Изработување на цигари во домашни услови

Член од
9 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
56
Епа вака во план сум да си виткам дома цигари со купечки тутун. Околу мене скоро никој и не познавам па доколку некој има искуство би го замолила да пише од каде набавува тутун , филтери и ризли , по кој цена ги набавувате , и како сте задоволни од финансиски аспект , колку цигари излегуваат од 1 кг тутун ? Ми треба препорака бидејќи не ми се даваат по 80 ден за кутија и за цигари што пребргу горат.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Епа вака во план сум да си виткам дома цигари со купечки тутун. Околу мене скоро никој и не познавам па доколку некој има искуство би го замолила да пише од каде набавува тутун , филтери и ризли , по кој цена ги набавувате , и како сте задоволни од финансиски аспект , колку цигари излегуваат од 1 кг тутун ? Ми треба препорака бидејќи не ми се даваат по 80 ден за кутија и за цигари што пребргу горат.
Имам пушено такви и премногу ти се јаки, бавно горат да но премногу се јаки. Инаку ако си од струмица некаде во глобал се продаваат 200 празни цигари ти се 40 денари. За тоа колку цигари излегуваат неам појма ама и премногу е тешко да се прават, треба навистина да имаш време, или пак во слободното време да правиш повеќе и да си имаш резерви.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Епа вака во план сум да си виткам дома цигари со купечки тутун. Околу мене скоро никој и не познавам па доколку некој има искуство би го замолила да пише од каде набавува тутун , филтери и ризли , по кој цена ги набавувате , и како сте задоволни од финансиски аспект , колку цигари излегуваат од 1 кг тутун ? Ми треба препорака бидејќи не ми се даваат по 80 ден за кутија и за цигари што пребргу горат.
Тутун од пазар, што поскап то подобар, празни цигари исто, и машинче за полнење.
Еден сат дур се научиш па после ќе ти стане и навика и релаксација, редиш празното цигаре на машинчето, редиш тутун и туркаш, и толку.
Ако не ти горат како што треба ќе ставиш помалце тутун и немат да ги стегаш многу.
 
Член од
9 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
56
Машинче купив уште да најдам проверено место или човек тутун да купам супер би било. Фала на сите на одговорите
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Ја виткам цигари цело време на рака. Тутун си купувам од фришоп по 250 грама и ми трае околу месец ипол-два. Имам и машинче од OCB ама ретко кога го користам(после бањање или на премногу ладно кога ми се суви прстите), ако знаеш да моташ не е проблем, дури и смирува а се мотка за 15-30секунди. А за ризли и филтри има продавница во веро и во сити мол за тутун кај што се најефтини ризлите и филтрите или од маалската продавница си ги земам. Од пазар да земаш тутун ти е најефтино ама треба за пакувањето да се грижиш, а овие од фришоп се поскапи ама се е елегантно спакувани и не се суши тутунот. Кога ќе идеш на пазар во кесички го продаваат, и обавезно пред да купиш пробај смотај една, ама земи од тој подлабоко што е во кесата дека ги мешаат со понеквалитетен тутун а го продаваат по иста цена.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Inace od drugar koj pusese taka, sam si gi pravese na mashince cigarite kazuvase deka so 300 ili 500 den tutun prekaruval 2 meseca. Ne pamtam dali se rabotese za pola ili celo kilo tutun, vazno pamtam deka matematikata bese taa 5-600 den za dva meseca. Znaci u sekoj slucaj najmalce edna petina ke troses, ako ne i pomalce.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
Имаш на бит пазари добар тутун, 600-700денари кило е тој убавиот. Ќе си побараш.
Ако не, од фри шоп ко што пиша колегата погоре, камел, вирџија, пуебло...имаш да бираш.
И обавезно чувај си љушпи од јабуки за шмек.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Од Германија земав по пола кило/кило Џон Силвер (класа) и бев презадоволен. Во МК не најдов нишо квалитетно.. на 2 пати земавме од еден Вирџиниа ама нишо, прејак е, лесно се суши, се дроби.... не чини.
Инаку машинчето и празните цигари ги има скоро на сите пазари, и нема ништо комплицирано во изработката.
Изборот на тутун е најбитен. После дали ги виткаш во ризли или во празни цигари, итц ап ту ју.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имаш на бит пазари добар тутун, 600-700денари кило е тој убавиот. Ќе си побараш.
Ако не, од фри шоп ко што пиша колегата погоре, камел, вирџија, пуебло...имаш да бираш.
И обавезно чувај си љушпи од јабуки за шмек.
За тие пари нема убав. Големо ѓубре е тоа од пазар. Убав си купуваш од Германија.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.921
Поени од реакции
1.775
Епа вака во план сум да си виткам дома цигари со купечки тутун. Околу мене скоро никој и не познавам па доколку некој има искуство би го замолила да пише од каде набавува тутун , филтери и ризли , по кој цена ги набавувате , и како сте задоволни од финансиски аспект , колку цигари излегуваат од 1 кг тутун ? Ми треба препорака бидејќи не ми се даваат по 80 ден за кутија и за цигари што пребргу горат.
Едни пријатели купија еднаш од шверцерите од Пустец ама за ништо не чинел,така да не се лажиш од таму да пазариш.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
во случај ако не ти се иде до грчки фри-шоп имаш на мак-петрол бензинските комплетна опрема за се што ти треба. е сега на фри-шоп кај кај имаш повеке избор на тутун и се живо и диво, ако ко шо кажав ако не ти се иде до граница иди на макпетрол. има и во веро кај џамбо што е на приземје и во ситимол исто така продавници специјализирани за тутун, цигари пури и сл. ама никогаш не сум влегол да видам што како нудат.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
А да пробате со луле ?
 
M

Moon Child

Гостин
Бегајте бе таму, крџа, смрди мотан цигар, нема полоша ствар, овде, а и по црна гора многу луѓе пушеа такви цигари, кога ќе дојдеа во кафич неможе да се излуфтира 5 саата, во глава те мава.
 
Член од
6 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
6
може нешто ко со ванила екстракт да го попрскам тутунот , ќе промени нешто на вкус , мирис?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom