Изгореници од сонце

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Од цела медицина, мислам дека дерматолозите се едни од најигнорантните...на 2 бев наводно најдобрите, ниту еден од нив не ми препорача zinc, vitamin c, ретинол - витамин а (внатрешно) и пробитотици кои се клучни за здрава кожа.


Препорачуваат ненакви креми - Hydrocortisone, (стероиди) кои иако на почетокот помагаат после ти е 3 пати полошо........трагедии.
 
D

Daedalus

Гостин
Од цела медицина, мислам дека дерматолозите се едни од најигнорантните...на 2 бев наводно најдобрите, ниту еден од нив не ми препорача zinc, vitamin c, ретинол - витамин а (внатрешно) и пробитотици кои се клучни за здрава кожа.


Препорачуваат ненакви креми - Hydrocortisone, (стероиди) кои иако на почетокот помагаат после ти е 3 пати полошо........трагедии.
Тоа е пошто за разлика од тебе, они знаат што прават и кога треба да се препишуваат витамини, а кога не.
Ти си неук и затоа, не треба да изиграваш баба Рада и да кажуваш погрешни совети на луѓе кои не се разбираат во вакви ствари како што и ти не се разбираш.
Со тоа што глумиш запознаен со овие работи, а покажуваш дека ништо не знаеш и не разбираш од овие работи (како тогаш со простагландините), си штетиш на себе, а им штетиш и на други луѓе кои мислат дека си стручен.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Тоа е пошто за разлика од тебе, они знаат што прават и кога треба да се препишуваат витамини, а кога не.
Ти си неук и затоа, не треба да изиграваш баба Рада и да кажуваш погрешни совети на луѓе кои не се разбираат во вакви ствари како што и ти не се разбираш.
Со тоа што глумиш запознаен со овие работи, а покажуваш дека ништо не знаеш и не разбираш од овие работи (како тогаш со простагландините), си штетиш на себе, а им штетиш и на други луѓе кои мислат дека си стручен.
Е ок де ти порано како помал коа ке си изгорел мајка ти те мачкала со кисело млеко па сеа пак си тука жив и здрав, не мора да значи дека некој на форум ако пише мислење дека сите тоа ќе го пробаат. Има луѓе си бараат народни лекови...

Значи има примери коа доктори се исмевале на тие бабини лекови во случајов со рак ти вика абе еве крв од желка да пиеш за да се излечиш, па после недела дена пациентите му умираат од прејаки хемотерапии а има луѓе кои ги одбиваат тие хемотерапии па живеат по 7-8 години плус. Пример за тоа е Кили со тој рак знам луѓе за 3 месеци после хемотерапии завршувале кај што не треба. Он еве го веќе 5 години тера може и повише... Битно купил уште некоја година.
 
Член од
13 јуни 2016
Мислења
48
Поени од реакции
30
па ти сакаш одма да поцрниш ебате, незнам таму шо те советувале ама требало со 5мин да почнеш, еве јас што не сум премногу бел па со толку почнувам, внимавај си и од солариум се гори
пс. на кое место одиш?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не воопшто не поцрвенав од солариумот чак и лицето ми потемна ама телото не ми поцрвена или изгоре.
Ми одговара 7 мин :)
Инаку на солариум во БТ одам,виола поточно.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Тоа е пошто за разлика од тебе, они знаат што прават и кога треба да се препишуваат витамини, а кога не.
Ти си неук и затоа, не треба да изиграваш баба Рада и да кажуваш погрешни совети на луѓе кои не се разбираат во вакви ствари како што и ти не се разбираш.
Со тоа што глумиш запознаен со овие работи, а покажуваш дека ништо не знаеш и не разбираш од овие работи (како тогаш со простагландините), си штетиш на себе, а им штетиш и на други луѓе кои мислат дека си стручен.
Од толку ликови на форумов што иделе у крајности со алтернативни методи јасно е да се створи одбивност и недоверба. Простагландините и моето тврдење си држат, тоа што ти си мрзлив и не сакаш да побараш на pubmed е друга работа. Интересно е исто така како се фати токму за нив, во обид да го негираш моето мислење, а секој друг доказ го игнорираше, тоа ти се вика cherry picking - иако употребата на тие растенија е тотално безбедна, у најлош случај можеш да пробаш. Мојата недоволна стручност за доловување на процесот на инхибиција на инфламанторни ензими не го прави тврдењето неточно.

Повеќето аспекти за кои зборам лично сум ги пробал а и многу други луѓе ги имаат пробано и работат, нема никаква вуду магија, нити треба да те чудат тоа што есенцијални минерали и витамини работат, витаминот ц, ретинол, и цинк се клучни елементи за здрава кожа, и е сосема логично да работат.

Несакам да образложувам бидејќи е долга тема, можеме преку пп да продложиме ако сакаш - од моето искуство со повеќе од 10-на конзументи од разна возраст и здравствена состојба овие билки, минерали, и витамини имаат голем ефект и се далеку од snake oil.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom