Излез на детето во пубертетот

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Абе јас иако сум 15 години(за 3 дена) јас кога излегувам(што тоа го правам ретко) не ми ограничуваат кога да се вратам дома.Но јас секако си се вратам околу 12-1 max.Инаку моите другари имаат одено на запивки многу многу пати и не ми е јасно што им е толку интересно да пијат вино додека не станат мртви пијани.Тоа никогаш нема да го сватам.Се си е до воспитувањето и до детето.Може детето и улицата да го воспитувала па да не прави такви работи бидејќи е свесен/а за тоа.А воспитувањето не може да се воспостави во пубертетските години.Тоа се прави додека е мал/а но да не се дозволува по цел божји ден да биде надвор бидејќи тогаш детето го воспитува улицата а не родителите.Мене не може да ме воспита улицата бидејќи уште како мал сум си куќна бубачка :) и не излегувам од дома.Инаку мислам дека треба да има ограничувања бидејќи после 12h децата почнуваат да ги прават глупостите(кога голем дел од луѓето се разотидени)
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Ограничувањето може да биде позитивно, а може да биде и негативно. Имав една комшивка. Татко и` и` бранеше да излегува. Надвор во дворот само до 22:00 . Не ја оставаше да оди кај другарки, да и` идат другарки. Едноставно беше изолирана од сите. КОга наполна 20 години, татко и` и мајка и` заминаа во Канада, а таа остана да седи дома со баба и`. Немаше човек во населбата што не ја обработи. Излегуваше во 20:00 а се враќаше во 04:00. На крај, забремени и се омажи само да не и` извадат муабет дека детето не е од тој што ќе се мажи.
Од примерот гледате дека преголемата контрола и забрана , може да предизвика несакани ефекти.
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
301
Поени од реакции
4
И јас знам за ваков случај како тој што го кажа JeCILaDy, само што девојчето беше 8мо одд. :/

Мене не ме ограничувале никогаш. Израснав на улица, и ништо не ми фали. :P
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
И сум и не сум за ограничување на времето.Ако се ограничува треба да биде со мерка а не со строгост,ако не се ограничува треба да се обработи детето и да се има стекнато доверба во него како и тоа во вас.
Бев ограничена кога излегував а и со годините се намалуваше тоа,и никогаш не ги изневерив родителите.
Мислам дека на моите деца со образложување ке им го ограничувам времето,дека неличи 12/13 годишно дете да шета по улиците до касни саати,и дека во нокен живот се влегува полека а не со светлосна брзина.Со текот на годините и стекнатата доверба ке се намалува и ограничувањето.Нема никогаш тоа да го направам од строгост или од докажување,туку од загриженост и љубов.

Се надевам дека ке успеам.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Абе како што кажаа сите, доверба и ништо друго. Лимитирање али со мерка. Едноставно да му дадеш простор али да има некоја граница. И многу распуштеност и многу затварање не е на арно али зависи и од човек кој како реагира на граници. Некој позитивно некој негативно. Некој ќе забремени, некој воопшто нема да биде изменет, а некој па на 25 години зборче нема да може да каже. Треба како прво родителот да си го процени карактерот на детето и според детето да ја направи таа одлука. Како што сите немаме исти вкусови, така и сите нема да реагираме исто во одредени ситуации. Така да се зависи од детето и од родителот, али сепак најважна е довербата, а со довербата се си иде само по себе.
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
301
Поени од реакции
4
Пред се, родителот треба да стекне доверба во детето. Ако детето со некои негови постапки (дете е сепак, но...) , доведе до тоа родителот да не му верува, тогаш имаме проблем. Сепак, јас мислам дека не е секогаш недоверба во прашање. Едноставно некои родители, премногу заштитнички се однесуваат кон своите деца.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Jas mislam deka najgolemiot problem e bas toa sto roditelite PREMNOGU im veruvaat na svoite deca.Bas togas nastanuvaat takvi problemi,moze da sedi kolku saka,pravi sto saka u stilu: sto mi e gajle mojte nikad ne bi sumnjale u mene."
Ne ste svesni kolku deca/mladi ziveat so dve lica,doma se angelcinja a nodvor sto ti ne pravat.
Kolku i da mu veruvam na moeto dete ne znaci deka treba da krenam race,naprotiv,treba da go kontroliram.Ne treba bas da mu se pokazuva deka mu veruvaat,neka go drzat u neizvesnost.
Neznam kolku me razbravte sto sakav da kazam,doverba da ama da ima i granici!
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
301
Поени од реакции
4
IsidoraD напиша:
Jas mislam deka najgolemiot problem e bas toa sto roditelite PREMNOGU im veruvaat na svoite deca.
Не е секогаш така. Има родители кои постојано се сомневаат во своите деца. Верувај ми. Не сум имал такво искуство, но мои блиски имале/имаат.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Pa treba da se ogranici do kaj 01.00 pokasno ne ili eventualno na nekoj rodenden ili nesto takvo dokaj 02.00 ili vo maalo pred zgrada.A mene ne me ogranicuvaat od doma ama i sam si doagam do 01.30 maksimum zasto mi stanuva dosadno nadvor.
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
301
Поени од реакции
4
Зошто да се ограничи до 01:00? Зошто? Тоа ќе е некое дифолт време кога малолетниците треба да се вратат дома, а? :)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Locutus of Borg напиша:
Зошто да се ограничи до 01:00? Зошто? Тоа ќе е некое дифолт време кога малолетниците треба да се вратат дома, а? :)
абе според закон и у 12 да не требало дома да бидеме, али кој ти почутива закон коа ја у 3 саат сум стоела на улица со цајкани муабет, цигари... :) џабе е
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
301
Поени од реакции
4
Во ред, а што е со она време кога немаше таков закон? :)
Како и да е, ретко кој почитува/спроведува закони во државава.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Јас од кога знам за мене,одамна е тоа,сум немал ограничување во излегувањето.Стално само ајде чао викам дома и си излегувам.Имам стекнато доверба во моите дека не правам глупости,дека можат да веруваат во мене и си седам до кога сакам и каде сакам.Никогаш не сум имал јас проблем!
Мислам дека така треба да биде и со сите со тоа што ќе треба прво родителите да му објаснат на детето што треба,а што не треба да се прави пред да го пуштат надвор!
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Јас мислам дека некаде до 23:00 часот, 00:00 најдоцна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom