можност да те контактираат компании, со таа разлика што најчесто не се ѓубре компании како на Linkedin.
Имам профил на Indeed, ама не живеам у УС за жал, така што уште никој ништо не ми понудил. Пак излегува локацијата е клучна.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
4.746
не е глупо, сите да ги поставуваат тие прашања место твоите глупи, немаше да се заебат и да живат под кирија и да се срамат да се вратат со наведната глава.
Pola od Shvegjanite (znaci ne dojdenci nego Shvegjani zborime) ne poseduvale imot vo nivniot zivot, si go isterale cel pod kirija pa ne gledam nesto da im fali.

Znaci dali ke zivees po kirija ili ke si kupis tvoe pa ke go otplakas sekoj sam ke si napravi analiza koe poveke mu odgovara. Imas eden kup sto i vo Skopje ziveat pod kirija i edvaj kraj so kraj vrzuvaat pa nikomu nisto.

баки, доларот австралиски е 37 денари, американскиот е 56. Има разлика. Мислев споредба со евро или долар американски, не со тие банкноти таму.

А и овде просечна плата е 40к, но не значи дека сите земаат толку. Грото се на 25.
A sto im e bitno kakvo e evroto na tie sto ziveat vo avstralija? ama bukvalno na nisto od nivniot zivot ne vlijae, niv gi interesira nivnata lokalna valuta i sto mozat da kupat so nea mu e gajle na Lester kako zivee hans u germanija i dali evroto mu e jako ili slabo,

Daj be zemete gledajte si vo vasiot dvor. dosta im kazuvate na drugite kako da ziveat. Ako imas da spodelis iskustvo kako si pominal vo nekoj uspesen/neuspesen obid za nov pocetok na drugo mesto spodeli ako ne ignoriraj ja temava.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
576
Поени од реакции
2.074
А бе последните години не се веќе битни парите, јас знам луѓе што тука во Македонија заработуваа одлично, преку 2000 евра месечно, некои и повеќе ама решија да си одат заради нефункционланиста на системот/институциите. И јас сум сигурен дека системот е главна причина за масовно иселување на младите. Едноставно тука кај нас ништо не функционира, еден ебан извод јас лично 5 пати го вадам затоа што некој неписмен шипо од Шипковица не ја знае азбуката, за на доктор да отидеш да не зборам, хаос е во здравството, судство исто, полиција, образование исти кур.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
405
Поени од реакции
1.361
А бе последните години не се веќе битни парите, јас знам луѓе што тука во Македонија заработуваа одлично, преку 2000 евра месечно, некои и повеќе ама решија да си одат заради нефункционланиста на системот/институциите. И јас сум сигурен дека системот е главна причина за масовно иселување на младите. Едноставно тука кај нас ништо не функционира, еден ебан извод јас лично 5 пати го вадам затоа што некој неписмен шипо од Шипковица не ја знае азбуката, за на доктор да отидеш да не зборам, хаос е во здравството, судство исто, полиција, образование исти кур.
Не бе брат, со 40к плата, топ си е.
Кога ќе ти треба нешто идеш со мама и тато и завршуваш работа, сигурно познаваат некој.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.481
И јас да се иселам надвор исто би живеел, заштедата би ја инвестирал во бизнис/земја тука за да се вратам некогаш
Not good.

Во Македонија, баницата е една и многу мала, однапред распоредена од олигарси, тредичиоидни сусштества, црпнати, началници и "донатори" по едно евро за црквата.

Каде со тој памет бе алоо?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.573
Not good.

Во Македонија, баницата е една и многу мала, однапред распоредена од олигарси, тредичиоидни сусштества, црпнати, началници и "донатори" по едно евро за црквата.

Каде со тој памет бе алоо?
Дека е потешко потешко е, ама не е до толку страшно како што го правите и вие :) не го зборувам ова онака од ракав туку веќе е до некаде разработена работата која со не толку голема инвестиција би отишло на повисоко ниво, заработувачка верувам поголема од 80% платите на запад а многу помалку работни саати да не бројам денови за одмор како вие што правевте на предходните страни.

Ако ситуацијата не оди на подобро, нема придвижување во политиката секогаш постојат и други држави како опција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Истите прашања за тебе.
Јас не убедувам други луѓе дека моето е добро. Штом агитирате вака да се иселуваат луѓето соговорникот заслужува да ја знае целата вистина. Вие сте агитатори. Трчате само да убедите некого колку е добро.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.539
Поени од реакции
9.573
Леле бе ако ти ја закачам една, леле бе држете ме, абе мамицата мамина само ако те фатам!
- Ајде бе брат, еве ме, мавај прв.

Друже, не бе друже, ја само онака. Се шалев. :pos: :pos:

Рон Кајганеровски ин а натшел. :love:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Леле бе ако ти ја закачам една, леле бе држете ме, абе мамицата мамина само ако те фатам!
- Ајде бе брат, еве ме, мавај прв.

Друже, не бе друже, ја само онака. Се шалев. :pos: :pos:

Рон Кајганеровски ин а натшел. :love:
Ева јас те убедувам во нешто? Јас само барам транспарентност од вас. Не само јадење гомна.

Пример јас сум таму живам со жена ми имаме примања. А не, супер е бе брат, мораш да пробаш, еднаш се живее. Такви гомнојадачи доста сум се изнаслушал.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.539
Поени од реакции
9.573
Ева јас те убедувам во нешто? Јас само барам транспарентност од вас. Не само јадење гомна.

Пример јас сум таму живам со жена ми имаме примања. А не, супер е бе брат, мораш да пробаш, еднаш се живее. Такви гомнојадачи доста сум се изнаслушал.
Да, да, да... :dudlac:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom