Историја на компјутерските делови и како тие работат

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Некако најголем мерак ми прават процесорите па ке почнам со нив

Ноември 1971, Компанија наречена Интел го претстави на светот првиот единечен микропроцесор,Тоа беше Интел-овиот 4004.Тој беше создаден од компјутерските инжинери Федерико Фагин, Тед Хоф и Стен Мазор. Интеловиот чип 4004 го искористи сите делови кои направија компјутерот да може да мисли,Програмската интелегенција стана возможна.

Малце поопширно во оригинален фонт.

[SIZE=-1]The 4004 was the world's first universal microprocessor. In the late 1960s, many scientists had discussed the possibility of a computer on a chip, but nearly everyone felt that integrated circuit technology was not yet ready to support such a chip. Intel's Ted Hoff felt differently; he was the first person to recognize that the new silicon-gated MOS technology might make a single-chip CPU (central processing unit) possible.[/SIZE]
[SIZE=-1]Hoff and the Intel team developed such an architecture with just over 2,300 transistors in an area of only 3 by 4 millimetres. With its 4-bit CPU, command register, decoder, decoding control, control monitoring of machine commands and interim register, the 4004 was one heck of a little invention. Today's 64-bit microprocessors are still based on similar designs, and the microprocessor is still the most complex mass-produced product ever with more than 5.5 million transistors performing hundreds of millions of calculations each second - numbers that are sure to be outdated fast.
[/SIZE]


[SIZE=-1]
[/SIZE]



[
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Чекам коментари и дополнување а во меѓу време ке се потрудам да внесам уште нешто
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Вака сега...Во 1971 година, компанијата ИБМ го претстави првиот мемориски диск - како што бил тогаш познат или Флопи диск - како што е познат денес.Дискот бил од пластика со големина од 8инчи, а подоцнежното име Флопи го добива поради флексибилноста.Воведот на нашки, а ако ве интересира повеке еве ви

[SIZE=-1]The "floppy" was invented by IBM engineers led by Alan Shugart. The first disks were designed for loading microcodes into the controller of the Merlin (IBM 3330) disk pack file (a 100 MB storage device). So, in effect, the first floppies were used to fill another type of data storage device. Overnight, additional uses for the floppy were discovered, making it the "new" program and file storage medium.[/SIZE]
[SIZE=-1]How does a floppy work? It is a circle of magnetic material similar to any kind of recording tape; one or two sides of the disk are used for recording. The disk drive grabs the floppy by its center and spins it like a record inside its housing. The read/write head, much like the head on a tape deck, contacts the surface through an opening in the plastic shell, or envelope. The Shugart floppy held 100 KBs of data.[/SIZE]
[SIZE=-1]In 1976, the 5 1/4" flexible disk drive and diskette was developed by Alan Shugart for Wang Laboratories. Wang had wanted a smaller floppy disk and drive to use with their desktop computers. By 1978, more than 10 manufacturers were producing 5 1/4" floppy drives.[/SIZE]
[SIZE=-1]In 1981, Sony introduced the first 3 1/2" floppy drives and diskettes. This is the floppy familiar to today's computer user.[/SIZE]
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Темава ја ставив како важна тема и малку ја преименував. Овдека ќе го пишуваме развитокот на комјутерските делови и како тие работат
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Матичнаплоча

Матичната плоча е основниот дел на централната единица кој содржи процесор[FONT=&quot], [/FONT]меморија и приклучоци за поврзување на други елементи и уреди[FONT=&quot]. [/FONT]Изгледот и содржината на матичната плоча се менувале со развојот и напредокот на компјутерите[FONT=&quot]. [/FONT]Во почетокот на девеесетите години на минатиот век како карактеристична матична плоча може да се издвои матичната плоча Baby-AT и која е прикажана на слика[FONT=&quot] 1, [/FONT]а кон крајот на девеесетите години карактеристичните матични плочи се матичните плочи од видот ATX од кои една е дадена на слика[FONT=&quot] 2.[/FONT]



Слика 1




[FONT=&quot]Слика 2

[/FONT]
Сите матични плочи вклучуваат и мал блок од меморија што може само да се чита (ROM) кој е одделен од главната меморија. Оваа меморија ги содржи потребните програми за првично активирање на компјутерот и е позната по кратенката BIOS (Basic Input Output System).BIOSот опфаќа неколку одделени рутини и функции. Првиот дел се стартува веднаш кога компјутерот е вклучен. Тој го прегледува компјутерот за да утврди со кој хардвер е опремен и потоа прави неколку едноставни тестови за да провери дали се функционира нормално.

Матичните плочи истотака вклучуваат и одделен блок од меморија кој има многу ниска потрошувачка моќ, т.н. CMOS RAM, чија содржина се сочувува и кога компјутерот е исклучен. Оваа меморија е употребувана за складирање на основните информации околу компјутерската конфигурација: број и тип на тврди дискови и дискетни драјвови, колку меморија има, каква е таа меморија итн.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Формати на Матични плочи [FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
Постојат повеќе видови на формати на матични плочи кои се разликуваат по големина и градба[FONT=&quot]:[/FONT]

1.BAT

BabyAT [FONT=&quot]([/FONT]BAT[FONT=&quot]) [/FONT]форматот ја доведува димензијата на матичната плоча на типични[FONT=&quot] 9[/FONT]ин широчинаи[FONT=&quot] 10[/FONT]ин должина[FONT=&quot]. [/FONT]BAT матичните плочи се карактеристични по нивната форма[FONT=&quot], [/FONT]посебен конектор за тастатурата залемен на плочата и сериски и паралелни приклучоци кои се споени за матичната плоча со кабли[FONT=&quot].[/FONT]


[FONT=&quot]2. [/FONT]LPX

LPX форматот е специјална варијанта од Baby - AT употребуван во канцелариска работа со едноставна конфигурација и многу вградени елементи. Приклучоците за проширување се лоцирани на посебна картичка а не на самата матична плоча. На тој начин се овозможува останатите картички да бидат поставувани хоризонтално. Ваквото позиционирање може да прави проблем при вадење на плочата и го спречува воздушниот проток врз плочата намалувајки го при тоа ефектот на ладењето. Поради тоа скоро секогаш се потребни и додатни вентилатори.



3.ATX

Интеловата Advanced/ML матична плоча лансирана во 1996 била дизајнирана за да ги реши претходните проблеми и го означила почетокот на новата ера во дизајнот на матичните плочи. Нејзината големина и изглед се комплетно различни од BAT форматот со што се воведени нов изглед и шема на мати;ните плочи позната како ATX. Димензиите на стандардна ATX плоча се 12ин широка и 9,6ин долга, мини ATX варијантата стандарно е 11,2ин широка и 8,2ин долга. Овој формат денеска се користи најчесто.



4. NLX

Интеловиот NLX дизајн воведен во[FONT=&quot] 1997 [/FONT]е подобрување на LPX дизајнот за едноставни системи[FONT=&quot]. [/FONT]NLX форматот е мал со димензии[FONT=&quot] 8,8[/FONT]ин широчина и[FONT=&quot] 13 [/FONT]ин долгжина така да е погоден за канцелариска работа[FONT=&quot]. [/FONT]Тој исто како и кај LPX форматот приклучоците за проширување му се лоцирани на посебна картичка ,а не на самата матична плоча.



5. Micro ATX

Воведен касно во[FONT=&quot] 1990[/FONT]тите[FONT=&quot], [/FONT]MicroATX во основа е мала верзија од интеловиот ATX[FONT=&quot], [/FONT]наменет за компактни и ефтини системи со ограничени можности за проширувања[FONT=&quot]. [/FONT]Максималната големина на плочата е[FONT=&quot] 9,6[/FONT]ин во форма на квадрат и со таквиот дизајн може да се стави или во стандартно ATX куќиште или во новите микро куќшта[FONT=&quot].[/FONT]



6. Flex ATX

FlexATX е е модифицирана microATX плоча и прв пат се појавила во 1999 година. FlexATX има и нова форма со големина од 9ин широка и 7,5ин долга. Во пролетта 2000 година VIA Tech. објави дури помала матична плоча од FlexATX при 8,,5ин широка и 7,5ин долга, компанија ITX направи плоча за половина инч помалку широка од FlexATX.

 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
CPU Интерфејси

Компјутерската способност да развива многу различни интерфеси за да дозволи врска од многу различни класи на додатни компоненти и периферни уреди беше еден од највачните причини за неговиот успех. Клуч за ова беше стандардот кој ја унапредува конкуренцијата и за возрад добиваме технички иновиции.







 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
ova e mnogu slozeno za mojov prosecen um ama ke se obida m da go razberam
bravo mrno
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
А мене браво :cry:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
krusha03 напиша:
А мене браво :cry:
Браво крушо...како ќе ми дојт за семинарска ова за матичнава...
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Јеее и мене ми кажаа браво :je:

Сега гледам нешто да напишам за процесор, харддиск итн па ако ти треба кажи, мада неможам сите фајлови да ги најдам и скриптата што ја имав направено кујзнае каде ми е. Иначе ова ми е онака побанално го правев за натпревар во 7 одделение и земав расклопив еден хард стар 50MB, CD-Rom стар го растурив, процесори, матични, графички и што ли уште не не однесов. Направив цела скрипта и презентација мала во PowerPoint и ми доаѓа комисијата две баби стари и ми викаат: Дечко што ти е ова? Јас им викам проект за Хардвер т.е. комјутерски делови. И бабиве ни два ни три ми викаат не се разбираат во тоа и си отидоа. Иначе ова беше некој натпревар на науки ли така нешто организиран од турски колеџ во брака миладиновци пред неколку години. Отидов ептен офтопик ама морав вака да излеќам малку фрустрации.
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Не гледам која е поентата на муабетот. Има и премногу материјали на интернет за да некој се бафта со вакви работи.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Добро ама многу ќе биде полесно ако го најдеш на македонски него на англиски или некој друг јазик да го читаш. А веруј ми има што да научиш
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
ARCNET prvata Lokalna mreza (THE FIRST LOCAL AREA NETWORK (SEPTEMBER 1977)


Шематски приказ на првата локална компјутерска мрежа позната под името ARCNET,воедно претставува првата комерцијанло достапна мрежа и првата примена ја нашла во Банка во Менхетен.Била создадена од страна на DataPoint Coorporation и претставувала географски ограничена компјутерска мрежа.Во денешно време овој тип на мрежа е сеуште користена низ бројни компании ширум светот.

It was the simplest, and least expensive type of local-area network. It used a token-ring architecture, supported data rates of 2.5 Mbps, and connected up to 255 computers. A special advantage of ARCnet is that it permitted various types of transmission media to be mixed on the same network: twisted-pair wire (Max. extension 150 meters), coaxial cable (650 m.) and fibre optic cable (2.000 m.)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Звучна картичка



Color Function Pink Analog microphone input. Light blue Analog line level input. Lime green Analog line level output for the main stereo signal (front speakers or headphones). Black Analog line level output for rear speakers. Orange S/PDIF digital output (sometimes used as an analog line output for a center speaker instead)
Мало објаснуванје за излезите на звучната.

Производството на звучните картички е започнато од страна на ИБМ и била произведена звучна картичка која била базирана на Yamaha YM3812 звучниот чип.


A sound card based on VIA Envy chip



Во почетокот на 1990 повеке производители почнале да ја заменуваат плуг-ин звучната картичка со кодек (actually a combined audio AD/DA-converter) интегрирана на матичната плоча.

ГЕНЕРАЛНИ КАРАКТЕРИСТИКИ

Звучната картичка вклучува саунд чип,кој претставува дигитален-аналоген конвертер. И ги претвара дигиталните звучни бранови во аналогна форма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom