Интегриран образовен систем (учење албански јазик од I одделение)

Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Ти имаш национално чувсто или не?
Ај кажи во која институција те вртиле што си зборел македонски.
И ова што се прави не е нормално, само не начекале нас овде со испрани мозоци, да видиш ти во други држави спомни вакво прашање што ќе биде.

Остави не им објаснувај!Јас не разбирам каде е националната свест кај некои на форумов?!Абе свестете се,крајно време е!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.254
Поени од реакции
16.250
Од ниедна институција не ме вратиле што сум зборел Македонски, ама на албанците им се обраќале на албански, не на Македонски.
И да ти кажам искрено ми чуе долниов и ич не ме интересира у други држави какви би биле реакциите доколку би се поставило вакво прашање кај нив.

Туку фурајте свој филм, што да ви речам.

Сметам дека ова би било океј, вие викате дека не е... ваке до бескрај ќе тераме.
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Значи изгледа го прочита насловот ама не го свати.Знаеш што значи училиштето?Знаеш што е институција на македонскиот воспитно-образовен систем?Па луѓе,ако ова не е политика што се прави,што друго повеќе?!

Ако малце имате познавање ќе коментирате,а ако воопшто не сте запознаени со тематиката воспитно-образовен систем,воопшто не тресите зелени.
Ах те молам разјасними ги поимиве. Еве по пп можеш, да не идеме тука офтопик.

Остави не им објаснувај!Јас не разбирам каде е националната свест кај некои на форумов?!Абе свестете се,крајно време е!
Свесни се и ти, живееме заедно со албанци. И јас би сакала да не беше така нели, да не беше потребно да се учи албанскиот, како што и ти сакаш. Ама финтава не е што сакаме, туку што е потребно.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Од ниедна институција не ме вратиле што сум зборел Македонски, ама на албанците им се обраќале на албански, не на Македонски.
И да ти кажам искрено ми чуе долниов и ич не ме интересира у други држави какви би биле реакциите доколку би се поставило вакво прашање кај нив.

Туку фурајте свој филм, што да ви речам.

Сметам дека ова би било океј, вие викате дека не е... ваке до бескрај ќе тераме.

Дечко запрашај се за твојата национала свест,тоа можеш сам.Јас ќе ги прашам модераторите да ти удрат бан,зошто изгледа лошо влијание имаш на форумов.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Од ниедна институција не ме вратиле што сум зборел Македонски, ама на албанците им се обраќале на албански, не на Македонски.
И да ти кажам искрено ми чуе долниов и ич не ме интересира у други држави какви би биле реакциите доколку би се поставило вакво прашање кај нив.

Туку фурајте свој филм, што да ви речам.

Сметам дека ова би било океј, вие викате дека не е... ваке до бескрај ќе тераме.
Абе друже на нив им зборат албански зашто не знаат македонски, а кажи тебе ти е ок, да научиш албански за да не збориш и ти македонски, не те сваќам сериозно.
Не е прашање како ќе реагираат во други држави, тука како се поставени работите таму, ти да му идеш не еден французин, германец или било кој и да му спомнеш вакво прашање ке ти се смее. Ама ние овде мислиме дека е нормално некој само нешто да бара, а никаде во свет тие права не се даваат.

Свесни се и ти, живееме заедно со албанци. И јас би сакала да не беше така нели, да не беше потребно да се учи албанскиот, како што и ти сакаш. Ама финтава не е што сакаме, туку што е потребно.
А кај виде потреба да се учи албански! И мене не ми пречи со кој и да живеам додеканекој не ме замара1
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
пУлитичари, смирете се :smir:
Факултативно албански би било најдобра идеја. Кој сака нека учи, кој не сака, не мора и готово. Не фрлајте политика и во образование. И не се палете толку лесно, смешно е. Дека за во некои општини треба албански-треба, прочитајте што пишале другите пред вас пред да се распалите :smir:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
5
ova e gluposti da eve neka ima albanski ama izboren koj saka neka ide ic ne mi e gajle ama moe dete da teraat da uci albanski??E taka nema da moze!!!:nenene:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
За образованието вистински да ја одразува мултиетничката слика на македонското општество, Високиот комесараријат за национални малцинства на ОБСЕ и Министерството за образование и наука, во соработка со УСАИД, подготвија Предлог-документ со мерки за систем на интегрирано образование. Тој е фокусиран на различни области - управување со училиштата, заеднички активности и изучување на јазиците на етничките заедници.

- Овој настан е силен доказ за решеноста на меѓународната заедница, ОБСЕ и на Владата, образованието во Македонија да стане фактор за интеграција на заедниците, рече амбасадорот на ОБСЕ Хозе Луис Хереро на презентацијата на Предлог-документот. Тој посочи дека меѓу неговите насоки е квалификување на наставниот кадар во професионалци и во личности со висок праг на толерантност за етничките односи зашто, како што рече, една неодамнешна анализа укажала на загрижувачки резултати.

Во една општина 98 отсто испитаници немале позитивна перцепција за останатите етнички групи, а 50 проценти од учениците - етнички Македонци и Албанци се изјасниле дека нивните наставници честопати или понекогаш даваат навредливи коментари за учениците од другите етнички групи.

- Македонија е пример на многу начини како се остварува образованието за различни заедници. Работиме со Владата за поддршка на интеграцијата и за подобра комуникација на заедниците во образовниот систем. Мораме да делуваме денеска и да го трансформираме образовниот систем за да ги избегнеме проблемите во иднина. Верувам дека документот ќе даде насоки ова да се оствари, рече Кнут Волебек, висок комесар за национални малцинства на ОБСЕ. Тој предложи и меѓународна донаторска средба за поддршка на Владата во спроведувањето на проектот за интегрирано образование.
___________________________________


Што би рекле за ова? Овој предлог документ мислите дека ќе е прифатен од нашата држава или ќе се спротивстават?
Сте за да се воведе албански јазик?
Во многу училишта и факултети албанците си учат на мајчин јазик, но очигледно целта на ЕУ и САД е сите да го знаеме албанскиот...
Класика!!! Ова е следната фаза во бришење на идентитетот на она што остана од македонскиот народ. Кога ќе се земе во обзир дека јазикот е столбот на идентитетот на една индивидуа или колектив, разбирлива е намерата на Вавилонската курва на овој начин да го заврши она што го работи со векови наназад...
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Училиштето е институција претставник на училишниот систем,кој е подсистем на воспитниот систем.Потребно е реално да ја процениме потребата на другите да си ја ценат сопствената традиција и култура.Меѓутоа,не може да се поучува без познавање и знаење на сопствените културни вредносни достигнувања.Покрај ова системот на воспитание редовно во себе носи обележје на конкретниот народ,неговата култура,сваќања и потреби.Тој не постои и не функционира првенствено за другите,различните,туку за популацијата и народот што го формирале.Оттаму националното обележје на овој систем, т.е. традицијата што тој ја одржува,е основната појдовна позиција за соработка и разбирање во пошироки рамки.


Е сега,дете од 1-во одделение,кое не го знае целосно ни својот мајчин,македонски,јазик,не смее да учи јазик како што се наведува во темата,заради добро познати причини во нашево,веќе,лудо општество.Кој сака да го научи јазикот нека оди на курс.Не фантазирајте,живееме во Р.Македонија,да не дозволиме да не обезличат.Свестете се



Најлесно е да се удри каде што противникот е слаб.А,верувајте децата од 6-7 години не се ни малку свесни за да оценат дали им се учи албански јазик или не.Тука се удира,во зародишот!Срамота што дозволивме,и уште дозволуваме,да ни се случува!Преседан во нормалниот свет!Овај предлог не само што е политички,туку е насочен против Р.Македонија!Смрди на политика
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Не ми се допаѓа идеава. Во сите земји во светот задложителен јазик е оној на државата, официјалниот (за поголемиот дел од луѓето - мајчиниот јазик) а втор јазик е англиски, француски или германски како едни од највлијателните и најкористените јазици во светот.
Не гледам причина да би се учел албанскиот уште од прво одделение. Всушност, не гледам причина албанскиот да би се учел воопшто во било кој период од образованието. Сепак, албанците нека си го учат, тоа е нивно право.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Не ми се допаѓа идеава. Во сите земји во светот задложителен јазик е оној на државата, официјалниот (за поголемиот дел од луѓето - мајчиниот јазик) а втор јазик е англиски, француски или германски како едни од највлијателните и најкористените јазици во светот.
Не гледам причина да би се учел албанскиот уште од прво одделение. Всушност, не гледам причина албанскиот да би се учел воопшто во било кој период од образованието. Сепак, албанците нека си го учат, тоа е нивно право.
Ама како збориш така, треба и ние да се интегрираме во опшеството, плус таквиот став не го изразува мулти етничкиот карактер на државата!
Лудница, излегува ОБСЕ со став дека треба сите да го учиме албанскиот, каков заклучок донеле паметните они. И оној легендата од Дуи или каде вели дека така полесно ке се интегрираме во опшеството, ма на него му треба една интеграција од позади!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе друже на нив им зборат албански зашто не знаат македонски, а кажи тебе ти е ок, да научиш албански за да не збориш и ти македонски, не те сваќам сериозно.
Не е прашање како ќе реагираат во други држави, тука како се поставени работите таму, ти да му идеш не еден французин, германец или било кој и да му спомнеш вакво прашање ке ти се смее. Ама ние овде мислиме дека е нормално некој само нешто да бара, а никаде во свет тие права не се даваат.
Еден прост пример се црнците во Америка (тогаш не беше во прашање јазикот но други работи бараа и добиваа, види сега до каде се), сакаш уште?
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Еден прост пример се црнците во Америка (тогаш не беше во прашање јазикот но други работи бараа и добиваа, види сега до каде се), сакаш уште?

deXterche ги ставаш во ист кош албанциве и црнците во Америка?Извини ама мислам дека не си во тек со македонсково секојдневие во изминативе 18 години!Црнците и тогаш и сега се декларираат како американци,а не како нигеријци,кенијци или слично.Немој да мешаш работи,македонец си пред се,и не зборувај глупости
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Еден прост пример се црнците во Америка (тогаш не беше во прашање јазикот но други работи бараа и добиваа, види сега до каде се), сакаш уште?
Не те разбирам што сакаш да кажеш со ова, до кај стигнале, што направиле, што барале, некако не ми иде споредбава!
Барале некој јазик да биде официјален, да се менува знаме или што!
Сакаш да кажеш дека им давале права па сега дури имаат и председател, многу напреднале!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom