Источно црковно пеење

Член од
5 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Убаво ми е да слушам византиско пеење, секоја му чест на псалтите.
Но според мене најубаво пеење е кога пее цела црква, без разлика на тоа колку некој е надарен за пеење. Ми се чини тоа пеење на Бога му е најпријатно, кога се пее од срце, па и колку фалшиво било.
Ама кога човек ќе го слуша протопсалтот Георгиј нормално е да занеми :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Eve 2 Linka od Mene Za Vas !!! Sredno Bogoslovsko !!!



i Eve Link od Propovedta na dedo.Agatangel za Prvoto zamonasuvanje vo Povardarska Eparhija monah AVAKUM :




ako saka nekoj Da Razmeninime Crkovna Muzika Neka me addne luka_munti@hotmail.com
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Господ говори човеку. Дали си ти кад год размишјао сине, да све што се дотиче тебе, дотиче се и едновремено и мене, јер све што се тебе дотиче, дотиче се зенице мога ока. Ти си драг у мојим очима непроцењиво, и ја сам те заволео па је зато за мене нарочито задовољство да те воспитавам. Кад те искушења сколе и непретај навали као река, знај да то од мене долази, да твоја немоч осеча потреба за мојом силом и да си сигуран само кад се ја борим за тебе. Ако се налазиш у тешким неприликама меџу људима кој те неразуме кој не воде рачуна о томе шта ти је пријатно, кој те једноставно одбацује, и то од мене долази. Ја сам Бог кој управља приликама, ти си ниси случајно нашао на своме месту. То је баш оно место кое сам ти ја одредио. Молио си ме да те научим смирености, па ево види: ставио сам те у ону средину и у ону школу где се та лекција учи, твоја средина и људи кој живе стобом само испуњавају моју вољу. Ако се налазиш у новчаној оскудици и тешко везујеш крај скрајева, и то од мене долази, јер ја располажем материјалним средствима. Ја хочу да ми се ти обрачаш и да зависиш код мене. Моје резерве су знај неисчрпње. Ја хочу да се увериш у вернот моју и истинитос мојих обечања, да се не догоди да ти могу речи у твоји невољи, опростите ви ни сте веровали Господу богу ваше. Ако преживјеш ноч бола, ако си одвојен од својих блиски, и то од мене долази. Ја сам утешитељ, исцељител болести. Ја сам то допустио да би ми се ти обратио и да би у мени нашао вечну утеху. Ако си се разочарао у своме пријатељу у некоме кое си открио свое срце, и то од мене долази, ја сам допутио да се разочараш да би показао да је Господ Бог твој најбољи пријатељ. Некоме морамо поклонити срце, али ако то срце поклонимо некоме на земљи сви нас могу повредити. Ја хочу да ми ти све приносиш, и да ми се повераваш. Неко те је оклеветио, препусти ту ствар мени, и приклони ми се прибежишту твоме. Да би се избавио од злог језика ја чу изнети твоју истину на светлост дана и доказачу твоју невиност. Ако су се планови твој сви срушили и ако си клонуо душом и телом и то од мене долази. Ти си правио планове износијих мени да их ја благословим, али ја хочу да ми ти препустиш да ја располажем приликама твог живота. Тада че сва одговорност пасти на мене јер је она и сувише тешка за тебе, и ти сам неможеш да изичиш на крај сњом. Ако су те неочекивано снашле животне невоље и туга испунила твоје срце, знај и то од мене долази. Ја хочу да твоје срце и твоја душа буду увек ватрени пред очима мојим, и да именом мојим побеџујеш сваку малодушности. Ако веч дуго не добијеш вести од оних које волиш и по својом малодушности падаш у очајање и ропчеш , и то од мене долази. Кроз патњу твоје душе ја испитујем јачину твоје вере у моје обечања и силу и снагу твоје молитве за ближњи. Јер ти ниси препоручио покрову моје Пречисте Мајке Богородице, ти ниси препустио бригу у њима моје очинско љубави. Ако те је знашла тешка болест привремена или неизлечива и прикован си за постељу, знај да и то од мене долази. Ја хочу да ме ти у својом телесној немочи још дубље упознаш. Хочу да ме ропчес, што ти је после то искушење и да не испитујеш моје непромисљиве планове за спасение људских душе, него да се споврењем препустиш мени и доџеш под моје окрив. Ако си маштао да учиниш неко нарочито дело ради мене, а уместо тога пао си у болесничку постељу и у немочој знај да и то од мене долази. Кад си био здрав био си презаузет својим пословима и твоје мислу су биле далеко од мене. Сети се да су се неќи од мојих најбољи сарадника удаљени од светских послова да би у миру научили да се непрестално моле. Ако си неочекивано позван да заузмеш неки тежак и одговоран положај, иди и прихватисе, и ослонисе на мене. Ја ти поверавам тај задатак, јер те је зато благословио Господ Бог твој, у свим делима твоијим, и у свему што будеш радио својим рукама. Данас ти дајем овај сасвут светог Јелени, савет свете животрворне Тројце. Користи се њиме слободно дете моје. Сваку тешкочу које искрсне, сваку уврељу у реч који примиш, сваку сметњу у твом раду која би могла да те ожалости и обесхрабри, сваку своју немоч и неспособност. Користи се овим саветом, помажи се овог Јелени. Сечајсе да је свака невоља – Божја поука, прилика да се нечему научиш. Свака оштрина че отупети, да се ти не позледиш. Стога усади у срце своје речи које сам ти данас објавио, то од мене долази. Јер ево за тебе није реч, ово није само реч, запамти, веч је ово твој живот.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Блажени се они кои ги извикуваат сведоштвата негови и од се срце го бараат
Животе како умираш како и во гроб не спојуваш во царството на смртта го разоруваш и од таков мртвите ги подигнуваш
Оние кој не вршат безаконие тие одат по неговите патишта
Исусе цару тебе те величаме и твоето погребение и страдања ги почитуваме со кои си не спасил од пропадливост
Ти си ни заповедал да ги пазиме твојте заповеди
Исусе се цару кој границите на земјата ги одреди денес во нов гроб ти не спојуваш и од таков мртвите ги подигнуваш
За да се исправат твојте патишта треба да ги пазат заповедбите твои
Исусе Христе мој ти си цар на сите нас што бараше при оние во неговиот дом нели гробот човечки да го ослободиш
Тогаш нема да се посрамам кога ги кажав сите твои заповеди
Навидум е мртов владиката на се и во гробот се полага оној кој гробовите на мртвите ги испразни
Ке те славам тебе господи во правдата на срцето кога ќе ги научам судовите на правдата твоја
Животе Христе во гроб си се положил и со смртта твоја смртта смртта си ја побудил и на светот живот си му источил
Твојте заповеди ќе ги пазам не оставајме сосема
Сам Христе се приучи кон злосторници Сите нас оправдувајки не од злодејството на древниот искушуван
Зошто ке го исправи најмаладиот својот пат ако ги запази зборовите твои
Најпрекрасниот од сите луѓе како безличен мртовец се радува оној кој природата на сите ја украси
Сосема срце свое те побарав тебе не отфрлај ме од твојте заповеди
Како спасителу адов ќе го издржи твоето причествие ќе страдам во мрак ослепен од блесокот на твојата светлина

Слава оцу и сину и свјатому духу
Слове божји кој си бог на сите те воспеваме со отецот и духот твој свет и го славиме твоето божествено погребение
И ниње и присно и во веќи веков амин
Блажена те нарекуваме Богородице пречиста и верно го почитуваме тридневното погребение на твојот син и Бог наш
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Kyrie Eleison - мене ми се допадна, се надевам дека и вам ќе ви се бендиса.

 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
http://www.youtube.com/watch?v=x6Gze3EJFKs

http://www.youtube.com/watch?v=ys8hNr7BZ70&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=4-18FVuQt5k
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Eve 2 Linka od Mene Za Vas !!! Sredno Bogoslovsko !!!


Супер се дечките, боженствено нешто. Посебно првиот клип ме смирува на неопислив начин цел ден го слушам и ми нема досадено. Имаш уште нешто од нив?

на овој блог имате усте несто испеано од Протопсалт Гоце секуловси и богослов Милош Дрпа ови не клипов повелете
Со Гоце и со брат му лично се познавам, Гоце свири на неколку инструменти ама како пее :zver:.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Ми треба Link за dowunolad на христијанска духовна- црквена музика. По можност не Youtube, туку некоја Web.
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Прекрасно нешто и за уши и за душа, Ламбе и цел манастир со византиско пеење.....

 

Kajgana Shop

На врв Bottom