Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Абе имаш и видеа на македонски од еден поранешен член од форумов, али не верувам дека сакаш да се потпреш многу на истите. Верувај дека такви имаш и по тие што ги гледаш на youtube од други земји.

Слаб сум со време и не знам колку смее да се постира литература на форумов, т.е пдф документи од книги за бодибилдинг, пауерлифтинг, биохемија, фитнес, одбрани поглавја од медицината кои го тангираат бодибилдингот, нутриционизам и тн... доколку смее да се прави ова може да отвориме посебна тема во која ќе може секој да постира литаратура која би помогнала на секој што е заинтересиран да научи нешто повеќе за овој спорт.
Веќе подолго време барам некоја литература во врска со овој начин на живот али лутам незнам што е солидно што не. Дај прати во пп ако неможе да се остави на форумот јавно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.802
Поени од реакции
35.487
Веќе подолго време барам некоја литература во врска со овој начин на живот али лутам незнам што е солидно што не. Дај прати во пп ако неможе да се остави на форумот јавно.
Има два проблеми, првиот што имаш исклучено можност да примаш ПП, а вториот што книгите се прилично големки, можам да ставам првично линкови од интернет од некои книги, ако не можете да ги најдете самите, да се потрудам да ги прикачам на некој начин.
 

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Има два проблеми, првиот што имаш исклучено можност да примаш ПП, а вториот што книгите се прилично големки, можам да ставам првично линкови од интернет од некои книги, ако не можете да ги најдете самите, да се потрудам да ги прикачам на некој начин.
Пиши ги книгите можда ги има по нет
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.802
Поени од реакции
35.487
P

poker12345

Гостин
Што е работата со овие јајцата од потполошка, зошто ги препорачуваат толку многу?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Здраво , режимов го платив 100евра па ако некој се затрча да плати нешто вакво волку, боље да го прочита овде или искомбинира нешто од истово.
Само ме интересира критики/коментари од тие што се поупатени у ова, нечиво мислење ?!

1.Оброк - Омлет од 5 белки + 100гр житарици + банана
2. Оброк - 200-250 гр месо + 100гр ориз
3. Оброк - 200-250 гр месо + 150гр компир
4. Оброк - 100гр Макарони + 50гр урда
5. Оброк - 200гр месо + 100гр ориз
6 Оброк - Банана + шејк(протеин + БЦА)
7 Оброк - 5 белки + брокула/морков/златна мешавина
Пред спиење протеински шејк со ниско маслено млеко

ПРЕД ТРЕНИНГ 1 банана + шејк(протеин, глутамин, бца, стимуланс)
ПОСЛЕ ТРЕНИНГ 1 Банана + шејк(протеин, глутамин БЦА)
ми излгеда како да ти дал програма за професионалец, кој што не само месо јаде и протеинин пие, со ова диета најверојатно идат успад и други додатоци да не ти кажувам какви[DOUBLEPOST=1476699203][/DOUBLEPOST]
Што е работата со овие јајцата од потполошка, зошто ги препорачуваат толку многу?
Па супер се ама брат цената на нив е 3 пати поголема а големината на јајцата 3 пати помала, така што не се за долги ББ патишта, инаку ако џебот ти дозволува јади ги, ама не е нешо дека ке те направат супермен
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
1
Океј, пошто има милион страни темава, неможам се да прочитам, можно е да имало ваков пост претходно, па замолувам најкултурно да ме насочите таму кај што треба ако не е за овде. :)

Проблемот е што мислам дека имам пореметување во исхраната.:( Да, читав на многу места за проблемот, ама си сакам искуства да слушнам ако има такви. Вежбам редовно 2 години. Првата година имав успешна чиста исхрана и неверојатни резултати. Вторава година, имам подолги и поинтензивни тренинзи, исто супер резултати и многу сум задоволна од дефиницијата и мускулната маса што ги постигнав, арно ама јадењево скроз ми се поремети. Во текот на целиот ден успевам да јадам здраво и балансирано, но навечер почнува хаос. Како да ми се исклучува мозокот и јадам неконтролирано и што најдам пред мене.
Порано водев и дневник на исхрана, односно внесени калории и макронутриенти, ама откако почна лудилово со вечерното конзумирање на 50000 калории од кои повеќето јаглехидрати, баталив. И еве после неколку месеци забележувам таложење масти во пределот на долниот дел од стомакот. (што е и очекувано) :((n)

Стварно незнам како да си помогнам, се изначитав разни постови, статии, форуми ама никако не успеам да се вратам во права насока и проблемов стварно ме мачи и демотовира.

Ве молам за искуства и мислења без типичните македонски "мудрувања", "осудувања" и слично, пошто овие две години редовно и интензивно вежбање, освен што тренирам и се едуцирам, толку колку што дозволуваат можностите на непрофесионалец.

Фала и Респект :oleee:
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Океј, пошто има милион страни темава, неможам се да прочитам, можно е да имало ваков пост претходно, па замолувам најкултурно да ме насочите таму кај што треба ако не е за овде. :)

Проблемот е што мислам дека имам пореметување во исхраната.:( Да, читав на многу места за проблемот, ама си сакам искуства да слушнам ако има такви. Вежбам редовно 2 години. Првата година имав успешна чиста исхрана и неверојатни резултати. Вторава година, имам подолги и поинтензивни тренинзи, исто супер резултати и многу сум задоволна од дефиницијата и мускулната маса што ги постигнав, арно ама јадењево скроз ми се поремети. Во текот на целиот ден успевам да јадам здраво и балансирано, но навечер почнува хаос. Како да ми се исклучува мозокот и јадам неконтролирано и што најдам пред мене.
Порано водев и дневник на исхрана, односно внесени калории и макронутриенти, ама откако почна лудилово со вечерното конзумирање на 50000 калории од кои повеќето јаглехидрати, баталив. И еве после неколку месеци забележувам таложење масти во пределот на долниот дел од стомакот. (што е и очекувано) :((n)

Стварно незнам како да си помогнам, се изначитав разни постови, статии, форуми ама никако не успеам да се вратам во права насока и проблемов стварно ме мачи и демотовира.

Ве молам за искуства и мислења без типичните македонски "мудрувања", "осудувања" и слично, пошто овие две години редовно и интензивно вежбање, освен што тренирам и се едуцирам, толку колку што дозволуваат можностите на непрофесионалец.

Фала и Респект :oleee:
Брава на фрижидер стај си :D:D
А ако озбилно пробај земи си аминокисилини BCAA некако го намалуваат апетитот и пиј ги навечер кога ти се јаде. Мене обично ми помагаат кога сум на чистење. Инаку откажување на јадење навечер благо за мене беше како одкажвање од цигари, ако успееш 3 недели да издржиш и да не јадеш веке ти станува навика и после немаш гајле ниту ни мислиш на тоа.
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
1
Брава на фрижидер стај си :D:D
А ако озбилно пробај земи си аминокисилини BCAA некако го намалуваат апетитот и пиј ги навечер кога ти се јаде. Мене обично ми помагаат кога сум на чистење. Инаку откажување на јадење навечер благо за мене беше како одкажвање од цигари, ако успееш 3 недели да издржиш и да не јадеш веке ти станува навика и после немаш гајле ниту ни мислиш на тоа.
:icon_lol: Не дека не сум помислила на бравата :icon_lol::icon_lol::icon_lol: BCAA пијам веќе подолго време, они ми се баш неопходен суплемент, така да очигледно неможам да си помогнам со нив :(:(:(:(
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
:icon_lol: Не дека не сум помислила на бравата :icon_lol::icon_lol::icon_lol: BCAA пијам веќе подолго време, они ми се баш неопходен суплемент, така да очигледно неможам да си помогнам со нив :(:(:(:(
епа навечер кога ти се јаде земи си бца + казеин протеин, а не јади или напрај си салата некој убава значи стомакот го пумпаш со голем волум а со малку калории, незнам ако ептен никако не можеш да се откажеш - уживај во јадење благичко навечер и биди дебела:pijani:, тоа е тоа, генерално ако кркаш навечер можеш да го средиш со секојдневен кардио тренинг 40-60 мин + лкарнитин, ама за прав стомак или дефиниција заборај, зависи од кој тип си уште колку години имаш етц етц
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
1
епа навечер кога ти се јаде земи си бца + казеин протеин, а не јади или напрај си салата некој убава значи стомакот го пумпаш со голем волум а со малку калории, незнам ако ептен никако не можеш да се откажеш - уживај во јадење благичко навечер и биди дебела:pijani:, тоа е тоа, генерално ако кркаш навечер можеш да го средиш со секојдневен кардио тренинг 40-60 мин + лкарнитин, ама за прав стомак или дефиниција заборај, зависи од кој тип си уште колку години имаш етц етц
Ме утепа со муабетот :place: Целата иронија е што никогаш не сум била љубител на благо, сега бодибилдингов скроз ми ги поремети смените :icon_lol:
За кардио правам 40-45 минути дневно во просек, плус тежински тренинг.
Целта на постот ми беше дали некој имал слично искуство и како излегол на крај со тоа.
Никако не планирам да станам дебела и да си се оддадам на јадење благо навечер :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Инаку имам 30 години но се сомневам дека проблемот е во метаболизмот. Сигурна сум дека е пореметување во исхраната како последица на долгорочно тренирање и строг режим. Само што решение немам.

Во секој случај фала.
Поздрав
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.802
Поени од реакции
35.487
Ме утепа со муабетот :place: Целата иронија е што никогаш не сум била љубител на благо, сега бодибилдингов скроз ми ги поремети смените :icon_lol:
За кардио правам 40-45 минути дневно во просек, плус тежински тренинг.
Целта на постот ми беше дали некој имал слично искуство и како излегол на крај со тоа.
Никако не планирам да станам дебела и да си се оддадам на јадење благо навечер :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Инаку имам 30 години но се сомневам дека проблемот е во метаболизмот. Сигурна сум дека е пореметување во исхраната како последица на долгорочно тренирање и строг режим. Само што решение немам.

Во секој случај фала.
Поздрав
1. Не купувај благо дома
2.Купи си зеленчук и направи си салати (но без масло за јадење), навечер ќе си јадеш салата и ем сита ем немаш проблем со калории (зелка, брокула, карфиол, домати, краставици, морков) имаш периодов тоа што ти наброив за извоз.
3. Доколку пиеш подоцна кафе, смени го со зелен чај (во лист имаш во супермаркети, продавници за здрава храна).

Самоконтрола.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Ме утепа со муабетот :place: Целата иронија е што никогаш не сум била љубител на благо, сега бодибилдингов скроз ми ги поремети смените :icon_lol:
За кардио правам 40-45 минути дневно во просек, плус тежински тренинг.
Целта на постот ми беше дали некој имал слично искуство и како излегол на крај со тоа.
Никако не планирам да станам дебела и да си се оддадам на јадење благо навечер :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Инаку имам 30 години но се сомневам дека проблемот е во метаболизмот. Сигурна сум дека е пореметување во исхраната како последица на долгорочно тренирање и строг режим. Само што решение немам.

Во секој случај фала.
Поздрав
Со еден збор ти се смачи од брокули и пилешко ахах :pos:
Абе сите сме скоро со такво искуство, и мене ми се јаде помфрит, мрсно и торта на десерт, ама ете повеке од година не сум јадел ништо благо а понекогаш многу ми се јаде ... o_O и тоа е добра стратегија што пиша кеплер не купувај благо дома )) сеа ако деца или маж/дечко јадат е тогаш зезнато е ...
Во ред е тоа, не се секирај ке помине. Земи си одмор (ама не се откажуј) од теретана нешо неколку недели -одмори си можда претера малце со тренингот секој ден...
Јас мислам не е до исхрана туку до психа малце, стај си јога 2 пати неделно малце концентрација, медитација... опушти се, напрај муабет со тренер или близок човек, објасни му ја работата искажи се и се ке биде ок), битно е љуге околу тебе да ти дават подржка и мотивација, гледај некој мотивациски видеа на јутуб шо знам шо да ти кажам
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Не купувај срање храна. Кога ќе ти се јаде испиј една чаша вода. Уште подобро- имај газирана вода во секој момент, кога веќе знаеш дека си блиску до лимитот за денот напиј се од неа., фино "полни".

Избор 2- Intermittent Fasting. Со јадење почнуваш да речеме накај 2 саат, до 10 јадеш и толку. Пред/по тоа вода, самоконтрола и навика.

Реално немаш самоконтрола, се друго е изговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom