Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Абе сега нема ништо да менувам,нека остане како што си беше до сега повржано.

Д-Линк Ди-524.
Не знам што ти пишува во упатството ама вака поврзано е попара.
Не треба вака ама терај си вака чим вака ти одговара.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
Еден кабел од интернет оди во копмјутер,друг оди во рутер,не знам што не е јасно.

И тоаа сега не е важно.
И мене ова повржување ми е чудно. Како што кажа -={K-O-R-U-N}=- би требало да е правилно но доколку работи кај тебе на овој начин ОК
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Не знам што ти пишува во упатството ама вака поврзано е попара.
Не треба вака ама терај си вака чим вака ти одговара.
Па не дека ми одговара,ама додека работи нека стои така...


И еве сега за правење нова мрежа тука треба нешто да се стави или немора?

Кај заштита што треба.


И тие канали има врска кој е или не?
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Па не дека ми одговара,ама додека работи нека стои така...


И еве сега за правење нова мрежа тука треба нешто да се стави или немора?

Кај заштита што треба.


И тие канали има врска кој е или не?

друже еве ти за поврзување: http://www.forum.kajgana.com/showpost.php?p=2773849&postcount=2427

и еве ти за подесување (извини што е на англиски, ама мислам дека ке се снајдеш, ако не.. пиши пак) http://www.howtodothings.com/computers-internet/how-to-secure-a-d-link-di-524-router

:helou:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Мала помош ако може. Ми треба web страната што можам да симнувам песни од мајспејс, јутуб ова она. Значи го вметнувам линкот и ми дава download на сите можни видео и аудио фалјови.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Па не дека ми одговара,ама додека работи нека стои така...


И еве сега за правење нова мрежа тука треба нешто да се стави или немора?

Кај заштита што треба.


И тие канали има врска кој е или не?
Канал одбери 11, а енкрипција земи WPA и пиши си пасс таму што сакаш да ти биде. Ако случајно нешто те зеза мрежата или некој неможе да се конектира како што треба, тоа WPA смени го во WEP.

Мала помош ако може. Ми треба web страната што можам да симнувам песни од мајспејс, јутуб ова она. Значи го вметнувам линкот и ми дава download на сите можни видео и аудио фалјови.
Најубаво симни и инсталирај си Internet Download Manager, можеш се да симнуваш од секаде со огромна брзина. Јас тоа го користам. А за сајтови, пиши на гугле имаш миЉон.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Канал одбери 11, а енкрипција земи WPA и пиши си пасс таму што сакаш да ти биде. Ако случајно нешто те зеза мрежата или некој неможе да се конектира како што треба, тоа WPA смени го во WEP.
Направив се како што ми пиша,ставив Канал 11,наместив тоа WPА,ја додадов мрежата на лап топ и па ми вика No Internet access таму кај што треба да се конектирам.После сменив на WEP,ја избришав мрежата, пак ја додадов и пак не наоѓа никаква мрежа.После бев на troubelshoot и ми вика Wireless capability is turn off,а на ова чудово којзнае кај му се вклучува вајрлесот,гледав тука од страна да не има „копче“ за вклучување,ама не најдов ништо,пробав на тие тука Fn+F2 и слични ама не сака,побарав на интернет како се вклучува вајрлесот ама ништо не најдов.

Решение???
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Направив се како што ми пиша,ставив Канал 11,наместив тоа WPА,ја додадов мрежата на лап топ и па ми вика No Internet access таму кај што треба да се конектирам.После сменив на WEP,ја избришав мрежата, пак ја додадов и пак не наоѓа никаква мрежа.После бев на troubelshoot и ми вика Wireless capability is turn off,а на ова чудово којзнае кај му се вклучува вајрлесот,гледав тука од страна да не има „копче“ за вклучување,ама не најдов ништо,пробав на тие тука Fn+F2 и слични ама не сака,побарав на интернет како се вклучува вајрлесот ама ништо не најдов.

Решение???
Прво, каков интернет имаш? Го подеси ли интернетот во рутерот?

Друго, пиши ТОЧНО кој модел лаптоп го имаш, нешто ти е утнато со Wireless-от, не ти е уклучен изгледа.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Канал одбери 11, а енкрипција земи WPA и пиши си пасс таму што сакаш да ти биде. Ако случајно нешто те зеза мрежата или некој неможе да се конектира како што треба, тоа WPA смени го во WEP.



Најубаво симни и инсталирај си Internet Download Manager, можеш се да симнуваш од секаде со огромна брзина. Јас тоа го користам. А за сајтови, пиши на гугле имаш миЉон.
Дај малце помош со програмава. Сакам да ја симнам песната од јутјуб, ама се дешава фрка ми симнува како .htm а немам врска како да сменам.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дај малце помош со програмава. Сакам да ја симнам песната од јутјуб, ама се дешава фрка ми симнува како .htm а немам врска како да сменам.
Над секое клипче треба да ти се појавува едно DOWNLOAD копчер горе-десно во ќошот.

Вака:




Кликаш на него, бираш каде да се симне и толку.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Над секое клипче треба да ти се појавува едно DOWNLOAD копчер горе-десно во ќошот.

Вака:




Кликаш на него, бираш каде да се симне и толку.
Бива да сум толкав баксуз да не ми се покажува ова? Знам како иде се правев порано со Real player ама откако се смени моѕилата прекина и тоа. Се фурам значи!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Бива да сум толкав баксуз да не ми се покажува ова? Знам како иде се правев порано со Real player ама откако се смени моѕилата прекина и тоа. Се фурам значи!
На програмот оди во Downloads - Options и во првиот таб види дали ти е интегриран во Firefox.

Ако не е, штиклирај го тоа и ќе ти даде потврдна порака дека е.

Ако е, тогаш кликни доле Reintegrate All.

После сево ова оди во Firefox - Tools - Add ons - Extensions и види дали таму има IDM CC 6.7.

И направи си рестарт на Firefox (па и на компјутерот)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Прво, каков интернет имаш? Го подеси ли интернетот во рутерот?

Друго, пиши ТОЧНО кој модел лаптоп го имаш, нешто ти е утнато со Wireless-от, не ти е уклучен изгледа.
Кабловски имам(ама не сум у Македонија).Подесен е,зашто проблемот е до лап топ и вајрлесот,а не до мојот интернет.

HP Probook 4515s и ми покажува дека не е вклучен,барав на нет да видам како се вклучува ама ништо не најдив и преаска им пишав таму на форумот на ХП можеби ќе одговори некој.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кабловски имам(ама не сум у Македонија).Подесен е,зашто проблемот е до лап топ и вајрлесот,а не до мојот интернет.

HP Probook 4515s и ми покажува дека не е вклучен,барав на нет да видам како се вклучува ама ништо не најдив и преаска им пишав таму на форумот на ХП можеби ќе одговори некој.
На лаптопот од напред доле лево треба да имаш копче или нешто слично преку кое се уклучува WIRELESS.

На сликава под број 2
 

Attachments

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
На лаптопот од напред доле лево треба да имаш копче или нешто слично преку кое се уклучува WIRELESS.

На сликава под број 2
Еве го најдов конечно,го вклучив и сега работи,најде преку 6 конекции.
Сепак до вајрлесот било, само не знам како сум го исклучил и кога ја видов сликата одма видов дека портокалово свете,а порано сино беше.

Фала многу,ти ако не помогнеш, кој друг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom