Каде може да најдам - Здравје edition

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ај нешто подетално за ова доколку некој е запознаен. Ми треба за лек, за третирање на рак со сода бикарбона и ова. Го сретнав на интернет на англиски како molasses.
Дали го има кај нас и ако го има каде?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ако меласа е тоа што ја мислам, тогаш меласа е крајниот производ од добивање на шеќерот, и тој се суши и се користи за сточна храна.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај нешто подетално за ова доколку некој е запознаен. Ми треба за лек, за третирање на рак со сода бикарбона и ова. Го сретнав на интернет на англиски како molasses.
Дали го има кај нас и ако го има каде?
Меласа во македонија ептен тешко да најдеш во чиста форма пошто не работи шеќераната, само по порачка од странство има продукти што се продаваат како меласа по разни шопови овде ама далеку се од меласа и често имаат 300 примеси, иначе меласата ти е отпадок/ нус производ при производство на шеќер. Имам јас нешто пошто правев некое пиво со меласа кажи во пп колку ти треба.
ПС Тебе ти треба од шеќерна трска не од репка, и тоа е добро да си го знаеш.
 
Член од
26 јануари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Барав во многу аптеки ама никаде нема, има само Л Карнитин. Единстевно ја има во продавници за додадоци во исхраната за бодибилдинг но и таму е помешана со други аминокиселини и е во мала количина, а мене ми треба во чиста форма. Дали некој знае каде може да се купи?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За да не се отвара нова тема за секое прашање, овде поставувајте ги прашањата за "каде можам да го најдам ________ лек/тест/доктор".
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Кај можам да најдам
Spirulina или Chlorella во сурова состојба не таблети?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Има ли негде во државава чист пеницилин?
Ве молам некој да ми препорача каде може да купам тоа.
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Има ли негде во државава чист пеницилин?
Ве молам некој да ми препорача каде може да купам тоа.
А каков сакаш, каква е таа чиста форма, кристализиран или во прав како на времето?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
18
Поени од реакции
3
Ме интересира како можам да го најдам Др.Методи Чепреганов.Го имаше во неделниот број на Вест па би сакал да поминам до кај него...Знае ли некој дали има некаде ординација или пак телефонски број.Доколку има некој информација ќе го замолам да ми пише тука или на пп....
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ај нешто подетално за ова доколку некој е запознаен. Ми треба за лек, за третирање на рак со сода бикарбона и ова. Го сретнав на интернет на англиски како molasses.
Дали го има кај нас и ако го има каде?
Другар, сода бикарбона ја користат оти мислат дека го успорува растот на ракот, оти ја пуферира средината и ја успорува гликолизата, оти канцерозното ткиво има забрзана гликолиза, ама ништо од тоа уште не е докажано.

Инаку во организмот имаш ензими карбокси анхидрази, тие се цинкови комплекси кои ја пуферираат средината, се мисли дека ако е нарушена нивната функција се намалува pH вредноста а тоа може да предизвика раст на канцерски клетки. Затоа може да се пие цинк дополнително од време на време.


Те читав на друга тема бараш натриумова сол на дихлорооцетна киселина, незнам кога беше полани изјавија америве дека нашле лек за рак трихлор оцетна киселина но ниту една фармацевска компанија не сака да го патентира, оти е многу ефтин.

Сакам да кажам, натриумовата сол на дихлорооцетна киселина или натриум дихлороацетат или е ефтина супстанца, немој да паднеш на некои влијанија и да те лажат па да даваш илјади и илјади. Распрашај се кај онколозиве, посоветувај се со нив, ако мислат дека нема да му наштети на човекот, барај таблети, ако не најдеш барај од некоја фирма за хемикалии како merck, sigma aldrich да ти ја испорачаат хемикалија со ултра чистота, па давај му на човекот. Со лесно.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Другар, сода бикарбона ја користат оти мислат дека го успорува растот на ракот, оти ја пуферира средината и ја успорува гликолизата, оти канцерозното ткиво има забрзана гликолиза, ама ништо од тоа уште не е докажано.

Инаку во организмот имаш ензими карбокси анхидрази, тие се цинкови комплекси кои ја пуферираат средината, се мисли дека ако е нарушена нивната функција се намалува pH вредноста а тоа може да предизвика раст на канцерски клетки. Затоа може да се пие цинк дополнително од време на време.


Те читав на друга тема бараш натриумова сол на дихлорооцетна киселина, незнам кога беше полани изјавија америве дека нашле лек за рак трихлор оцетна киселина но ниту една фармацевска компанија не сака да го патентира, оти е многу ефтин.

Сакам да кажам, натриумовата сол на дихлорооцетна киселина или натриум дихлороацетат или е ефтина супстанца, немој да паднеш на некои влијанија и да те лажат па да даваш илјади и илјади. Распрашај се кај онколозиве, посоветувај се со нив, ако мислат дека нема да му наштети на човекот, барај таблети, ако не најдеш барај од некоја фирма за хемикалии како merck, sigma aldrich да ти ја испорачаат хемикалија со ултра чистота, па давај му на човекот. Со лесно.
Може да ми дадеш линк од овие компании?
Оти има не интернет на обична страница ама ми е страв да ја земам од таму. Дозирањето отприлика може да го одредам сам (15-20 мг/кг ги сметаат за безбедни дози скоро за секого).
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Хитно ми треба медицинска газија, дали знаете каде ја има во нашава држава или пак како да ја донесам најбрзо од соседните држави.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
како мали деца кога ќе фатевме вошки бабине со газие не капеа, кога се скршевме по камењата пак со газие не мачкаа.

Незнам колку е паметно да се пие, пошто содржи и ароматични јаглеводороди а они се канцерогени...

Знам дека се конзумира на коцка шеќер, по аптеки го нема, тој медицинскиот е редестилиран, така да помалку мириса, незнам каде моеш да го најдеш.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
како мали деца кога ќе фатевме вошки бабине со газие не капеа, кога се скршевме по камењата пак со газие не мачкаа.

Незнам колку е паметно да се пие, пошто содржи и ароматични јаглеводороди а они се канцерогени...

Знам дека се конзумира на коцка шеќер, по аптеки го нема, тој медицинскиот е редестилиран, така да помалку мириса, незнам каде моеш да го најдеш.
Една докторка ми спомна дека на нејзини блиски му помогнало ова. Ми даде препорака да пробам, да му давам некое време. Е сега незнам дозирањето сите различно ми велат. Ми велеше една жена да му давам 3 пати по 7 капки во вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom