Испраќање пакети во странство

  • Креатор на темата staycalm
  • Време на започнување
S

staycalm

Гостин
Здраво, сакам да пратам во странство пакет, (на пример у USA) еве во случајов маица.
Знае некој колку би ме чинело за по пошта? Ова ценовникот на сајтот нивен многу ми е конфузен и ништо не разбрав. И дали се продаваат тука онакви посебни пакетчиња во кои што секогаш стигнуваат пратките порачани од нет?
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Најдобро е да отидеш во пошта со пакетот, ке ти измери грамажа таму , до која зона се праќа исто така зависи и ќе ти каже цена. Отиди чисто информативно, не значи дека ќе мора да платиш. И прашај си како одредуваат цена да знаеш за други предмети ако праќаш. Знам дека царина задолжително се плаќа некои 50тина денари
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво, сакам да пратам во странство пакет, (на пример у USA) еве во случајов маица.
Знае некој колку би ме чинело за по пошта? Ова ценовникот на сајтот нивен многу ми е конфузен и ништо не разбрав. И дали се продаваат тука онакви посебни пакетчиња во кои што секогаш стигнуваат пратките порачани од нет?
Што конкретно те интересира?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.632
Поени од реакции
10.916
Дали можам да пратам ајвар?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.530
Поени од реакции
5.719
Токин ту ми младиќу? Однапред фала!
Токин ту ју.
Овабезно заштити ги добро теглите со воздушеста фолија. Пиши на формуларот што се лепи на пакетот “поклон “, имаше некоја финта во врска со царина. Проверено со Македонска пошта.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Токин ту ју.
Овабезно заштити ги добро теглите со воздушеста фолија. Пиши на формуларот што се лепи на пакетот “поклон “, имаше некоја финта во врска со царина. Проверено со Македонска пошта.
Царинска декларација CN 22.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ајвар за Америка ќе праќа :pos: Абе од жешкото ви е не сте вие криви...
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Здраво, сакам да пратам во странство пакет, (на пример у USA) еве во случајов маица.
Знае некој колку би ме чинело за по пошта? Ова ценовникот на сајтот нивен многу ми е конфузен и ништо не разбрав. И дали се продаваат тука онакви посебни пакетчиња во кои што секогаш стигнуваат пратките порачани од нет?
Јас баш маица праќав преку пошта до Германија. Лани беше, па не се сеќавам точно, ама мислам дека околу 130 денари ми наплатија (може да сум грешка). Повеќето тетки во пошта не се баш услужливи, ама во Рамстор конкретно една, пред некое време за пратка со документи, детално ми објасни што и како и ми помогна да одберам најдобра опција. И во едниот и во другиот случај, пратката стигна за околу 10тина дена се како што треба. Башка, ти даваат реф бројче, па можеш да пратиш до каде е (не знам колку им работи тоа, затоа што побрзо добив известување дека ја добиле пратката, него што системот ми покажа, али нејсе). Зборот ми е, отиди до пошта, прашај, од ценовникот ништо нема да разбереш и изгледа многу поскапо на истиот, него што ќе ти излезе на крај :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom