Каде се иселивте и како?

Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
...можам да го изрентам за ~$650 неделно и со тие пари да изнајмам на друго место.
Луди суми вие кенгурите плаќате за кирија. Отворив да видам колку е просечна плата на просечен кенгур и ако добро даваше калкулаторот е 4 000 US долари нето. Пола плата за кирија ќе ојде. Ма да кога видиш исти курац и овде, веќе двособно станче во Скопјемце на подобра локација е 300+ евра, а просечна плата 600.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
278
Поени од реакции
567
Луди суми вие кенгурите плаќате за кирија. Отворив да видам колку е просечна плата на просечен кенгур и ако добро даваше калкулаторот е 4 000 US долари нето. Пола плата за кирија ќе ојде. Ма да кога видиш исти курац и овде, веќе двособно станче во Скопјемце на подобра локација е 300+ евра, а просечна плата 600.
Па тоа е тоа, прво мора да се види местото каде човек оди да живее.
Ако во определен град киријата е многу висока ке сватиш зошто одредена плата не е многу добра.
Ако претвараш со Македонски бројки 4-5,000 месечно нето може ке ти звучат добри пари.
Ако ја направиш математиката за таму ке сватиш дека не е баш мед и млеко.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.266
Можеби затоа што сакам да имам и личен живот и уживам во него. Нема да рмбам до 35 и да умрам на 40.
Не се умира од работа, туку од нервози ;)
Тој што не работи може да заврши со повеќе нервози од тој што работи.
Автоматски споено мислење:

На почетокот е ок да ренташ, дури да заштедиш за депозит (во Австралија тоа е 20%). Веднаш после тоа гледаш да купиш тоа што е попристапно со цена, за да влезеш во игра. Со тек на време ќе отплатиш дел од првата недвижност, ќе ја шитнеш и со тие пари ќе купиш нешто поголемо и/или на поубава локација. Парите од кирија на долг рок ти се фрлени во ветар.
Јас лани уплатив за стан и освен редовната рата за кредитот додавам и екстра пари во офсетот за побргу да го отплатам. Ако ми здосади оваа локација или сменам работа можам да го изрентам за ~$650 неделно и со тие пари да изнајмам на друго место.
Не заборавај ги бенефитите од владата, и со 5% за прв дом за среќните :D
Автоматски споено мислење:

Сличен случај и кај мене, ако ти е за утеха, не само бонусот него сите приливи над плата што ги добивам од работа или од приливи од страна ми се со 54% данок. Што би се рекло лоповлук :), знаејќи дека покрај данокот што ми го одбиваат од моја плата компанијата им плаќа плус 32% (од брутото) зашто ме вработува буквално на месечно ниво зимаат барем колку што јас добивам НЕТО ако не и повеќе на мојот труд.

Незнам за холандија ама тука пример ако живееш подалеку од работното место и патуваш доста можеш да користиш даночни олеснувања за патувањето до работа (30% од трошоците над лимитот), имаш даночни олеснувања ако имаш кредит (30% од платената камата), даночно олеснување од 7000€ за поправки кои ги извршуваш ако поседуваш куќа и важи само за работната рака (ова е по сопственик, со оглед на тоа што куќата ни е 50-50 имаме 14000 годишно), така што и покрај скинатиот 54% данок на добивка што ми удрија прошли месец, овој или следниот ке ми вратат повеќе од пола од тоа на база на олеснувањава што ги пишав
Автоматски споено мислење:


Чекај бе малку нели барањата беа у главен град да биде, од каде сега Мајами репер.

Најдобрите школи во државата кај што живееме или ? За децата ми идни прашувам, јер образование ми е целосно бесплатно тука кошта точно 0 (во која сакаш валута)
Ела си на топло во Австралија, ќе ти кажеме финти да не плаќаш толку данок :)
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Луди суми вие кенгурите плаќате за кирија.
Многу се кренаа во последните години, за 20-30%. Затоа и решив да си земам свој стан, скоро исто испаѓа дали отплаќаам кредит или плаќам кирија :toe:
Сиднеј е еден 10те најскапи градови во свет за живеење, реално без $100.000 бруто годишно ништо не правиш (за двајца околу $150.000 требаат).

Не заборавај ги бенефитите од владата, и со 5% за прв дом за среќните :D
Ова со 5% го воведоа откако веќе завршив работа, плус важи само за Aussie citizens.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.920
Поени од реакции
39.417
Тие не се фалат, да не им се прави конкуренција ;)

Овде во Австралија со такви професии прават повеќе и од ИТ, кај нив е платена секоја минута прекувремено, недели дупли, саботи мислам одредени саати 1.5, останатите дупли:

Па време да се фатиш за работа ако е гипс картон подоходовно од ИТ.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
278
Поени од реакции
567
Па време да се фатиш за работа ако е гипс картон подоходовно од ИТ.
Не е. Он ти збори може за обичен работник со малку искуство. Во компанијата што работам IT манагер е на 250к годишно 20% бонус плус акции

Овие со физичката работа се платени на саат и испаѓа околу 100,000 годишно таму.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
999
Поени од реакции
680
Не е. Он ти збори може за обичен работник со малку искуство. Во компанијата што работам IT манагер е на 250к годишно 20% бонус плус акции

Овие со физичката работа се платени на саат и испаѓа околу 100,000 годишно таму.
Што IT? Dev, Infrastructure, Networking, DBA? VP прават 240к во нормална бизнис клима.

IT Support Manager е 85-120к.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
278
Поени од реакции
567
Што IT? Dev, Infrastructure, Networking, DBA? VP прават 240к во нормална бизнис клима.

IT Support Manager е 85-120к.
Не друже малку е тоа. Иако несмеам еве ке скријам имиња, имам пристам до сите плати во компанијата што работам.
Ова е само во една држава платите на 300 вработени од највисоки до најмали. Ова е за последен месец.

1712927536494.png
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
999
Поени од реакции
680
Не друже малку е тоа. Иако несмеам еве ке скријам имиња, имам пристам до сите плати во компанијата што работам.
Ова е само во една држава платите на 300 вработени од највисоки до најмали. Ова е за последен месец.

Прегледај го приврзокот 412763
Убаво што не го покажуваш, ама ова не е во цела Америка, 95% од цените се многу пониски од ова. За овие пари треба да се или ептен специјалисти, или имаат прст во лојот од државна каса. Ако ова ти мислиш дека е стандард, се лажеш.

А за градежништво, пак ќе кажам, со унија работа тешки пари се прават.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
278
Поени од реакции
567
Убаво што не го покажуваш, ама ова не е во цела Америка, 95% од цените се многу пониски од ова. За овие пари треба да се или ептен специјалисти, или имаат прст во лојот од државна каса. Ако ова ти мислиш дека е стандард, се лажеш.

А за градежништво, пак ќе кажам, со унија работа тешки пари се прават.
Не е стандард напротив. Ова се високи позиции и струка што треба да ја работиш како што треба.
Не секој зема ваква месечна плата.

Тој од 250к го менаџира овој тим.

1712929374226.png
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.768
Поени од реакции
24.488
Сте се фатиле за имотите во странство, како да е тоа најголемо достигнување, а на пример пола Шведска цел живот живее под кирија, не секој сака да поседува имот.
Ајде овака, квалитетот на живот значително ти се подобрува, помалку стрес и повеќе пари. Немаш некој газда да се лечи фрустрации на тебе, освен ако не работиш за Арапи, Балканци и сл.

И аман, остајте ги newbies да се радуваат на минималец и да сметаат дека им е доволно, не ги демотивирајте, секој почеток е тежок.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
707
Поени од реакции
1.792
Зошто да неможеш финаниски? Пробај да работиш 2 работи додека не собереш за депозит.
Јас и 3 работев. 1на главна и 2 споредни дур не почнам со првиот имот. Е тешко ама ке ти се исплати на долг рок.
Самата инфлација со годините ке ти помогне да ти се крене богатството.

Имотот е инвестиција.
Ако знаеш дека заштедата можеш да ја инвестираш на друг начин акции, бизнис, школување, и ќе ти даде поголем принос во иднина немора да инвестираш во имот. Али на долг рок секогаш капиталот се оплодува во недвижнини каде што параметрите имаат позитивни податоци. Градови на пример со зголемување на популација, растење на плати, ниска невработеност итн итн.

Утре и да не живееш во тоа место, можеш да го дадеш под кирија. Парите од киријата ке ги користиш за исплаќање на кредитот.
Buy where you can buy, rent where you want to live.
[/QUOTE]
Prvo pametno nesto ;) , za se so pisa pogore bravos.
@McLovin , kupuvanje nedviznina e investicija za idnina ( a.k.a penzija ) rent sto plakas meseno e gore dole 70% najmalku od rata sto plakas , racunaj ova e sega so visoki kamatni stapki , koi istoriski se na najbisoko nivo , primer mene sega mi e 5.9 % , zemi u obizr na prethodniot imot mi bese 2.1 % .
Koga toga ke dojde ova do nekoja normala od 3.5-4 % .
Sekoja rata ti e mala zadteda za vo idnina, plus na ova ke dodades i postojaniot rast na cenite .
Problem realen e ucestvoto za dwpozit so se dvizi od 10-20 % , i se razbira kolku se primanjata , ama jas najtoplu preporacuvam da se kupi.
Nogy mali se snasite da izgybis.....
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.499
Mnogu me nervira sto temava dojde do merenje na kurovi, faktite se deka sekoj so svoeto iskustvo i svojata zelba, normalno, nema potreba od megusebno vreganje, koj saka kaj saka neka zivee, nema potreba ni od vreganje ili omalozuvanje na tie sto resile da ostanat vo mkd ili ne uspeale da zaminat. I vo mkd denes ima luge koj sto solidno zarabotuvaat, ne gi spomnuvam ovie od IT industrijata, luge so dobri zanaeti, so denesniov nedostig na rabotna raka ne mozat da postignat a naplakaat solidno, ima luge koj sto resile da ostanat tamu ama da go smenat pristapot/ili mentalitetot za nekoj raboti se navistina solidni, so solidni zarabotuvacki, kuki, koli i ne znam sto.

I nadvor ima sekavi slucaevi, od pouspesni luge koj sto se na povisoku primanja do luge koj navistina ziveat skromen zivot so prosecni ili mali primanja, ima luge koj ja kazuvaat realnata slika i luge koj pretervat so nekoj prikaski za koj i mene ne mi se veruva koga gi slusam ili citam zs sum dovolno dolgo vreme nadvor, pred sve nadvor sum i roden, i znam koj se matematikite. Na kraj pak ke kazam, sekoj si ima izbor, ne sekoj zaminal od mkd samo radi pari, jas ke se zemam prv za takov primer, koga zaminav parite ne bea problem, kaj mene drug bese slucajot....

Sega licno za mene e tesko da odlucam sto ponataka, od edna strana veke sum naviknat vamu, imam nekoj red vo zivotot, malku poteskotii mi se da gi isturkam decava da zavrsat skolo zasto plakam privatno skolo.
Inaku so site mani sto gi ima MKD jas licno bi se vratil, od dve pricini.
1. Ne sakam vamu da rabotam do penzija
2. Imam soliden imot vo mkd + plus vamu da napravam cash out na imotov sto go imam (za edno dve godini koga ocekuvam cenive da odat do nebo so otvoranjevo na vtoriov Aerodrom vo Sydney), slobdodno mozam da kazam deka mozam da si teram zivotot tamu bez grizi, nezavisen od sistemot ili bilo sto.
E sega tuka ima edna zaebancija, vaka si zborvime doma i so decava mu go crtam planov, pomaliov sin, sega da go nosam, zbor nema da rece, toj mnogu saka, AMA pogolemiov mi e malku podrug karakter i ne mu se slusa, mi vika "I think I like it here, I do not mind to stay here".
Зарем со цел памет си помислил тоа да му го правиш на децата?

Најголем мотив на тие што бегаат од северџганија е да не дозволат да растат децата во северџганска средина.

Моите дилеми се решија во моментот кога требаше да трчам за роднини низ македонското здравство и кога увидов каква вукојебина е тоа. И пари да имаш и знаење е џабе во таа северџганска дупка.
(остави сеа што ти збори еден ChatGPT на форумов за здравството, на ботот му фалат доста кодови за да може да го сконта тоа)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom