Иран возврати на Израел - нова војна во светот!!!

Од чија страна сте ?

  • Иран

  • Израел

  • Не знам/Немам одлучено

  • Неутрален сум


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
За сите што мислите дека Израел се добрите :
Прегледај го приврзокот 413574
Русија има далеку поагресивна политика на користење на нуклеарно оружје, а тоа е дека го задржуваат правото да употребат нуклеарно оружје ако некој конвенционално ги наруши нивните граници.

Верувам дека истото важи и за САД, Кина и останатите нуклеарни сили.

Мора да се лоши штом одлучиле да возвратат подеднакво ако некој им ја уништи државата. :(
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.400
Поени од реакции
7.342

  • What Iranian reports say: Three blasts were heard near a military base where fighter jets are located in northwest Isfahan, Iran’s semi-official FARS news agency reported. “The defense is activated in response to an object that is likely to be a drone,” sources told FARS news. Following the strike, Iranian media reported that all facilities around Isfahan are secure, including significant nuclear facilities in the area.
  • What was the target? That remains unclear, but the US official told CNN the strike's target was not nuclear. According to FARS, a military radar was a possible target. Ghahjaworstan, where an explosion was heard, is located near Isfahan Airport and “the eighth hunting base of the Army Air Force,” FARS reported.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.272
Каков его трип е конфликтов уствари.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
П.С.
Што мислите колку време ќе им треба на демоНкративе повторно да го нападнат Иран?
Моето беше од 30 до 90 дена.
Не знам колку точно, но од она кое е познато во Црквата (!), Израел сам ќе го гаѓа Иран со „печурка„. За сега, Иран нема да биде нападнат, оти и на глупавите западњаци им е преголем противник, незгоден за освојување и окупирање.

Ако Иран продолжи да соработува и да се приближува кон Русија и кон Кина, уште потешко дека ќе биде нападнат.

Пак ќе има возвратно-осветнички напади и од двете земји од помал обем, кои лесно можат да ги вовлечат во војна и околните земји.

Иран е на „листа„ за „демократизација„ веќе со децении, ама некако никој нејќе да се осуди да го нападне, па напаѓани се слаби земји, од размерот на Сирија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.722
Поени од реакции
4.401
Премногу моќ и подршка им дадоа америте, на нивните ционистички мастери…
Ова не поминува, САД никогаш не дава-ла, само земала.
Со давање не се станува империја!
Мислиш нешто се сменило па почнале и да даваат?

...ретко видео каде се гледа дека Израел и колаицијата ги собориле сите ракети...

..има нешто што паѓа и прави убави “светлосни ефекти“ ама тоа не се важи, важно е дека сите 305 ги собориле од вкупно 300.

@PROROKOT
Иран долго време соработува со РФ и Кина.
Непознато во ова ми е РФ, има блиски односи со Ционистите а во исто време соработува и со другиве, во еден момент ќе мора да одлучи, тогаш ќе знаеме што и како до тогаш сите прогнози се само “желботеки“.

Има некои кои веруваат во она што го слушат на демократскиве медиуми и потоа на тоа градат наратив, дека Израел сакал ама САД биле миротворци и не му давале да ескалира...
Сметам дека е обратно.
Израел колку и да се налудничави знаат дека немаат никакви изгледи со непријателско опкружување и дека кога тогаш ќе го јадат...
Ова со Иран мислам дека е масло на САД за да го сврти вниманието од ГЕНОЦИДОТ кој Израел го врши врз Палестинците во Газа, па така денес сите говорат за војна Израел-Иран а Палестинците и понатаму се во кнц-логори и се предмет на генбоцид.

Дека ова ќе се развива нема сомневање, сепак јас би го гледал од поширок-глобален аспект, ми се чини дека сите потези се некако координирани од еден центар..



...овие пак велат немало никакви напади, пропагндите машини се прегреани и има многу многу лажни вести
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
@PROROKOT
Иран долго време соработува со РФ и Кина.
Непознато во ова ми е РФ, има блиски односи со Ционистите а во исто време соработува и со другиве, во еден момент ќе мора да одлучи, тогаш ќе знаеме што и како до тогаш сите прогнози се само “желботеки“.

Има некои кои веруваат во она што го слушат на демократскиве медиуми и потоа на тоа градат наратив, дека Израел сакал ама САД биле миротворци и не му давале да ескалира...
Сметам дека е обратно.
Израел колку и да се налудничави знаат дека немаат никакви изгледи со непријателско опкружување и дека кога тогаш ќе го јадат...
Ова со Иран мислам дека е масло на САД за да го сврти вниманието од ГЕНОЦИДОТ кој Израел го врши врз Палестинците во Газа, па така денес сите говорат за војна Израел-Иран а Палестинците и понатаму се во кнц-логори и се предмет на генбоцид.
Дека Руското однесување е прилично „шизматично„, го велат и поединци кои се добро упатени во меѓународната политика-Русите ем се на страна на Израел, ем Русите не го чепкаат Израел иако ги здроби Палестинците, ем Русите соработуваат со Иран?...

Ќе да се во право овие „конспиратори„ кои велат дека дури и Русија (не саде САД...) е водена од чифутини па оттаму и Рускиот поданички однос кон Израел.

Русија има соработка со Иран затоа што истата е двонасочна-на Русите тековно им требаат што појќе пријатели, и ради војната во Украина и ради санкциите, а на Иранците им требаат пријатели ради повеќегодишното постоење под санкции од САД и ЕУ и ради потребата од свежи инвестиции, како и намерата од Иран да биде и регионална сила и религиозен фактор во Исламот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.616
Поени од реакции
26.133
Како што гледам, кај и да е ќе излезат муабетите за рабинот на Путин, моминското презиме на мајка му и дедо му, куварот на Сталин.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.296
Поени од реакции
22.593
Русија има далеку поагресивна политика на користење на нуклеарно оружје, а тоа е дека го задржуваат правото да употребат нуклеарно оружје ако некој конвенционално ги наруши нивните граници.

Верувам дека истото важи и за САД, Кина и останатите нуклеарни сили.

Мора да се лоши штом одлучиле да возвратат подеднакво ако некој им ја уништи државата. :(
Така де тоа е јасно. Во шеесетите годинио за време на кубанската криза Сад се закануваа дека ќе стискаат црвени копчиња.
Евреиве како што приметувам се спремни офанзивно да ги користат што е преседан од после 6 и 8 август 1945 год.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Така де тоа е јасно. Во шеесетите годинио за време на кубанската криза Сад се закануваа дека ќе стискаат црвени копчиња.
Евреиве како што приметувам се спремни офанзивно да ги користат што е преседан од после 6 и 8 август 1945 год.
Не знам од каде го приметуваш тоа. :)

Израел нема ефективен начин да ги уништи нуклеарните постројки, барем таа главната што е закопана под планина во Иран, оттука користењето нуклеарно оружје само врз таа цел е единствениот начин на Израел да ја уништи. Единствен начин во воздушен или директен напад.

Тоа не значи дека ќе топат градови со нуклеарки. :)

Русите би користеле нуклеарно оружје во случај на:
in case of aggression against Russia with the use of conventional weapons when the very existence of the state is threatened
Исто како Израел (твојот пост)
Лоши се Русите? :D
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.148
Поени од реакции
10.517
Исто како Израел (твојот пост)
Лоши се Русите?
Ама ти ништо не разбираш … уствари они и интересите на западните мејнстрим медиуми имаат потреба Русија да изгледа како империја на злото. Едноставно рускиот идентитет е империјалистички.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.616
Поени од реакции
26.133
Еве Иран нема да возврати на Израел. Пошто ги оставаат Палестинците на цедило, кај и да е ќе излезе теоријата дека Исламската револуција е уствари конструкт на Хазарите. Пошто нели, татковина на Хазарите е Персија.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.296
Поени од реакции
22.593
Не знам од каде го приметуваш тоа. :)

Израел нема ефективен начин да ги уништи нуклеарните постројки, барем таа главната што е закопана под планина во Иран, оттука користењето нуклеарно оружје само врз таа цел е единствениот начин на Израел да ја уништи. Единствен начин во воздушен или директен напад.

Тоа не значи дека ќе топат градови со нуклеарки. :)

Русите би користеле нуклеарно оружје во случај на:

Исто како Израел (твојот пост)
Лоши се Русите? :D
Што убаво вака си правиш ментални гимнастики и рандом флоскули, рандом си ги толкуваш.

Таа планината во Иран значи е опасност по безбедноста на Израел што ни официјално не е потврдено, ама битно very existence of the state is threatened си го протолкува како фрлање рандом руски нуклеарки на градови.
Башка убаво пишува дека in case of aggression against Russia, значи не рандом и не офанзивно. Кај Израел е рандом и офанзивно.
Башка МАД доктрината вика во самоодбрана се фрла нуклеарка како реакција на туѓа нуклеарка.
Израел на чива нуклеарка ќе реагира ?! На таа што Иран ја нема ?!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Што убаво вака си правиш ментални гимнастики и рандом флоскули, рандом си ги толкуваш.

Таа планината во Иран значи е опасност по безбедноста на Израел што ни официјално не е потврдено, ама битно very existence of the state is threatened си го протолкува како фрлање рандом руски нуклеарки на градови.
Башка убаво пишува дека in case of aggression against Russia, значи не рандом и не офанзивно. Кај Израел е рандом и офанзивно.
Башка МАД доктрината вика во самоодбрана се фрла нуклеарка како реакција на туѓа нуклеарка.
Израел на чива нуклеарка ќе реагира ?! На таа што Иран ја нема ?!
Како ова (твој пост):
is Israel's deterrence strategy of massive retaliation with nuclear weapons as a "last resort" against a country whose military has invaded and/or destroyed much of Israel.
Ти е поразлично од ова:

in case of aggression against Russia with the use of conventional weapons when the very existence of the state is threatened
Разбираш или треба превод?


Ама ти ништо не разбираш … уствари они и интересите на западните мејнстрим медиуми имаат потреба Русија да изгледа како империја на злото. Едноставно рускиот идентитет е империјалистички.
Секако дека е. Мора да биди во очите на Американците.
Во очите на Русите сигурно е обратно.
Истото важи и за Иранцие и Израелците.

Повеќето тука тоа не го разбираат.

Добри и лоши... :pos:
 

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
749
Поени од реакции
640
1000004530.jpg

За која планина станува збор појасот Загрос? Или си измислива теории овој
 

Kajgana Shop

На врв Bottom