Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
После волку фалење верувам веќе си поднел апликација за работа во Дрексл.
Може работи како раководител на сектор.[DOUBLEPOST=1433157969][/DOUBLEPOST]P.S. сега прочитав дека Дрекслмаер има 55.000 робови низ светот.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
Секаде во светов има давачки. Имаше и порано давачки, како оддеднаш станаа проблем давачките, не знам.

Инаку, Македонија има најниски даноци во Европа, а придонесите за здравствено, социјално и пензиско осигурување се на исто ниво како во Европа.
За пример само, во Германија, фирмите плаќаат данок на платите на своите работници, а самиот работник пак има обврска да плати дополнителен данок на платата од 14% доколку зема поголема плата од минималната. Во Македонија нема такво дуплирање на даноците.[DOUBLEPOST=1433156864][/DOUBLEPOST]

Ако зголемување на минималните плати за 71,5% не е идење на подобро, не знам што да искоментирам повеќе :)

Ако ги погледнеш странскиве фабрики, на работниците им даваат плус бонуси за редовно доаѓање на работа, за сменска работа, за прекувремена работа, за работа во викедни, плус им организираат превоз и храна што е сепак еден вид на додаток на примањата, а да не заборавиме дека некои ги праќаат и своите работници со семејствата на викенд одмори итн . :) Па така тие 12.000 стануваат всушност 18,000 - 20,000 денари.

Колку македонски фирми даваат бонуси за редовност, за сменска работа, за прекувремена работа, за работа во викедни, организираат превоз и храна, ги носат работниците на викедн????
кога сево ова задоволство ќе го искаже работник во странска инвестициј ќе верувам,дотогаш останува на твоето тресење празна слама на лаик и очигледно непознавач на состојбите во сопствената држава...........сите бенефиции што ги наброја се обична реклама,зошто ?? 9600 е минималец,ти велиш стигаат до кај 12 000,значи наброја 4-5 вида на бенефиции/бонуси кои достигнуваат цели 2000 денари..........добро , си го читаш постот пред да притисниш “Испрати мислење“ ??

вакви патриоти кои убедуваат дека 12к се доволни за живот не се патриоти,ами предавници од најлош вид[DOUBLEPOST=1433158117][/DOUBLEPOST]
Може работи како раководител на сектор.[DOUBLEPOST=1433157969][/DOUBLEPOST]P.S. сега прочитав дека Дрекслмаер има 55.000 робови низ светот.
глеаш колку си учен
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
овде има луѓе кои не ги разбираат основните поими во економијата. Еве Бранчез на пример нека објасни како би го решил тој проблем - на пример како еве уште од оваа година, сите среднисти би почнале да заработуваат минималец од 20.000 наместо од општоприфатениот 10.000 и тоа при 30-40% невработеност.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Може работи како раководител на сектор.
Уште пострашно, ја фали фирмата што му овозможила експлоатација на вработените. Хипокризија.

овде има луѓе кои не ги разбираат основните поими во економијата. Еве Бранчез на пример нека објасни како би го решил тој проблем - на пример како еве уште од оваа година, сите среднисти би почнале да заработуваат минималец од 20.000 наместо од општоприфатениот 10.000 и тоа при 30-40% невработеност.
Не треба да си Никола Тесла за да сватиш како не требало да се прави како што се направило со Дрексл и Кромберг. Даночни олеснувања и субвенции само за фирми кои ќе гарантираат дека ќе исплаќаат плати над државниот просек, така ќе стимулираш вискотехнолошки фирми да ти дојдат. Плус обавезно слободна економска зона за фирми од ИТ секторот.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Можам да замислам каков успех ќе имаше таа кампања. Ние со сите поволности едвај и ова го добивме. Не требало да се прави како што се правело во 90тите за ние сега да мораме на секој начин да привлекуваме инвестиции ама тоа е друг муабет.

P.S. експлоатација. ова ти е од старите учебници по економија од СФРЈ? Заборави и империјализам да вметнеш.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Кога гледам како некој спомнува некои инвестиции во македонија, одма се присетувам на ова:
Македонија 2015-та.
После тешкиот транзиционен период, оваа мала но значајна земја на Балканот конечно доживеа благосостојба. Насекаде среќни луѓе, чии што лица зрачат со задоволство, убавина, љубов и самодоверба. Стопанството доживеа ренесанса, невработени нема, сиромашни ич. Буџетот е преполн. Препород во сите сегменти на живеењето, аристите во МНТ имаат плата од 4000 евра, нема национална нетрпеливост, кафеаните работа нон стоп. 2 милиона луѓе живеат во слога, југомагнат, љубов и разбирање....
Поопширно тука.

Значи не можам да ги сфатам тие што го дрват за инвестиции. Инвестиција странска? Во која луѓето работат за 8000 денари месечно, со саботи, со недели, со работа на државен празник? Со непријавени работници?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Договорете се прво колку е платата и за кои вработени 6000, 8000, 10000 или 12000 и дали работат саботи или саботи и недели и празници без дополнителен слободен ден. И плус имало непријавени работници во странскиве фирми ова го немав слушнато до сега....
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Можам да замислам каков успех ќе имаше таа кампања. Ние со сите поволности едвај и ова го добивме.
Види Миле, тоа е разликата меѓу мене и тебе, јас сум deal oriented, гледам како да ја биде.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
значи ти не си патриот,пошто не поддржуваш ангарија во корист на народот[DOUBLEPOST=1433148155][/DOUBLEPOST]
не е утопија туку прашање на СВЕСТ И САМОСВЕСТ, за жал очигледно полесно на луѓето им е да играат во животот потчинет и чауш

гледам некои веќе се исплашиле да не ги спрегнат на работни акции во интерес на државата и народот,е од такви патиме :icon_lol:
Ne be druze od takvi kako tebe patime! Od takvi gotovani kako tebe shto chekaat drzavata i narodot da mu ja zavrshat rabotata! Ne mi treba mene ni tvoja pomosh ni nichiva!! SAM si ja brkam rabotata ama i sam si go jadam kajmakot. Del davam na drzavata i prikaskata zavrshuva! Fondovi za samopomosh?!! Imam sopstven fond za samopomosh zaraboten so dve race i dvoen od usta! Nit go davam na drug nit tugj baram!
Aj sea zasukaj gi rakavite.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
Ne be druze od takvi kako tebe patime! Od takvi gotovani kako tebe shto chekaat drzavata i narodot da mu ja zavrshat rabotata! Ne mi treba mene ni tvoja pomosh ni nichiva!! SAM si ja brkam rabotata ama i sam si go jadam kajmakot. Del davam na drzavata i prikaskata zavrshuva! Fondovi za samopomosh?!! Imam sopstven fond za samopomosh zaraboten so dve race i dvoen od usta! Nit go davam na drug nit tugj baram!
Aj sea zasukaj gi rakavite.
супер за тебе,се прокламираш како патриот или не ?
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
супер за тебе,се прокламираш како патриот или не ?
Kako epten patriot! Zatoa me nerviraat lezilebovichi na koi uvek drzavata im e kriva i chekaat na radna akcija ili milostina od drzavata za da postignat neshto.
Kako beshe ona " ne shto moze drzavata da napravi za tebe nego shto mozesh ti za drzavata" !?
Na nekoj mu odgovara obratnata varijanta ama mene jok!
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Kako epten patriot! Zatoa me nerviraat lezilebovichi na koi uvek drzavata im e kriva i chekaat na radna akcija ili milostina od drzavata za da postignat neshto.
Kako beshe ona " ne shto moze drzavata da napravi za tebe nego shto mozesh ti za drzavata" !?
Na nekoj mu odgovara obratnata varijanta ama mene jok!
Државата тоа сум јас“ - Груевски
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
Kako epten patriot! Zatoa me nerviraat lezilebovichi na koi uvek drzavata im e kriva i chekaat na radna akcija ili milostina od drzavata za da postignat neshto.
Kako beshe ona " ne shto moze drzavata da napravi za tebe nego shto mozesh ti za drzavata" !?
Na nekoj mu odgovara obratnata varijanta ama mene jok!
грефче едно,не ни знаеш што значи патриот/родољуб во реална смисла
 

Kajgana Shop

На врв Bottom