Инвестициски БУМ во Македонија

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
....таква е почвата и минералите во неа, воздухот кој се дише и водата која се пие во Македонија. Кој ги конзумира директно или посредно стануе дудук, тапа за инвестиции и претпримаштво. Не гледа од носот подалеку , а не па на пазарите зад хоризонтот на местото каде е роден..Единствено му функционира сетилото за државна работа и тоа не погоре од нивото... нишај врата-земај плата. Кога се мали ги учат дека единствената причина зошто треба да одат на школо е да добијат хартија која им овозможува да не мораат ништо да работат за да земат плата...јасно ти е??? Не им треба ни математика, ни бутур..., целивање чмарови и упикуење у гжње црево се најважните предмети и вештини.:tapp:
На курва и плаќаш да ја изебеш
нема емоции нема љубов нема планнирање на семејство деца иднина со мало куќарче в периферија..... секс свршвање и бегање без и името да и го кажеш.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
На курва и плаќаш да ја изебеш
нема емоции нема љубов нема планнирање на семејство деца иднина со мало куќарче в периферија..... секс свршвање и бегање без и името да и го кажеш.
...и у такви прилики истиот ник го користиш????:sneaky:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Расположен*

Што се однесува до прашањето ете да тргнеме од мене, јас радо би инвестирал во земјоделство ако државата ми даде 40-50 хектари за житна култура или 10 за овошна култура.
Нормално ако се исполнети два основни услови за работа во тој бизнис 1) систем за наводнување во близина 2) сигурен пласман и плаќање на производот
Ама џабе правиме муабет, немам јас како прво партиска книшка за да земам под концесија земјоделско земјиште..
Шубо ви е вака за тешење. Абе немам партиска книшка инаку маме ке ебев. Пари тешки ке намлатев.
И уствари во што ке инвестираше ти ако држават ти даде 50 хектари земја со систем за наводнување ? Да не тербаше и посадени да бидат за ти на готово да одиш да ги собериш само ?
Ај се и така и така ама ова никако не ми е јасно. Сигурен пласман. Ќе можиш малце тоа да ми го образложиш. Оти сигурно е само дека еден ќе умриме , друго ништо. Како си го замислуваш ти тоа сигурен пласман ?
 
G

Goldie

Гостин
Шубо ви е вака за тешење. Абе немам партиска книшка инаку маме ке ебев. Пари тешки ке намлатев.
И уствари во што ке инвестираше ти ако држават ти даде 50 хектари земја со систем за наводнување ? Да не тербаше и посадени да бидат за ти на готово да одиш да ги собериш само ?
Ај се и така и така ама ова никако не ми е јасно. Сигурен пласман. Ќе можиш малце тоа да ми го образложиш. Оти сигурно е само дека еден ќе умриме , друго ништо. Како си го замислуваш ти тоа сигурен пласман ?
Џабе воопшто реплицирам на жмровци како тебе што лижат гз во партија за една плата во администрација и не гледаат подалеку од својот нос, не сте фатиле никогаш реална работа или направиле некаква инвестиција за да знаете со какви се сопки се соочуваш во држава затоа и за вас пастирот е најдобриот премиер што некогаш Македонија го имала..
Кога веќе сме кај земјоделието треба да знаеш дека во сите држави (дури и најразвиените) владата игра значајна улога во планирање, пласман, регулирање на договори итн

- За град немало никакво решение а ги укинаа градобијните станици
- 0 инвестиции во системи за наводнување, да им помогнат на земјоделците
- Никаква визија за реорганизација и планирано земјоделско производство
- За привлекување на преработувачки капацитет и отварање на откупни центри воошто да не коментирам, во секоја изборна кампања носат иста компанија
- Институциите неспособни (или така им одговара) да ги реализираат договорите помеѓу земјоделците и откупувачите

Најлесно им е фрли по некој денар субвенции колку да ги залажеш земјоделците па нека си ја чукаат главата после.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Џабе воопшто реплицирам на жмровци како тебе што лижат гз во партија за една плата во администрација и не гледаат подалеку од својот нос, не сте фатиле никогаш реална работа или направиле некаква инвестиција за да знаете со какви се сопки се соочуваш во држава затоа и за вас пастирот е најдобриот премиер што некогаш Македонија го имала..
Кога веќе сме кај земјоделието треба да знаеш дека во сите држави (дури и најразвиените) владата игра значајна улога во планирање, пласман, регулирање на договори итн

- За град немало никакво решение а ги укинаа градобијните станици
- 0 инвестиции во системи за наводнување, да им помогнат на земјоделците
- Никаква визија за реорганизација и планирано земјоделско производство
- За привлекување на преработувачки капацитет и отварање на откупни центри воошто да не коментирам, во секоја изборна кампања носат иста компанија
- Институциите неспособни (или така им одговара) да ги реализираат договорите помеѓу земјоделците и откупувачите

Најлесно им е фрли по некој денар субвенции колку да ги залажеш земјоделците па нека си ја чукаат главата после.
..има еден стар руски виц:
-оди од колхоз во колхоз државна делегација на нарком-от, гледаат , гледаат и прашуат:
-со што ги храните кокошките??? ...па им даваме жито!!
..жито???!!!.... рускиот народ нема што да јаде вие жито на кокошки ..а??!!..ајт сите од началството у Сибир.
-се скрил некој ..не го фатиле, па врти телефон во следниот колхоз: кажујте што ќе кажувате, ама дека жито на кокошки никако...
Така во вториот колхоз кажале: пченка и заглавиле у Сибир, ама пак некој кој се скрил на следнот колхоз му ја ракажал приказната..
Така да третите на прашањето :со што ги храните кокошките , мртви ладни одговориле: им даваме по две копејки , па секоја си купува што си сака... :) :)
Шега на страна, средувањето на земјоделието е невозможна мисија..како прво ни ЕУ ни НАТО не би допуштиле да се средиме и кога би сакале, а како второ со уништувањето на она што беше најблиску до некоја почетна позиција за средување на истото.... ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ КОМБИНАТИ беше душмански уништено на најглупавиот можен начин...
Но мислам дека пак доаѓаме на истото, не можеа ни да опстанат затоа што оние кои ја уништија Југославија така сакаа.
Се ова навака, па и твоите фантазии од списокот погоре се само илузии кои никогаш , бар во догледно историско време нема да се оставрат па дури и Трите Мудреци од Библијата да дојдат и да се нафатат со тој проблем. Оваа влада , а и секоја која ќе дојде по неа ќе се вади со двете копејки и тоа ќе биде најмногу што ќе може да стори, освен нормално продавањето на демагогија.... :) :) :)
 
G

Goldie

Гостин
..има еден стар руски виц:
-оди од колхоз во колхоз државна делегација на нарком-от, гледаат , гледаат и прашуат:
-со што ги храните кокошките??? ...па им даваме жито!!
..жито???!!!.... рускиот народ нема што да јаде вие жито на кокошки ..а??!!..ајт сите од началството у Сибир.
-се скрил некој ..не го фатиле, па врти телефон во следниот колхоз: кажујте што ќе кажувате, ама дека жито на кокошки никако...
Така во вториот колхоз кажале: пченка и заглавиле у Сибир, ама пак некој кој се скрил на следнот колхоз му ја ракажал приказната..
Така да третите на прашањето :со што ги храните кокошките , мртви ладни одговориле: им даваме по две копејки , па секоја си купува што си сака... :) :)
Шега на страна, средувањето на земјоделието е невозможна мисија..како прво ни ЕУ ни НАТО не би допуштиле да се средиме и кога би сакале, а како второ со уништувањето на она што беше најблиску до некоја почетна позиција за средување на истото.... ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ КОМБИНАТИ беше душмански уништено на најглупавиот можен начин...
Но мислам дека пак доаѓаме на истото, не можеа ни да опстанат затоа што оние кои ја уништија Југославија така сакаа.
Се ова навака, па и твоите фантазии од списокот погоре се само илузии кои никогаш , бар во догледно историско време нема да се оставрат па дури и Трите Мудреци од Библијата да дојдат и да се нафатат со тој проблем. Оваа влада , а и секоја која ќе дојде по неа ќе се вади со двете копејки и тоа ќе биде најмногу што ќе може да стори, освен нормално продавањето на демагогија.... :) :) :)
Се се може ако се сака, не барам јас се да биде перфектно ама барам да оди ситуацијата во нагорна линија да се развиваме
Комбинатите според мене кој и да дојдеше на власт исто ќе направеше со нив, само имињата на сопственикот ќе беа различни и тоа е тоа. Дури и може подобро што се распаднаа комбинатите на помали делови оти инаку 2-3 моќници ќе земеа се а останатите ќе им работеа како амали за 10-15к денари, вака барем се раситни тој капитал и многу повеќе луѓе имаат некаков приход од тоа.
Ете бар ти си свесен дека лоша е ситуацијата, не си како членов погоре
Само лошо ти е размислувањето, според тебе треба да се помириме со ситуацијата наместо да се бориме да се подобрат некои работи во државата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Џабе воопшто реплицирам на жмровци како тебе што лижат гз во партија за една плата во администрација и не гледаат подалеку од својот нос, не сте фатиле никогаш реална работа или направиле некаква инвестиција за да знаете со какви се сопки се соочуваш во држава затоа и за вас пастирот е најдобриот премиер што некогаш Македонија го имала..
Кога веќе сме кај земјоделието треба да знаеш дека во сите држави (дури и најразвиените) владата игра значајна улога во планирање, пласман, регулирање на договори итн

- За град немало никакво решение а ги укинаа градобијните станици
- 0 инвестиции во системи за наводнување, да им помогнат на земјоделците
- Никаква визија за реорганизација и планирано земјоделско производство
- За привлекување на преработувачки капацитет и отварање на откупни центри воошто да не коментирам, во секоја изборна кампања носат иста компанија
- Институциите неспособни (или така им одговара) да ги реализираат договорите помеѓу земјоделците и откупувачите

Најлесно им е фрли по некој денар субвенции колку да ги залажеш земјоделците па нека си ја чукаат главата после.
И така стандарден муабет кој го верглате години и години. Партија, штаб, газ лижење, плата на државно. Се си кажа само на она што те прашав не одговори.
Што подразбираш ти под сигурен пласман. Како ти тоа си го замислуваш?
Ќе можи вака во кратки црти .
 
G

Goldie

Гостин
И така стандарден муабет кој го верглате години и години. Партија, штаб, газ лижење, плата на државно. Се си кажа само на она што те прашав не одговори.
Што подразбираш ти под сигурен пласман. Како ти тоа си го замислуваш?
Ќе можи вака во кратки црти .
Се е кажано во предходните постови вклучувајки го и твоето прашање, тоа што си неписмен па неможеш да разбереш е друга работа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
И така стандарден муабет кој го верглате години и години. Партија, штаб, газ лижење, плата на државно. Се си кажа само на она што те прашав не одговори.
Што подразбираш ти под сигурен пласман. Како ти тоа си го замислуваш?
Ќе можи вака во кратки црти .
пример државата има 200.000 свои вработени.
Плус и еден куп пензионери кои си ги плаќа најмногу од буџет.
Се на се 300.000 луѓе.
Може државата да земи обвврска да им даде 3 пати годишно веш, еднаш годишно одело, 2 пати годишно чевли (летни и зимни) и секој ден ужинка од некое пециво, маргаринче медче зденче малку сувомеснато сокче млеко.
Тоа ти е сигурен пласман на 600.000 чевли секоја година, 300.000 комплети облеки, 109 МИЛИОНИ кифллиња или маргинчиња, чаеви пакувања млека......
И сето тоа да биди обезбедено од македонски производи и македонски фирми.
Дали државата би се нафатила на ваков потег да со сигурен пласман и платени стоки го крене стопанството?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Се е кажано во предходните постови вклучувајки го и твоето прашање, тоа што си неписмен па неможеш да разбереш е друга работа.
Неписмен сум јас со средно сум. Така да ако не ти е мака барем за ова ако можи да ми појасниш. Верувам дека и тука има и други со средно или неписмени што не им е јасен концептот сигурен пласман. Ете ти како писмен , факултетски образован, со неколку фирми и бизниси кои вратат милиони би сакал да ни објасниш. И колку да не те препрашувам ова важи само за земјоделие, сточарство или за секоја гранка од индустријата?[DOUBLEPOST=1484820516][/DOUBLEPOST]
пример државата има 200.000 свои вработени.
Плус и еден куп пензионери кои си ги плаќа најмногу од буџет.
Се на се 300.000 луѓе.
Може државата да земи обвврска да им даде 3 пати годишно веш, еднаш годишно одело, 2 пати годишно чевли (летни и зимни) и секој ден ужинка од некое пециво, маргаринче медче зденче малку сувомеснато сокче млеко.
Тоа ти е сигурен пласман на 600.000 чевли секоја година, 300.000 комплети облеки, 109 МИЛИОНИ кифллиња или маргинчиња, чаеви пакувања млека......
И сето тоа да биди обезбедено од македонски производи и македонски фирми.
Дали државата би се нафатила на ваков потег да со сигурен пласман и платени стоки го крене стопанството?
Или пак вака. Ако јас утре отворам берберница државата да ми гарантира дека секој месец ке ми обезбеди минимум 400 глави за стрижење. И ти ако отвориш до мене и тебе да ти гарантира истото. И на секој кој решил да отвори берберница. Мене, тебе и на секој што решил да отвори таков бизнис покрај што би ни гарантирала дека ке имаме работа , да ни поможи и за да почниме. Некое објектче, дуќанче, опрема и се што му треба на една модерна бебрберница.
Добро те сфатив ?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Неписмен сум јас со средно сум. Така да ако не ти е мака барем за ова ако можи да ми појасниш. Верувам дека и тука има и други со средно или неписмени што не им е јасен концептот сигурен пласман. Ете ти како писмен , факултетски образован, со неколку фирми и бизниси кои вратат милиони би сакал да ни објасниш. И колку да не те препрашувам ова важи само за земјоделие, сточарство или за секоја гранка од индустријата?[DOUBLEPOST=1484820516][/DOUBLEPOST]
Или пак вака. Ако јас утре отворам берберница државата да ми гарантира дека секој месец ке ми обезбеди минимум 400 глави за стрижење. И ти ако отвориш до мене и тебе да ти гарантира истото. И на секој кој решил да отвори берберница. Мене, тебе и на секој што решил да отвори таков бизнис покрај што би ни гарантирала дека ке имаме работа , да ни поможи и за да почниме. Некое објектче, дуќанче, опрема и се што му треба на една модерна бебрберница.
Добро те сфатив ?
Не тоа е веќе комунизам ако државата ти се меша во приватен бизнис али може слично, државата да распише тендер кај бербери и кај тебесамо да се стрижат и бричат државните службеници и имаш гарантирани околу милион стрижења ова година и барем 300.000 бричења, по пола евро чиста заработка да имаш тоа ти се 650.000 евра заработка годишно. Исто може да се направи со водоводџии чевлари лимари автомеханичари....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Не тоа е веќе комунизам ако државата ти се меша во приватен бизнис али може слично, државата да распише тендер кај бербери и кај тебесамо да се стрижат и бричат државните службеници и имаш гарантирани околу милион стрижења ова година и барем 300.000 бричења, по пола евро чиста заработка да имаш тоа ти се 650.000 евра заработка годишно. Исто може да се направи со водоводџии чевлари лимари автомеханичари....
Оти ми се меша во приватен бизнис ? Со тоа што ми обезбедува работа и пласман на моите производи и услуги? Мешање би било ако ми кажува како треба да ги стрижам , кец , двојка, тројка, толкави бакембарди, вакви шишки итн.
После што ако државните службеници не сакаат да се стрижат кај мене иако го добив тендерот а се приморани. Не убо сум стрижел и не се задоволни од услугата а мораат да дојдат. И јас ете го добив тендерот, ти и многу други не го добија. Вас како ке ви поможи со пласман на вашите услуги и производи? Што сте вие повеќе или помалце од мене па да не пикните во џеб 650000 евра годишно. Од каде вас да ви најди глави за стрижење?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се се може ако се сака, не барам јас се да биде перфектно ама барам да оди ситуацијата во нагорна линија да се развиваме
Комбинатите според мене кој и да дојдеше на власт исто ќе направеше со нив, само имињата на сопственикот ќе беа различни и тоа е тоа. Дури и може подобро што се распаднаа комбинатите на помали делови оти инаку 2-3 моќници ќе земеа се а останатите ќе им работеа како амали за 10-15к денари, вака барем се раситни тој капитал и многу повеќе луѓе имаат некаков приход од тоа.
Ете бар ти си свесен дека лоша е ситуацијата, не си како членов погоре
Само лошо ти е размислувањето, според тебе треба да се помириме со ситуацијата наместо да се бориме да се подобрат некои работи во државата.
хммм со ситуацијата се помирува само кога отидеш 2 метра под земја , пред тоа никој и никаде не се помирил , макар што и да пишува по романи и весници..:)
Да не пак почнуваме јалова дискусија кој е у право или не , што стана еден многу добар метод на замајавање на народ и негово претварање во она во што е сега претворен Македонскиот. Уништувањето на Земјоделските Комбинати е историски промашај. Зошто, како , кој и во чија корист , свесно со намера или едноставно несвесно...е само млатење празна слама отпосле. Но нажалост онаа брадата вуцибатина Карл , ко увек бил во право....недостатокот на свеста т.е нејзината несоодветност на моментот, општата глупоќа на народот, посебната примитивна дрчност на некои и предаторските интереси од надвор , доведоа до тоа до што доведоа. Сеа можеме само да направиме една студија или напишеме романче , што би било кад би било, ако во дадениот момент помали идиоти( или не дај боже просечно паметни) од дотичните сдам главешини беа таму каде беа тие што ќе се случеше, но тоа е веќе политички сцајенс фикшн.....:) :) :)[DOUBLEPOST=1484822263][/DOUBLEPOST]
И така стандарден муабет кој го верглате години и години. Партија, штаб, газ лижење, плата на државно. Се си кажа само на она што те прашав не одговори.
Што подразбираш ти под сигурен пласман. Како ти тоа си го замислуваш?
Ќе можи вака во кратки црти .
..сигурниот пласман, ако нешто во овој космос воопшто може да биде сигурно :) значи ПЛАН. Ама од зборот план некои, а сега тие се најмногу раскокодакани, бегаат како ѓаол од осветена водичка.... Наводно ја гуши и спречува основната премиса на слободниот демократски свет: приватната иницијатива.
Сироти тие колку се глупи , а живет во најплански уреденото време од кога се памети. На извиканите советски нарком комесари можат само лиги да им течат...не можеш ни да прднеш само иницијативно, иако насекаде те убедуваат дека не е така :) :) :)[DOUBLEPOST=1484822687][/DOUBLEPOST]
Не тоа е веќе комунизам ако државата ти се меша во приватен бизнис али може слично, државата да распише тендер кај бербери и кај тебесамо да се стрижат и бричат државните службеници и имаш гарантирани околу милион стрижења ова година и барем 300.000 бричења, по пола евро чиста заработка да имаш тоа ти се 650.000 евра заработка годишно. Исто може да се направи со водоводџии чевлари лимари автомеханичари....
хммм напредуеш, сеа гледам комунизмот го прекрсти у тендернизам...:) знаев јас дека локид, боинг и таквите се комуњарски фирми , патем и цела америка , ама ај сетне........
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
хммм напредуеш, сеа гледам комунизмот го прекрсти у тендернизам...:) знаев јас дека локид, боинг и таквите се комуњарски фирми , патем и цела америка , ама ај сетне........
He мора да е тоа со тендери то само као пример го наведов ете может да се организираат гладијаторски борби на некој голем стадион и сите заинтересирани бербери да с борат таму со мачој и ножој и тој последен шо ќе остане жив да добие право 3 години да бричи и стрижи администрација
исто така и со лимари автомеханичари лекари забари....
ете може да се вратиме на старите добри империјални методи на Рим[DOUBLEPOST=1484823421][/DOUBLEPOST]
Оти ми се меша во приватен бизнис ? Со тоа што ми обезбедува работа и пласман на моите производи и услуги? Мешање би било ако ми кажува како треба да ги стрижам , кец , двојка, тројка, толкави бакембарди, вакви шишки итн.
После што ако државните службеници не сакаат да се стрижат кај мене иако го добив тендерот а се приморани. Не убо сум стрижел и не се задоволни од услугата а мораат да дојдат. И јас ете го добив тендерот, ти и многу други не го добија. Вас како ке ви поможи со пласман на вашите услуги и производи? Што сте вие повеќе или помалце од мене па да не пикните во џеб 650000 евра годишно. Од каде вас да ви најди глави за стрижење?
То е како со лекар имаш ти 300.000 државни офци и добиваш месецо за секоја од нив по 10 денари (како за пциент) та се стрижел та не се стрижел. Значи и никој да не ти се појави овој месец в дуќан ти имаш 3 милиони денари на сметка.
Башка шо кај тебе стрижење би било 60 денари а бричење 40. Башка може и да се склучи договор со ФЗОМ да се отвори во берберница и докторска ординација за исечени и искасапени муштерии како и аптека за завои и фластери

Интересно ми е како вие од власта давате отпор шом државни пари треба да се вратат назат во народот.
Одма то било неизводливо, неодржливо, непрактично.
Се шо не е трошење на луксузни службени возила, канцелариски небели теписи и уметнички слики службени патувања и дневници - било лошо за Македонија.

Ете порано имавме наш пласман наше производство па имавме стапка на невработеност 15-17% просечна плата 36.000 денари вкупен долг 600 милиони долари....
То беше сега тазе се уште има луѓе кои тогаш живееле работеле, полни фабрики и погони, полни летувалишта и зимувалишта, здравство и школство достапно до сите подеднакво....
Присетете се како беше тогаш па напрајте го истото. Не мора да се вика Сојуз на Комунисти на Македонија тие шо се на власт, може и да се ВМРО и ПЦЕР или Власи...... само нека се тие резултатите.
Прочитајте по книги, отворете стари албуми, изгледајте стари емисии.......
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
..сигурниот пласман, ако нешто во овој космос воопшто може да биде сигурно :) значи ПЛАН. Ама од зборот план некои, а сега тие се најмногу раскокодакани, бегаат како ѓаол од осветена водичка.... Наводно ја гуши и спречува основната премиса на слободниот демократски свет: приватната иницијатива.
Сироти тие колку се глупи , а живет во најплански уреденото време од кога се памети. На извиканите советски нарком комесари можат само лиги да им течат...не можеш ни да прднеш само иницијативно, иако насекаде те убедуваат дека не е така :) :) :).
Ма полошо е и од тоа. Под сигурен пласман најчесто подразбираат тие као нешто ке произведат и државата да им го откупи и после таа нека му се секира што ке му прави. Битно нив да му се плати и тоа дебело за тоа што го произвеле. А што е тоа и какво е никој да не се замара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom