Интернет портал во Македонија - Перспективен бизнис или не?

Дали започнување на свој веб-портал во Македонија е добар бизнис?

  • Одличен и супер-перспективен бизнис

    Гласови: 6 17,6%
  • Добар бизнис, си бара труд ама ќе се исплати

    Гласови: 5 14,7%
  • Солиден бизнис, само бара многу работење

    Гласови: 10 29,4%
  • Лош бизнис, тешко се добиваат реклами

    Гласови: 10 29,4%
  • Катастрофа, нема пари во тоа

    Гласови: 9 26,5%

  • Вкупно гласачи
    34
Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Здраво,

Ја отварам темава со цел да споделиме мислења поврзани со тоа дали мислите дека започнувањето своја веб страна/портал во Македонија би можело да биде успешен бизнис? Имам идеа за уникатна веб страна во Македонија и се мислам дали да почнам...

Јасно е дека конкуренцијата е секогаш тука... ама што мислите дали е перспективна област да се вложи пари/труд? Дали македонските фирми би се рекламирале на веб-страната доколку таа влезе во топ 20 во Македонија? Дали може да се успее?

Може да ги споделите вашите ставови/искуства/гледишта па да видиме кој што мисли за ова... поздрав! :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ако имаш сретства да се исфинансираш сам со физичка реклама (низ Македонија од тип билборди, флаери во весници, тв, радио...) и интернет спам/спонзорирана реклама и достигнеш до некое ниво на посетеност тогаш во ред инаку касниш добри 5-8 години, возот одамна ти е избеган за да почнеш со нормален старт и бизнисот да сам од себе се реинвестира. Сега мора да дебело си поткован од старт. Мислам дека без 4 нули во евра ако немаш капитал и спремен да ризикуваш се не ни почнувај.

Туку дека би бил уникатен чисто сумњам. Има се измислено освен ако сакаш да правиш информативен портал кој не меша политика и е реален до коска. Само тоа нема во Македонија а не верувма и дека би можел да просперира наредни 20-30 години бар додека сегашниве политичари се живи или не се забегани во некоја геријатрија или затвор...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Здраво,

Ја отварам темава со цел да споделиме мислења поврзани со тоа дали мислите дека започнувањето своја веб страна/портал во Македонија би можело да биде успешен бизнис? Имам идеа за уникатна веб страна во Македонија и се мислам дали да почнам...

Јасно е дека конкуренцијата е секогаш тука... ама што мислите дали е перспективна област да се вложи пари/труд? Дали македонските фирми би се рекламирале на веб-страната доколку таа влезе во топ 20 во Македонија? Дали може да се успее?

Може да ги споделите вашите ставови/искуства/гледишта па да видиме кој што мисли за ова... поздрав! :)
Зошто да не успее бе друже. Само што прво треба да расчистиш со контрадикторнстите.

Ако идејата е уникатна значи моментално имаш само индиректна конкуренција и би требало да си лидер во областа и ќе ги имаш сите привилегии. Од тонот како си го напишал постов ми делува дека делумно некој веќе ти го јаде колачот,

Инаку ќе ти кажам едно е да имаш уникатна идеја, а нешто сосем трето е да успееш да ја монетаризираш.

П.С Страна портал почетен влог ти е отприлика 5000 денари т.е домен + хостинг така да не гледам зошто да не си ја пробаш среќата.

П.С2 Во Македонија нема перспективен бизнис таква ни е целата бизнис клима, а за правење паричиња ако се снајдеш ќе успееш ваљда.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Зошто да не успее бе друже. Само што прво треба да расчистиш со контрадикторнстите.

Ако идејата е уникатна значи моментално имаш само индиректна конкуренција и би требало да си лидер во областа и ќе ги имаш сите привилегии. Од тонот како си го напишал постов ми делува дека делумно некој веќе ти го јаде колачот,

Инаку ќе ти кажам едно е да имаш уникатна идеја, а нешто сосем трето е да успееш да ја монетаризираш.

П.С Страна портал почетен влог ти е отприлика 5000 денари т.е домен + хостинг така да не гледам зошто да не си ја пробаш среќата.

П.С2 Во Македонија нема перспективен бизнис таква ни е целата бизнис клима, а за правење паричиња ако се снајдеш ќе успееш ваљда.
Извини вака, но од каде извади дека почетен влог ти е 5000 денари? Домејн, да, околу 800 денари. А хостинг од каде ќе купиш за 4000 денари? Зборувам за месечна цена, не годишна. Каков ќе ти е тој сервер кој ќе успее да обслужи повеќе од 3000 посетители дневно? Замисли што ќе се случи само 1000 луѓе во еден момент да ти влезат на сајтот, кажи ми со каков RAM и CPU планираш да правиш сајт со кој би сакал дневно имаш по 5000 посети? Јас не би одел со помалку од 6 ГБ, со оглед на тоа што само cPanel ќе ти одземе 1 GB. А каде е дизајн, лого?
 
Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Ако имаш сретства да се исфинансираш сам со физичка реклама (низ Македонија од тип билборди, флаери во весници, тв, радио...) и интернет спам/спонзорирана реклама и достигнеш до некое ниво на посетеност тогаш во ред инаку касниш добри 5-8 години, возот одамна ти е избеган за да почнеш со нормален старт и бизнисот да сам од себе се реинвестира. Сега мора да дебело си поткован од старт. Мислам дека без 4 нули во евра ако немаш капитал и спремен да ризикуваш се не ни почнувај.

Туку дека би бил уникатен чисто сумњам. Има се измислено освен ако сакаш да правиш информативен портал кој не меша политика и е реален до коска. Само тоа нема во Македонија а не верувма и дека би можел да просперира наредни 20-30 години бар додека сегашниве политичари се живи или не се забегани во некоја геријатрија или затвор...
Се слагам дека треба некоја сума за маркетинг за почеток, инаку тешко е така од ништо нешто... мислам дека е најбитно да имаш многу фанови на фејсбук страната (пример над 100,000) и после со примамливи содржини привлекуваш посети.

Инаку не се слагам дека се има измислено (+ и тоа како mindset) баш напротив... многу ни е монотон и неиновативен интернет просторот, доволно е да погледеме во другите земји во Европа какви страни има. (Инаку по некоја "случајност" низ Европа имаме страни со имиња Femina, Grid итн итн)

Зошто да не успее бе друже. Само што прво треба да расчистиш со контрадикторнстите.

Ако идејата е уникатна значи моментално имаш само индиректна конкуренција и би требало да си лидер во областа и ќе ги имаш сите привилегии. Од тонот како си го напишал постов ми делува дека делумно некој веќе ти го јаде колачот,

Инаку ќе ти кажам едно е да имаш уникатна идеја, а нешто сосем трето е да успееш да ја монетаризираш.

П.С Страна портал почетен влог ти е отприлика 5000 денари т.е домен + хостинг така да не гледам зошто да не си ја пробаш среќата.

П.С2 Во Македонија нема перспективен бизнис таква ни е целата бизнис клима, а за правење паричиња ако се снајдеш ќе успееш ваљда.
Секако е тешко сеа да се смисли нешто револуционерно, но може да се напраи нешто малку и малку повеќе поразлично од другите. Инаку мислам дека може да се напраи стратегија како да се направи страната популарна... повише ме загрижува дали македонските компании ке сакаат да се рекламираат? Дали сеа повише се фокусирани да плаќаат за маркетинг на Facebook? Пошто глеам па може и да нема многу реклами како некогаш по македонскиве портали... е тоа е битен момент... :)

Извини вака, но од каде извади дека почетен влог ти е 5000 денари? Домејн, да, околу 800 денари. А хостинг од каде ќе купиш за 4000 денари? Зборувам за месечна цена, не годишна. Каков ќе ти е тој сервер кој ќе успее да обслужи повеќе од 3000 посетители дневно? Замисли што ќе се случи само 1000 луѓе во еден момент да ти влезат на сајтот, кажи ми со каков RAM и CPU планираш да правиш сајт со кој би сакал дневно имаш по 5000 посети? Јас не би одел со помалку од 6 ГБ, со оглед на тоа што само cPanel ќе ти одземе 1 GB. А каде е дизајн, лого?
Не е проблем за техничките работи... јас секако си држам хостинг веке неколку години за странски страни. Прашањето ми е повише од стратешка гледна точка дали има иднина во директниот маркетинг на македонските портали... (Пимер американците одат најчесто со AdSense или други посредници за рекламирање за разлика од кај нас). Сеа дали ако имаме страна во Македонија која по популарност е во првите 10-20 македонски страници сигурно би заработувале константно и колку, и како би се одвивало тоа во наредниве години во нагорна линија или не баш...
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Ако добро направиш план за рекламирање, дури со 2,000 евра цела Македонија ќе ти ја дознае страната. А понатака само добри вести, слики, видеа ќе те загарантираат дека сите ќе бараат вести кај тебе.

Големиот дел од инвестицијата доаѓа во тоа што ќе ти требаат вработени кои ќе пишуваат вести први пред сите други

Извини вака, но од каде извади дека почетен влог ти е 5000 денари? Домејн, да, околу 800 денари. А хостинг од каде ќе купиш за 4000 денари? Зборувам за месечна цена, не годишна. Каков ќе ти е тој сервер кој ќе успее да обслужи повеќе од 3000 посетители дневно? Замисли што ќе се случи само 1000 луѓе во еден момент да ти влезат на сајтот, кажи ми со каков RAM и CPU планираш да правиш сајт со кој би сакал дневно имаш по 5000 посети? Јас не би одел со помалку од 6 ГБ, со оглед на тоа што само cPanel ќе ти одземе 1 GB. А каде е дизајн, лого?
wat?

Порано имав страна која што имаше над 5,000 посетители на ден и беше хостувана на shared hosting кој не кошта ниту $3 месечно.

За да му треба сервер ќе му требаат над 100,000 посетители дневно за да почне да му прави проблем хостингот. А толку во Македонија малце тешко ќе постигне. Но еве да кажеме дека ќе постигне толку. Еден VPS од 2,000 денари на месец ќе му заврши многу работа.

Дизајн на лого: $5 Fiverr
Вебстрана може да иде со ефтина варијанта преку Wordpress. Или пак да плати некој да му направи CMS.

Ако имаш сретства да се исфинансираш сам со физичка реклама (низ Македонија од тип билборди, флаери во весници, тв, радио...) и интернет спам/спонзорирана реклама и достигнеш до некое ниво на посетеност тогаш во ред инаку касниш добри 5-8 години, возот одамна ти е избеган за да почнеш со нормален старт и бизнисот да сам од себе се реинвестира. Сега мора да дебело си поткован од старт. Мислам дека без 4 нули во евра ако немаш капитал и спремен да ризикуваш се не ни почнувај.

Туку дека би бил уникатен чисто сумњам. Има се измислено освен ако сакаш да правиш информативен портал кој не меша политика и е реален до коска. Само тоа нема во Македонија а не верувма и дека би можел да просперира наредни 20-30 години бар додека сегашниве политичари се живи или не се забегани во некоја геријатрија или затвор...
Не баш, ја до ден денес не знам еден добар неутрален портал во Македонија.
Или е на ВМРО или е на СДСМ или не е квалитетен. Ако он направи добар портал неутрален со први вести асални видеа и слики. Тоа е прв ќе е.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Со оглед на тоа дека секоја будала денес направи портал и ги сведоа стандардите за информирање на нула, јас не би се трудел. Па погледни ги 75% од насловите кои одат вака - ШОКАНТНО: Маца Дискреција има нов лакт за нокти!
Во таква атмосфера јас не би се трудел. Ма да тука има повеќе аспекти, можеш да се обидеш да понудиш квалитет, но тоа кошта. Секој добар новинар си сака плата. На крајот се зависи од идејата и од буџетот. Јас лично не би. Пробав со два сајта уште во 2009та и се откажав. Дури и да постигнеш некаков резултат, тешко ќе го наплатиш тоа.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...има ли некој кој знае да направи портал според список на желби, а да не е поскуп од работник кај Дракселмаер , нормално плус договорен богат бонус, ако стабилно функционира како треба ???:)
Комуникација , ..........нормално на ПП..
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Не баш, ја до ден денес не знам еден добар неутрален портал во Македонија.
Или е на ВМРО или е на СДСМ или не е квалитетен. Ако он направи добар портал неутрален со први вести асални видеа и слики. Тоа е прв ќе е.
Ами јас шо јадам трици. НЕ МОЖЕ да постои неутрален во македонија кога и децата во градинка се поделени зошто татковците им викаат не се дружи со него татко му е со Св.никола или комуњар.

Едноставно нема да биде конкурентен. Едните имаат една листа на спонзори а другите друга. Не даваат леб на тие од другата група. Цел муабет за врти на економската исплатливост а таква овде не барај! Искрено сега гледам пари само во портал кој би наплаќал за совети и посредување како до пасош од европска унија (БГ/Хрв...) или за работа по свет со македонски (а тоа тешко) и така...
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
само про-владин политички портал успева во мк.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Ако добро направиш план за рекламирање, дури со 2,000 евра цела Македонија ќе ти ја дознае страната. А понатака само добри вести, слики, видеа ќе те загарантираат дека сите ќе бараат вести кај тебе.

Големиот дел од инвестицијата доаѓа во тоа што ќе ти требаат вработени кои ќе пишуваат вести први пред сите други


wat?

Порано имав страна која што имаше над 5,000 посетители на ден и беше хостувана на shared hosting кој не кошта ниту $3 месечно.

За да му треба сервер ќе му требаат над 100,000 посетители дневно за да почне да му прави проблем хостингот. А толку во Македонија малце тешко ќе постигне. Но еве да кажеме дека ќе постигне толку. Еден VPS од 2,000 денари на месец ќе му заврши многу работа.

Дизајн на лого: $5 Fiverr
Вебстрана може да иде со ефтина варијанта преку Wordpress. Или пак да плати некој да му направи CMS.



Не баш, ја до ден денес не знам еден добар неутрален портал во Македонија.
Или е на ВМРО или е на СДСМ или не е квалитетен. Ако он направи добар портал неутрален со први вести асални видеа и слики. Тоа е прв ќе е.
Јас зборувам од лично професионално искуство во 3 интернационални хостинг компании:
-1 година Web Hosting Junior Technical Support
-1.5 години Web Hosting Senior Technical Support
-9 месеци Junior Linux System Administrator

Тоа што ти си имал сајт со 5000 посети на ден е чиста глупост и не е толерирана во ниту една хостинг компанија:
5000 посети х 30 дена = 150 000 уникатни посети на месец
Ајде те молам кажи ми која е таа хостинг компанија која ти го дозволила ова? Јас можам да ти гарантирам дека во рок од 30 дена ќе добиеш Abuse тикет во кој ќе ти кажат дека твојот сајт не е компитабилен за шерд сервер и деќа користиш повеќе ресурси отколку што е предвидено (ова не се однесува само на space/bandwidth туку и на RAM, CPU etc.)

Друга многу важна работа што го докажува твоето лаичко зборување. Ќе изградиш сајт на ВордПрес или Џумла, нели? Можеби Друпал? Тие се најпопуларните. За еден портал да работи успешно, неопходни се дневно по 50 (минимум) вести/артикли/постови.
Кажи ми дали знаеш колку MySQL queries ќе има на дневна база? И дека секоја посета кон некоја вест/артикал прави нова врска кон датабазата? А што правиме ако имаш 100 луѓе кои во ист момент ќе кликнат на некој внатрешен линк на твојот вебсајт? Јас ќе ти кажам што ќе се случи, ќе добиеш порака на твојот веб-сајт:
Resource Limit is reached

Те молам немој да зборуваш вакви глупости затоа што се надевав дека само индијци планираат да се хостираат на шерд сервер и со 100 000 посети.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Извини вака, но од каде извади дека почетен влог ти е 5000 денари? Домејн, да, околу 800 денари. А хостинг од каде ќе купиш за 4000 денари? Зборувам за месечна цена, не годишна. Каков ќе ти е тој сервер кој ќе успее да обслужи повеќе од 3000 посетители дневно? Замисли што ќе се случи само 1000 луѓе во еден момент да ти влезат на сајтот, кажи ми со каков RAM и CPU планираш да правиш сајт со кој би сакал дневно имаш по 5000 посети? Јас не би одел со помалку од 6 ГБ, со оглед на тоа што само cPanel ќе ти одземе 1 GB. А каде е дизајн, лого?
Во врска со дизајн и лого претпоставував дека дечкото се занимава со тоа и сам ќе си ја направи страната доколку не е така нормално дека тоа се дополнителни трошоци. Во врска со посетителите со оглед на тоа дека возот како што кажа веќе некој е заминат ќе биде среќен дечкото во првите месеци и 100 посетители да има. За понатаму соодветно ќе си купува хостинг план доколку има ксмет и му проработи бизнисот.
 
Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Јас зборувам од лично професионално искуство во 3 интернационални хостинг компании:
-1 година Web Hosting Junior Technical Support
-1.5 години Web Hosting Senior Technical Support
-9 месеци Junior Linux System Administrator

Тоа што ти си имал сајт со 5000 посети на ден е чиста глупост и не е толерирана во ниту една хостинг компанија:
5000 посети х 30 дена = 150 000 уникатни посети на месец
Ајде те молам кажи ми која е таа хостинг компанија која ти го дозволила ова? Јас можам да ти гарантирам дека во рок од 30 дена ќе добиеш Abuse тикет во кој ќе ти кажат дека твојот сајт не е компитабилен за шерд сервер и деќа користиш повеќе ресурси отколку што е предвидено (ова не се однесува само на space/bandwidth туку и на RAM, CPU etc.)

Друга многу важна работа што го докажува твоето лаичко зборување. Ќе изградиш сајт на ВордПрес или Џумла, нели? Можеби Друпал? Тие се најпопуларните. За еден портал да работи успешно, неопходни се дневно по 50 (минимум) вести/артикли/постови.
Кажи ми дали знаеш колку MySQL queries ќе има на дневна база? И дека секоја посета кон некоја вест/артикал прави нова врска кон датабазата? А што правиме ако имаш 100 луѓе кои во ист момент ќе кликнат на некој внатрешен линк на твојот вебсајт? Јас ќе ти кажам што ќе се случи, ќе добиеш порака на твојот веб-сајт:
Resource Limit is reached

Те молам немој да зборуваш вакви глупости затоа што се надевав дека само индијци планираат да се хостираат на шерд сервер и со 100 000 посети.
Значи целта на темата не е разговор на оперативно ниво за технички работи... туку разговор на повисокото стратешко ниво. Дали има перспектива (иднина) директниот маркетинг на македонски страници? Дали доколку имаш пример 30 000 посетувачи на ден тоа автоматски би значело дека македонските фирми ќе те исконтактираат за да поставиш нивна реклама, или кога би се случило ова? Дали вреди да се вложи пари и труд без да знаеш сигурно дали ќе ти се исплати или воопшто нема? Дали е разумен ризикот да вложиш една година во кревање на популарност на една страна, за после евентуално да земаш неколку илјади евра месечно? и слично...

Со оглед на тоа дека секоја будала денес направи портал и ги сведоа стандардите за информирање на нула, јас не би се трудел. Па погледни ги 75% од насловите кои одат вака - ШОКАНТНО: Маца Дискреција има нов лакт за нокти!
Во таква атмосфера јас не би се трудел. Ма да тука има повеќе аспекти, можеш да се обидеш да понудиш квалитет, но тоа кошта. Секој добар новинар си сака плата. На крајот се зависи од идејата и од буџетот. Јас лично не би. Пробав со два сајта уште во 2009та и се откажав. Дури и да постигнеш некаков резултат, тешко ќе го наплатиш тоа.
Јасно е тоа, сега многу на комерцијала се удри само што тоа е така во сите области веќе и мноу е јасно кој се причините, поголема заработка. Ме интересира кога си пробал со двата сајта во 2009 колку време си терал? Кој се тие сајтови ако не е тајна и за што биле? Како се одвиваа посетите, фановите и слично...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Македонија е мал пазар, бројот на лицата кој дневно кликаат на линкови кои не се од типот „шокантно/сензационално“ е многу мал. За да го привлечеш нивниот број како постојана публика е многу тешко, едноставно Македонија не нуди доволно содржина надвор од политика и трач вести. За трач има милион порталчина а за политика медиа.мк и ним сличните и „соросоидите“ си вадат очите. Немаш публика да бидеш неутрален 100% па затоа од време на време мора (еве да ја спомнам како Кајгана) да пушташ по некоја за публика од двата табори. Само тоа да не стане практика, мислам дека сѐ повеќе од една вест по табор во седмицата е многу. Затоа онаа приказна имам генијална идеа за единствен портал ми е излишна затоа што ако порталот е на македонски не би имал редовна публика. Прво структурата која користи интернет за гледање на дневни случувања/вести е мала а второ таа е веќе определена што следи и друго не ни сака да знае дека постои. Сигурно знаеш дека има граќани кои немаат меморирано Сител/МТВ на телевизор или спротивно оние што немаат Телма/Вести24. Исто со порталите, за да некој вметне твое иконче во букмарк и го клика бар еднаш во денот треба „еж да родиш“ (како што викаат овде)...

Еве ќе кажам зошто едно место каде што јас бев дневна активност (~2010г.) и покрај редовната кликачка клиентела и гарантиран огромен број на посети од старт на порталот ако го отворевме се откажавме бидеќи не видовме можен маркетинг ако се продолжеше со ист правец во кој бевме познати значи ќе требаше да смениме тематика а со тоа и ги изневериме посетителите и ги изгубиме сите. Структурата на посетители беше 90%+ под 20 години (лица кои не купуваат, немаат сопствени пари и примања, немаат појма е-трансакции...), SOPA/PIPA беа на повидок, луѓето кои требаше да го работат беа личности со приватни обврски (факс/работа) значи не можат да работат професионално, трач и политика не идеше во предвид, економската криза беше во полн ек (слабо давање на средства од спонзори/донации)... се на се едноставно запревме пред да почниме затоа што беше подобро да не се почне од колку да се почне па да се запре...
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Јас зборувам од лично професионално искуство во 3 интернационални хостинг компании:
-1 година Web Hosting Junior Technical Support
-1.5 години Web Hosting Senior Technical Support
-9 месеци Junior Linux System Administrator

Тоа што ти си имал сајт со 5000 посети на ден е чиста глупост и не е толерирана во ниту една хостинг компанија:
5000 посети х 30 дена = 150 000 уникатни посети на месец
Ајде те молам кажи ми која е таа хостинг компанија која ти го дозволила ова? Јас можам да ти гарантирам дека во рок од 30 дена ќе добиеш Abuse тикет во кој ќе ти кажат дека твојот сајт не е компитабилен за шерд сервер и деќа користиш повеќе ресурси отколку што е предвидено (ова не се однесува само на space/bandwidth туку и на RAM, CPU etc.)

Друга многу важна работа што го докажува твоето лаичко зборување. Ќе изградиш сајт на ВордПрес или Џумла, нели? Можеби Друпал? Тие се најпопуларните. За еден портал да работи успешно, неопходни се дневно по 50 (минимум) вести/артикли/постови.
Кажи ми дали знаеш колку MySQL queries ќе има на дневна база? И дека секоја посета кон некоја вест/артикал прави нова врска кон датабазата? А што правиме ако имаш 100 луѓе кои во ист момент ќе кликнат на некој внатрешен линк на твојот вебсајт? Јас ќе ти кажам што ќе се случи, ќе добиеш порака на твојот веб-сајт:
Resource Limit is reached

Те молам немој да зборуваш вакви глупости затоа што се надевав дека само индијци планираат да се хостираат на шерд сервер и со 100 000 посети.
Не знам дали ја памтиш страната demotivacija.mk, другар ја држеше ја му помагав, имаше 80,000 посетители месечно и беше на Hostgator shared. Кога стигна 130,000 посетители ја префрливме на VPS за да иде по мазно. Поголем проблем беше диск место него CPU/RAM/bandwidth.

Hostgator, Bluehost даваат unlimited bandwidth, CPU/RAM usage скоро никогаш не било проблем. Сите по квалитетни хостинг компании дозволуваат толку посети, иако преферираат надградба на vps. Добиваш Resource Limit is reached кога трошиш 25% од целиот сервер за повеќе од 90 секунди. Од прилика така иде, а повеќето кои се на shared hosting имаат многу добри карактерсикити и да потрошиш толку е многу тешко освен ако немаш некои тешки скрипти кои црпат од меморија пример Scrapebox итн.

Што сакам да кажам е дека нема многу скапо да го фати да изгради таква вебстрана, па дури и да добие 100,000 посетители месечно дај боже, само ќе треба еден VPS да земе за да не му дојдат не очекувани проблеми, иако не би требало да има.

Да како што спомнав артиклите ќе бидат најголем проблем и трудот што ќе му треба да изгради сето тоа. Али пак не е голема инвестиција да држиш портал и може да биде доста профитабилно ако се направи правилно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom