Кабелски интернет на Линукс

Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Дали ќе може да ми помогне некој да се конектирам на интернет на Slax LiveCD Linux. До сега имав WADSL од Но.нет и се конектирав со командата pppoe-setup , ама кабелскиов модем ми е приклучен на УСБ порт и не знам која е командата линуксот да го препознае модемот.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Еве ова ке ти помогне - под услов да имаш усб подршка за кабелски модем во твојот линукс
http://www.linuxdig.com/howto/ldp/Motorola-Surfboard-Modem.php

Иначе ако можеш да го закачиш на етернет порта тогаш само DHCP и ќе работи ... имаш таму во документот се објаснето ...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
104
Поени од реакции
1
Бидиков да не знаеш кај може да се најде драјвер за Linksys WUSB11 за линукс Убунту
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
И мојот кабелски модем е приклучен преку USB.. Ubuntu одма го препознава, не треба никакво инсталирање.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
angelce1 напиша:
Ако е така како што мислам дека пробуваш не знам дали мозе на live CD да препознае, тоа ти е само да видиш како е што е.
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
P.Overdrive напиша:
И мојот кабелски модем е приклучен преку USB.. Ubuntu одма го препознава, не треба никакво инсталирање.
Ќе го пробам деновиве Ubuntu LiveCD. Само кажи ми зошто сум ептен newbie во линукс, од кога ќе го стартувам линуксот што треба понатака да направам за да се конектирам? Или како на Windows-ot без ништо да направам автоматски сум конектиран?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Апсолутно ништо повеќе од стартување на оперативниот систем..
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
234
Поени од реакции
10
еј ако има такво несшто такво баш це биде супеп..
Јас на пример сум цлен на организација во прилеп GNY|LINUX и нашето име е
LUGOP Linux User Grups Of Prilep и кој сака мози да биде цлен..
На приме јас сум....координатор на инсталации и пропаганда!Повелете ве очекуваме ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom