Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ај ве молам за помош, никако да најдам во што е проблемот, во прилог ви закачувам слики да видите за што се работи инаку само на некои страни ми е така, ако некој знае да ми помогне, на сите пребарувачи ми дава исто,Прегледај го приврзокот 79721Прегледај го приврзокот 79722 благодарам однапред !
Дали часовникот ти е наместо точно до минута и исто и годината, месецот, денот?
--- надополнето: 17 декември 2013 во 01:03 ---
Ај ве молам за помош, никако да најдам во што е проблемот, во прилог ви закачувам слики да видите за што се работи инаку само на некои страни ми е така, ако некој знае да ми помогне, на сите пребарувачи ми дава исто,Прегледај го приврзокот 79721Прегледај го приврзокот 79722 благодарам однапред !
Дали часовникот ти е наместо точно до минута и исто и годината, месецот, денот?
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
86
Поени од реакции
16
Дали часовникот ти е наместо точно до минута и исто и годината, месецот, денот?
--- надополнето: 17 декември 2013 во 01:03 ---


Дали часовникот ти е наместо точно до минута и исто и годината, месецот, денот?
Леле не ми се верува дека до тоа може да биде фала ти многу ! На тоа воопшто не обрнав внимание :) Фала !
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Леле не ми се верува дека до тоа може да биде фала ти многу ! На тоа воопшто не обрнав внимание :) Фала !
А не гледаш дека ти е ужасно спор и ти бара да го купиш виндовсот? Башка што имаш 2 антивируса кои го дотепуваат.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Ај ве молам за помош, никако да најдам во што е проблемот, во прилог ви закачувам слики да видите за што се работи инаку само на некои страни ми е така, ако некој знае да ми помогне, на сите пребарувачи ми дава исто,Прегледај го приврзокот 79721Прегледај го приврзокот 79722 благодарам однапред !
Провери со датум и време на комјутерот, намести го правилно, а пробај и со враќање на времето назад.

Едит: Сега видов, дека ти одговориле, на следната страница.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
86
Поени од реакции
16
А не гледаш дека ти е ужасно спор и ти бара да го купиш виндовсот? Башка што имаш 2 антивируса кои го дотепуваат.
Мислев да немам закачено вирус па симнував два да проверам :), сега ги избришав во секој случај фала !
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Ме пренервирува еден проблем. Дома користам интернет од ОНЕ и таму немам никаков проблем со ниту една страна. Меѓутоа во Скопје користам близу интернет и никако не можам да се поврзам на ниту една страна за онлајн обложување. Не ми ги отвора ниту bet365, bet-at-home, william hill, никоја. Пробав да ги пингам не сака, да им пристапам преку нивната ИП адреса и така не сака. Во рутерот немам никакви подесувања за рестрикции или такви работи. Ова е нешто до интернет провајдерот и како може да се среди? Инаку страниците паѓаат уште на "Sending request"...
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Ај ве молам за помош, никако да најдам во што е проблемот, во прилог ви закачувам слики да видите за што се работи инаку само на некои страни ми е така, ако некој знае да ми помогне, на сите пребарувачи ми дава исто,Прегледај го приврзокот 79721Прегледај го приврзокот 79722 благодарам однапред !
Точен ти е саатот долу? Мислам на датумот
:confused: Треба да стекнам навика да читам мислења страна-две поназад :facepalm:
--- надополнето: 20 декември 2013 во 02:02 ---
Ме пренервирува еден проблем. Дома користам интернет од ОНЕ и таму немам никаков проблем со ниту една страна. Меѓутоа во Скопје користам близу интернет и никако не можам да се поврзам на ниту една страна за онлајн обложување. Не ми ги отвора ниту bet365, bet-at-home, william hill, никоја. Пробав да ги пингам не сака, да им пристапам преку нивната ИП адреса и така не сака. Во рутерот немам никакви подесувања за рестрикции или такви работи. Ова е нешто до интернет провајдерот и како може да се среди? Инаку страниците паѓаат уште на "Sending request"...
Не може да се среди. Мора тие да тргнат блокада. Пробај една финта. Отвори translate.google.com и таму напиши ја страницата. Одбери дека сакаш да преведеш на српски јазик. Кога ќе ја отвори само кликни да ти ја покаже оригиналната страница ;)
Пробав и успева. Само немаш слики, па линк по линк со десен клик и open in new tab и ќе ти ги даде нормално :)
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Ме пренервирува еден проблем. Дома користам интернет од ОНЕ и таму немам никаков проблем со ниту една страна. Меѓутоа во Скопје користам близу интернет и никако не можам да се поврзам на ниту една страна за онлајн обложување. Не ми ги отвора ниту bet365, bet-at-home, william hill, никоја. Пробав да ги пингам не сака, да им пристапам преку нивната ИП адреса и така не сака. Во рутерот немам никакви подесувања за рестрикции или такви работи. Ова е нешто до интернет провајдерот и како може да се среди? Инаку страниците паѓаат уште на "Sending request"...
И јас го имам истиот проблем, незнаев што е али еве што најдов:
Blizoo наведените страници се блокирани од Бугарија. blizoo како ISP кој е линковски поврзан со Бугарија, е обврзан да ги забрани страниците кои ги наведовте. За било каква промена ќе бидете навремено известени. Поздрав!
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Точен ти е саатот долу? Мислам на датумот
:confused: Треба да стекнам навика да читам мислења страна-две поназад :facepalm:
--- надополнето: 20 декември 2013 во 02:02 ---


Не може да се среди. Мора тие да тргнат блокада. Пробај една финта. Отвори translate.google.com и таму напиши ја страницата. Одбери дека сакаш да преведеш на српски јазик. Кога ќе ја отвори само кликни да ти ја покаже оригиналната страница ;)
Пробав и успева. Само немаш слики, па линк по линк со десен клик и open in new tab и ќе ти ги даде нормално :)
И јас го имам истиот проблем, незнаев што е али еве што најдов:
Blizoo наведените страници се блокирани од Бугарија. blizoo како ISP кој е линковски поврзан со Бугарија, е обврзан да ги забрани страниците кои ги наведовте. За било каква промена ќе бидете навремено известени. Поздрав!

Еве сега откако пишавте до што е, ми текна уште едно решение и работи. Имено преку proxy може да се пристапи до било кој сајт. Јас го користам Tor Browser за анонимно сурфање и еве го преку него ми отвора. Поздрав.:свиркам:
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
37
Поени од реакции
22
Незнам дали има тема за вакво нешто ама неможам сега да пребарувам...

Значи купив лаптоп Делл со Ебунту и сега сам пробав и го сменив на Виндовс 7 ама немам интернет и ви-фи мрежа ниту една нема па сега незнам како да го решам проблемов читам нешто на интернет као некои апдајтови да правам нешто ово оно ако се разбира некој нека ми помогне ве молам !
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Незнам дали има тема за вакво нешто ама неможам сега да пребарувам...

Значи купив лаптоп Делл со Ебунту и сега сам пробав и го сменив на Виндовс 7 ама немам интернет и ви-фи мрежа ниту една нема па сега незнам како да го решам проблемов читам нешто на интернет као некои апдајтови да правам нешто ово оно ако се разбира некој нека ми помогне ве молам !
1. Идеш на страницата за support на Dell;
2. Го внесуваш моделот на лаптопот;
3. Го преземаш и инсталираш соодветниот Wireless driver;
4. Сурфаш! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom