Имате ли навика да се ценкате кога купувате?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дали се ценкате по пазари или прдавници додека купувате? Навика ви е, го практикувате тоа често или воопшто не ни помислувате? Ако е не, која е причината за истото?

Темава ја отварам дека уште си се смеам на една ситуација од вчера ... никогаш не сум се ценкала, незнам како и воопшто не ни помислувам да го правам тоа. Арно ама вчера ненамерно си купив поевтина маичка ... ми кажува продавачката колку е, и викам во ред ја земам, вртам уште некој круг по бутикот и се враќам на каса со двоумење колку пари ми кажа ... срам ми беше да ја прашам дека не поминаа ни 5 минути откако ми кажа, па си викам во ред ќе и дадам 500 ден. и ќе ми врати кусур колку што треба (мислев дека ми кажа 400 или 450 ден.). Типката ми ја дава маичката, дечкото на каса ги зема парите и си прекрстува раце. Јас чекам, чекам, чекам ... ме фати непријатно, гледам не реагираат и ја прашувам дали беше 400 или 450 ден. маичката ... таа ми се врти и ми вика: маичката е 600 денари, ама ајде за 500 ти ја давам дека толку ми остави.
Леееее срам! Почесто си купувам таму, има убавки работи ама незнам дали ќе влезам пак!
За тие што се ценкаат еве ви нова финта ... испадна баш така, како да се правам мутава за да ми намали цена ... премногу се усрамив, не ми се верува како можев!:icon_redf :pos: :pos: :pos:

Мојов случај на страна (морав да си го пишам дека ми тежеше:icon_lol: ), продолжете си на темата:pipi:
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
да! то ми је у крви. Исто ко татко ми:)
секогаш се ценкам.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
боже сачувај колку е толку е никогаш не се ценкам, можеби треба ама што да правам кога и татко ми е таков.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
За ситни работи кога купувам, не се ценкам воопшто, ама за нешто покрупно (и поскапо) се ценкам.
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Не се ценкам воопшто,ако ми одговара цената купувам ,ако не ми одговара не купувам.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
ne se cenkam...kolku e tolku e ..jebiga:je:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Koga kupuvam sitnici ne se cenkam si plakam , ama za tehnika , kola stan slicno go zemam stario so mene . Toj pocnuva da se pazari a jas se krijam vprodavnica i go zirkam , sekogas 20 % -30% poeftino ili uste dodatni opremi mi donesva , posle si odime na rucek i se smeskame za pazarot .
Vi kazaf deka mnogu si go sakam?)
 
N

NeMiRnA

Гостин
sram mi e da se cenkam,ama majka mi kako umee auuuuu toa e cudo edno,osobeno u stranstvo,tehnika ne te razbiram i 3 za 100 rabotava,a jas se sramam epten,kolku e tolku e ako treba i duplo ke platam ne se cenkam
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Pa ako sum na pazar da,ama bidejki na pazar recisi i ne idam,po butici ne se cenka,prvo si ja gleam cenata ako mi odgovara ok,ako ne si idam u drug butik
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Во никој случај не се ценкам. Немам друга работа па ќе се ценкам. Не сум циган. А ако не ми одговара цената уопште не ни помислувам на купување.:kez:
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Не се ценкам. Еднаш имаше еден на пазар продаваше некои бои за јајца со кристали и беа 60 денари. И таман ми го спреми да го земам јас вадам 50 денари и си ги мавтав у стил само 50 имам (а стварно толку имав) и вика ај носи ги за 50. Инаку, ценкање само во Турција по пазарите и за облека и за се. Ако успееш кај турците да се исценкаш и до 50 % помалку ќе платиш. Дури сега сваќам колку пари ќе фрлевме во Турција да не беа тие што се ценкаа (пазареа). Во Тунис си има а посебни продавници во кои е напишано fixed price и тука нема ценкање инаку на друго место може да се испопазариш. Никогаш не сум се ценкал ама мислам дека само на почетокот може да ми биде срам. После кога ќе го уиграш, кога ќе влезеш во игра се подобар и подобар стануваш. Најинтересен ми е овој момент:
А: Колку пари е?
Б: 5 евра.
А: Ај го зимам за 4. ОК?
Б: Не, никако! 5 евра!
А: Ајде бре, 4 ипол. Може? (веќе вади 4 евра)
Б: Не! Не! (размислува) 4,75? (со негодување)
А: Ајде.
Наравоучение: 25 центи кој ти дава така лесно? :pos: :pos: :pos:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Јас изгледа сум изрод.:(
Ниту одам во шопинг,ниту на пазар,ниту се ценкам,ниту прашувам колку чини.
За мене тоа е неминовна работа, која ја завршувам на поминување, плаќам и заминувам понатаму.
Кога е гардеробата во прашање,ако ме фати око,движејќи се,застанувам, купувам, и излегувам, дури и не пробувам.
МРЗАМ ПАЗАРЕЊЕ,ДУЌАНИ,ГАРДЕРОБИ,ПРОБАЊЕ,ЦЕНКАЊЕ,ПЛАЌАЊЕ.
Чисто губење време!!!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Jas ne se cenkam ama ovde ne smee da ima proizvodi bez ceni. Dokolku, pak, nekoj mi kaze "nemam tri centi" - mu velam da se snajdi. Ne mi se kuso parite ama ne sakam nitu da gi frlam od prozor.

Inaku, divine, butikot treba da bide kaznet : moraat pokraj fiskalnata smetka da imaat cena na sekoj proizvod. :wink:

Za tie sto ne si gi znaat potrosuvackite prava : obratete se kaj strumics i ke vi kaze! :star:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Macedalien напиша:
Inaku, divine, butikot treba da bide kaznet : moraat pokraj fiskalnata smetka da imaat cena na sekoj proizvod. :wink:

Za tie sto ne si gi znaat potrosuvackite prava : obratete se kaj strumics i ke vi kaze! :star:
Казнет? Фискална сметка? Ау, што зборуваш Маце ... зарем ќе се срамев ако ми дадеа сметка? Што ќе се обраќаме кај Струмикс ... јас знам како треба, ама не и сите други:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom