Името на ридот Св.Илија во Велес, случајно или намерно...

C

cige

Гостин
a kade gi vede pak ti svetcite dali se visoki ili niski koga ikonite 90%se nacrtani do polovina site svetci i nema vo pozadina nikakva orientaciona figura po koja bi procenil kolku se visoki........a deka se razlikuvaat,se razlikuvaat no koj gi prepoznava i ovoj rid stvarno lici na sv.Ilija...........pozz



 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
не сум знаел за ова сеа дознавам ПС јака работа
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
светците на иконите се секогаш различни и неможеш по нив да се ориентираш и процениш да ли е навистина тој или не! ни иконите не го доловувават правиот лик на светецот туку се приближно!
а ова е навистина светско чудо, чудо на природата, ни прродата не може рпецизно да го долови ликот на некој светец туку одприлика се гледа дека е тој.
Од кај знаат бе дека не е Дедо Мраз?

a kade gi vede pak ti svetcite dali se visoki ili niski koga ikonite 90%se nacrtani do polovina site svetci i nema vo pozadina nikakva orientaciona figura po koja bi procenil kolku se visoki........a deka se razlikuvaat,se razlikuvaat no koj gi prepoznava i ovoj rid stvarno lici na sv.Ilija...........pozz
А ти па вчера беше на кафе со Св.Илија па си сигурен дека е он, а?
 
Член од
7 август 2009
Мислења
115
Поени од реакции
16
незнам дали е свети илија или било кој, ама тоа не ни е важно, ако беше на друго место до сеа ќе напраеа голема галама, а ние се караме кој бил.
ја искрајно не ни верувам дека има врска со светци....ама има луѓе шо си веруваат и сеа кој бил како бил........важно е да се изрекламира, и да стане атракција.
у странство ќе направат од еден камен се и сешто, а у Македонија колку работи има, само проблемот е шо ние не се рекламираме доволно
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
навистина чудно искрено прв пет слушам за ова
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
незнам дали е свети илија или било кој, ама тоа не ни е важно, ако беше на друго место до сеа ќе напраеа голема галама, а ние се караме кој бил.
ја искрајно не ни верувам дека има врска со светци....ама има луѓе шо си веруваат и сеа кој бил како бил........важно е да се изрекламира, и да стане атракција.
у странство ќе направат од еден камен се и сешто, а у Македонија колку работи има, само проблемот е шо ние не се рекламираме доволно
Takvi sme si nie makedoncinjata,nikoj u nisto ne veruva nikoj nisto ne go interesira,pa duri ni kako ke se vika vo idnina...........sekogas gi cenime poveke stranskite lagi odkolku vistinite koi se okolu nas.......:salut:




и има уште многу....а иначе стварно е cool :tv:
Tocno moze da ima poveke vakvi sliki no mene mi e interesna slucajnosta......
 

HardCore

Cylon
Член од
4 февруари 2010
Мислења
139
Поени од реакции
38
Мене ме интересира една работа.
Велешаните велат дека името на ридот Св. Илија е многу одамна. Прашањето ми е:
Кој е тој што летал толку високо во тоа време и го препознал ликот на светецот па така го именувал ридот?
Навистина интересен феномен.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Пред само 1 година го забележав мислам дознав за ова, а таму имаме соба и е премногу убаво за одење летоска, и особено за празникот св.илија е преубаво место за седење и викенди..
Тој рид е преоплн со змиии можеби 2-ро место во Македонија по змии, но досега нема никогаш нема апнато човек, се верува дека Св.Илија ги чува луѓето..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom