Исчезнати лица

Член од
14 април 2012
Мислења
31.675
Поени од реакции
63.046
Може ли некој мене да ми одговори дали од правен аспект сеа Палчо може да се провлече некако, да му се намали казната, или воопшто да не биде казнет заради процедуралнии непочитувања и нефер судење?
Македонија одамна не е правна држава. Нон стоп гледаш кршење на законите во корист на одредени моќници. Така да, едн куп случаи од правен аспект се практично 100 спремни за обвинение и со докази, кога ке се дојде до судење, се случуваат циркуси, и никако да се затворат случаите со судски пресуди.

Само се надевам дека Палчо нема да бара политички азил. Наивна беше изјавата на Спасовски на прес дека овој е монструм и виновен. Тоа е работа на обвинител. Тука е предвреме осуден, што не смее никој да го изјави пред да се заврши процесот. Му дава можност на Палчо да вика дека веќе е осуден без да биде изведен на суд.

Работата на МВР е да спреми случај за Обвинителството и да го обезбеди осомничениот. Понатаму судот си брка работа.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.290
Поени од реакции
16.880
Zamisli za moment, se najdvas na pogresno mesto so pogresni lugje , vo pogresno vreme.
I te sobiraat vnatresni. Te strizat luster i po nekolku sati zaklucuvaat deka si nevina i te pustaat od pritvor.
Ke ti porasni kosata i tebe, ne velam ne ali nema bas blagoprijatno da ti bidi nekoe vreme dur sedis na kafe niz korzo ;).
P.s udirani po glava ?
Od koj?
Нема грешка дека се најдени сите 5 души на погрешно време и погрешно место, вина признале алоооо на сите камери се фатени, вие за стрижењето се фативте.
Косата ќе му порасни ама Вања никој нема да му ја врати на мајката.
ПС Удирани од полицијата
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.256
Поени од реакции
108.211
Ти си шерлокот изгледа тука и те лажат. И правници ќе ти нацртаат дека најважно е на суд тоа што ќе се каже.И признанието е доволно за притвор и обвинение. Изгледа си немал искуство со нашата полција и судство. Еве од лично искуство како сведок на настан неповрзан со мене кој се случи на 30 метри од мене и полиција некако случајно за 20 секунди се појави и мен праша. Си дадов исказ во полиција што како си беше, после ми стиза покана за суд за сведок и ден пред рочиште ми ѕвони оштетениот да пиеме кафе со виновникот. Си се договориле овие и од мене бараа да речам дека не се сеќавам и не сум видел. Штом овој што одвај го дигнаа од земја за едно частење му опростил демек овој ќе го намавале од работа, жена , деца си велам кој кур ја има да се мешам и да исправам криви дрини на непознати. Сите правници ме консултираа дека ништо нема да ми се случи, а еден ми рече штом така ти велат договорена работа е и не ни оди. И судија, и обвинител, адвокат и овие двајца си се договориле и испазарле. Буквално сточен пазар ти е тоа судство и полиција.
Ај после овој пост прочитај ги моите последни 2 поста и дојди пак цитирај ме, ок?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Нема грешка дека се најдени сите 5 души на погрешно време и погрешно место, вина признале алоооо на сите камери се фатени, вие за стрижењето се фативте.
Косата ќе му порасни ама Вања никој нема да му ја врати на мајката.
ПС Удирани од полицијата
Sme se fatile ili ne, nebitni sme nie.
No nekoj pobiten moze da se fati i da go tupi za toa, posebno ako nekoj ispadni nevin.
Toa mi bese poentata, skroz nepotrebna rabota sto voopsto ne mu odi vo prilog na slucajot. Pravosilno neka gi osudat i posle sto e do mene sto sakaat neka im pravat ali neka gi osudat prvo.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.256
Поени од реакции
108.211
Sme se fatile ili ne, nebitni sme nie.
No nekoj pobiten moze da se fati i da go tupi za toa, posebno ako nekoj ispadni nevin.
Toa mi bese poentata, skroz nepotrebna rabota sto voopsto ne mu odi vo prilog na slucajot. Pravosilno neka gi osudat i posle sto e do mene sto sakaat neka im pravat ali neka gi osudat prvo.
Кој ќе испадне невин? Признале вина бе човек, го издале Палчо и кажале се како се одвивало, што повеќе? На страна што обвинителство имаат и материјални докази. Како ќе испадне некој од овие невин?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Убаво е малце претепување што воопшто си се довел во ситуација да те спомнуваат со луѓе кои убиле 14 годишно дете. Не е страшно ова.

Шишан е и таткото, и него исто во гумен скафандер заедно со останатите го донесоа у Кривичен суд пред неколку денови. Затоа и прв пишав дека гарант е виновен и имаат некој доказ, пошто во спротивно може сериозно да ја тужи државата.
После директорот на затворот изјавил дека не дозволува фризури и облека за луѓе кои се теретат за вакво дело. Малце гуглав да видам кој е ликот, и по некои мои проценки можам да кажам дека едно 90% сум сигурен дека и самиот директор ги има млатено како кучиња. :D

Никој не зима ДНК од едно кило коса не заебавај, по еден мал примерок можеле да им сецнат ако е така.
Башка не се овие фатени на лице место туку една недела после убиството, за една недела 5 пати се имаат избањато, алишта сменето и слично, ДНК само кај неа може да бараат.

Понижувани и претепани се од ќутек и пре и после признавањето на делото. Што е добро, ме боли кур, си убил дете, сеа ќе јадеш ќутек секој ден и ќе бидеш малтретиран. Нема жал. Ме заболе кур и за Стразбург и Нион и Хелсиншки и сите тие судови за човекови права. Едноставно не сите затвореници треба да уживаат исти права.
Poinaku ke mislis ako nekoj se izvlece na tehnikalii. Namesto zasluzena kazna ke se zadovolite so tepanje i shisanje i najverojatno debela bankovna smetka od tuzbi prema drzavata koja sekako indirektno ke ja platime nie preku danoci.
I ne se zatvorenici, pritvoreni se ;)
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.317
Поени од реакции
6.827
Кој ќе испадне невин? Признале вина бе човек, го издале Палчо и кажале се како се одвивало, што повеќе? На страна што обвинителство имаат и материјални докази. Како ќе испадне некој од овие невин?
Од овие, евентуално невини можат да испадна само таткото, адвокатот и тој што го возел до Турција. Остснативе не.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
883
Поени од реакции
1.125
@Таксист ти што мислиш, крив ли е палчо?

Го утепа форумов претходно со колумни од изродот, како ги газел комуњарите и шарените у поим, како е најасален новинар и критичар, сеа те нема зборче да пишеш.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Кој ќе испадне невин? Признале вина бе човек, го издале Палчо и кажале се како се одвивало, што повеќе? На страна што обвинителство имаат и материјални докази. Како ќе испадне некој од овие невин?
3 pati ti objasnija pak ne svakjas :D
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Киднапирале и убиле 14-годишно девојче, притоа СЕ ИЗЈАСНИЛЕ за ВИНОВНИ и ја ПРИЗНАЛЕ ВИНАТА и дале детали КАДЕ ДА ГИ НАЈДАТ ЗАКОПАНИТЕ ТЕЛАТА НА УБИЕНИТЕ, кои детали може да ги знаат само убијците и тука некој ниско-интелегентни суштества на форумот и во јавност неписмени квази-професори и можеби соучесници ми зборат зошто ги исшишале кратко. ЕЕЕЈ ГИ ИШИШАЛЕ , страшно!!!

Па уште можеле да бидат и невини!!! "Презумција на невиност" за луѓе кои го признале делото и кажале каде го закопале 14те годишното девојче?!

Понеписменo нешто од такви мислења и коментари не постои! И тие квази адвокати и неписмени квази професори!!!

Искрено, срамно за Администраторот на овој форум што дозволува вакви членови да провоцираат наместо ВЕДНАШ да бидат банирани и нивните ниско-интелегентни мислења отстранети!
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.536
Поени од реакции
5.725
Кој ќе испадне невин? Признале вина бе човек, го издале Палчо и кажале се како се одвивало, што повеќе? На страна што обвинителство имаат и материјални докази. Како ќе испадне некој од овие невин?
Oficijalno, tatkoto ne priznal vina.
Isto, toa sto oficijalno go kazaa kako dokaz, e teska glupost.
Neoficijalno, (od Latas) za tatkoto nemaat nikakov materijalen dokaz.

Za drugite 3-ca, DA, i priznale vina, I imaat dokazi.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Кој ќе испадне невин? Признале вина бе човек, го издале Палчо и кажале се како се одвивало, што повеќе? На страна што обвинителство имаат и материјални докази. Како ќе испадне некој од овие невин?
Druze, na drugo celam jas, ne sum jas ili Ti tie sto ke kazat dali e nekoj vinoven ili nevin. Sudot go pravi toa.
Jas zboram za postapkite pri priveduvanje, nacinot na koj e dojdeno do priznanie, poinakviot tretmanot koj go dobija a ne e ustanovena pritvorska praksa itn itn itn.
Se toa moze da mu se odbie od glava na obvinitelstvoto i sekako im odi vo prilog na obvinetite( ne osudenite) ako nekoj ispadni deka ne e vmesan vo slucajot.
Nekoi akcii prevzemeni od MVR bea totalno nepotrebni, duri i kontraproduktivni so ogled na toa kako sto vikate imaat sobrano dovolno dokazi. Da ne napomenuvam deka tatkoto uste se drzi do svojata nevinost, a glavniot osomnicen voopsto ne e ni vo drzavata.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
269
Поени од реакции
564
...во вештачењето спаѓа и докажување дали девојчето претходно било злоставено, според твојата логика мора да имаат и друг примерок освен алиштата и фризурата.
Да, ДНК со брис од уста, или мислиш дека ДНК во силување само преку џврканици се докажува?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.689
Поени од реакции
4.060
Јас како што разбрав протестирале оти сакале воведување на смртна казна.
Јас сум против воведувањето на смртна казна, не викам дека овие не го заслужуваат тоа, туку како мерка смртната казна е средство за злоупотреба, можни политички лични егзекуции на невини луѓе и е мерка од еден претходен систем како голи оток. Плус постоење на смртна казна кажува нешто за нас како општество што не е добро, да не се правиме саудиска арабија.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
269
Поени од реакции
564
Убаво е малце претепување што воопшто си се довел во ситуација да те спомнуваат со луѓе кои убиле 14 годишно дете. Не е страшно ова.

Шишан е и таткото, и него исто во гумен скафандер заедно со останатите го донесоа у Кривичен суд пред неколку денови. Затоа и прв пишав дека гарант е виновен и имаат некој доказ, пошто во спротивно може сериозно да ја тужи државата.
После директорот на затворот изјавил дека не дозволува фризури и облека за луѓе кои се теретат за вакво дело. Малце гуглав да видам кој е ликот, и по некои мои проценки можам да кажам дека едно 90% сум сигурен дека и самиот директор ги има млатено како кучиња. :D

Никој не зима ДНК од едно кило коса не заебавај, по еден мал примерок можеле да им сецнат ако е така.
Башка не се овие фатени на лице место туку една недела после убиството, за една недела 5 пати се имаат избањато, алишта сменето и слично, ДНК само кај неа може да бараат.

Понижувани и претепани се од ќутек и пре и после признавањето на делото. Што е добро, ме боли кур, си убил дете, сеа ќе јадеш ќутек секој ден и ќе бидеш малтретиран. Нема жал. Ме заболе кур и за Стразбург и Нион и Хелсиншки и сите тие судови за човекови права. Едноставно не сите затвореници треба да уживаат исти права.
Во право си, сосема изумив дека после недела дена од чинот беа фатени.

Тогаш заклучокот е дека ние сме Турска припиздина и недај боже да некој си има работа со нашата полиција и правен систем невин, а камоли виновен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom